Skocz do zawartości

Onkyo TX-NR686 + Taga Harmony Azure F-100v.2


Genciak

Recommended Posts

Witajcie,

Decyduję się na zakup mojego pierwszego sprzętu audio. Po kilkunastu dniach poszukiwań i zbierania informacji, wybrałem amplituner Onkyo oraz zestaw kolumn stereo (wspomniane w temacie). Ta opcja podyktowana była jednym głównym założeniem - amplituner/wzmacniacz musi przetwarzać obraz i mieć przynajmniej jedno wejście Component (posiadam dwie starsze konsole, które w najlepszym przypadku mają właśnie wyjście Component, brak opcji HDMI bez użycia zewnętrznego konwertera). To założenie powstało z kolei przy zakupie nowego telewizora wyposażonego jedynie w wejścia HDMI. Oprócz tego chciałem aby dźwięk ze wszystkich moich sprzętów RTV (konsole, odtwarzacze etc) szły na wzmacniacz bądź amplituner. Dziś wiem, że da się to zrobić dzięki ARC.

Wybór kolumn głośnikowych był już znacznie prostszy, a firma była mi po prostu zarekomendowana. Tutaj już nie mam dużego rozeznania w temacie i godziny poszukiwań, czytania, słuchania informacji w internecie spowodowały mi mętlik w głowie i ciężko mi to teraz wszystko połączyć. Próbowałem wybrać kolumny wg parametrów aby wykorzystać w pełni wzmacniacz ale tutaj po natłoku informacji poddaję swoją wiedzę pod wątpliwość i chciałbym to skonsultować z ludźmi z branży.

Pytanie więc brzmi: Czy taka konfiguracja ma sens i jeżeli nie to co można by w niej zmienić?

Jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję to moc nominalna (czyli chyba RMS?) tego Onkyo to 165W przy impedancji głośników 6 Ohm. Po obejrzeniu filmu z kanału "Reduktor Szumu" pt. "Jak dobrać głośniki do wzmacniacza" wyciągnąłem wnioski, że "optymalnie" było by mieć mocniejszy wzmacniacz o możliwie takiej samej impedancji i najlepiej o wysokiej skuteczności. W taki też sposób próbowałem szukać kolumn ale jakoś zawsze coś było nie tak. Przykłady które znalazłem gdzieś się mijają albo ja czegoś nie rozumiem:

Wspomniany w temacie: Taga Harmony Azure
Impedancja: 6
Moc: 40 - 200W (zalecana moc wzmacniacza), 150W RMS
Efektywność: 89dB

Inne opcje, które również ktoś mi zarekomendował lub po prostu znalazłem szukając:

STX QUANT 300
Impedancja: 8
Moc: 150W, Zalecana moc wzmacniacza 30 - 300 W (nawet nie mam pojęcia jak to rozumieć)
Efektywność: 91dB

Pylon Audio Pearl 27
Impedancja: 4 (z tego co się orientuję ten Onkyo ma tryb działania dla 4 Ohm ale nie mogę się doczytać w instrukcji do jakiej mocy)
Moc: 100W (nominalna, nie jest to trochę mało?)
Efektywność: 88dB

Na stronie rms widziałem ten amplituner w zestawie 5.0+ z:

 

Melodika BL40 MK3
Impedancja: 8 (dlaczego?)
Moc maksymalna: 200W (maksymalna to nie znamionowa i tu znowu nie wiem jak to interpretować)
Skuteczność: 92dB

Zaś w sklepie q21 jest już cały wachlarz najróżniejszych kombinacji w zależności od budżetu:

Polk audio T50
Impedancja: 6 Ohm
Skuteczność: 90dB
Moc ciągła (RMS) maks: 150W, Zalecana moc wzmacniacza: 20 - 100W (teraz to już w ogóle nie wiem dlaczego..)

+Indiana Line Nota 550X, Monitor Audio Monitor 200 (znowu 8 Ohm) i Magnat Shadow 207 gdzie impedancja jest podana w zakresie 4-8 (Jak to działa? Jest jakiś przełącznik? Jak się wtedy zmienia ich moc?).

Albo może w ogóle źle myślę i teoria ma niewiele wspólnego z praktyką. Niestety nie znam osoby, z którą mógłbym się skonsultować i rozwiać moje wątpliwości dlatego liczę na jakieś wskazówki od Was. Najważniejsze założenia to:

  • Budżet: ok. 5 tyś
  • Głównie do muzyki (Audio CD, raczej ciężki rock, metal) i konsol wideo, w mniejszym stopniu filmy z platform streamingowych i bluray
  • Mieszkanie 46m2, pokój z aneksem 6m x 4m, z czego część salonowa zajmuje ok. 3.5m x 4m i jest oddzielona kanapą narożną
  • Raczej nie za głośno ze względu na blok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że sytuacja dość nieciekawa. Kupujesz amp wielokanalowy, który ma grać z dwoma kolumnami. Ale zdaje się, że nie masz innej opcji. Nie wiem czy opcja z onkyo podyktowana jest cena, znajomością tej marki czy jeszcze innymi względami, ale jeśli nie jesteś na 100% zdecydowany na ten sprzęt to może zwróć uwagę na apli marantza sr5013, który też ma wejścia komponent a poza tym w stereo powinien zagrać lepiej. A przede wszystkim posiada wyjście pre out, które umożliwi Ci w przyszłości rozbudowę setu o zewnętrzny wzmacniacz bądź końcówkę mocy, która poprawi odbiór muzyki. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo wyszło drogą eliminacji, aczkolwiek nie upieram się przy tej opcji (cały czas przesuwam ostateczną decyzję). W sumie dość dużo amplitunerów wypadło ze względu na brak componentu. Pierwotnie skłaniałem się ku Denon AVR-X2600H, który kosztuje podobnie jak Marantz SR5013. Wówczas miałem podejście dam 3k na amplituner i 2-2.5k na kolumny stereo. Potem na różnych stronach przeczytałem, że lepiej wziąć droższe kolumny żeby w pełni wykorzystać moc wzmacniacza i tak trafiło na ten model Onkyo. Ale też nie mam pewności czy to poprawne podejście, ponieważ zawsze będzie sytuacja, że któryś sprzęt będzie mniej zutylizowany.

Opcja rozbudowy wydaje się być sensowna. Z tego co widzę ten amplituner Marantza ma kilka trybów:
Moc wyjściowa 180W (6 ohm, 1 kHz, 1% dla 1 kanału)
Moc wyjściowa 140W (6 ohm, 1 kHz, 0.7% dla 2 kanałów), 100 W (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% dla 2kanałów)

Znowu nie wiem na co mam patrzeć w doborze kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że tutaj amplituner został wybrany jedynie w celu funkcjonalności zmiany sygnału component na HDMI?

No i faktycznie żadne urządzenie stereo takiej funkcjonalności nie ma.

Nie patrz na moc bo to ma sens jeśli znał byś realne parametry. Natomiast podawane 160W jak ma się do 1000W które podaje Samsung na swoich Soundbarach? Jak myślisz? No właśnie.

Jeśli zdecydujesz sie na Onkyo to dobrym pomyślałem jest Melodika BL40MKIII, ewentualnie wspomniany SR5013/5014 wówczas bardziej basowe kolumny jak Magnat Shadow 207 czy wspomniane STX Foton.

Zapraszam na odsłuch i po wypożyczenie sprzetu.

Masz pytania pisz, pomogę.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Genciak napisał:

Potem na różnych stronach przeczytałem, że lepiej wziąć droższe kolumny żeby w pełni wykorzystać moc wzmacniacza i tak trafiło na ten model Onkyo.

 

Ja bym zrobil dokladnie na odwrot lepszy wzmak i slabsze kolumny. 

Dnia 18.09.2019 o 10:13, Genciak napisał:
  • Raczej nie za głośno ze względu na blok

Do cichego i ladnego grania lepiej sprawdzi sie mocniejszy wzmak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To jest dokładnie to samo co seria x tylko zmienione na S zupełnie bez potrzeby.

Może powiem otwarcie.

Jeśli zapewnisz amplitunerów przestrzeń od góry jego wysokości to sobie go kup.

W skrócie jeśli amplituner ma 18 cm wysokości twoja szafka powinna mieć minimum 36. I zaznaczam wyraźnie. Sklepy nie przyjmują towaru na gwarancji. Jeszcze j nas zdarzają się wymiany, bo idziemy klientom na rękę. Ale sklep który powiedział ci że się nie zagotuje. Ewidentnie wmawia ci głupoty aby sprzedać. Pamiętaj możesz wtedy zostać z naprawą sam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 25.10.2019 o 08:25, S4Home napisał:

W skrócie jeśli amplituner ma 18 cm wysokości twoja szafka powinna mieć minimum 36. I zaznaczam wyraźnie. Sklepy nie przyjmują towaru na gwarancji. Jeszcze j nas zdarzają się wymiany, bo idziemy klientom na rękę. Ale sklep który powiedział ci że się nie zagotuje. Ewidentnie wmawia ci głupoty aby sprzedać. Pamiętaj możesz wtedy zostać z naprawą sam. 

Jeżeli klient nie wykaże się tzw "rażąca niedbałością", czyli w tym przypadku zastosuje się do instrukcji obsługi to sklep musi pozytywnie rozpatrzyć reklamacje.

Jeżeli w instrukcji nie ma wzmianki o pozostawieniu tak dużej przestrzeni wokoło sprzętu, to sklep nie ma wyjścia. A to, że czasami rzecznik konsumentów musi to sklepowi przypomnieć, to już inna sprawa...

Oczywiście nie podważam opinii o zostawieniu jak największej przestrzeni - też się z tym zgadzam. Chodzi tylko o uczulenie konsumentów na takie niemiłe praktyki.

------------

Edit. Nie zauważyłem, że to stary temat - sorry za odkopanie...

Edytowano przez red_fork
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...