Skocz do zawartości

Brak Basu w pokoju


Er1tan

Recommended Posts

Witam. Posiadam kolumny Tonsil Altus 140. Ostatnio pokusiłem się o drobną modyfikację tych kolumn, otóż dołożyłem sobie trochę wygłuszenia do środka w postaci 2 cm gąbki (wszystkie ścianki oprócz frontowej). Mój problem polega na tym że po tej modyfikacji, kompletnie zniknął bas na fotelu czyli moim głównym miejscu odsłuchu, za to na kanapie oraz obok stołu bass jest bardzo mocny i niski (rysunek pokoju załączam do tematu) Dodam że przesuwanie kolumn nie pomaga. Czy są jakieś zasady ustawiania kolumn które mogłyby pomóc w tym przypadku, czy jestem skazany na odsłuch z kanapy :p Pozdrawiam

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A dlaczego miałby zamieniać polaryzacje kolumn, będą grały w przeciwfazie.

Te kolumny mają dwa pokrętła regulacje charkterystyki zwrotnic, spróbuj tym.

Poza tym nic nie piszesz, czy kolumny stoją na wprost, czy są skręcone delikatnie w stronę słuchacza,  najlepiej je lekko skręcić w stronę fotela.

A czemu miało służyć to wypychanie kolumn pianką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 20.10.2019 o 00:09, DiBatonio napisał:

A dlaczego miałby zamieniać polaryzacje kolumn, będą grały w przeciwfazie.

Te kolumny mają dwa pokrętła regulacje charkterystyki zwrotnic, spróbuj tym.

Poza tym nic nie piszesz, czy kolumny stoją na wprost, czy są skręcone delikatnie w stronę słuchacza,  najlepiej je lekko skręcić w stronę fotela.

A czemu miało służyć to wypychanie kolumn pianką?

Jeżeli kolumny są ustawione w miarę symetrycznie względem pokoju, ściany boczne są z podobnego materiału to raczej nie powinny występować aż takie różnice na lewo i prawo od linii odsłuchu w zakresie niskotonowym.

Dodatkowo pomieszczenie wygląda, że ma z 6m na szerokość i kolumny rozstawione na 4-4,5m.

Wtedy jeżeli w jednej kolumnie zamienimy + i - to siadając na kanapie po lewej powinien zagrać bas z powodu zgrania charakterystyk fazowych. (przesunięcie ok 10ms daje przy częstotliwościach 40-60Hz przesunięcie fazy od 144-216*) Dlatego zmiana polaryzacji może dać jakiś dodatkowy obraz sytuacji bez wykonywania pomiarów mikrofonem. Zdarza się nawet w kolumnach renomowanych producentów, że któryś głośnik jest podłączony w przeciwfazie.

Dołożenie pianki i nawet delikatne przytkanie otworu w jednej kolumnie też wywołuje przesunięcia fazowe, które mogą prowadzić do takich efektów.

 

Z mikrofonem możemy sobie już dokładnie analizować takie przypadki:

Np. Przy 80Hz jest solidny spadek.

Wynika on z tego, że przesunięcie fazy pomiędzy kolumnami przy tej częstotliwości wynosi >160*.

Podobnie też sprawa wygląda przy 58Hz gdzie przesunięcie wynosi >140*.

 

Charakterystyka dla L+P kolumny grającej równocześnie:

827138364_Zrzutekranu2019-10-23o22_27_24.thumb.png.0d6966be3d35b0591fd510188baf1109.png

 

 

Faza dla L i P kanału:

267172767_Zrzutekranu2019-10-23o22_27_58.thumb.png.34102ecc450ce4358d8eefa1823d9179.png

 

 

azy bas po bokach powinien zagrać w fazie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz powiedzieć,  że tam gdzie jest np. stół i tam gdzie jest kanapa, albo stolik powinien być taki sam bas jak na środku w miejscu odsłuchu? Mam na myśli lewy i prawy narożnik pokoju za słuchaczem. 

Może najlepszym wyjściem jest sprawdzić, czy bas wróci po wyjęciu tych gąbek,  które zostały wepchnięte do kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...