Skocz do zawartości

Formuła 1 , ciężarówka Williamsa i ...


RoRo

Recommended Posts

Co jakiś czas w wątkach (tych dłuższych   z historią ) pojawia się temat F1. :481_race_car:

A po wczorajszym cyrku w wykonaniu Williamsa stwierdziłem, że wypróbujemy nowy wątek – może się przyjmie i nie będzie tu zbyt dużych kontrowersji.

Cały ten rok w wykonaniu Williamsa jest absurdalny – i raczej mało ma wspólnego z profesjonalnym zespołem wyścigowym. Do tego uzasadnione podejrzenia, że Robert jest traktowany przez zespół dużo gorzej (inaczej: nie jest kierowcą priorytetowym i nie ma co oczekiwać, ze będzie) niż George Russel (nie odnoszę się tutaj do umiejętności Georga – bo niewątpliwie jest zdolnym kierowcą i potrafi dobrze jeździć).
W każdym razie jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości (choć raczej już po pierwszych wyścigach trudno było znaleźć w Polsce taką osobę) czy obaj kierowcy są traktowani przez zespół jednakowo - to był to kolejny argument na to, że są równi i równiejsi 😞

Na początek można spróbować wymyślić powód nakazania Robertowi kolejnego zjazdu na pit-stop i chwilę później wycofania przez zespół Roberta z dalszej jazdy w GP Rosji – w  Soczi. Bo cały ten wyścig (a właściwie połowa – bo na 28 okrążeniu pierwszy bolid dotknął dna – a dokładniej bocznej ściany toru) to była groteska. Zjazd na pit stop i wymiana opon na twarde, a na następnym okrążeniu kolejny zjazd po następne opony – tym razem pośrednie. No i szczyt – czyli wycofanie Roberta, by „oszczędzać części przed kolejnymi wyścigami, bo w Soczi i tak nie było szans na punkty”.  

Ciekawa propozycja do czego porównać (albo czym zastąpić)  aktualny model Williamsa jest poniżej (z GP Węgier 2019):

Kubica-maluch.jpg.d49df969bacef3cea8fae0aef43c1ec1.jpg

Pozdrawiam
PS. Były już tematy nie związane z audio, ale niestety robił się z tego śmietnik. Może teraz się uda 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie od początku roku , testów i 3msc ścigania to jasna sprawa dlaczego Williams jest w F1 ;)

Odpowiedź : dla kasy od sponsorów oraz praw tv jakie generuje F1 , są bo są (kasa co msc na konto pani W. oraz ekipy wpada) , ale nie stać (kasa,kasa,kasa) ich na rozwój co pokazał cały sezon.

Dodatkowo jak widać , oszczędzają na potęgę , przecież Robert znany z agresywnego stylu jeździ wolniej niż by mógł z uwagi na brak zaufania do bolidu + zapewne wie ,że mogłyby być potem problemy z jakąkolwiek jazdą + jeździł wolniej od Russela (pomijając ,że temu dają lepsze części) by dotrwać na tym co ma z ukończeniem wszystkich wyścigów co też sam ostatnio przyznał.

Dla mnie to szczyt chamstwa wycofać bolid po tym jak Russell wypada , a wcześniej nakazując durny zjazd (2x). Zjazd by przepuścić kolegę.

Dlaczego tak robią ? Bo chcą zatrzymać perspektywicznego kierowcę który być może przyciągnie więcej $$$ a może i z czasem sukcesy.

Obstawiam iż inżynierowie/mechanicy dali cynk Kubicy jak wygląda sprawa w team-ie , dlatego ten ogłosił (wg mnie o miesiąc za późno) iż odchodzi.

Pomyślmy , skoro na treningach , kwalifikacjach w top3 teamach potrafi być drugi kierowca ~0,5s za pierwszym , a Russell testując Merca osiągnął top1 , gdzie Robert na gorszym bolidzie Williamsa ma podobną realnie stratę co "drudzy" z top3 , to wiadomo iż jeździ podobnie do "nadziei" F1 jaką jest G.R.

Szkoda ,że włoskie teamy nie chcą dać mu szansy , w Alfie byłby uwielbiany , szczególnie ,że zna język włoski :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie roku 2019 Williams ma stratę finansową 18.8 mln funtów.  Przy takim zarządzaniu-to nic dziwnego...

No i Kubica nie musiał "czekać na cynk", bo pewnie doskonale widział i wiedział jak działa ten zespół "formuło1podobny". Szkoda doskonałego kierowcy i dwóch straconych lat-bo w 2017roku można było pogadać z innymi zespołami (Haas, RacingPoint -a właściwie Force India) o przyszłości w F1.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak zaczęliśmy temat rzeka to nie mogę odpuścić. Co by nie pisali „znawcy F1” to jednak Clair Williams potwierdziła że bolidy nie są takie same. I Robert jeździł niestety tym gorszym. Ciekawe co teraz rodzimi hejterzy? A druga fundamentalna sprawa to fakt ze po odejściu Franka zespół Williams stał się dla Clair sposobem na biznes a nie środkiem do odnoszenia zwycięstw w wyścigach najbardziej prestiżowej kategorii motosportu. Zwyczajnie działają na zasadzie wyźuje i wypluje, Masa, Sorotkin, Strol teraz Robert. Troszkę pokrzyżował szyki krakowianin rezygnując ze współpracy tak wcześnie, już przestał być kartą przetargową w licytacji z Latifim Seniorem! Szacun dla gościa i nawet jak się przesiądzie na rower do ,jakiegoś włoskiego zespołu to będę mu kibicować i zacznę się interesować kolarstwem 🤣 Robert jest tego wart!

A najlepszym komentarzem po wycofaniu Roberta z GP Rosji był dla mnie ten: Williams, this is F1 joke.

I żeby nie było, mimo wszystko czuję sympatie do Williamsa i jestem wdzięczny że dał Robertowi szanse, a George to świetny kierowca nowego pokolenia który pewnie na dzień dzisiejszy obiektywnie rzecz biorąc jest troszkę szybszy od Roberta ALE TROSZKĘ NIE 1,5s NA OKRĄŻENIU ! Dość dużo się ścigałem z synem w kartingu, młody miał licencje i o różnicy klas zawodnika mówiły 3-4 dychy na okrążeniu 1,5s to RÓŻNICA KLAS W KTÓRĄ NIGDY NIE UWIERZYŁEM !

Tak emocjonalnie, ale jest mi źle że rodacy nie szanują jedynego zawodnika F1 jakiego mieliśmy i wylewają na niego pomyje...no i jestem po 2 drinkach 🤣 Wybaczcie Moi Drodzy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze Roberta nie skreślał, że 2020 nie pojedzie. Haas potrzebuje kasy, a jeśli na prawdę Orlen chce być sponsorem tytularnym u nich to będą stawiać warunki. 

Sadze że wraz z przedłużeniem kontraktu Grosjeana może być klauzura pozwalająca zwolnić gościa jak będzie dalej psuł auto i tracił punkty tak im potrzebne. Może specjalnie nie wiązali się z kimś innym, łatwiej zwolnic jego, jeśli zajdzie potrzeba bo już sobie nagrabił dosyć i nikt nie spyta dlaczemu. Może Gunther coś już wiedział co wisi w powietrzu z Kubicą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście zdecydowana większość Polaków szanuje (i zazwyczaj podziwia) Roberta, a że trochę hejterów mogło się znaleźć to trudno. 

Poza tym patrząc na to jaki Robert na start to trudno uwierzyć w brednie, że to słabszy kierowca od Russela. A opinie większości brytyjskich dziennikarzy na temat wyższości  Russela nad Kubicą można wsadzić w ... (to coś w stylu "Agencja TASS donosi" albo "odkrycia ... naukowców"-należy uzupełnić o odpowiedni kraj).

Przy okazji proponuję ankietę-co/kto najbardziej przeszkadza Robertowi w jeździe:

- kiepski bolid

-inżynier pokładowy (jakości jak wyżej)

- WC (przepraszam: CW), czyli Claire Williams jako szefowa zespołu (kiedyś całkiem niezłego zespołu).

Pozdrawiam

PS. A ja nie jestem wdzięczny Williamsowi, bo nie są fair wobec Roberta. Szkoda mi również, że Renault po udanych testach Kubicy na Węgrzech nie poszło dalej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważmy ,że na początku sezonu na treningach Kubica i Russell mieli te same czasy. Potem z uwagi pewnie na oszczędności + narzekanie Kubicy zaczął Russell mu "odjeżdżać".

Ale też pamiętamy pierwsze testy z Barcelony , kiedy Williams się skompromitował i zaczął jazdy z opóźnieniem -> brak części :D

Liczę iż któryś z lepszych teamów da okazję sprawdzenia się Kubicy w ichniejszym bolidzie na testach.

Zaskakującym by było gdyby Ferrari postawiło na Leclerca i by nie było kłótni w team-ie zamieniło Vettela na Kubicę , chociaż niestety topowe teamy bałyby się zaryzykować , mimo iż Kubica jeździł Williamsem bezpiecznie by zrealizować swój niedoszły już plan ukończenia wszystkich wyścigów. Tak więc niektóre teamy sądzą iż jest mega słaby.

Dla przypomnienia : Button w Hondzie śmigał jak Kubica w Williamsie teraz , potem przyszedł Brawn i zmienił nazwę na Brawn GP , w tym samym roku Button został MŚ ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajną wiadomością dzisiejszego dnia jest to, że ORLEN zarządał wyjaśnień od zespołu Wiliamsa czemu przerwali wyścig Robertowi.

Kubakk,

dla przypomnienia (w nawiązaniu do wspomnianego zespołu Brawn), to ja w historii F1 nie pamiętam aż tak słabego i słabo zarządzanego zespołu jak tegoroczny Williams. W ubiegłym roku było słabo-ale w tym to już mają pewne pierwsze miejsce za największe dno.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z kierownicą, którego rozwiązanie trwało pół roku to kolejny dowód na to, że Williams nie wie co robić 😞

Ciekawe czy w najbliższy weekend uda się rozegrać wyścig w Japonii, bo prognozy pogodowe nie dają zbyt wielu powodów do optymizmu 😞
Bo jak się nie uda, to pewnie PR w firmie która zajmuje ostatnie miejsce będzie płakał, że przecież oni by mieli wreszcie konkurencyjny bolid i nowe. genialne przednie skrzydło które by zdziałało cuda a tu tajfun taki niedobry i stracą punkty (jakby punktowali miejsca od 15 do 20).

Swoją drogą czasami Claire rozsądnie mówi 🙂
Poniżej jej tekst do Lewisa Hamiltona, gdy na torze Silverstone przewiózł Franka Williamsa w kabriolecie Mercedesa (oczywiście AMG):

"Lewis, tata ma 2 okrążenia żeby spróbować przekonać Ciebie do przejścia do Williamsa"

"Musisz być już znudzony wygrywaniem. Czas sprawdzić co możesz osiągnąć w naszym samochodzie"

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02.34. Tv na chodzie.

 

Jermakow  ( człowiek, jego krótka wypowiedź składa się z 15 zdań. 

Kapica  (tego gościa Lubie,  spokojny i rzeczowy, często przytacza ciekawostki.

Gąsiorowski  ( jak komentuje start f1, drze jape (pełna euforia) tak jakby nikt inny nie patrzał w ekran, tylko On. Przypomina mi się transmisja wiscigu Pokoju, w stoczniowym (Gdynia) radiowęzle, pamiętny czasów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pare rzeczy już wiemy przed Suzuką: P3 odwołany, kwalifikacje będą w niedzielę przed wyścigiem.

A jeśli pogoda będzie kiepska, to kwalifikacji nie będzie i decyduje kolejność z P2- a wtedy Robert byłby wreszcie przed Russelem. Ale jak znam życie i niefart Kubicy (patrz choćby zespół w którym startuje i "genialność" inżyniera pokładowego oraz innych osób z Will'a) to pewnie jednak będą...

Zaś w wywiadzie po P2 Robert powiedział, że nie miał pełnej specyfikacji rzeczy w jego aucie :-( 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubica wspominał ,że lubi suzukę ,ale to iż w P2 jest przed Russellem to być może koniec z oszczędzaniem bolidu w jego wydaniu. Oszczędzał bo miał quest by dokończyć wszystkie wyścigi , teraz już nie ma więc się nie krępuje. Jeśli by tak było i jest szybszy od nadziei F1 , która na testach w Mercu zrobiła top1 to by znaczyło iż Robinio dałby radę w każdym teamie + z jego wiedzą techniczną dotyczącą bolidów mógłby pomóc w rozwoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w niedzielę rano w Japonii będzie ciekawie:

o 7.10 startuje wyścig (ew. o 3 rano -kwalifikacje),

o 8 rano siatkarze grają z Brazylią, więc podzielność uwagi (albo nagrywarka) będzie przydatna...

Pozdrawiam

PS. Jest jeszcze Mikołaj Sokół i Patryk Mirosławski w Eleven Sport. Oraz (na szczęście czasami) pojawia "Borówa"-strasznie mnie wkurzał swoją niekompetencją, ale na szczęście nauczyłem się go ignorować (albo się zestarzałem i mi to wisi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano będzie ciekawie.

O 10-tej miejscowego czasu niedzielnego wiatr 7-10m/s, a to dużo dla bolidów. 

https://www.windy.com/multimodel/34.844/136.540?34.841,136.540,15,m:eDfajWI

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/848191/f1-grand-prix-japonii-kwalifikacje-moga-sie-w-ogole-nie-odbyc-wtedy-decydujace-b

 

Ja też lobię ten tor (wirtualne wyścigi), tylko zawsze mam kłopot z punktem hamowania do 13-14. Albo wylatam z toru (za późno), albo tracę tu sporo czasu (za mocne dohamowanie):D

 

PS. Tak, Sokół to kolega Roberta, dobre relacje mają obaj od dawnych lat. 

Borowczyk? tak samo relacjonuje jak za czasów "słoneczka", ale doceniam jego spokojny głos. 

 

Gunther musi "becalować" za zwój cięty język, 9_9

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że Haas jako zespół nie ucierpiał, a kara finansowa za długi jęzor była symboliczna (przynajmniej dla niego, bo dla nas to równowartość niezłego "pieca").

Borowczyk za polsatowskich czasów irytował mnie tym, miał spore opóźnienie względem sytuacji na torze-np. widać w relacji że kierowca X właśnie wyprzedził kierowcę Y, a Borowczyk dopiero po minucie czy dwóch nagle się budził iż coś takiego miało miejsce :-(

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Kubica wspominał ,że lubi suzukę ,ale to iż w P2 jest przed Russellem to być może koniec z oszczędzaniem bolidu w jego wydaniu. Oszczędzał bo miał quest by dokończyć wszystkie wyścigi , teraz już nie ma więc się nie krępuje. 

Robert raczej się nie krępował-stawiam że to raczej zespół go krępował i wprowadzał inne (czytaj: nieoptymalne) ustawienia niż miał Russel :-( To jest po prostu niemożliwe by kierowca tej klasy i z takim doświadczeniem jak Robert cały czas przegrywał z nim kwalifikacje (wątek o nieznajomości działania opon mógłby być prawdą w pierwszym czy kilku pierwszych wyścigach-ale nie przez pół roku i 16 kwalifikacji).

Borowczyk był OK-ale w relacjach z rajdów. Bo co do tego że jak komentatorzy się zagadają to nie zwracają uwagi na to co się dzieje na torze-to z tym się nie zgadzam. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, RoRo napisał:

Robert raczej się nie krępował-stawiam że to raczej zespół go krępował i wprowadzał inne (czytaj: nieoptymalne) ustawienia niż miał Russel 😞

Pozdrawiam

Russell na koniec P2, jeździł z farbą.

15 minut temu, RoRo napisał:

zespół go krępował i wprowadzał inne (czytaj: nieoptymalne) ustawienia

Coś mówili i dostrojeniu się do okna pracy opon lepsze u Russella, tylko czy na prostej różnica pomiędzy autami o 10km/h to też opony?

--------------

Obecny skład redaktorski też nie zawsze nadąża za tempem zmian na torze, ale muszą patrzeć na apke F1 z nata (sam z niej korzystałem) tam wszystkie miedzy czasy sektorów, opony i.t.d. i pilnować ekranu, może jeszcze podgląd z kamery zza głowy, wiec ... niechaj tak będzie.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan,

faktycznie argument o różnicy 10km/h na prostej jest bardzo wymowny i chyba zamyka temat "równego traktowania obu kierowców przez zespół W."

Dobrze, że również Robert dostał wreszcie nowe skrzydło-co prawda dopiero na P2, ale lepiej późno niż "jak zwykle".

Pozdrawiam 

PS. Jak człek ma urlop to nagle się okazuje, że przed południem jest trochę relacji z F1 do obejrzenia :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Dobrze, że również Robert dostał wreszcie nowe skrzydło-co prawda dopiero na P2, ale lepiej późno niż "jak zwykle".

Pisali że tylko jest jedno nowe skrzydło (2020). Nie patrzałem jakie miał Russell w P2.

Nie wiem, ....czy nie chodzi tylko o techniczne uwagi Kubicy, co do skrzydła.

31 minut temu, Kubakk napisał:

Dodajmy do tego ,że zapewne jak Russellowi części się mocniej zużywały to podmieniali z Kubicy bolidu ;) 

Można się domyślać po wycofaniu Roberta z wyścigu, że jego skrzydło trafi do "kolegi" gdyby nie dojechało nowe, a Kubica dostanie jakieś wcześniejsze (uszkodzone), po szybkiej naprawie srebrną taśmą, ale to tylko takie moje przypuszczenia.

Szefowa Williams`a, cały czas na przypomina że to Russel jest tam liderem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...