Skocz do zawartości

Formuła 1 , ciężarówka Williamsa i ...


RoRo

Recommended Posts

Hamilton w piątek po treningach wyglądał na zmęczonego-w Q3 pewnie nie będzie problemu, ale półtoragodzinny wyścig potrafi dać w kość.

Kimi miał w drugim piątkowym treningu palący problem-na szczęście wyszedł bez szwanku (choć wychodząc z kokpitu miał problem z odłączeniem kabla). Silnik na trening był stary, więc dzisiaj i jutro nie powinno być problemów bo wraca do do normalnego silnika. W każdym razie -sprawnie posługuje się gaśnicą.

Natomiast Perez wystartuje z końca stawki-ma nowy silnik, turbo i MGU-H (przesunięcie o 15 miejsc do tyłu). Tydzień temu wygrał mimo że jechał na starym silniku. Więc znowu zapowiada się sporo manewrów wyprzedzania w jego wykonaniu. Magnussen również będzie miał nowy silnik-ale tutaj raczej nie przewiduję przebijania się do przodu...

W piątek Alonso pojeździł trochę maszyną Renault R25 (proszę bez zbędnych skojarzeń z poprzednikiem Safranki) z 2005 roku:

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazywali i rejestrowali wczorajszy przejazd Alonso.

Ciekawe słowa powiedział Robert Smoczynski w studio przed P3

Coś w stylu, że Levis bardzo chciał wrócić do kierowania, bo kolejny występ Russella jeszcze bardziej rozjaśnił by jego gwiazdę, tym bardziej, że wygrana miał w kieszeni, gdyby nie ta wymiana opon.

Kimi zrewanżował się za kawę z Orlenu, bo ten długo nie miał takiej reklamy na świat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim treningu nieźle pokazał się RedBull - kwalifikacje to zweryfikują, ale jest realna szansa na pierwszy rząd. Na tym torze pozycja startowa ma duże znaczenie.
Można będzie chyba trochę podkręcić silniki - i pewnie Russel znowu dotrze do Q2. To ostatnia szansa dla Williamsa by zdobyć punkcik w generalce - bo mogą po raz pierwszy w swojej historii skończyć z zerem w generalce.

Trochę za dużo jest ostatnio pożarów w F1 - wg mnie powinno się szybciej reagować gdy w bolidzie pojawiają się płomienie (od razu nakazać kierowcy by zwolnił i zatrzymał pojazd w pierwszym nadarzającym się do tego miejscu). Jak widać nie tylko po wczorajszym treningu. W wyścigach wielokrotnie widać, jak za samochodami ciągną się płomienie a kierowca długo jeszcze jedzie

Trochę historii dodatkowych zabezpieczeń w bolidach F1:
w 1996 pojawiły się obowiązkowe boczne struktury, tzn. wzmocnienia boczne na wysokości kasku kierowcy (i dalej w tył bolidu)
w 2003 pojawił się system hans
w 2018 - system halo

Pozdrawiam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Max ma pierwsze PP w tym sezonie (podobnie jak Honda jako dostawca silników - w 2020r tylko silniki Mercedesa dawały PP) i trzecie w swojej karierze.
2 - Bottas, 3- Hamilton, 4-Norris, 5-Sainz, 6 - Albon.
Antonio na 14 miejscu, zaś Kimi i oba Williamsy skończyły sobotę w Q1.

Coraz ciekawiej się zapowiada jutrzejszy dzień - tym bardziej, że Perez startując z końca stawki zapewne dostarczy nam wszystkim trochę atrakcji podczas jego manewrów wyprzedzania.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę Leclerc będzie cofnięty o 3 pozycje za wyczyny z poprzedniego tygodnia (czyli będzie na 12 miejscu za Ricciardo), Perez wystartuje z 19 miejsca a Magnussen - 20 (obaj za wymianę silnika i ...).
W związku z przesunięciami - Raikkonen startuje z 15 miejsca (Antonio był i jest 14), Russel z 16 (był 18).

No to moje typy na jutrzejszy wyścig:
1- Max Vestappen
2- Lewis Hamilton (i najszybsze okrążenie)
3- Valtteri Bottas
4- Stroll
5- Gasly
6- Perez
7- Sainz
8- Norris
9- Leclerc
10- Kvyat

Zaś w klasyfikacji generalnej:
1- Hamilton
2- Bottas
3-Verstappen
4- Perez , 5- Ricciardo , 6- Sainz , 7- Leclerc , 8- Albon , 9- Norris , 10- Stroll

drużynowo - bez zmian.
1- Mercedes , 2- RedBull , 3 - Racing Point , 4 - McLaren , 5 - Renault , 6 - Ferrari , 7 - Alpha Tauri , 8 - Alfa Romeo , 9 - Haas , 10 - Williams
 

Warto zauważyć, że dziś najszybszy był Kimi - z prędkością 327.3km/h a drugi był Latifi - 326.5km, 3 Ricciardo - 326.4km; 4 Giovinazzi - 324.4 km; 5 Hamilton - 324.0km/h; 7 Russel 323.5km; 13 Bottas - 322.0 km/h
Najwolniejsze Ferrari Leclerca 218.4km/h i tyle samo Vettel, a 18 miejsce miał ... Max - 219.5km

Pewnie kilku kierowców nie dojedzie do mety - może 3? Do tego SC na torze...Paru kierowców będzie się pewnie chciało wykazać i ambitnie walczyć na koniec sezonu...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy,  czy Max nie spiexxxx startu, co często miało miejsce. Sądzę że Hamilton będzie napierał by być na czele i pozbierać wszystko co możliwe dzisiaj.

Albon musi się wykazać,  Helmut juz ogłosił,  że jeszcze przed gwiazdka udaje się na wyspy, zadecydować komu oddać drugi kierownik.

Cały czas sądzę,  że Hiszpan do Ferrari nie jest trafione. Ewidentnie Okon się obudził, Norris to tez dobra opcja. Ale jak będzie?  Zobaczymy.

Fajna maseczka u Daniela. 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max mam nadzieję będzie mocno zdeterminowany - nie tylko na starcie. No i przydałoby się mu też trochę szczęścia (tydzień
Bottasowi tydzień temu start nie wyszedł (wtedy Russel miał świetną reakcję na sygnał startu) i dał ciała już na początku.
Hamilton jest wielką niewiadomą - w sensie jego formy fizycznej. Ale potrafi się niesamowicie skoncentrować i odpowiednio przygotować do wyścigu. Jak naprawdę się czuje to tylko on wie.

Mercedes lepiej jeździ na pośrednich, a RedBull na miękkich. W kwalifikacjach się to sprawdziło, w wyścigu może być różnie - a mimo przebłysków Albona trudno liczyć na jego mocne wsparcie Verstappenowi.

Poza tym to ostatni wyścig - i duże pieniądze do zdobycia za miejsce w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu.

Sainz może cierpieć przez pierwszy rok w Ferrari - no chyba, że tak jak zapowiada zespół silnik w następnym roku dostanie więcej koni i poprawią aerodynamikę. Ale bolid będzie budowany pod preferencję Leclerca i czy to będzie pasowało Sainzowi - trudno powiedzieć.  Renault i MacLaren mocno się poprawiły w tym roku - czy zmiany zespołów będą dobre dla Sainza i Ricciardo - trudno powiedzieć.

Pozdrawiam
PS. No to za chwilę rusza ostatni wyścig tego sezonu. Szklanki w dłoń i można wyostrzyć zmysły 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Max wygrał - ale chyba najbardziej radosny będzie Verstappen, bo utrzymał drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej.

Genialne zarządzanie ekipą Williamsa w połączeniu z ich grzechami z ubiegłego roku i zespół "ciężarówki" po raz pierwszy w swojej historii zakończył sezon z pięknym okrągłym wynikiem ZERO punktów. Nie będę udawał, że jest mi przykro - tzn. jakbym nie wiedział co robili Robertowi w ubiegłym roku (a właściwie to również o sytuacji z jego rolą jako kierowca rezerwowy).

A zespół Raving Point stracił 3 miejsce w drużynówce na rzecz McLarena.

Bardzo szkoda mi Pereza i awarii jego samochodu - a przez to pojawił się SC i reszta wyścigu była po prostu nudna...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie 2018 Williams zdobył 7 punktów (6-Stroll, 1 - Sirotkin)
w 2019 roku - 1 punkt (wiadomo Kto go zdobył)
w 2020 roku - 0 punktów na koncie Williamsa
Jakby poszli śladami Racing Point w tym sezonie i w 2021 roku dostali karę 15 punktów - to mają szansę zakończyć kolejny  sezon na minusie...

Hamilton chyba powinien być zadowolony - koleje podium na koncie i pewne zwycięstwo w tym sezonie.
Perez przeciwnie - mimo nowego silnika wraz z turbo i MGU-H awaria i nie dojechał. Tydzień temu było pięknie, wcześniejszy wyścig awaria. A zespół Racing Point spadł dzisiaj w generalce na 4 miejsce.
Wyniki wyścigu Yas Marina- aż 4 kierowców dojechało na takiej samej pozycji z jakiej startowało:
1- Max Vestappen
2- Valtteri Bottas
3- Lewis Hamilton
4- Albon
5- Norris
6- Sainz
7- Ricciardo (i najszybsze okrążenie)
8- Gasly
9- Ocon
10- Stroll
11- Kvyat ; 12- Raikkonen ; 13- Leclerc ; 14- Vettel ; 15- Russel

Wyniki końcowe sezonu 2020
Klasyfikacja indywidualna:

1- Hamilton 347 pkt
2- Bottas 223
3-Verstappen 214
4- Perez 125
5- Ricciardo 119 ,
6- Sainz 105 , 7- Albon 105 , 8- Leclerc 98 , 9- Norris 97, 10- Stroll 75
11- Gasly 75 , 12 - Ocon 62 , 13 - Vettel 33 , 14 - Kvyat 32 , 15 - Hulkenberg 10,
16 - Raikkonen 4 , 17 - Giovinazzi 4 , 18 - Russel 3 , 19 - Grosjean 2 , 20 - Magnussen 1 ,
z zerowym dorobkiem zakończyli sezon 2020: 21 - Latifi, 22 - Aitken (1 wyscig) , 23 - Fittipaldi (2 wyścigi)

Klasyfikacja drużynowa:
1 - Mercedes 573pkt; 2 - Red Bull 319; 3 - McLaren 202; 4 - Racing Point 195; 5 - Renault 181; 6 - Ferrari 131; 7 - Alpha Tauri 107; 8 - Alfa Romeo 8; 9 - Haas 4; 10 - Williams

George Russell dzięki 3 punktom zdobytym w Mercedesie tydzień temu zakończył ten sezon 2020 na 15 miejscu . Teraz przykry powrót do Williamsa, gdzie ma spędzić kolejny sezon. Powiedział dzisiaj: „Gdy spojrzałem w lusterka na pięć okrążeń do mety, miałem podobne wrażenia co tydzień temu, bo Valtteri był za mną – tyle, że tym razem mnie dublował. Było więc nieco inaczej. Tak czy inaczej, daliśmy z siebie wszystko i patrzę na ten sezon z dumą. Wykonaliśmy krok do przodu jako zespół. W zeszłym roku byliśmy bardzo daleko z tyłu. Nadal dużo nam brakuje do tego, gdzie chcielibyśmy być, a ja jako kierowca miałem swoje wzloty i upadki. Mam jednak powody do dumy i z czego wyciągać wnioski”.

McLaren sprzedał akcje swojego działu wyścigowego - 15% udziałów kupiło amerykańskie konsorcjum MSP Sports Capital (do końca 2022 roku kupią kolejne i będą mieli 33%).

Pozdrawiam


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W południe ma być konferencja z Orlenu i pewnie mowa o przedłużeniu dotychczasowego i bezsensownego kontynuowania współpracy z Alfą.

Tylko szeryf z Alfy już ich uprzedził i w wywiadzie powiedział, że cieszy, bo nadal będzie wsparcie i Roberta, i Orlenu. 

No i czekamy na decyzje Red Bulla c do obsady drugiego fotela, mówi się, że Perez jest stabilniejszym kierowcą i to on będzie wybrany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frederic Vasseur się cieszy, że Robert Kubica pozostanie kierowcą rezerwowym Alfy, a Orlen - sponsorem tytularnym zespołu.
Tylko czy Robert też się z tego cieszy? Jakie są umiejętności Antonio odnośnie wyprzedzania to było widać nie tylko w ostatnim wyścigu - ale nadal jest to zapewne  "młody i rozwojowy kierowca". Czy się rozwinie? Jak bolid się poprawi, to może trochę tak.
Zobaczymy czy w następnym sezonie Ferrari poprawi swoje silniki - gorzej nie powinno być, a wszyscy mają nadzieję na lepsze osiągi.

Japoński kierowca w Alpha Tauri - tego się spodziewaliśmy. Yuki Tsunoda wybrał sobie numer 22.
obraz.png.4807e32a5ee7e56f6e5e85b4ed0bc415.png

Dzisiaj przede wszystkim Red Bull Racing ma podać swój skład na następny sezon 2021 - więcej szans (wg mediów - m.in. "Speedweek Magazine" - należący do koncernu RB) ) ma Perez, ale czy Checo wygra z Alexem Albonem  to będzie wiadomo dopiero z ust Red Bulla.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, RoRo napisał:

Dzisiaj przede wszystkim Red Bull Racing ma podać swój skład na następny sezon 2021 - więcej szans (wg mediów - m.in. "Speedweek Magazine" - należący do koncernu RB) ) ma Perez, ale czy Checo wygra z Alexem Albonem  to będzie wiadomo dopiero z ust Red Bulla.

Ale wiesz o ty, że szeryf koncerny Red Bull woli Alexa, bo to na te rynki wschodnie Red Bull wszedł ze swoimi wyrobami, jest tam dużo połączeń biznesowych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ale wiesz o ty, że szeryf koncerny Red Bull woli Alexa, bo to na te rynki wschodnie Red Bull wszedł ze swoimi wyrobami, jest tam dużo połączeń biznesowych. 

Red Bull jest na Europę, piszesz o Azji - a jak Meksyk i Ameryka?

To są jak widać rozgrywki finansowe, a sport (jakość kierowców) to sprawa wtórna 😞

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, RoRo napisał:

Red Bull jest na Europę, piszesz o Azji - a jak Meksyk i Ameryka?

Nie pamiętałem dokładnie jak to leciało, ale znalazłem już ...

Villeneuve mówi, że nie zasługuje na to, by być w Red Bullu.

GPBlog cytuje go jak mówi Sky Italia:"On nie zasługuje na swoje miejsce w Red Bullu.

"Albon jest najgorszym drugim kierowcą w historii Red Bulla.

"Jest jednak chroniony przez kierownictwo zespołu i zawsze ma pewność siebie, ale na pewno nie jest na takim poziomie, jaki powinien mieć kierowca Red Bulla.

"Jest coraz gorzej, mimo że wciąż starają się mu pomóc."

Były mistrz świata uważa, że jedyną rzeczą, która ratuje Albona, jest jego narodowość.

"On jest tam tylko przez jego paszport, bo [tajski właściciel] jest właścicielem połowy firmy i dlatego jest chroniony," powiedział.

Red Bull jest własnością austriackiego miliardera Dietricha Mateschitza i rodziny Yoovidhya, a Chaleo Yoovidhya założył firmę zajmującą się napojami energetycznymi z Mateschitzem w 1984 roku.

Albon zdobył zaledwie 64 punkty w tym sezonie, jeden więcej niż Pierre Gasly, człowieka którego zastąpił w Red Bull w połowie ubiegłorocznego roku.

 

'Albon is the worst second driver ever at Red Bull' | F1 News by PlanetF1 hmm.. nie kopiuje linków do strony od przeglądarki Edge, jakoś Chrome nie ma z tym kłopotu. Ile jeszcze Microsoft musi się nauczyć.

https://www.planetf1.com/news/alex-albon-worst-second-driver-red-bull/

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

RK to tak przy okazji

Masz racje, tak to wygląda.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Masz racje, tak to wygląda.

a nie ? RK mogłoby w ogóle nie być , ale wtedy opinia publiczna w PL mogłaby się oburzyć po co państwowa spółka wydaje kasę na zabawkę jaką jest F1 - a tak skorzystali z RK ;) 

Gdyby im zależało by RK jeździł w AR F1 to by podeszli do tego inaczej.

Czy ktoś by oglądał skoki narciarskie gdyby nie było Polaków ? F1 średnio mi się chce bez Kubicy , to nie te czasy kiedy Schumi walczył z Hillem i było ciekawie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toto Wolf zostaje w Mercedesie przez następne 3 lata. INEOS - dotychczasowy sponsor ekipy - będzie od przyszłego roku właścicielem 1/3 udziałów w zespole.

Od kilku dni Frank Williams jest w szpitalu (czyżby Claire negatywnie wpływa nie tylko na zespół, ale i na rodzinę?).
Natomiast w zespole Williams jest znany nowy szef -  to Jost Capito, który wcześniej odnosił duże sukcesy w WRC wraz z zespołem VW. Więc jest szansa, że ruszy do przodu ten zespół.

Na konferencji Orlenu i Kubicy - gadki marketingowe...
Robert powiedział "Na szczęście i DTM i Formuła 1, w których występowałem w tym roku wystartowały. Były to trudne sezony, które były skompresowane. Od połowy czerwca do dziś byłem w domu 5 dni. Ale jestem szczęściarzem bo moja praca to moja pasja. Każda możliwość pojeżdżenia bolidem F1 jest czymś wyjątkowym. Zawsze czuję to, gdy wsiadam do bolidu. Moja rola w tym zespole jest jasna, ale myślę, że w tym roku rola kierowcy rezerwowego była ważna. Myślę, że Alfa Romeo miała szczęście, że nas miała i to był duży plus dla całego zespołu i cieszę się, że będziemy mogli kontynuować tę współpracę. Bardzo możliwe, że będę ścigał się na innych arenach, czymś innym. Trening czyni mistrza, nawet w wieku 36 lat i w motorsporcie. Mam nadzieję, że w moim biurze wyścigowym będę spędzał dużo czasu".

oraz prezes Orlenu "Robert, z którym wiążemy nadzieję i który spełnia nasze oczekiwania jest bardzo dobrze odbierany przez Polaków i zagranicą. 70% naszych ankietowanych wiąże Roberta Kubicę z ORLENem. Mimo iż jest pandemia, inwestowanie w sport się opłaca i ORLEN nie będzie schodził z tej drogi, bo to wiąże się z biznesem, który realizujemy. Dziękuję ci Robert za tę współpracę, która jest bardzo owocna. Robert występował w wielu naszych kampaniach, które przynosiły wymierny efekt".

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...