Skocz do zawartości

Wymiana amplitunera Marantz na mocniejszy amplituner do 3500.


Kamil Bień

Recommended Posts

Witam.
Aktualnie mój zestaw to Marantz Nr1608, Atoll IN80SE, Tannoy XT6F, Rel T5i i kulejąca część zestawu czyli centralny Heco Victa 102 i efektowe Tannoy Eclilse One. Upgrade tego zestawu postanowiłem rozpocząć od amplitunera. Chciałbym czegoś przede wszystkim mocniejszego dla kina domowego, oraz lepszego streamera sieciowego. Jako, ze w systemie jest Atoll konieczność to pre-out. Uwagę zwróciły- Marantz SR5013 ze względu na umiłowanie brzmienia, Denon x3500h, ktory ma XT32 oraz Onkyo TX-RZ730, którego wyraźnych zalet nie potrafię znaleźć na tle konkurencji. Tutaj pytanie czy taki upgrade ma sens, czy lepiej zainwestować w głośnik centralny i efektowe z serii Revolution od Tannoya? Jeśli jest sens, to który amplituner i dlaczego? A może są lepsze alternatywy w kwocie do 3500? 
Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Atoll IN100 jest oczywiście silniejszy i powinien wprowadzić kolejny progres podczas odsłuchów w stereo tylko że wówczas amplituner i tak nie bierze w tym udziału - dlatego jego wymiana nie da wyraźnej poprawy. Wątpię również aby ktoś odczuwał dodatkowy zastrzyk mocy na tylnych, efektowych kolumnach. Bardzo ważnym elementem w kinie domowym jest głośnik centralny - to nawet 70% dźwięku przy filmach czy koncertach i tutaj wymiana jest jak najbardziej wskazana. Jeśli wymieniać amplituner to na taki, który ma bardzo dobry procesor dźwięku i dobrą kalibrację akustyczną np. firma Anthem - to sprzęty w zasadzie już profesjonalne w porównaniu do komercyjnej Yamahy czy Onkyo. Przewagą większego i nowszego Marantza mogą być sprawnie działające funkcje sieciowe lecz tutaj znów dochodzimy do miejsca gdzie więcej korzyści przyniósłby odtwarzacz strumieniowy jako osobne urządzenie podłączone do wzmacniacza aby pomijać amplituner w torze stereo a sam amplituner pozostawić tylko do zastosowań kinowych. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 
Zmiany dokonane. Przede wszystkim do zestawu dołączył głośnik centralny Tannoy XTC oraz Atoll in200se, którego udalo mi się złapać w cenie in100se nówke. Reasumując trafili koledzy w stówke! Kino wgniata w fotel, a szczękę po  kilkugodzinnym odsłuchu stereo nadal zbieram z ziemi.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samo kino domowe w zupełności wystarczyła zmiana w postaci Tannoya na centralce. Teraz pojawił się kolejny pomysł aby wykluczyć ampli z toru audio. Rozwiązania znalazłem dwa w budżecie do 2000.

1) Urządzenie pokroju Auralic Arias Mini / Bluesound Node 2i
2) Laptop spięty USB z np. Atoll Dac100

Jak myślicie? Różnice warte świeczek? 

Edytowano przez Kamil Bień
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze wyczytałem, ale wydaje mi się że tego auralica można sterować tylko za pomocą iPhone'a. W podobnej cenie masz jeszcze bluesound node 2. Chcesz do streamera wykorzystywać zewnętrzny DAC czy ten zastosowany w tych urządzeniach? Jeśli coś kupisz koniecznie opisz swoje wrażenia. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Nie wiem czy dobrze wyczytałem, ale wydaje mi się że tego auralica można sterować tylko za pomocą iPhone'a. W podobnej cenie masz jeszcze bluesound node 2. Chcesz do streamera wykorzystywać zewnętrzny DAC czy ten zastosowany w tych urządzeniach? Jeśli coś kupisz koniecznie opisz swoje wrażenia. Pozdrawiam.

Akurat u mnie jabłka są już od kilku lat i raczej się to nie zmieni. Prawdę mówiąc chyba jednak pójdę w stronę zewnętrznego DACa, a streamer odpuszczę. Wydaje mi się, ze pomiędzy moim Marantzem, a takim Nodem różnice będą znikome. Może uda mi się złapać Auralica, albo Bluesounda na testy, wtedy na pewno dam znać czy przypuszczenia się sprawdziły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tą poprawa akustyki... tyle, że nie każdy ma możliwości by coś takiego zrobić. Ok, jakieś ładne absorbery jeżeli ktoś nie ma obrazów. Ale np. nie wyobrażam sobie stawiania w roga pułapek basowych. Ogólnie w temacie audio zawsze można lepiej. Kwestia pozostaje taka, kiedy powiemy sobie stop 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Inferno napisał:

Ma dekoder MQA dostęp do TIDAL i Qobuz całkiem nieźle sobie z nimi radząc. Nie chce go jakoś reklamować czy bronić nadmiernie ale jak możesz wiedzieć skoro nie słuchałeś ? 😏

Nie no jasne! 100% się z Tobą zgadzam dlatego wcześniej pisałem, że tak czy siak chciałbym go gdzieś złapać na testy. Mam niedaleko do Poznania, a widzę, że Top Hi-Fi mają, także przy chwili czasu się do nich przejadę.

37 minut temu, maciek72 napisał:

Wolałbym przeznaczyć te fundusze na poprawę akustyki lub jeszcze lepsze głośniki. 

Bo , to one przecież grają ☺

Grają, ale chyba z odpowiednio szczegółowym sygnałem. Co do akustyki - pierwsze co bym zrobił to kupił dekoracyjne panele bo to jednak relatywnie niedroga sprawa w stosunku do kosztów całego sprzętu, aczkolwiek tak jak Seba napisał - nie mam takiej możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, maciek72 napisał:

Bo , to one przecież grają ☺

Według mnie gra wszystko, łącznie ze ścianami - skoro zauważasz wpływ akustyki czyli ścian no to źródło pewnie tez trzeba mieć na uwadze. Dobry wzmacniacz natomiast będzie lepiej kontrolował głośniki, dzięki niemu ograniczasz sporo niepotrzebnych zjawisk jakie później musiałbyś niwelować ustrojami akustycznymi itd... Reasumując według mnie gra cały zestaw i jak ma być dobrze to każdy element musi być na odpowiednim poziomie, same super kolumny ze wzmacniaczem paździerzem nie zagra.  Sporo decyzji do podjęcia... 🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...