Skocz do zawartości

Wymiana DACa - czy ma sens?


temp

Recommended Posts

Po pierwsze witam wszystkich, gdyż jest to mój pierwszy post na tym zacnym forum! Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii o zasadności zmiany jednego z elementów mojego zestawu, który uprzyjemnia mi pracę w niewielkim pokoju w moim mieszkaniu nazywanym przeze mnie biurem. Otóż mam tam amplituner stereofoniczny Onkyo TX-8220, do tego głośniki Boston Acoustics A 25 oraz subwoofer Quadral SUB 63. Źródłem dźwięku dla tego wszystkiego jest komputer, na którym odtwarzam muzykę głównie za Spotify (w wersji Premium) oraz czasem jakieś FLAC z Winampa. Mam zewnętrzną kartę muzyczną Audiotrak Prodigy Cube Black Edition i z niej dźwięk płynie przewodem koaksjalnym Melodiki do Onkyo - czyli generalnie, jak ja rozumiem to wszystko, za DACa robi mi Onkyo.
Niedawno wszedłem "na chwilę" do jednego ze sklepów audio, żeby popytać o możliwe opcje zmiany mojego kina domowego, ale przegadaliśmy ponad dwie godziny, także o w/w zestawie stereo. Zasugerowano mi tam dwie rzeczy odnośnie zestawu z biura - po pierwsze wymianę przewodów głośnikowych z tych najtańszych instalacyjnych na takie po 35 zł za metr - i tu faktycznie usłyszałem różnicę! Drugą sugestią, której póki co nie wdrożyłem w życie, jest wymiana tego Audiotracka na DACa Cambridge Audio DacMagic 100 i podpięcie go do amplitunera jakimiś porządnymi przewodami RCA - a więc rolę DACa miałoby przejąć owo urządzenie. Po tej sugestii testowo podpiąłem się (aczkolwiek jakimiś niedrogimi przewodami) do wyjść analogowych posiadanego Audiotracka i porównywałem bezpośrednio jakość dźwięku poprzez koaksjal i RCA - tu różnica wg mnie mieściła się w granicach błędu statystycznego lub efektu placebo, była naprawdę prawie niezauważalna. I teraz pytanie - czy wg Was, mam szansę usłyszeć poprawę jakości dźwięku, realizując tę drugą sugestię? Wiem, że inwestycja rzędu 660 zł za CA + jakieś 100 zł za przewód to nie jest dużo, ale i takie pieniądze żal wyrzucać, gdy nie ma być żadnego efektu. Wiem też, że mogę zamówić, przetestować, zwrócić w razie czego, ale może ktoś z Was miał już podobne doświadczenia i od razu z góry może stwierdzić, że taka zamiana nie da bądź da symboliczny efekt, który nie jest wart tych kilkuset PLNów. Z góry dzięki za przebrnięcie przez moje przydługawe opisy i odpowiedzi! 😊

Edytowano przez temp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Osoba, z którą rozmawiałeś w salonie dobrze Ci radziła. Przede wszystkim warto wymienić kable głośnikowe i taki Van den Hul The Snowline wniesie wiele dobrego do systemu. Natomiast jeśli chciałbyś podnieść jeszcze jakość dźwięku wymieniając DACa to warto rozważyć Topping DX3 Pro, który sprawdzi się o wiele lepiej niż CA Dac Magic 100. Topping to brzmienie bardziej szczegółowe z lepszą prezentacją sceny dźwiękowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że niedawno kupiłem ten wzmacniacz i kolumny, wcześniej to wszystko grało na głośnikach komputerowych 2.1... I być może te zakupy nie były strzałem w dziesiątkę, no ale nie chcę się teraz tego sprzętu pozbywać. Z drugiej strony to też nie ma być jakiś zestaw audiofilski, tylko atrakcyjnie grające audio przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych... Także w zasadzie ostatnią rzeczą, która jest że tak powiem ze starszych czasów i mogłoby podlegać wymianie, jest właśnie ten DAC Audiotracka, który w sumie i tak nie spełnia swojej podstawowej roli, chyba, że słucham czegoś na słuchawkach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłbym z wymianą kolumn. Nawet więcej, pozbyłbym się sub i kolum i za te pieniądze kupił kolumny. DAC możesz bardzo łatwo sprawdzić. Wypożycz / kup DacMagic 100 ( chociaż w Topping DX3 Pro, masz dodatkowo bluetooth, pilot, wyświetlacz, wejście słuchawkowe, może działać jako przedwzmacniacz ) i testuj kilka dni. Jeżeli nie poczujesz różnicy to zwrócisz i wracamy do tematu kolumn, jeżeli poczujesz to po problemie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy też twierdzą że widzieli Elvisa, inni ufo a jeszcze inni że potrafią umysłem przenosić przedmioty.

Nie wiem jak jest w tym przypadku. Nie znam tego daca. Pamiętajmy tylko o tym że 70 procent materiałów w sieci to marketing. Nie powielamy zatem informacji w stylu "podobno jest...." Jeśli sami tego nie znamy. Bo tak rodzą się plotki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda @S4Home ale co zrobić jeżeli się nie porównało ? Akurat te modele są dostępne od lat, dobrze pomierzone, jest pełno informacji na forach, opinii na amazon potwierdzonych zakupem, sporo osób je posiada bo są dostępne i niedrogie.

Moim zdaniem można by zrobić to tak. :

- Bierzemy kilka dac i do każdego podpinamy oddzielny chromecast audio po toslinku

- Podłączamy wszystkie do jednego wzmacniacza

- Chromecasty łączymy w jedną grupę tak aby grały to samo w tej samej jakości i starujemy

Ja bardzo chętnie dołacze ze swoim chromecastem i taniutkim DAC-em. Któryś kolega z Warszawy chciał zrobić takie porównanie ale z miesiąc temu pojechał na wakacje i słuch po nim zaginął ( może branża go dopadła :D )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko wymienilbym najpierw kolumny a potem sprawdzil daca. Moze sie okazac ze po tej wymianie efekt jest w miare zadawalajacy i nie bedziesz potrzebowal dalszych wydatkow. To z mojego doswiadczenia bo sam wiem jak to dziala. Sam mam koncowke mocy rotela i taki smieszny grajek heos link 2, do tego dosc dobre kolumny BMN i to byl wlasnie tzw. bulls eye te kolumny hehe. Gra to naprawde fajnie. Teraz przy jakims wplywie gotowki chcialbym zmenic koncowke na jakas integre ewentualnie lampe. To tak z mojego podworka. 

Reasumujac audiofilia to taka głupia choroba chce sie wydac coraz wiecej zeby uslyszec wiecej i sie kombinuje z kasą kosztem normalnego zycia. Ja tak mam hmmmm.

Nie wpadaj w ta chorbe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyjechał Topping D30, przyjechały RCA Melodiki, kupiłem nawet przewód USB Lindy Cromo Line. No i niestety nie słyszę różnicy 😁 Ale - moja Mama, mimo skończonej siedemdziesiątki zasuwa na kompie, ma Spotify Premium, i ostatnio narzekała na swój zestaw 2.1, więc chyba odstąpię Jej swojego Audiotraka i całkiem przyzwoity zastaw 2.1 Modecoma MC-MHF60 (jak na swoją klasę cenową), powinna być zadowolona, a ja, jak kiedyś będę wymieniał swojego Onkyo i Bostony, to DAC będzie już pierwsza liga (ponownie - w swojej klasie cenowej 😆).

Tak przy okazji - czy takie sprzęty jak ten mój nowy DAC też się wygrzewają...? 🙄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, temp napisał:

No dobra, przyjechał Topping D30😁 😆

Tak przy okazji - czy takie sprzęty jak ten mój nowy DAC też się wygrzewają...? 🙄

Każdy nowy sprzęt podczas wygrzewania wymaga od użytkownika cierpliwości. Zmiany w dźwięku są musisz poczekać. 50 - 200 godzin potrzeba, by usłyszeć. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...