Skocz do zawartości

KEF R3 - test


Kraft

Recommended Posts

Dzięki uprzejmości kolegów z S4Home właśnie jadą do mnie na testy podstawkowe KEF R3. Jakoś na forum dotąd było cicho o tych kolumnach. Dziwne, bo w prasie mają bardzo dobre (nawet entuzjastyczne) recenzje. Przetestuję, to zobaczę, ile w tym prawdy. Oczekiwania mam wszakże duże.

Skąd w ogóle pomysł na bliższe zapoznanie się z tym modelem? Słuchałem jakiś czas temu nowych kolumn ELAC-a ADANTE AS-61. Zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że dotychczas byłem zwolennikiem wstawiania do większych pomieszczeń raczej kolumn podłogowych, to odsłuch Elac-ów kazał mi przemyśleć sprawę jeszcze raz. Elac-i grały świetnie, ale są niestety dość drogie (14 000 zł/para). Na wydanie takiej kwoty na sprzęt nie jestem jeszcze gotów psychicznie;) Zacząłem się więc rozglądać nad tańszymi monitorami nadającymi się do 25-metrowego pokoju. Najbardziej obiecujące wydały mi się nowe KEF-y R3. Filozofia (i konstruktor) taka sama co w Adante, a cena o połowę niższa;). Posłuchałem ich w sklepie i na tej podstawie zadecydowałem o pożyczeniu ich na odsłuchy domowe.

Ciekaw jestem, czy ktoś z szanownych kolegów miał okazję się z nimi bliżej zapoznać i jakie miał wrażenia. Jest ktoś taki?

Oczekiwanie na realny odsłuch umilam sobie odsłuchami wirtualnymi. 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dopoeiedzmy tylko dlaczego obecnie kef R3 nie jest jeszcze aż tak popularny. 

Gdyż na naszym rynku dość długo widniały jeszcze starsze R300 które po prostu klienci znali. Doszła do tego promocja wyprzedażowa i stąd cisza o R3. 

Pamiętajmy że że starszym bratem kolumny podobny mają wygląd. Dokonano wielu zmian technicznych w tych kolumnach. Nie są to już przecież dzieła Andrew Jones. 

Czekamy cierpliwie i życzę dobrego rozwinięcia tematu.

:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound Sommelier - lubię śledzić ich kanał co tam nowego pokarzą, moim zdaniem fajny pomysł na kanał. @S4Home może zrobicie coś podobnego? :) Nie wiem czy ktoś w PL prowadzi taki kanał. YT co prawda to nie salka odsłuchowa, ale mimo wszystko fajnie jest posłuchać i pooglądać sprzęty, które nie zawsze można sprawdzić osobiście. Tym bardziej, że w tym przypadku wszystkie filmiki pochodzą z tego samego pomieszczenia więc można mieć jakieś ogólne wrażenia porównawcze.

 

R300 faktycznie zgarniały dużo dobrych słów. Jestem bardzo ciekawy opinii na temat R3. Miałem okazję posłuchać Q750 i ichniejszy głośnik koncentryczny nie oczarował mnie. Tannoy'e XT8F zagrały dla mnie znacznie lepiej. Ponoć seria R to już zupełnie inna bajka niż Q.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mocno kibicuję temu testowi, bardzo dziękuję za wysiłek i chęci Kraft, a S4Home za udostępnienie głośników do test.

Nigdy nie miałem chyba możliwości odsłuchać Kef i mocno jestem ciekaw jak one grają w stosunku do MA silver 100.
Podobno na ASV mają być zaprezentowane z M6si, byłoby super.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

Dzięki uprzejmości kolegów z S4Home właśnie jadą do mnie na testy podstawkowe KEF R3

Super. Chętnie poczytam jakie będą Twoje wrażenia po ich osłuchaniu 👍 Ja od prawie trzech tygodni "męczę" R300 i niestety mam mieszane uczucia. O ile z Audiolabem 6000A da się ich słuchać godzinami to nie bardzo polubiły się z moim klonem lampowego AN L1. Wnioski mam takie, że kolumny potrzebują odpowiednio wydajnego wzmacniacza i żeby poczuć ich potencjał potrzebują dużo prądu. Moje wrażenia. Ogólnie super na basie są ale trzeba zadbać o ustawienie odpowiednie. Za blisko ścian będą "dudniły". Średnica (wokale) bajeczne są na obu wzmacniaczach. Jest wyrazistość i nie ma żadnych "syków". Soprany są trochę wycofane wg mnie i to mi się nie podoba. Tu mimo różnych opinii na temat (różne warunki odtwarzania muzyki) przychylam się do tych co "kwękają", że czegoś brakuje. Patrząc na charakterystyki widać jakiś spadek górnych częstotliwości więc może jest coś na rzeczy, a dokładając bas, którego jest sporo możemy odczuwać niedosyt "góry". Te drobne niedoskonałości dźwięku produkowanego przez R300 na tyle odstają od moich wyobrażeń i oczekiwań w tej materii, że myślę o tym żeby "pogonić" kolumnienki i poszukać innych. Tylko czy w podobnym budżecie znajdę coś lepszego? Nowe  R3 to na pewno jakiś postęp w jakości dźwięku będzie ale cudów bym się nie spodziewał. Charakter grania raczej będzie podobny ale co na plus ? Mam nadzieję, że z Twoich doświadczeń się tego dowiem :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

@MariuszZ, a w jakim metraży grają u Ciebie R300?

Impedancja jest faktycznie mocno nieliniowa z minimami poniżej 4R. Podobno dla wzmacniaczy lampowych im bardziej liniowa tym lepiej. W moim przypadku dochodzi dodatkowy problem bo odczepy na transformatorach głośnikowych mam tylko na 8R, a R300 mimo, że w specyfikacji ma 8R to tak naprawdę tylko w wąskim przedziale częstotliwości, a faktycznie impedancja jest dużo niższa. Zestaw stereo mam w "gabinecie" o powierzchni 14 m2 i mimo, że mała powierzchnia to nie ma problemu z basem. W przypadku R300 brakuje mi "góry" przy cichym słuchaniu. Jak podgłośnię odpowiednio to jest dużo lepiej. Może jeszcze się poprawi bo te kolumienki grały u poprzedniego właściciela jako satelitki do kina domowego (podobno sporadycznie) i może jeszcze nie wygrzane ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Impedancja jest faktycznie mocno nieliniowa z minimami poniżej 4R. 

W przypadku R300 brakuje mi "góry" przy cichym słuchaniu. Jak podgłośnię odpowiednio to jest dużo lepiej. Może jeszcze się poprawi bo te kolumienki grały u poprzedniego właściciela jako satelitki do kina domowego (podobno sporadycznie) i może jeszcze nie wygrzane ;) 

Zdecydowana większość kolumn ma podobnie nieliniowe wykresy impedancji. To nic niezwykłego.

Raczej nie można liczyć, że góry w R300 przybędzie. Jeśli Ci jej brakuje, to chyba powinieneś zainteresować się kolumnami innych firm. Dali, B&W, Focal to może być to. KEF celuje w neutralność i podobnie jak Dynaudio nie podkreśla góry. Jedni to lubią, a inni nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Dali, B&W, Focal to może być to. KEF celuje w neutralność i podobnie jak Dynaudio nie podkreśla góry. Jedni to lubią, a inni nie.

Będę szukał. Na marginesie gdyby była w R300 liniowość charakterystyki lepsza może byłoby dla mnie OK ale ja czuję, że "góra" jest wycofana względem pozostałych "pasm". Ciekawe jak wypadnie R3 i czy inżynierowie coś zmienili w tym względzie ? Może da się to naprawić modem zwrotnicy ? Ja lubię takie zabawy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariuszZ napisał:

Będę szukał. Na marginesie gdyby była w R300 liniowość charakterystyki lepsza może byłoby dla mnie OK ale ja czuję, że "góra" jest wycofana względem pozostałych "pasm". Ciekawe jak wypadnie R3 i czy inżynierowie coś zmienili w tym względzie ? Może da się to naprawić modem zwrotnicy ? Ja lubię takie zabawy ;) 

Chyba w R3 niewiele zmienili w tym względzie. Ich góra nie jest ani trochę podbita. +-2dB (200Hz-20kHz) - równiutko jak po sznurku.

563363201_KEFR3wp.jpg.1f6d04b7952d94105eb60ae61ef551d3.jpg

1191979409_KEFR3response.jpg.3cd3b6518376668fb3f56117575358dc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Inferno napisał:

Myśle że bez szarpanych ruchów trzeba poczekać żeby się wygrzały. Jak się będziesz chciał pozbyć to daj znak 🙂 może coś u siebie wymienię ...

Poczekam jeszcze tydzień i się odezwę "prywatnie". Póki co niech grają. Dzisiaj porównywałem z moimi klonami M-140 i na basie erki miażdżą STXy. Średnica jest podobna ale erki mimo, że mi czegoś w nich tutaj brakuje są i tak klasę lepsze od emek. Biją je rozdzielczością i ten aksamit jest bardziej aksamitny ;) ale zbyt schowany i trzeba się wsłuchiwać lepiej. Może gdybym miał wzmaki z korekcją barwy to by przeszło ale nie mam i nie daje mi to spokoju. Ciekawe czy są kolumny i napędzające je wzmacniacze, które prawidłowo odtwarzają słyszane prawie od samego początku takie niby "talerze"? (nie jestem melomanem i nie wiem czy to To co napisałem), coś perkusyjnego chyba w utworze Sade Hang On To Your Love. W każdym bądź razie ja słyszę "...tssssss" .... "...tsssss" jakby powietrze z kół samochodu schodziło, a nie instrument muzyczny ;) Jeżeli są to takich będę szukał hehe i wymienię z czystym sumieniem za te co mam.

14 minut temu, Kraft napisał:

Chyba w R3 niewiele zmienili w tym względzie. Ich góra nie jest ani trochę podbita. +-2dB (200Hz-20kHz) - równiutko jak po sznurku.

Wygląda charakterystyka na bardziej liniową tzn. mniej opada ze wzrostem częstotliwości. Może być lepiej niż w R300 ale to tylko moje zdanie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ musiałby przetestować focale , tam talerze brzmią tak jak należy. Ale też ja bym już nie ferował wyroków brzmienia oceniając 1 z 3/4 elementów. Nawet głupie postawienie na kolcach (wytrzymałem 2 dni) zmienia górę , tak samo jak ustawienie kolumn , o wzmaku czy źródle nie wspominając.

I potem biorą się nietrafione opinie szczególnie znanych recenzentów , ich akustyka , źródło , wzmak , "kable" i już opis kolumn/monitorów nie współgra z naszym odbiorem , także :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kubakk napisał:

@MariuszZ musiałby przetestować focale

A jak to u Ciebie brzmi? Fokali nie miałem okazji słuchać ale z opisów wyobrażam sobie, że trochę iskrzą na górze i dostarczają sybiliantów. Mi nie o takie granie chodzi. Raczej o balans tonalny. Oczekiwałbym od niego bardziej wyeksponowanych sopranów, tak do równego poziomu z pozostałymi pasmami. Nie chciałbym by którekolwiek z pasm wychodziło przed szereg, a R300 w mojej konfiguracji ma bas i średnicę nad sopranami przez co przy cichym słuchaniu mam niedosyt. Brakuje tzw. "powietrza". Są piękne wokale, nawet gitary pięknie brzmią ale jakieś dzwoneczki i inne talerzyki są zbyt ciche, wybrzmienia nikną na tym tle. Pewnie to wina innych elementów toru i brak synergii. Dokładając mój słuch mam to co mam. Muszę sprawdzić inne opcje i może jeszcze cos z tego będzie ;) Ale to nie wątek o tym tylko o KEF R3, a zagadałem bo ciekawy jestem tych monitorów i jak sobie radzą na tym polu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MariuszZ napisał:

A jak to u Ciebie brzmi?

Na seryjnym dacmagicu100 z lampami sterującymi tungsol 6sn7gtb z nowej produkcji było dużo powietrza ,ale mało dołu ;)

Na zmodzonym dacmagicu100 + kabelek + sterujące marconi 6sn7gt szare jest elegancko całe pasmo , nic nie ostrzy. Musze jeszcze sprawdzić na większych marconi , bo te szare wcześniej lubiły mocniej esssssssssyy ukazać.

Także jest wiele możliwości kreowania brzmienia. Dodam jeszcze iż niewygrzane lampy mocy dają także efekt dużej masy powietrza (audiowit kiedyś wspominał) , bo na nowych poreklamacyjnych 300B także inaczej brzmiało przez te 100-120h.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEF-y dojechały. Szkoda, że w kolorze czarnym. Jest zdecydowanie najmniej efektowny ze wszystkich dostępnych opcji. Czarne przetworniki, to może mieć każdy. Jazda zaczyna się dopiero przy orzechu i bieli. Tak ekstrawaganckiego projektu, z przetwornikami dopasowanymi do koloru obudowy, nie ma chyba w ofercie nikt inny. Zresztą spójrzcie na zdjęcie. Czarne na czarnym? Jakoś nie zwraca na siebie uwagi. A szkoda, bo przetworniki są nietuzinkowe. Niskotonowa miska z ukrytym zawieszeniem i koncentryk średnio-wysokotonowy z mandarynką, wzmacniającymi żebrami i wyprofilowanym kołnierzem. Techniczne cudo. Jak kupować, to tylko białe albo orzechowe. Niech widzą (przetworniki);)

kmoB4Cgh3jg9HL88dB99q3.thumb.jpg.090d03b4d10985f8863623e9ac726739.jpg

52699500_614146149009588_1979302192364991882_n.thumb.jpg.f88b7fe7d5815c38297920a51f3b10d9.jpg

Aha. Kolumny ciężkie, jak diabli - 13,5 kg sztuka! Tyle to ważą niektóre podłogówki. Nie wiem, co oni tam napchali do środka.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten orzech by mi podpasował :D

Specyfikacja techniczna:
- Budowa: 3-drożna bass-reflex
- Przetworniki: 
  Uni-Q 25mm HF, 125mm MF
  1x 165mm głośniki niskotonowe
- Podział zwrotnicy: 400Hz/2,9kHz
- Pasmo przenoszenia: 38Hz - 50kHz (-6dB)
- Zniekształcenia harmoniczne: <0.3% 120Hz-20kHz (90dB, 1m)
- Maksymalne ciśnienie akustyczne: 110dB
- Rekomendowana moc wzmacniacza: 15-180W
- Impedancja nominalna: 8Ohm
- Czułość: 87dB (2.83V/1m)
- Wymiary: 422.2 x 199.6 x 335.5 mm (łącznie z terminalami)
- Waga: 13.5 kg

 

w sumie teoretycznie pod słabą lampę by się nadały hmm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to iż producent przewiduje wzmaki od 15W.

Moja lampa gra z focalami wg producenta dla wzmaków od 40W , chociaż minimum ponad 4om ,a na 4omowych odczepach podpięte ;) 

Ogólnie to też nie ma co się przesadnie kierować skutecznością , wiadomo ,że takie pod 100dB więcej planktonu i tła wyciągną + na niskim volume ,ale jednak w niewielkich pomieszczeniach wystarcza max 70dB poziomu by było przyjemnie a to spokojnie dostarczy nam 85dB skuteczności na kolumnie/monitorze , nawet na ~5W wzmaku z odpowiednim zasilaczem.

PS: dawaj Kraft znać jak brzmienie tych kefów względem pylonów , tak się zastanawiam czy monitory łatwiej ogarną problemy akustyczne pomieszczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...