Skocz do zawartości

KEF R3 - test


Kraft

Recommended Posts

44 minuty temu, MobyDick napisał:

I opada gwałtowniej, nie pozwalając zejść podobnie nisko z basem. Do tego często mają większe podbicie basu przed jego załamaniem. Lub zachowują dość płaską  charakterystykę aż nagle urywa się.

 

Ale prosze zwrócić uwage na to że: czy mamy doczynienia z plaska charakterystyka az do np. 20hz, czy też płaską ale "lekko" opadajacą w kierunku tych 20hz jak np. R3 to tu i tu jest jeden problem. Charakterystyka taka wyciaga na "światło dzienne" wszystkie mody pomieszczenia bardziej niz inne z poszarpana charakterystyka. A które pomieszczenie pozbawione jest modow? Żadne! Wiec zlotym srodkiem jest DSP. Tylko po co kupowac "prawie wybitne" monitory jak np. R3 skoro moga byc inne moze nie az tak wyrownane a po dolozeniu np. DSP bedzie efekt taki sam jak z wybitnych monitorów.

Skoro mowa o DSP

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSP może sporo w tej kwestii pomóc, jednak wielu ludzi go nie używa lub nawet nie che myśleć o stosowaniu czegoś co wydaje im się niepotrzebne. Zwykle żyją w nieświadomości stanu rzeczywistego. Taka charakterystyka nie rozwiązuje problemów, jednak je zmniejsza. Nie ma możliwości stworzenia uniwersalnych kolumn do każdego pomieszczenia i takie które będą mogły stać w dowolnym miejscu. Powtarzam że tu widać to, że pozwala uzyskać subiektywnie dobry bas bez żadnych dodatkowych korekcji, który nisko schodzi w stosunkowo niedużych pomieszczeniach bez efektu jego przytłoczeniem.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MobyDick napisał:

tu widać to, że pozwala uzyskać subiektywnie dobry bas bez żadnych dodatkowych korekcji, który nisko schodzi w stosunkowo niedużych pomieszczeniach bez efektu jego przytłoczeniem.

To w takim razie w kazdym pokoju w zaleznosci od rozmiarów te kolumny na basie beda grac "modami" pomieszczenia ktore to potrafia wynosic nawet 20dB !!!! A reszta poprawnego przetwarzania bedzie sobie cichutko pukać/brzmieć. Hmm. Moim zdaniem lepsze sa kolumny z dolkiem ktory rowniez bez DSP wpasuje sie w mody i zapoda dzwiek bardziej zrownowazony pod warunkiem ze wiemy jakie mamy mody i charakterystyke kolumn. Zatem dobrze by bylo aby producent do każdych kolumn podal charke.

Zawsze lepsze jest wrogiem dobrego.

I pamietajmy ze nasze pokoje to nie rezyserki. To w wiekszosci normalne pokoje. Bo chyba do takich sa adresowane te zespoły prawda....

Pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Moim zdaniem lepsze sa kolumny z dolkiem ktory rowniez bez DSP wpasuje sie w mody i zapoda dzwiek bardziej zrownowazony pod warunkiem ze wiemy jakie mamy mody i charakterystyke kolumn.

A znasz Kolego jakieś kolumny z dołkami na basie, czy to kolejna teoria oderwana od realiów? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku fal stojących jakimi są mody pomieszczenia bardzo istotne jest położenie słuchacza. Gdy znajdziemy się w miejscu gdzie jest strzałka fali będziemy słyszeli wzmocniony dźwięk, w miejscu węzła fali będzie osłabienie. Nawet do pomieszczenia nie da się zbudować kolumn które w każdym miejscu zgra się z modami pomieszczenia. Łagodny spadek jaki mają R3 pozwala zredukować wpływ wzrostu ciśnienia akustycznego gdy schodzimy poniżej modów. ( Zjawisko to nie ma wyraźnej granicy )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Gdy jesteś pytany o podanie przykładu który spełnia Twoje założenia, odmawiasz.

ty jak na razie  na żadne moje pytanie nie odpowiedziałeś, musieli to zrobić inni, mimo że zajmujesz się budową kolumn, ciekawe. Czekam na twoje argumenty piszesz dużo ale gdzie jakiś argument.

Nie szukaj tematu na który nie umiesz odpisać, oprócz własnych ale nie koniecznie dobrych ustaleń i poziomu wiedzy.

Nie ilość postów świadczy o autorytecie. 

Myślę, że na tym skończysz zaczepki pod moim adresem, bo mogę nie co więcej napisać, meritum się liczy i wypowiedzi merytoryczne.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, nowy78 napisał:

Racja, przeczytałem kilka postów temu ;)

No  to dam Ci możliwość przeczytania jeszcze raz  :) .

https://www.hifi.pl/porady/ogolne/niskibas.php

Cytat

Niski bas w małym pokoju

Ale co dzieje się poniżej częstotliwości najniższego rezonansu pomieszczenia? Otóż dźwięk rozchodzi się na zasadzie pneumatycznego sprężania powietrza w pokoju. Głośnik działa niczym tłok sprężający powietrze w komorze. Dla tych najniższych częstotliwości, głośnik także jest w stanie wywołać zmiany ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu. I mogą one być słyszalne. Faktem jest jednak, że częstotliwości odtwarzane na zasadzie pneumatycznego sprężania usłyszeć jest trudniej. Równolegle działa bowiem kilka czynników. Zazwyczaj omawiane zjawiska zachodzą w zakresie kilkudziesięciu Hz, a w tym obszarze czułość ludzkiego słuchu maleje wraz ze zmniejszaniem częstotliwości. Pneumatyczny bas nie korzysta z rezonansowego uwypuklenia tak jak wyższe częstotliwości, jest więc cichszy. Regułą jest też, że w zakresie niskich tonów kolumny tym gorzej radzą sobie z wytworzeniem wyższych poziomów dźwięku, im niższe są częstotliwości. Przy szerokopasmowym sygnale muzycznym dodatkowo będzie też występować efekt maskowania - głośniejsze dźwięki o wyższych częstotliwościach będą maskować sąsiednie cichsze dźwięki o częstotliwościach niższych. A regułą jest, że w typowych sygnałach muzycznych poniżej 60-80Hz poziom natężenia dźwięku spada wraz ze zmniejszaniem częstotliwości. Stąd pewnie bierze się obiegowy pogląd, że pokoje mają swoje pasmo przenoszenia.

W rzeczywistości jest inaczej. Jeśli wstawimy duże kolumny z niskim basem do małego pokoju, to przy odtwarzaniu nagrań z energią skupioną w najniższych rejestrach bez problemu usłyszymy bas z zakresu poniżej najniższego rezonansu pomieszczenia. Nieco paradoksalnie, bas pneumatyczny jest nawet lepszej jakości aniżeli wyższe rejestry, ponieważ pomieszczenie nie podbarwia go w taki sam sposób. No i pamiętajmy też o słuchawkach, gdzie w małej komorze pneumatycznie odtwarzany jest bardzo szeroki zakres częstotliwości.

 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 minut temu, MobyDick napisał:

No  to dam Ci możliwość przeczytania jeszcze raz 

to tylko artykuł jakich wiele na tym forum, zacznij szukać po naukowych opracowaniach, a nie żeby zatuszować jakość sprzętu wynajduje się inne wady.

Jeżeli mamy wierzyć co kto napisze to proszę;

1.Czy temperatura i ciśnienie otoczenia ma wpływ na jakość akustyki i dźwięku i jaki?  tak , nie

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

A znasz Kolego jakieś kolumny z dołkami na basie, czy to kolejna teoria oderwana od realiów? 

Ale o takich zestawach pisał pare postów wcześniej @MobyDick. To te ktore opadają bardzo stromo co spowodowane jest strojeniem br. Prosze sobie wyobrazić sytuację w ktorej to strojenie jest zaraz po najnizszym modzie pomieszczenia. Czyż wypadkowa nie bedzie lepsza niz z r3? 

Jesli chodzi o teorie to np. teoria mowiaca ze kabel zasilajacy powinien zagrac od momentu wpiecia w system jakos nikt nie moze podwazyc. Wiec teorie mozna wymyslac ale tez trzeba umiec podwazyc inaczej sie "zapisuja"...!!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

 

to tylko artykuł jakich wie na tym forum, zacznij szukać po naukowych opracowaniach, a nie żeby zatuszować jakość sprzętu wynajduje się inne wady.

Jeżeli mamy wierzyć co kto napisze to proszę;

1.Czy temperatura i ciśnienie otoczenia ma wpływ na jakość akustyki i dźwięku i jaki?  tak , nie

Może wypowiedz się w tym temacie. To może być ciekawe. Wielu potwierdza wpływ napojów alkoholowych na dźwięk.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Może wypowiedz się w tym temacie. To może być ciekawe. Wielu potwierdza wpływ napojów alkoholowych na dźwięk.

i kolejne pytanie na które nie umiesz, odpowiedź, zanim coś napiszesz i sprawdź przed, a jest istotne przy badaniu akustyki skoro tak się doszukujesz przyczyn lepszej lub gorszej akustyki.

Konstruktor kolumn powinien znać cale zagadnie. 

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

esli chodzi o teorie to np. teoria mowiaca ze kabel zasilajacy powinien zagrac od momentu wpiecia w system jakos nikt nie moze podwazyc

przejdź do rozdziału 

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

monotory ktore maja np. dołek w charakterystyce a on sie nałoży na mody tegoz pomieszczenia dajac w efekcie lepaza charakterystyke wypadkową.

Pisałeś o "dołku", a dołek to coś takiego, co jest otoczone "górkami". Teraz piszesz już nie o dołku, ale o stromym spadku charakterystyki na skraju pasma. Ok. Rozumiem, że teoria o dopasowywaniu dołków na charakterystyce kolumn do modów pomieszczenia upadła. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dla odmiany napiszę jeszcze coś o kef r3 z musicalem.drugi dzień połączone tellurium Q ultra blue,poprzedni mocno ograniczał góre.Z tellurium jest bardzo dużo szczegółów,stało się trochę szorstko,ale kosztem basu,który  stał się łagodniejszy.Wracając do taniego kabla, Adam hall ,bas staje się potężniejszy,tracąc jednak szczegóły  góry.Poszukam czegoś pośredniego,może Wireworld solstice 7, który był połączony do naima.Powiem szczerze ,że takiej różnicy między kablami nie słyszałem,owszem były minimalne różnice,ale żeby aż tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Kraft napisał:

Pisałeś o "dołku", a dołek to coś takiego, co jest otoczone "górkami". Teraz piszesz już nie o dołku, ale o stromym spadku charakterystyki na skraju pasma. Ok. Rozumiem, że teoria o dopasowywaniu dołków na charakterystyce kolumn do modów pomieszczenia upadła. 

Napisałem "np." Co zmienia postać rzeczy. Miało to na celu zobrazowac sytuacje, a obecnie czepiamy sie szczegółów. 

Myślą przewodnią było to by "wykorzystac" mod z którym wszyscy walczą, a ktory jest najtrudniejszy do zlikwidowania. Jesli nie można naginać fizyki to trzeba ja wykorzystać!

W DIY to dopiero jest pole manewru zwlaszcza projektując pod siebie...

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janusz Duryn napisał:

Mam R300 od jakiegoś czasu, grają u mnie z Atollem.  Też zauważyłem że Kefy bardzo reagują na zmiany wszelkiego okablowania. I nie są to zmiany na granicy percepcji. Długo grałem na Q ultra blue, obecnie zatrzymałem się na Luna Cables ORANGE, komplet RCA i głośnikowy. 

Kiedyś porównywałem van den hula ciear water z wireworldem 7 i zaczęła mnie już głowa boleć od wyszukiwania szczegółów,A tellurium ,jak by mnie ktoś w pysk strzelił.Są bardzo przejrzyste.Z czego oni je robią?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R300 miałem,sprzedałem tylko dlatego,że były czarne i się kurzyły.Lubie fornir orzechowy i dlatego nowe kefy mi się spodobały.Co do dżwięku,to jest różnica,bas jest dalej mocny,ale pełniejszy,mniej napięty,bardziej wyrównany,reszta pasma jest nie co delikatniejsza.kef r3oo jak i obecne r3 grały z naimem xs2. teraz r3 grają z musicalem m6si na przemian z naimem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W r300 ta wyższa średnica odrobinę mi przeszkadzała,teraz jest lepiej ,bardziej dostojnie😇

Przy pierwszym kontakcie z r300 czy r3 nie można się zrażać,bo muszą trochę pograć.

kef r300 w pierwszym dniu odsłuchu,dosłownie mnie zaatakowały,AC/DC jeszcze nigdy tak nie brzmiało,w r3 już nie było tego "WOW",ale jak już napisałem r3 są bardziej zrównoważone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...