Skocz do zawartości

KEF R3 - test


Kraft

Recommended Posts

15 minut temu, MobyDick napisał:

25740-max_naim_nait_xs2_lab1.jpg

Taką ma charakterystykę pasma przenoszenia. Wynika z niej że powinien gorzej przenosić wysokie częstotliwości niż MF, a tak nie jest w odsłuchu.

Spadek w górnej części pasma akustycznego wynosi tu ok. 0,5 dB. Biorąc pod uwagę, że w tym zakresie pasma w muzyce niewiele się już dzieje, a nasz słuch ma tam dodatkowo obniżoną wrażliwość, to raczej taki spadek jest praktycznie pomijalny. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

25740-max_naim_nait_xs2_lab1.jpg

Taką ma charakterystykę pasma przenoszenia. Wynika z niej że powinien gorzej przenosić wysokie częstotliwości niż MF, a tak nie jest w odsłuchu.

Co to za wykres do czego to dopasować?

Znowu pomyłka, nie mam wątpliwości co do M6, pisałem o

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

nie znamy charakterystyki kolumn ani naim xs2 /wykresu/ dlatego mogły się nanosić lub odwrotnie, dlatego mogło to jakoś brzmieć, ale teraz przy dobrym wzm. wychodzą minusy R3.

 

 

a skąd to masz?

i do tego na tym samym programie robione, ciekawostka. Możesz podać źródło tych wykresów.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R3-2.png

jak widzisz ja mam inny test

 

Widzisz zasadniczą różnicę.

 

"Measurements made using a MiniDSP Umik-1, calibrated by Cross Spectrum Labs. All measurements made at 1 meter from tweeter, except the room measurements, made at the listening position 8 feet from the each speaker."

"nie znamy charakterystyki kolumn ani naim xs2 /wykresu/ dlatego mogły się nanosić lub odwrotnie, dlatego mogło to jakoś brzmieć"

i dlatego tak piszę ,a nie  jestem pewny, bo to zasadnicza różnica.

Muszę też pochwalić producenta R3 że w specyfikację podał prawie prawdę.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karol64208 napisał:

R3-2.png

jak widzisz ja mam inny test

 

Widzisz zasadniczą różnicę.

 

"Measurements made using a MiniDSP Umik-1, calibrated by Cross Spectrum Labs. All measurements made at 1 meter from tweeter, except the room measurements, made at the listening position 8 feet from the each speaker."

"nie znamy charakterystyki kolumn ani naim xs2 /wykresu/ dlatego mogły się nanosić lub odwrotnie, dlatego mogło to jakoś brzmieć"

i dlatego tak piszę ,a nie  jestem pewny, bo to zasadnicza różnica

To jest wynik pomiaru w pomieszczeniu mieszkalnym z jego wpływem ( ten pofalowany ) . Kraft uzyskiwał podobne wyniki u siebie w domu. Widzę ze nie jesteś w temacie. Nawet gdyby wziąć kolumny o idealnie płaskiej charakterystyce to ulegnie takim pofalowaniom, w każdym pomieszczeniu i innym w zależności od położenia kolumn i słuchającego.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

@Karol64208, doczekamy się w końcu od Ciebie kilku propozycji porządnych kolumn, czy nie? Skoro R3 są do kitu, to co jest od nich lepsze (oczywiście według Twoich częstotliwościowo-czułościowych kryteriów). Prosimy wreszcie o konstruktywną krytykę.

Niestety nie doczekasz, się każdy ma wybór co komu pasuje. W sprawie R3 nie piszę że są do kitu, tylko do wzm. który ma kolega musi dobrać lepsze skoro wzm z górnej półki.

izapat a gdzie on słucha? 

MobyDick zobacz na zakres 45Hz do 110Hz różnica ponad 13dB, czy przeliczysz to na Waty?

Jeszcze czekam na odp. w sprawie Naima z kąd ten wykres.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na to że te kolumny wg czerwonego wykresu zeszły do około 30 Hz w tym pomieszczeniu w stosunku do średniego poziomu głośności jaki zapewniają w dużej części pasma. Taki jest skutek wejścia w pneumatyczne przenoszenie się dźwięku w tym pomieszczeniu. Bas w zakresie do około 200 Hz jest przenoszony bardzo nierówno. To efekt podstawowych modów pomieszczenia.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

Niestety nie doczekasz, się każdy ma wybór co komu pasuje. 

Przecież nie proszę żebyś napisał, co mi się spodoba, ani nawet, co Tobie się podoba. Od paru dni krytykujesz różne kolumny, że pasmo nie to, że skuteczność za mała, że zniekształcenia, bla bla bla. Twierdzisz również, że znasz receptę na dobrze brzmiące kolumny. Podajesz nawet ich różne parametry. Nie dziwisz się chyba, że w tej sytuacji cholernie jestem ciekawy, jakie modele kolumn są według Ciebie tymi właściwymi, wartymi zakupu. Daj nam szansę. Może sobie takie kupimy. No nie bądź żyła. Co to za postawa "wiem, ale nie powiem". Proszę o konkretne modele.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę niczego reklamował bo nie mam tego u siebie, i jak napisałem każdy ma inny słuch i pomieszczenie. Dlatego podstawą do określenia jakości sprzętu są parametry techniczne, które muszą spełniać warunki do naszych potrzeb, jeden lubi białe inny czarne....itd.

Natomiast kolumny mają przenieść dźwięk zgodny z naturalnym brzmieniem instr. /oktaw/. 

Są kolumny ukierunkowane dla poszczególnych gatunków muzycznych, czy też do kina domowego itp. i dlatego każdy kto kupuje kolumny powinien być świadomy do czego chce je użyć. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

To przeczy wymaganiom idealnie płaskiej charakterystyki, która ulegnie potem odkształceniom na skutek oddziaływania z akustyką pomieszczenia.

ale od razu, takie... 

 

25 minut temu, Karol64208 napisał:

MobyDick zobacz na zakres 45Hz do 110Hz różnica ponad 13dB, czy przeliczysz to na Waty?

ponawiam, a następnie pomówimy o akustyce, skąd, dlaczego, itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Karol64208 napisał:

Nie będę niczego reklamował bo nie mam tego u siebie, i jak napisałem każdy ma inny słuch i pomieszczenie. Dlatego podstawą do określenia jakości sprzętu są parametry techniczne, które muszą spełniać warunki do naszych potrzeb, jeden lubi białe inny czarne....itd.

Natomiast kolumny mają przenieść dźwięk zgodny z naturalnym brzmieniem instr. /oktaw/. 

Są kolumny ukierunkowane dla poszczególnych gatunków muzycznych, czy też do kina domowego itp. i dlatego każdy kto kupuje kolumny powinien być świadomy do czego chce je użyć. 

Skoro nie podajesz żadnych konkretów, to nie pozostaje mi nic innego jak konstatacja, że z Twoich "rad" niewiele wynika. Codziennie piszemy na forum o kilku, kilkunastu modelach kolumn. Żadne z nich nie trzymają parametrów, które uważasz za konieczne dla uzyskania dobrego brzmienia. Czy pod każdym wpisem w każdym temacie będziesz robił uwagę, że użytkownik powinien poszukać innych kolumn, o lepszych (moim zdaniem utopijnych) parametrach? Do tego sprowadza się na tę chwilę Twoja forumowa aktywność. Tak na wszystkie kolumny kręcisz nosem, że boję się, że go sobie ukręcisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było by idealnie gdyby kolumny były w stanie przenosić liniowo całe pasmo akustyczne, które słyszy człowiek. Jednak własnie na tych wykresach widać jak deformuje je akustyka pomieszczenia. Szczególnie jest to kłopotliwe w zakresie dolnego skraju pasma gdzie staje się bardzo nierówna i może narastać w niekontrolowany sposób na  jego skraju. Najbardziej nieprzyjemne tego efekty można odczuć gdy wstawimy kolumny o liniowej charakterystyce z bardzo niskim zejściem basu do pomieszczenia o małych wymiarach. Zwykle najłatwiejszym wyjściem jest dobieranie do takich warunków małych kolumn, które nie przenoszą najniższych częstotliwości. Jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się być zaawansowana cyfrowa korekcja akustyki pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest regulowanie natężenia w ograniczonym pasmie wyspecjalizowanym do tego głośnikiem lub systemem głośników do tego przewidzianym.

8 minut temu, Karol64208 napisał:

ale od razu, takie... 

 

ponawiam, a następnie pomówimy o akustyce, skąd, dlaczego, itp.

Mam nadzieje że wreszcie zrozumiałeś jaki wpływ ma akustyka na kształt charakterystyki pasma przenoszenia w pomieszczeniach mieszkalnych w stosunku do komory bezechowej. Stąd takie rozbieżności w tych charakterystykach Kef R3. Bo z tego co piszesz wygląda jakbyś nadal tego nie pojął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poczytasz to zauważysz nie krytykuję żadnych kolumn tylko jeżeli ktoś pyta Nas o sprzęt podpowiadam jak do tego powinien podejść, bo to ułatwi wybór. Wielu jest laikami w tej dziedzinie dlatego należy przedstawić wszystkie aspekty wyboru i pomóc zgłębić temat.

Jak kupujesz samochód, dom, co kolwiek innego,to tak bez zapoznania się z jego parametrami i nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia?

Ciągle teoria, czekam na jakieś fakty, o wszystkim co piszemy to jest subiektywne i o tym należy pamiętać.

Kraft, pytanko ile razy wymieniłeś kolumny , sprzęt na przestrzeni np. 10lat.?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ze rozmawiamy subiektywnie i że to tylko teorie. Przykład tych dwóch rożnych wykresów jednych kolumn R3 jest własnie obrazem teorii o których mówię jak sprawdzają się z praktyką. Kiedy zaczynasz opowiadać niestworzone rzeczy o kolumnach jakie mają być to wszystkie prawdziwe stają się zupełnie do niczego, a tak nie jest. Ludzie potem głupieją i o tym piszą, że są zdezorientowani. Wprowadzasz ludzi w błąd, być może w dobrej wierze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...