Skocz do zawartości

Jaki zestaw stereo do odsłuchu


Geriko

Recommended Posts

   Dzień dobry. Na pewno wiele pytań tego typu już było. Przekopałem się przez cześć i nie zaspokoiły całkowicie mojej ciekawości. Różne powierzchnie, różny typy muzyki i różne budżety. Dlatego zdecydowałem się na swoje pytanie w tej sprawie. Chciał bym zakupić NOWY zestaw stereo do salonu (wiem że można kupić dobrze grające używki ale mam z takimi transakcjami złe doświadczenia więc wole nowe). Salon kiepski akustycznie bo prawie pusty (po za sofa i wielkim drewnianym stołem). Brak firan/zasłon, brak dywanów. Ściana za kolumnami to gazobeton obłożony gips kartonem. Na przeciwko sofa i ściana betonowa na której położone są płytki z czerwonej cegły. Na podłodze płytki gresowe. Dodatkowo pomieszczenie otwarte na przedpokój. Salon połączony z kuchnią ma wymiary około 4,5/7m. Na dodatek pomieszczenie wysokie bo 3,3m więc dużo przestrzeni.

   Muzyka co do typu to będzie naprawdę miks. Począwszy od Vangelisa i Mika Oldfielda, przez Dire Straits, a skończywszy Nirvanie, Metalice Red Hotach i AC/DC. Choć więcej będzie muzyki mocnej rockowej niż instrumentalnej. Źródło to Tidal, flac z hdd lub radia internetowe. Czyli zestaw musi mieć możliwość podpięcia dysku z plikami, sieci z radiem internetowym i obsługi tidala/spotify. Budżet przewidziany to 8-9k, wstępnie planowałem 5k na kolumny i 3-4k na wzmacniacz stereo i w miarę przyzwoity odtwarzacz sieciowy, lub ciut więcej na kolumny i apmlituner do 3k.

   Co do brzmienia to lobię muzykę ciepłą mięsistą ale nie zamuloną. Musze czuć bas, szybki mocny wyrywający plomby :) Nic piskliwego i metalicznego. I odpowiednia moc by nagłośnić spore pomieszczenie.

 

W najbliższych dniach planuję wybrać się na odsłuch. Dlatego proszę o pomoc we wstępnym wyborze co odsłuchać? Jaki zestaw wybrać, ze wzmacniaczem czy amplitunerem? Jakie kolumny (mam sporo miejsca więc myślę o podłogówkach)? Jakieś maliny lub voco, czy ładne pudełko Onkyo lub Denon np. DNP-800NE?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na pewno w tym budżecie nie polecam Denona 800. To odpowiednik dźwiękowy 720tki. Więc co jak co ale w tym budżecie wzmacniacz za tysiaka to trochę słaby pomysł. 

Pytanie czy nie lepiej poczekać na twoje wnioski z opisów odsłuchowym. Bo szczerze tak będzie nam łatwiej. Teraz to pojawi się 5 propozycji kolumn i elektroniki i uwierz to ci wcale nie ułatwi sprawy. A przeglądając chociażby to forum myślę że już masz jakiś tyły do odsłuchu chociaż. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś tam typy miałem jeżeli chodzi o kolumny. Myślałem o chorusach 726 ale podobno wycofywane są i są juz ich następcy chora ale nie wiem jak grają, mało testów jeszcze. Druga opcja to polki rti a7, jedni bardzo polecają inni wręcz odwrotnie. Myślałem też o kefach q750, są dobrze oceniane. I nie wiem czy skupić się na dobrych kolumnach i wzmacniaczu a streamer byle jaki i kiedyś wymienić na lepszy. Czy porządny amplituner i do niego przyzwoite kolumny w niższej cenie np. kefy nq550? Nie muszę mieć idealnego analitycznego dźwięku, mega olbrzymiej i soczystej sceny, nie jestem audiofilem. Potrzebuję przyzwoitego zestawu który nagłośni mi takie pomieszczenie i nie będzie pierdzący czy piskliwy :)

 

W salonie może doradzą dobrze, a może doradzą z tego co mają lub chcą opchnąć. Nie oszukujmy się, są po to by zarabiać. A jeżeli nie będę miał kilku przewidywanych zestawów w okolicach tej półki cenowej +/- 20% to obsługa może ustawić mi taki sprzęt z którego wybiorę i tak co będą chcieli. A może jest inna lepsza konfiguracja dla mnie. Jak widać co do kolumn mam jako takie oczytanie ale wzmacniacz+odtwarzacz sieciowy/amplituner nie mam pojęcia. Z góry dziękuję za 2-3 zestawy które powinny sprostać moim wymaganiom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślę, że rzucanie modelami w tej chwili średnio ma sens. Jeszcze ktoś pomyśli, że chcemy coś "opchnąć" :) Na pewno przy takim budżecie odpuściłbym amplitunery stereofoniczne. Amplitunery mają dużo funkcji ale to jednak zawsze kompromis pomiędzy jakością a funkcjonalnością. Jeśli amplitunery to Yamaha R-N803 ale dużo ciekawszym wyborem będzie np. Nad C368 czy Audiolab 6000A. To wzmacniacze, które zabrzmią znacznie lepiej niż amplitunery, mają sekcje cyfrowe oraz możliwość strumieniowania muzyki bezprzewodowo. Dobry wzmacniacz to już połowa sukcesu gdyż łatwiej będzie dobrać kolumny do dobrego zasilania. Tutaj wybór jest bardzo szeroki i nikt nie powie czy Kef czy Focal czy może Pylon Audio będzie dla Ciebie optymalnym wyborem. Zdaj relację po pierwszym odsłuchu, będzie nam łatwiej coś doradzić nawet jeśli Ci się nic nie spodoba - będzie punkt zaczepienia.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem nikogo obrazić tym "opchnięciem" :P

Dzięki wielkie za poradę. O to mi chodziło. Nada miałem na oku. A jak fajnie zagrają mi z Q750 to może zwrócę się do S4 po promocyjną wersję takiego zestawu :) Nie wiedziałem czy C368 będzie miało wystarczająco mocy by napędzić jakieś bardziej wymagające kolumny. Ale to na pewno jakiś trop. Z elektroniką mam największy problem. Po za tym nie każda elektronika dobrze zagra z każdymi kolumnami. Myślałem że 4-4,5k wystarczy na elektronikę do przyzwoitego grania. Ale jeżeli nie amplituner to jakiś wzmacniacz tylko jaki pamiętając że potrzebuje Tidala, radia internetowego i odtwarzania plików z hdd? Każda podpowiedź na wagę złota.

 

Edit: Przeglądam wzmacniacze zintegrowane lub inne konstrukcje all-in-one i niewiele tego na rynku szczególnie w cenie do 4-4,5k. Znalazłem jeszcze taki wynalazek Pioneer NC-50DAB. Co możecie powiedzieć na jego temat? Czy nie za mała moc? Czy pociągnie takie Q750?

Edytowano przez Geriko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Geriko napisał:

Znalazłem jeszcze taki wynalazek Pioneer NC-50DAB. Co możecie powiedzieć na jego temat? Czy nie za mała moc? Czy pociągnie takie Q750?

Zagra, ale wedlug mnie ten amplituner jest slaby. W tej chwili najmocniejszym amplitunerem stereo jest Yamaha R-N803D. Z w/w przez Ciebie kolumn Focal 726 sobie odpusc, a posluchaj Polk i Kef. Z wzmacniaczy to posluchaj model wyzej Nad 388.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Na pewno odsłucham Yamaha R-N803D i Nad C368 lub Audiolab 6000A z kilkoma modelami kolumn. Niestety Nad C388 jest po za moim zasięgiem finansowym. Sam czysty kosztuje przynajmniej 6k, a do niego musiał bym dołożyć kartę która kosztuje prawie 2k co daje koszt 8k. Czyli kwoty zbliżonej do całego mojego zestawu. Jak bym znalazł mega promocję Nad C388 plus jakieś fajne kolumny za 10k to może bym się skusił i kartę dokupił za jakiś czas. A tak to pozostają mi 3 powyższe modele do odsłuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Geriko napisał:

Niestety Nad C388 jest po za moim zasięgiem finansowym. Sam czysty kosztuje przynajmniej 6k, a do niego musiał bym dołożyć kartę która kosztuje prawie 2k co daje koszt 8k. Czyli kwoty zbliżonej do całego mojego zestawu. Jak bym znalazł mega promocję Nad C388 plus jakieś fajne kolumny za 10k to może bym się skusił i kartę dokupił za jakiś czas.

Mozesz odsluchac ten model z wybranymi przez Ciebie kolumnami nic nie tracisz. Jesli sie spodoba mozesz napisac do Q21 z branzy o wycene wybranego zestawienia na priv. 

Nie jestem zwolennikiem amplitunerow stereo z wejsciami HDMI, ale moze Ciebie zainteresuje takie rozwiazanie. Pod koniec miesiaca ma byc dostepny nowy ONKYO TX-8390 i przynajmniej na papierze wyglada na dosc mocny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszym odsłuchu i mam trochę mętlik w głowie. Odsłuchałem kilka zestawów kolumn wszystkie podpięte na razie pod Nait 5si. Takie zalecenie by odsłuchać różne kolumny na dobrym wzmacniaczu stereo. I tak KEF Q750 bardzo mnie zawiodły. O ile w kawałkach w miarę spokojnych pięknie grały z ładnym ciepłym basem to już w szybszy się gubiły. Trochę więcej gitary basowej, perkusji i tępa i na dole robił się mega bałagan i dudnienie. Dużo lepiej było z Tannoy XT 8F, bardzo ładny dół, odpowiednia dynamika, góra spoko nie za piskliwa i nie drażniąca. Niestety w kilku kawałkach też nie dały rady i trochę dudniły. Kolejne były Klipsch chyba RP-6000F lub 8000 nie zagłębiałem się bo grały najgorzej. Sucho sztywno.  Na koniec i na początek raczyłem się malutkimi Dynaudio Excite X34. W sumie Bardzo ładnie grają, brak dudnienia nawet przy bardzo szybkich i mocno basowych kawałkach. Jednak trochę góra mi się nie podobała ciut za piskliwie, no i jakoś mało mocy chyba w nich boje się że nie nagłośnią mi odpowiednio 35m2. Za tydzień kolejny odsłuch. Na razie na polu boju zostały do rozważenia Tannoye i Dynaudio. Posłucham ich na innej elektronice.

 

Jakieś zalecenia? Sugestie? Propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal nie 7.4 a revolution. Kolega słuchał tych a jednak seria Mercury to kilka klas niżej mimo że uważam je za dobre kolumny. Podobnie Emit i Excite.

KEFy zagrały Ci dennie bo były podłączone do Naima. To gęste wzmacniacze o dociążonym brzmieniu. Do Kefa powinieneś posłuchać czegoś jaśniejszego jak Audiolab, Yamaha czy Roksan.

Dodatkowo, może niechcący ale wszedłeś na bardzo dobry temat. Zauważyłeś bowiem że niektóre zestawy dudnią.

Niestety ale u Ciebie ze względu na dużo twardych powierzchni może być inaczej, więcej. Stąd też polecam Ci wypożyczyć od nas takowy sprzęt na testy domowe i sprawdzić u siebie. Możesz zacząć od tego co wstępnie wybrałeś. MAmy Dynaudio, KEFy, Tannoye i warto sprawdzić do tego faktycznie elektronikę NADa z nowej serii 368.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższą sobotę idę na kolejne słuchanie. Jeżeli się nic nie wyklaruje to poważnie się zastanowię nad wypożyczeniem 1-2 zestawów.

Fakt pokoik odsłuchowy max 15m2 do tego miękko wyłożony ze skosami tłumiącymi za kolumnami i sufitem nieregularnym, częściowo podwieszanym.

U mnie środowisko zgoła odmienne. Posłucham jeszcze Emity M30, lub coś mi jeszcze obsługa zaproponuje. Do tego powachluje elektroniką.

Może wrócę jeszcze do do KEF'ów z audiolabem.

 

A propos akustyki pomieszczenia. Nie jestem znawcą, ale z fizyki co nie co pamiętam :) Dużo twardych materiałów sprzyja wielokrotnym odbiciom fali i powstawaniu fali stojącej. Jednak wielkość i tym bardziej wysokość pomieszczenia powinno być in plus. Jednak mimo wszystko na tworzenie się fali stojącej najbardziej sprzyjające są niskie częstotliwości. Więc teoretycznie kolumn w pokoju odsłuchowym małym, wytłumionym powinny mieć u mnie więcej basu czy po prostu basu będzie tyle samo ale większe dudnienie??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Rafal nie 7.4 a revolution. Kolega słuchał tych a jednak seria Mercury to kilka klas niżej mimo że uważam je za dobre kolumny. Podobnie Emit i Excite.

 

Nie zaprzeczam to sa nizsze klasy w/w marek kolumn, ale ich brzmienie najbardziej przypadlo do gustu autorowi tematu. Uwazam, ze najwiekszy (decydujacy) wplyw na brzmienie calego zestawu maja kolumny.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nie zaprzeczam to sa nizsze klasy w/w marek kolumn, ale ich brzmienie najbardziej przypadlo do gustu autorowi tematu

Po prawdzie jak pisałem mam dwójkę faworytów jak na razie. Ale jak bym miał szeregować to na pierwszym miejscu postawił bym Tannoy XT 8F, a zaraz za nimi Dynaudio Excite X34. W pierwszych mam jednak trochę "dudnienia" i może przeskoczymy to innym "jaśniejszym" jak kolega wyżej napisał, wzmacniaczem. Posłucham ich na Audiolab lub Roksan (domniemam że chodzi o Kandy K3). W drugich czasami trochę za jaskrawa góra i dostałem informację że można trochę ją przytłumić innym okablowaniem. Tak czy siak oba zestawy są super.

 

A co powiecie panowie na temat - Monitor Audio Silver 300. Jeden ze znajomków poleca jako bardzo fajnie grające. Jak można je porównać z powyższymi i z jakim wzmacniaczem najładniej zagrają? I jak się mają KEFy Q950 do Q750?

Edytowano przez Geriko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nie zaprzeczam to sa nizsze klasy w/w marek kolumn, ale ich brzmienie najbardziej przypadlo do gustu autorowi tematu. Uwazam, ze najwiekszy (decydujacy) wplyw na brzmienie calego zestawu maja kolumny.

Być może. Chodź moim zdaniem na równi jest akustyka. Bo potrafi zepsuć dobre kolumny i wyciągnąć przyzwoite granie z tych słabych. 

 

1 godzinę temu, Geriko napisał:

Po prawdzie jak pisałem mam dwójkę faworytów jak na razie. Ale jak bym miał szeregować to na pierwszym miejscu postawił bym Tannoy XT 8F, a zaraz za nimi Dynaudio Excite X34. W pierwszych mam jednak trochę "dudnienia" i może przeskoczymy to innym "jaśniejszym" jak kolega wyżej napisał, wzmacniaczem. Posłucham ich na Audiolab lub Roksan (domniemam że chodzi o Kandy K3). W drugich czasami trochę za jaskrawa góra i dostałem informację że można trochę ją przytłumić innym okablowaniem. Tak czy siak oba zestawy są super.

 

A co powiecie panowie na temat - Monitor Audio Silver 300. Jeden ze znajomków poleca jako bardzo fajnie grające. Jak można je porównać z powyższymi i z jakim wzmacniaczem najładniej zagrają? I jak się mają KEFy Q950 do Q750?

Ale dudnienie to może być albo inaczej jest efekt pomieszczenia. Ich 15 metrów jest za małe dla tych kolumn. Szybszy amplituner lepiej kontrolowany nie spowoduje dudnienia. 

Monitor audio silver 300 to fajne kolumny o jasnym precyzyjnym brzmieniu. Na pewno nie zadudnia. Względem poprzedniej serii kontrola basu została bardzo zmieniona. To zgoła odmienne granie od kefa który jest łagodny. Bliżej mu do tannoya z tym że ma mniej średnicy i bardziej poskromiony bas. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.10.2019 o 08:27, Geriko napisał:

Salon połączony z kuchnią ma wymiary około 4,5/7m. Na dodatek pomieszczenie wysokie bo 3,3m więc dużo przestrzeni.

 

Te pomieszczenie jest duze i przed kupnem wez wybrany lub wybrane zestawy odsluchaj w domu.

 

4 godziny temu, Geriko napisał:

A co powiecie panowie na temat - Monitor Audio Silver 300.

Niektorzy tej marki nienawidza, a inni ja uwielbiaja.

https://www.avtest.pl/zestawy-glosnikowe/item/914-monitor-audio-silver-300

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4530-monitor-audio-silver-300.html

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny odsłuch i tragedia. Posłuchałem tych monitor audio silver 300 i grają podobnie choć ciut słabiej od X34. Potem zaczęło się wachlowanie elektroniką. Na początek poszła Yamaha R-N803D i wszystkie kolumny na tym czymś grały dla mnie tragicznie. Następnie został podpięty Audiolab 6000A i tu zaczęło być fajnie. Na placu boju zostawiliśmy Tannoy XT 8F które mi się najbardziej podobały w brzmieniu i Dynaudio Excite X34 które najbardziej wpadły w ucho połówce. Audiolab dawał rade na obu modelach choć razem stwierdziliśmy że ewidentnie na plus dla XT 8f. Jednak mieliśmy niedosyt, brakowało trochę sceny, a momentami tempa i wyrazistości instrumantów. W sumie po Yamaszce jak najbardziej do zaakceptowanie, ale poprosiliśmy jeszcze o jakieś propozycje. Odeszliśmy od zakładanej półki cenowej i chcieliśmy zbierać szczeki z podłogi. Oczywiście na podanych dwóch modelach kolumn. Dostaliśmy Roksan Caspian M2, grało wszystko ładnie równo ale efektu wow nawet w porównaniu do Audiolaba nie było. Mieliśmy kończyć dalej bez decyzji i na scenę wszedł czarny koń brytyjski Sugden A21 Signature. No i wgniotło nas w kanapę. Tannoye napędzane tą bestią po prostu mnie rozwaliły. Dynaudio tez zagrały dużo lepiej jednak brakowało ewidentnie dołu. Scena olbrzymia, głębia i dokładność na bardzo dobrym poziomie. Bas z Tannoyek ładnie okiełznany. Wysoki wokal Florencji czysty i nie drażniący. Teraz musimy odczekać kilka dni by ocenić sytuacje na zimno. Czy poświęcić budżet przyszłorocznego oleda i kupić taki zestaw Sugden A21 i Tannoy XT 8F? Czy to może przerost formy i można równie dobry wzmacniacz do tych XT 8F znaleźć w niższej półce cenowej? A może to zestaw dobry do rozbudowania, pozostawiając w przyszłości piecyk jeszcze raz rozwalę się dodając jeszcze lepsze kolumny? Ehhh tylko tego oleda szkoda :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...