Skocz do zawartości

Wybór audio - wnioski


Kaoma

Recommended Posts

Cześć,

jakiś czas temu pisałem o chęci zakupu kina domowego. Na szczęście do przeprowadzki było jeszcze kilka miesięcy, więc miałem czas na lekturę, czytanie testów, oglądanie na YT. 
 

Ostatnie 2 tygodnie to już rozmowy telefoniczne z branżą. Jestem z Wrocławia więc forumowa branża około 200-230km, lokalnie słabo. Słabo bo o ile wiedza super, umiejętności przekazania argumentów też ale ceny, w porównaniu do aktywnych tu sklepów 20-30% wyższe. W środę rozmawiając z doradcą, namówił mnie na odsłuchy i tak oto dzisiaj pojechałem do Pabianic. Od razu piszę dla osób w sytuacji jak moja - nie będziecie zadowoleni jeśli kupicie sprzęt bez odsłuchu. Przy czym forum, testy, YT mnie nakierunkowały o tyle na odsłuchach był knockout za knockout-em. 
 

Wydawało mi się, że Cambridge Audio AXR100 to właśnie to czego szukałem i miałem rację - wydawało mi się. W połączeniu z Monitor Audio Bronze 6 dźwięk był zupełnie nie dla mnie, płaski i ze schowanymi wokalami. Przepieliśmy wzmacniacz na Audiolab 6000A i Bornze 6 ożyły, zacząłem wierzyć, że jednak muzyka może cieszyć. Następnie zostawiając już Audiolaba podpieliśmy KEF Q750, od razu cios w twarz, jednak znowu mi się wydawało, że wcześniejsze pudła grały. Szok. Wokale piękne, instrumenty, szepty słychać genialnie. Czas na wyższy kaliber, Tannoy XT 8F. Technicznie chyba najlepsza kolumna, budżet przekroczony ale co tam, są jeszcze rezerwy budżetowe. Wokale, góra, bezbłędne, basu mało i niewyczuwalny. Tu zacząłem sądzić że jednak 2x50W to za mało na te olbrzymy.  Zmieniamy na Polk Audio S60 chyba E. Granie poprawne, takie dla każdego, uniwersalne, są ok. Zapinamy Heco Aurora 700 - ok odpinamy, muzyka pewnie uniwersalna, powinna się spodobać każdemu kto zaczyna przygodę z audio, choć scenę budują buczeniem takim poprawnym. Podłączyliśmy jeszcze KEF Q950 - ojej, zapominam o reszcie kolumn. Jest cios. Wisienką na torcie jest przepięcie wzmacniacza na NAD C368 - umieram. Pasuje mi wszystko, basu aż za dużo - dla mnie oczywiście, reszta bajeczna. 
 

Finalizujemy transakcję:

NAD C368

KEF Q750

6m kabla Chord Clearway Speaker

 

W domu zaniepokojony akustyką albo jej brakiem (Nie ma jeszcze dywany, zasłon, firanek) podpinam sprzęt na podłodze bo tak szybciej i słucham już drugą godzinę - więcej pisać nie muszę.
 

W salonie słuchałem:

Aurora 

Frankenstein Children

Arktic Monkeys

i paru innych.

 

Odsłuch w Pabianicach w salonie Q21 - dzięki.

 

Jeździjcie na odsłuchy, bo pozornie prosty wybór może okazać się dużo trudniejszy. A zakup bez odsłuchu może spowodować, że przestaniecie słuchać muzyki w domu, bo w aucie będzie grała lepiej. 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kaoma napisał:

Cześć,

jakiś czas temu pisałem o chęci zakupu kina domowego. Na szczęście do przeprowadzki było jeszcze kilka miesięcy, więc miałem czas na lekturę, czytanie testów, oglądanie na YT. 
 

Ostatnie 2 tygodnie to już rozmowy telefoniczne z branżą. Jestem z Wrocławia więc forumowa branża około 200-230km, lokalnie słabo. Słabo bo o ile wiedza super, umiejętności przekazania argumentów też ale ceny, w porównaniu do aktywnych tu sklepów 20-30% wyższe. W środę rozmawiając z doradcą, namówił mnie na odsłuchy i tak oto dzisiaj pojechałem do Pabianic. Od razu piszę dla osób w sytuacji jak moja - nie będziecie zadowoleni jeśli kupicie sprzęt bez odsłuchu. Przy czym forum, testy, YT mnie nakierunkowały o tyle na odsłuchach był knockout za knockout-em. 
 

Wydawało mi się, że Cambridge Audio AXR100 to właśnie to czego szukałem i miałem rację - wydawało mi się. W połączeniu z Monitor Audio Bronze 6 dźwięk był zupełnie nie dla mnie, płaski i ze schowanymi wokalami. Przepieliśmy wzmacniacz na Audiolab 6000A i Bornze 6 ożyły, zacząłem wierzyć, że jednak muzyka może cieszyć. Następnie zostawiając już Audiolaba podpieliśmy KEF Q750, od razu cios w twarz, jednak znowu mi się wydawało, że wcześniejsze pudła grały. Szok. Wokale piękne, instrumenty, szepty słychać genialnie. Czas na wyższy kaliber, Tannoy XT 8F. Technicznie chyba najlepsza kolumna, budżet przekroczony ale co tam, są jeszcze rezerwy budżetowe. Wokale, góra, bezbłędne, basu mało i niewyczuwalny. Tu zacząłem sądzić że jednak 2x50W to za mało na te olbrzymy.  Zmieniamy na Polk Audio S60 chyba E. Granie poprawne, takie dla każdego, uniwersalne, są ok. Zapinamy Heco Aurora 700 - ok odpinamy, muzyka pewnie uniwersalna, powinna się spodobać każdemu kto zaczyna przygodę z audio, choć scenę budują buczeniem takim poprawnym. Podłączyliśmy jeszcze KEF Q950 - ojej, zapominam o reszcie kolumn. Jest cios. Wisienką na torcie jest przepięcie wzmacniacza na NAD C368 - umieram. Pasuje mi wszystko, basu aż za dużo - dla mnie oczywiście, reszta bajeczna. 
 

Finalizujemy transakcję:

NAD C368

KEF Q750

6m kabla Chord Clearway Speaker

 

W domu zaniepokojony akustyką albo jej brakiem (Nie ma jeszcze dywany, zasłon, firanek) podpinam sprzęt na podłodze bo tak szybciej i słucham już drugą godzinę - więcej pisać nie muszę.
 

W salonie słuchałem:

Aurora 

Frankenstein Children

Arktic Monkeys

i paru innych.

 

Odsłuch w Pabianicach w salonie Q21 - dzięki.

 

Jeździjcie na odsłuchy, bo pozornie prosty wybór może okazać się dużo trudniejszy. A zakup bez odsłuchu może spowodować, że przestaniecie słuchać muzyki w domu, bo w aucie będzie grała lepiej. 
 

 

Dziękujemy za dobre słowa, miło było gościć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pawelend napisał:

Ja też planuję wybrać się do Q21, ale u mnie może być ciężko z wyborem sprzętu. W tamtym roku kupiłem Klipsch r620f (w innym sklepie) i sprzedałem je po pól roku kilka stówek taniej bo nie podobało mi się jak grały. I teraz nie mogę się zebrać na kupno innego sprzętu.

Zapraszam serdecznie do nas na odsłuchy, mamy na miejscu dziesiątki modeli kolumn, które w komfortowych warunkach możesz sobie spokojnie posłuchać. A zawsze jeśli jednak system nie przypadnie do gustu, akustyka pomieszczenia wpłynie negatywnie, nie zostawimy naszych Klientów na lodzie. Jest możliwość wypożyczenia kolumn, zawsze można w rozsądnym terminie zamienić model na inny, jesteśmy elastyczni. Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał kolega ze kefy :)

no ale odsłuch to podstawa. Przecież piszemy o tym my i koledzy z branży. Oczywiście że testy nie pokazują pełnej klasy czy też obrazu dźwięku. Są robione w innych warunkach. Często też nie wiemy z czym. Co jest już wogole dziwne. Na pewno podsłuchy odbyły się w innym akustycznie pomieszczeniu niż masz ty. Zaciekawił mnie wpis xt8f o mniejszym basie. U nas jest on obkrzymi. Konkretny , uderzenie na klatę. Więc jak sam widzisz akustyka wiele zmienia. 

wybir sprzętu dokonany trafnie moim zdaniem a jeszcze lepiej że po odsłuchu. Wygrzej sprzęt i za jakiś czas napisz wrażenia na chłodno. Mimo by było gdyby jednak znalazło się też coś z minusem :)

powodzenia i pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Q21 napisał:

Zapraszam serdecznie do nas na odsłuchy, mamy na miejscu dziesiątki modeli kolumn, które w komfortowych warunkach możesz sobie spokojnie posłuchać. A zawsze jeśli jednak system nie przypadnie do gustu, akustyka pomieszczenia wpłynie negatywnie, nie zostawimy naszych Klientów na lodzie. Jest możliwość wypożyczenia kolumn, zawsze można w rozsądnym terminie zamienić model na inny, jesteśmy elastyczni. Zapraszam.

Jak będę miał luźniejszy dzień, któryś piątek to się umówimy. Ile dni wcześniej trzeba dzwonić? Bo jutro to już pewnie nie da rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawelend napisał:

Jak będę miał luźniejszy dzień, któryś piątek to się umówimy. Ile dni wcześniej trzeba dzwonić? Bo jutro to już pewnie nie da rady.

Zapraszam serdecznie, teraz w IV kwartale mamy po 6-10 odsłuchów dziennie, ale spokojnie są dwie sale duże i słuchawkowa sala, tak więc na pewno znajdziemy termin. Najlepiej proszę dzwonić 2-3 dni wcześniej. Gorzej jest w soboty, trzeba kilka dni wcześniej rezerwować. Ale jeśli jest umówiony termin, jest pełen komfort, swoboda odsłuchów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.10.2019 o 08:12, S4Home napisał:

Pisał kolega ze kefy :)

no ale odsłuch to podstawa. Przecież piszemy o tym my i koledzy z branży. Oczywiście że testy nie pokazują pełnej klasy czy też obrazu dźwięku. Są robione w innych warunkach. Często też nie wiemy z czym. Co jest już wogole dziwne. Na pewno podsłuchy odbyły się w innym akustycznie pomieszczeniu niż masz ty. Zaciekawił mnie wpis xt8f o mniejszym basie. U nas jest on obkrzymi. Konkretny , uderzenie na klatę. Więc jak sam widzisz akustyka wiele zmienia. 

wybir sprzętu dokonany trafnie moim zdaniem a jeszcze lepiej że po odsłuchu. Wygrzej sprzęt i za jakiś czas napisz wrażenia na chłodno. Mimo by było gdyby jednak znalazło się też coś z minusem :)

powodzenia i pozdrawiam

 

Dziś 3ci dzień jak mam ten zestaw. Właśnie mija 15 godzina jak sobie gra. W międzyczasie podłączyłem Chromecast Audio i muzyka jest taka mocniejsza, nawet na -43dB czuć bas, super - zmiana po włączeniu opcji w Chromcast „Pełny zakres dynamiczny”. Kolejny plus to brak dźwięków  powiadomień jak przy słuchaniu przez BT. Obecnie Chromecast podłączony Jack - 2xRCA, zamówiony kabel optyczny. Ciekawi mnie opcja w Google Home - połącz z iRobot - Roomba będzie sprzątać w rytm muzyki? 🙂

 

Słuchałem też koncertów z DVD i razem z Philips Ambilight efekt jest super. 

 

Ogólnie pomieszczenie salon z kuchnią 36mkw, ściana z RTV ma 4m szerokości, tzn dobudowana jest lewa ścianka, wygłuszona wełną mineralną, za nią są schody. Nie ma jeszcze zasłon, bo nie chce mi się wieszać karniszy:-) 

 

 

 

A teraz minusy: 

- kabel jest gruby i sztywny i ciężko go pochować 🙂

- NAD C368 jest bardzo głęboki, ja mam udało się, otwór w ścianie akurat tam gdzie wychodzą kable głośnikowe ze wzmacniacza, więc idealnie zmieścił się na szafce, gdyby kable były „normalnie” wystawał by przed front. Przewód zasilający ma wtyczkę do wzmacniacza prostą, mogła by być kątowa. 

 

DA73591A-FF10-4F0A-811E-5DD032B95CDA.jpeg

F581FC14-7FFF-4D4F-940B-5032E763EB18.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaoma

Kolumny wysuń przed szafki zawęź scenę. Stoją za blisko ścian. Daj tak 50 cm przed szafkami. Przydałby się dywan położyć przed kolumnami. 

Podłoga to panele?

Dobrze by było postawić kolumny na podstawkach granitowych. Może nie od razu, ale jak budżet pozwoli, możesz kupić - link poniżej. Mają bardzo dobre ceny, wysyłka gratis. 

https://artigiano.pl/15-podstawki-pod-kolumny-glosniki

Zmierz rozstaw kolców w kolumnach, podstawki zamów około 2-3cm większe po obrysie.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, 1Ender napisał:

@Kaoma

Kolumny wysuń przed szafki zawęź scenę. Stoją za blisko ścian. Daj tak 50 cm przed szafkami. Przydałby się dywan położyć przed kolumnami. 

Podłoga to panele?

Dobrze by było postawić kolumny na podstawkach granitowych. Może nie od razu, ale jak budżet pozwoli, możesz kupić - link poniżej. Mają bardzo dobre ceny, wysyłka gratis. 

https://artigiano.pl/15-podstawki-pod-kolumny-glosniki

Zmierz rozstaw kolców w kolumnach, podstawki zamów około 2-3cm większe po obrysie.

Pozdrawiam 

Dzięki za sugestie, już piszę do tej firmy, bo w panelach już są dziurki:-) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.10.2019 o 18:16, Kaoma napisał:

Czas na wyższy kaliber, Tannoy XT 8F. Technicznie chyba najlepsza kolumna, budżet przekroczony ale co tam, są jeszcze rezerwy budżetowe. Wokale, góra, bezbłędne, basu mało i niewyczuwalny. Tu zacząłem sądzić że jednak 2x50W to za mało na te olbrzymy.  

Przyznam, że jestem zaskoczony Twoim stwierdzeniem. Sam również miałem okazje porównać xt8f z q750 bezpośrednio w salonie i nigdy nie powiedziałbym, że w tannoyach jest mało basu. Nie jet może tak sprężysty jak w dynaudio, ale jeżeli został zarejestrowany w nagraniu to się pojawia i potrafi zejść na prawdę nisko. Q750 mają twardszy bas, ale w moim odczuciu zdecydowanie płytszy (kolumna potrafi rezonować przy dużej głośności przy niektórych częstotliwościach). 

Może to faktycznie kwesta wzmacniacza. W salonie słuchałem na NAD C375, a w domu używam C356 jako końcówki mocy i tannoye fajnie grają nawet przy cichym odsłuchu (choć mi "pomaga" kształt pomieszczenia.).

Fajny przykład potwierdzający, że bez osobistych odsłuchów się nie obejdzie. Mamy tu dwie odmienne opinie na temat tego samego sprzętu i jak ktoś nowy szuka info na forum to kogo słuchać? Ilość postów to raczej kiepski wyznacznik :) 
 

A jak patrzę na zdjęcie to aktualne ustawienie kolumn mocno w narożnikach pewnie podbija Ci niskie rejestry i bardziej "zaokrągla" bas. Spróbuj dla testu zawęzić scenę i wysunąć je przed szafkę tv, na pewno zagrają inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 1Ender napisał:

Pisałem o tym post #20 :D

Pozdrawiam 

 

12 godzin temu, S4Home napisał:

Ile te kolumny od siebie stoją? Tam jest dość szeroko. Jak dajesz głośniej to nie masz problemu z ilością basu, dudnieniem?

 

Szerokość szafek to 3m, ściana ma ok 3,8m - problem jest właśnie w tym, że nie ma dudnienia, dla mnie (dla żony też) dźwięk jest mega spójny i wyważony. Najchętniej nic bym nie poprawiał, tyle że kolce mi się wbijają w panele, choć panele AC6 więc napisałem do tej polecanej firmy o wycenę podstaw pod kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...