Skocz do zawartości

HiFiBerry Digi+ PRO versus Yamaha WXC-50


Paweł Pawlik

Recommended Posts

Cześć

Pożyczyłem na weekend WXC-50 bo ciekaw byłem jak się zachowa jako przedwzmacniacz po podłączeniu do końcówki mocy w  NAD 356.

Ten test zakończyłem szybko uznając, że nie ma co sobie głowy zawracać takim połączeniem. Szału nie było.

Natomiast zauważyłem, że yamaha gra wyraźnie lepiej niż malina przy połączeniu optykiem do DACa (u mnie CD NAD 565).

Yamaha gra z większą kulturą, mam wrażenie że wszystkie dźwięki są w pełni pod kontrolą. Dźwięk z maliny bardzie zlewa się z tłem jest też jakby bardziej niespokojny.

Pytanie:

czy powodem takiej różnicy może być słabe zasilanie rasberry? Myślałem, że  zasilanie ma głównie znaczenie dla maliny z DAC na pokładzie a dla takiej generującej sygnał optyczny nie jest tak istotne. Ale może się mylę...

 

Inne zalety yamahy względem maliny to szybkość działania i ogólna stabilność jeśli chodzi o sieć (obydwa urządzenia łączyłem kablem, nie wi-fi).

Ale wady wxc też ma - brak gapless i brak wsparcia MQA na Tidalu.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Paweł Pawlik a próbowałeś Yamahę podłączyć kablem RCA jako żródło czy tylko PRE ? Jaką masz nakładkę na raspberry ? Jest mnóstwo sposobó na malinę.  Najtaniej to np Allo Boss Dac v 1.2 może być oddzielnie zasilana przez ładowarkę USB-C niezależnie od raspberry. To że zasilacz liniowy zmienia dużo słyszałem tylko z recenzji / internetu ale sam nie testowałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Ciężko stwierdzić.

Na jakim sofcie grasz? Próbowałeś zmieniać?

Masz możliwość sprawdzenia zasilania? Wypożyczenia?

Soft to volumio + subskrypcja myVolumio. Tidal więc gra na dedykowanym sterowniku. Nie słyszałem żeby istniała lepsza opcja dla Tidala na malinie.

Zasilacz mam na razie wtyczkowy, taki za 45pln z botland. Będę musiał gdzieś pożyczyć, np Tomanka i sprawdzę.

Jeśli nie będzie efektu to będę się rozglądał za WXC-50 w okolicach Black Friday ;)

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Hej @Paweł Pawlik a próbowałeś Yamahę podłączyć kablem RCA jako żródło czy tylko PRE ? Jaką masz nakładkę na raspberry ? Jest mnóstwo sposobó na malinę.  Najtaniej to np Allo Boss Dac v 1.2 może być oddzielnie zasilana przez ładowarkę USB-C niezależnie od raspberry. To że zasilacz liniowy zmienia dużo słyszałem tylko z recenzji / internetu ale sam nie testowałem.

Yamaha po podłączeniu przez RCA do wzmacniacza grała OK ale nie lepiej niż malina po optyku. Dopiero porównanie obydwu (ten sam kabel, ten sam DAC) pokazuje że WXC-50 gra lepiej.

Jak składałem malinę to myślałem o Allo Boss Dac ale miałem wrażenie że HifiBerry Digi+ PRO zbierało lepsze opinie i tego w końcu wybrałem.

Dla jasności - malina gra bardzo ładnie, polecam. Natomiast nie czuję się przekonany że 'zjada' streamery typu WXC-50 czy Blusound Node 2i o ile konkuruje z nimi z użyciem zewnętrznego DAC.

 

Edytowano przez Paweł Pawlik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malina ma to do siebie, że oferuje bardzo dużo za bardzo niedużo. Już sam musisz zdecydować czy ulepszasz malinę czy streamer.  Nie wiem jak jest ze zwrotami ale może kupić Allo DigiOne Signature ,zamontować na malinę i sprawdzić. Kosztuje 999zł ale zasilasz ją oddzielnie z USB-C i  ma dodatkową płytkę  izolującą szumy, zegary NDK.  Biorąc pod uwagę,że WXA-50 to co najmniej 1300 to warto sprawdzić :) Inna sprawa to wygoda obsługi, albo się Volumio lubi albo nie  ale skoro masz premium to chyba lubisz

 

 1c0a6c854f19b104cad58eae91e2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczy sprawdzić zwykłą wersję Digione. Nie jestem przekonany czy warto dopłacać 2x więcej do wersji signature. Jeżeli chodzi o dodatkową izolację to w pomiarach wychodzi tylko odrobinę lepiej od standardowej wersji. A tak za ok 600zł mamy kompletny transport.

Oczywiście jak masz możliwość to przetestuj obie wersje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Nie wiem jak jest ze zwrotami ale może kupić Allo DigiOne Signature ,zamontować na malinę i sprawdzić.

 

1 godzinę temu, kukocz napisał:

Moim zdaniem wystarczy sprawdzić zwykłą wersję Digione. Nie jestem przekonany czy warto dopłacać 2x więcej do wersji signature. Jeżeli chodzi o dodatkową izolację to w pomiarach wychodzi tylko odrobinę lepiej od standardowej wersji. A tak za ok 600zł mamy kompletny transport.

Oczywiście jak masz możliwość to przetestuj obie wersje.

Czyli podsumowując nie warto wydawać na wyszukany zasilacz do mojej maliny a zamiast tego lepiej zainwestować w lepszy hat?

Niestety, widzę jednak problem. Żadna z tych Digione nie ma wyjścia optycznego a ja mam tylko takie wejście w CD NAD.

Ale dzięki za porady tak czy inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paweł Pawlik napisał:

 

Czyli podsumowując nie warto wydawać na wyszukany zasilacz do mojej maliny a zamiast tego lepiej zainwestować w lepszy hat?

Nie koniecznie to musi być lepsza droga. Ja bym tak zrobił po prostu bo ten Hat akurat ma oddzielne zasilanie dla płytek "brudnych" i " czystych". Jeżel coaxial nie wchodzi w grę to masz jeszcze łatwiej. Wypożyczasz zasilacz liniowy, jeżeli różnica duża to zostawiasz, jeżeli nie to wxc-50

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przypadkiem porównuję teraz 2 Dace. Jeden to Topping dx3 Pro a drugi to 2-krotnie tańszy smsl sk10. Jako źródła mam streamer Onkyo NS-6130 i chromecast audio. Ja na razie z moich wszystkich podobnych porównań wyszło, że Streamer gra najlepiej po RCA, puszczenie go przez Dx3 pro nie wnosi praktycznie różnicy, przez smsl sk10 może troszeczkę różnicy na plus. Chromecast z dacami przmi lepiej. U mnie finalnie Streamer=Streamer + dac > chromecast + dac > chromecast 

IMG_20191015_183201.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tomasz S. napisał:

 U mnie finalnie Streamer=Streamer + dac > chromecast + dac > chromecast

Powiedziałbym, że wyniki testu masz przewidywalne. Solidny streamer wypada lepiej  niż Chromcast a jego wbudowany Dac gra porównywalnie z dacami za 500-1000 pln.

Tutaj ciekawe by było jakbyś dorzucił malinę. Pewnie każda będzie lepsza od Chromcasta ale która zagra lepiej niż Onkyo?

PS: mój kot też przychodzi jak włączam muzykę :)

IMG_0012.jpg

Edytowano przez Paweł Pawlik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Pawlik napisał:

Powiedziałbym, że wyniki testu masz przewidywalne. Solidny streamer wypada lepiej  niż Chromcast a jego wbudowany Dac gra porównywalnie z dacami za 500-1000 pln.

Większość tak, jedyne co mnie zaskoczyło to ,że używając zewnętrznego daca w przedziałach do 500 i do 1000 zł nie wprowadziły  żadnej , bądź minimalną zmianę w tym jak gra streamer.  Czytałem na tym oraz innych forach takie rzeczy jak " DAC zewnętrzny zawsze jest lepszy od tego we wzmacniaczu" czy " to DAC odpowiada za dźwięk a streamer to funkcjonalność". Została mi do przetestowania jeszcze malina właśnie ( używałem ostatnio lata temu, mam wersję 2b ) i wxc-50. Ogólnie polecam tego Topping DX3 Pro ze względu na funkcjonalność bo ma świetny wzmacniacz słuchawkowy ( serio bardzo dobry ) , dużo wejść, fajny i funkcjonalny ekran, bluetooth z nowymi kodekami,  pilot, może działać jako Pre no i jest zrobiony z dobrych materiałów. Jak za 800zł to rozbija bank i zaspokaja 90% potrzeb.W dźwięku na głośnikach u mnie przynajmniej różnicy z tym streamerem nie zrobił. Szukam dalej. Ma ktoś może z czytających używkę Atoll 100 Dac ? 

PS. Fajny sierściuch ! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że DX3 Pro to świetne urządzenie w tym przedziale cenowym. No i ma dwa coaxiale co też się przydaje. Co do różnicy w dźwięku wprowadzonej przez tego DACa to faktynie nie jest to cos tak spektakularnego jak wymiana kolumn, ale w porównaniu do telefonu czy innego daca DYI sprzed wieeeeelu lat, to na pewno poprawiła się klarowność dźwieku i przestrzeń.
Kolejną zmianę na plus usłyszałem jak zastosowałem go jako pre do NADa C356 - chyba faktycznie pre w NADach z tej serii są przeciętne...

Muszę kiedyś wypożyczyć takiego Chorda Qutest czy RME ADI-2 i sprawdzić czy dokładając x-krotność do przetwornika poprawi się znacząco jakość dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kukocz gdybym miał źródła podłączane cyfrowo i właśnie np Nad C356 czy jak teraz Atoll in100se to byłoby pierwsze co bym kupił. Funkcjonalnie to jest mega urządzenie. Jeżeli u kogoś jedynym źródłem jak u mnie jest przyzwoity streamer, nie słucha z PC, TV, BT czy CD i potrzebuje go tylko dla poprawy dźwięku to  wtedy bym się zastanowił 2 razy. To co mnie zaskoczyło to jak dobry ma wzmacniacz słuchawkowy, cały czas jestem pod wrażeniem ile więcej słyszałem w słuchawkach a nie mam jakichś super tylko ONKYO ES-HF300 te z fajniejszym kablem. DX3 Pro sie na bank świetnie sprawdza na biurko obok komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Ci jeszcze sprawdzic maline z Hifiberry DAC/DSP. W mojej ocenie Burr Brown robi dużo lepszą robotę od Cirrusa. No i naturalnie mozesz dodatkowo wykorzystać DSP do innych rzeczy jak np. korekta poziomow w odniesieniu do akustyki pomieszczenia. Jak jesteś z Wrocławia to Ci moge pożyczyć na testy.

Ja osobiście mam słabe doswiadczenia z optykami i zawsze duzo lepszej jakosci połaczenie było poprzez RCA. Ostatnio nawet gdzieś tutaj wałkowalismy ten aspekt.

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2019 o 21:08, kukocz napisał:

Moim zdaniem wystarczy sprawdzić zwykłą wersję Digione. Nie jestem przekonany czy warto dopłacać 2x więcej do wersji signature. Jeżeli chodzi o dodatkową izolację to w pomiarach wychodzi tylko odrobinę lepiej od standardowej wersji. A tak za ok 600zł mamy kompletny transport.

Oczywiście jak masz możliwość to przetestuj obie wersje.

 

Ta płytka DigiOne (za 430 zł) będzie działać z "maliną cztery"? Mam 4B z 2 GB RAM, ale układ GPIO się nie zmienił więc chyba nie będzie problemów?

Czy jest duża / zauważalna różnica między DigiOne a HifiBerry czy JustBoom?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2019 o 11:24, Tomasz S. napisał:

@kukocz gdybym miał źródła podłączane cyfrowo i właśnie np Nad C356 czy jak teraz Atoll in100se to byłoby pierwsze co bym kupił. Funkcjonalnie to jest mega urządzenie. Jeżeli u kogoś jedynym źródłem jak u mnie jest przyzwoity streamer, nie słucha z PC, TV, BT czy CD i potrzebuje go tylko dla poprawy dźwięku to  wtedy bym się zastanowił 2 razy. To co mnie zaskoczyło to jak dobry ma wzmacniacz słuchawkowy, cały czas jestem pod wrażeniem ile więcej słyszałem w słuchawkach a nie mam jakichś super tylko ONKYO ES-HF300 te z fajniejszym kablem. DX3 Pro sie na bank świetnie sprawdza na biurko obok komputera.

Całkowicie się z Tobą zgadzam :) Teraz natomiast czekam jeszcze na pasywne pre, żeby sprawdzić czy usłyszę różnicę w stosunku do regulacji cyfrowej w Toppingu.
Co do wzmacniacza słuchawkowego i ogólnie całokształtu urządzenia - dlatego własnie jest o nim tyle postów na forum ASR. Niestety ja nie posiadam jeszcze żadnych sensownych słuchawek więc nie miałem okazji przetestować.

23 godziny temu, jazzzie napisał:

Ta płytka DigiOne (za 430 zł) będzie działać z "maliną cztery"? Mam 4B z 2 GB RAM, ale układ GPIO się nie zmienił więc chyba nie będzie problemów?

Szyna GPIO jest ta sama, więc to powinna być tylko kwestia playera. Natomiast widziałem gdzieś w sieci, że ktoś używał Digione Signature z RPI 4B więc zakładam, że nie będzie problemu. Volumio już też od jakiegoś czasu wspiera RPI 4B więc powinno hulać. Tyle, że nie widziałem nigdzie obudowy do takiego zestawu. Na razie wszystko co dostępne jest tylko dla starszej wersji.

23 godziny temu, jazzzie napisał:

Czy jest duża / zauważalna różnica między DigiOne a HifiBerry czy JustBoom?

Nie testowałem więc nie pomogę...

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kukocz napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam :) Teraz natomiast czekam jeszcze na pasywne pre, żeby sprawdzić czy usłyszę różnicę w stosunku do regulacji cyfrowej w Toppingu.

Ja w przyszłym tygodniu wypożyczam jeszcze Topping D50s. Jeżeli tutaj też nie usłyszę różnicy to póki co odpuszczam szukanie świętego grala, a jak się trafi to po prostu kupię sobie Atoll dac100, żeby było do kompletu. Trochę jeszcze kusi Pro-ject Pre box S2 digital ( strasznie kiepska nazwa ) żeby sobie siedział jako pre i dac z MQA jednocześnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Ja w przyszłym tygodniu wypożyczam jeszcze Topping D50s. Jeżeli tutaj też nie usłyszę różnicy to póki co odpuszczam szukanie świętego grala, a jak się trafi to po prostu kupię sobie Atoll dac100, żeby było do kompletu. Trochę jeszcze kusi Pro-ject Pre box S2 digital ( strasznie kiepska nazwa ) żeby sobie siedział jako pre i dac z MQA jednocześnie.

Ma pilot, BT, pozbyli się "ESS hump" w pomiarach jeszcze lepszy niż D50 - teraz bym się mocno zastanawiał co wybrać :) W tej cenie wydaje się to być świetny sprzęt. Jestem bardzo ciekawy twojej opinii i czekam na wyniki porównania :) 

Pro-Jecta też mocno brałem pod uwagę, m.in. ze względu na MQA, ale cenowo dużo drożej a w pomiarach szału nie było (ciekawe jak brzmienie). No i żeby rozszyć MQA to jedynie przez port USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...