Skocz do zawartości

Stereo do 1500zł ( wzmacniacz+kolumny).


Kuwubara

Recommended Posts

Witam serdecznie 

Mam zamiar sprawić sobie zestaw stereo do pokoju ( jakieś 4,5m x 4,5m ), a jestem całkowicie zielony w kwestiach nagłośnienia.

Cel – czysty dźwięk z wyrazistym, ciepłym i „ nie przygniatającym” basem, głowie zależy mi na czystości i jakości, a nie na mocy która pozwoli mi poruszyć fundamenty mieszkania(ale też dzieci tym usypiać nie będę).

Kwota do przeznaczenia – do 1500zł ( a można taniej ? ) , większa cześć na kolumny podłogowe rozmiar może być duży ( z tego co się orientuje to na kolumny właśnie powinno się „skoncentrować” większą część swoich środków – jeśli się mylę to proszę o korektę ).

Preferencje muzyczne – głównie: jazz, rap, soul, klasyka ( generalnie dużo bębnów, talerzy, pianina, skrzypiec ).

Sprzęt nowy lub używany ( używany – tyle tego na allegro, że nie wiem czy kupię wyjątkowy sprzęt czy bubel ). Myślę że najlepiej teraz kupić wzmacniacz i kolumny i podłączyć to do kompa, a potem inwestować w player CD. Jestem otwarty na sugestie, ponieważ sam dokładnie nie wiem co będzie dla mnie najlepsze….

Z góry dzięki za podpowiedzi

Pozdrawiam !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam serdecznie 

Mam zamiar sprawić sobie zestaw stereo do pokoju ( jakieś 4,5m x 4,5m ), a jestem całkowicie zielony w kwestiach nagłośnienia.

Cel – czysty dźwięk z wyrazistym, ciepłym i „ nie przygniatającym” basem, głowie zależy mi na czystości i jakości, a nie na mocy która pozwoli mi poruszyć fundamenty mieszkania(ale też dzieci tym usypiać nie będę).

Kwota do przeznaczenia – do 1500zł ( a można taniej ? ) , większa cześć na kolumny podłogowe rozmiar może być duży ( z tego co się orientuje to na kolumny właśnie powinno się „skoncentrować” większą część swoich środków – jeśli się mylę to proszę o korektę ).

Preferencje muzyczne – głównie: jazz, rap, soul, klasyka ( generalnie dużo bębnów, talerzy, pianina, skrzypiec ).

Sprzęt nowy lub używany ( używany – tyle tego na allegro, że nie wiem czy kupię wyjątkowy sprzęt czy bubel ). Myślę że najlepiej teraz kupić wzmacniacz i kolumny i podłączyć to do kompa, a potem inwestować w player CD. Jestem otwarty na sugestie, ponieważ sam dokładnie nie wiem co będzie dla mnie najlepsze….

Z góry dzięki za podpowiedzi

Pozdrawiam !




Weź pod uwagę rzadko spotykane kolumny cyfrowe, tzn z wbudowanymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi i kompletem wzmacniaczy, jak np. Philips DSS-930, DSS-940 lub Meridian D-600. Jest to sprzęt kilkunastoletni, ale z uwagi na swoje walory, rzadko spotykany na rynku, a jeśli już, to z reguły pochodzi od pierwszego właściciela i jest w dobrym stanie technicznym. Np. nowe kolumny DSS-930 kosztowały kiedyś około 6 000 zł, Meridian był jeszcze droższy.
Akurat widziałem ostatnio i DSS-930 i D-600 na allegro. Ceny niestety były wyższe - około 2000 zł. DSS-930 był wraz z resztą wieży i standami, stąd cena nie wydaje się zbyt wygórowana. Przyznam, że mnie takie kolumny kosztowały znacznie taniej.
Ja używam DSS-930 w pokoju podobnym do Twojego i naprawdę jakość dźwięku jest bardzo dobra. Dzięki obudowie zamkniętej bas się nie ciągnie, a cyfrowa korekcja charakterystyki rozciąga pasmo w dół do 40 Hz (- 3 dB). Górę obsługuje głośnik wstęgowy, a pasmo między głośniki jest dzielone w cyfrowej zwrotnicy.
DSS-940 ma podobną elektronikę, jednak zamiast dwóch 13- centymetrowych polypropylenowych głośników ma jeden 17 cm o membranie z włókna węgłowego zamontowany w obudowie b-r. Zamiast wstęgi wysokie tony obsługuje tradycyjny głośnik kopułkowy. Pasmo tej kolumny schodzi do 35 Hz.
Mniej zaawansowych technologii jest w Meridianie, który ma co prawda wbudowany przetwornik d/a, ale podział pasma między głośniki jest już przeprowadzany na sygnale analogowym. Meridian jednak ma wiekszy potencjał, z uwagi na zastosowanie dwóch polypropylenowych głośników 17 cm i kopułki aluminiowej Seasa, co pozwala mu na pracę w większych pomieszczeniach.
W dobie cyfryzacji całego sprzętu audio-video zastosowanie kolumn operujących na sygnale cyfrowym jest chyba dobrym posunięciem. Niebawem radio i telewizja przejdą na sygnały cyfrowe, DVD, tunery sat już na nim operują, a dojdą jeszcze muzyczne serwery internetowe.
Pod przedwzmacniacz (komplet z kolumnami) kablami cyfrowymi mogę podpiąć bodajże 4 urządzenia, a ponadto jeszcze kilka sygnałem analogowym.
Kolumny te mają jednak jedną wadę wynikającą z ich wieku, a mianowicie nie przyjmują sygnału o częstotliwości próbkowania powyżej 48 kHz i stąd CD czy DVD musi mieć możliwość wysłania go zgodnie z tym wymogiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...