Skocz do zawartości

Ustawienie sub pod video oraz muzykę


Jarek8

Recommended Posts

Witam,

Mam taki set:

Dali Zensor 7/1/Vokal

Klipsch R-120SW

Yamaha RX-V685

Ale nie ma zgrania między nimi: tzn bas jest albo za słaby albo za mocny w zależności czy oglądam film(netflix - bas za słaby) czy słucham muzyki(spootify - bas za mocny).

 

Zacznę od podstawowych ustawień: poczytałem tu i tam obejrzałem tutorial i wynika z niego aby aby crossover ustawić w granicach 80Hz i powinno być dobrze w teorii.

W praktyce zrobiłem tak: ustawiłem pokrętło GAIN na subwoferze aby pokazywał godz 11 (czyli jakieś 30% mocy), pokrętło LOW PASS Hz na 120 lub 160 - w prawo do końca.

Uruchomiłem YPAO który zrobił testy i trochę oszukał mnie. YAPO ustawił że subwoofer znajduje się 30cm od mikrofonu - powinno być około 3m co zmieniłem ręcznie.

YAPO dla subwoofera ustawił -10db. Zmieniłem to na 0. W każdym bądź razie kolumny center i back musiałem ustawić na small aby mieć możliwość zmiany odcięcia.

Zapisałem to wszystko i zrobiłem testy na żywo.

Uruchomiłem spotify - (głośność około -50 - im bliżej zera tym głośniej )bas w muzyce jest lekko wyczuwalny a jeśli włączę wzmocnienie basu pilotem to trzęsą się szklanki na półce - wniosek taki aby GAIN zmniejszyć.

Uruchomiłem netflix (głośność -34 to już jest konkretnie głośno), scena akcji wybuchy strzelanina i efekty są takie jak i wcześniej bez subwoofera. Włączam pilotem podbicie basu no i jest delikatna różnica ale nadal jakby bez subwoofera.

Dotykam membrany - niby są delikatne drgania ale za delikatne. Znowu na muzyce są za mocne.

Co robić, jak żyć?

jeden dwa trzy

 

Na poniższym kawałku to widać jak membrany chodzą

wideo

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YPAO ustawił Ci dla sub'a głośność -10, a jaka jest max granica w Yamaha?

Jeżeli po kalibracji wychodzą CI tak skrajne wartości, to warto pokusić się w tej sytuacji o zmniejszenie głośności sub'a, ale na samym subie i przeprowadzenie kalibracji raz jeszcze,

Może koledzy posiadający Yamahe podpowiedzą jeszcze co warto samemu zmienić w ustawieniach po kalibracji, ale na pewno nie jest to zmiana głośności w ampli z -10 na 0 ;) 

Napisz jeszcze co jest źródłem Netflixa, jak to masz pospinane z tymi źródłami (bezpośrednio w ampli, przez TV?) jaką ścieżkę dźwiękową stosujesz przy Netflixie etc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze raz.

Pokrętło odcięcia ustawione na maksa. Głośności na pół i kalibracja.

Jeśli kalibracja wskaże ci +/-10 to należy zmienić ustawienia volume i jeszcze raz zrobić kalibrację.

Tak do momentu kiedy wyjdzie w okolicach 0 na ypao.

Później włącz ypao volume, ale zgaś duble bass. Wtedy e muzyce nie będzie aż tak nawalał. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak -10db to max granica głośności po tym pokazuje już tylko <-10db w czerwonej ramce.

TV podłączony z amplitunerem za pomocą kabla HDMI oraz kabla optycznego.

Netflix to aplikacja wbudowana w TV smart, TV łączy się z ruterem bezprzewodowo ale net jest szybki 50Mb.

W Netflix dzwięk mam 5.1

 

Zrobiłem pomiary w YPAO:

PHAZE 0,

GAIN 0, - sub nie jest wykrywany po teście

GAIN 1, +2.5db, 0.3m distance

GAIN 2, -10bd, 8.45m distance (około godz 9)

GAIN 3, <-10bd red, 0.3m distance (około godz 10) - red czyli w czerwonej ramce

GAIN 4, <-10bd red, 8.45m distance (około godz 11) - red czyli w czerwonej ramce

GAIN 5, <-10bd red, 8.3m distance (około godz 12) - red czyli w czerwonej ramce

==================================================

PHAZE 180

GAIN 0, - sub nie jest wykrywany po teście

GAIN 1, +3db, 0.3m distance

GAIN 2, -10bd, 0.3m distance

--------------------------------------

Morał z tego taki że najlepsze z najsłabszych ustawienia to PHAZE 0 oraz GAIN między 1 a 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...