Skocz do zawartości

Kino domowe / stereo / soundbar do salonu 19m2 - 2-3k zł


Silagor

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Na wstępie napiszę, że jestem laikiem jeśli chodzi o sprzęt grający a na tym forum jestem nowy. Na pewno nie nazwałbym siebie audiofilem - moje wymagania nie są wygórowane, jednak chciałbym zakupić jakiś zestaw o przyzwoitym brzmieniu, Przeglądając różne tematy doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie stworzyć mój własny aby dobrać sprzęt najlepszy do moich potrzeb. Budżet to najlepiej około 2000 zł - max do 3000.

A więc tak, właśnie kupuję telewizor i wybór padł na SONY 55XF9005. Chciałbym do niego dobrać jakiś zestaw audio. Początkowo myślałem o soundbarze ze względu na ograniczoną ilość miejsca jednak im więcej czytam to forum tym tym bardziej skłaniam się ku jakiemuś stereo bo na 5.1 raczej budżet za mały. Przeznaczenie sprzętu to myślę że około 70% filmy/seriale (głównie netflix lub tv-sat). Do tego powiedzmy 20-25% muzyka (głównie spotify, w planach jest gramofon, czasem CD ale rzadko) oraz 5-10% konsola. Załączyłem plan mojego salonu aby zobrazować dostępną przestrzeń i akustykę.

Z soundbarów najbardziej mi podpasował JBL bar 3.1. Wersja 5.1 jest fajniejsza ale już trochę mi szkoda wydać 3000 zł na soundbar. Ewentualnie brałem pod uwagę też Sony HT-XF9000, który jest dedykowany do tego tv. Opinie ma jednak gorsze - sem jeszcze nie słuchałem. Czytałem trochę o kodekach ale już im więcej czytam tym czuję się głupszy. JBL bar 3.1 np. nie ma DTS ale nie wiem czy przy moim użytkowaniu odczuje jakoś ten brak.

Na kolumny stojące z miejscem jest słabo. Przy kominku blisko podłogi jest kratka wentylacyjna, której nie chce zasłaniać. Oprócz tego między ścianą a witryną jest tylko 148 cm. Można też coś postawić na szafce ale ma ona tylko 108 cm szerokości. Myślałem o kolumnach podstawkowych ale nie wiem czy tam nie jest po prostu za wąsko. Ewentualnie prawą chyba dałoby radę dać przy oknie balkonowym.

Będę wdzięczny za wszelkie pomysły i rady, jak wspomniałem kompletnie się na tym nie znam a chciałbym być zadowolony z zakupu :) Aha widziałem, że często polecany jest zakup używanego sprzętu. Ja może i dałbym się do tego przekonać ale z żoną chyba będzie gorzej. Jeśli doradzicie taką opcję to będzie ona dla nas do przemyślenia, jednak skłaniamy się ku nowym.

salon + wymiary.png

Edytowano przez Silagor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz w przyszłości słuchać na sprzęcie muzyki i podłączyć jeszcze gramofon to soundbar zdecydowanie odpada. Ja w takim wypadku wchodziłbym w amplituner np. Onkyo TX-8250 i postarałbym się znaleźć miejsce na kolumny podstawkowe typu Heco Aurora 300, Pylon Pearl Monitor czy Indiana Line Nota 260. Taki sprzęt pozwoli Ci na podłączenie TV i innych urządzeń zewnętrznych jak CD, gramofon i zapewni lepszą jakość dźwięku, a przy tym zmieścisz się w budżecie. Zapraszam na odsłuch i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za porady. Postaram się gdzieś posłuchać takich zestawów. Do Muzyki jednak jest w planach osobny zestaw i tam będę podlączał gramofon (póki co do tego będzie służyła leciwa wieża).

Na razie jestem po odsłuchach soundbarów i na jbl zarówno 3.1 jak i 5.1 bardzo się zawiodłem. Spodobały mi sie natomiast Yamaha bar 400 i Polk magnifi max. Teraz czas na porównanie ich z bardziej klasycznymi zestawami w podobnych cenach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Sprawa częściowo sie rozwiązała bo dostałem "w spadku" zestaw kolumn 5.1 Jamo (E500, E550 i E 4SUB.4). Jakośb je sobie poupycham. Potrzebuję teraz znaleźć amplituner. Czy Jest różnica w jakości dźwięku miedzy yamaha v385 a v485? W cos takiego caluje czy to dobry kierunek? Szukam tez używanych ale nie za bardzo wiem na co w szczególności zwracać uwagę. Jak ma razie przeglądałem poprzednie wersie v485

Edytowano przez Silagor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...