Skocz do zawartości

Kasety magnetofonowe wracają


Recommended Posts

Mam takie wrażenie, że lubimy wracać do przeszłości a synonimami powrotów są rzeczy niedoskonałe ale wciąż cieszące. Mój deck to żadna rewelacja (niski model Denona) a jednak cały czas "jara" mnie miękka automatyka, dźwięki załączania czy konieczność przewijania a nawet widok kręcących się szpulek czy skaczących poziomów wysterowania. Pomimo 30 lat gra, taśm nie wciąga, wskaźniki działają. Tak, wiem jakość muzyczna pozostawia wiele do życzenia, co z tego skoro nadal bawi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dnia 23.04.2021 o 12:37, MarcKrawczyk napisał:

dwa solowe albumy Mariusza Dudy - "Lockdown Spaces" oraz "Claustrophobic Universe". Lider Riverside i twórca Lunatic Soul postanowił wykorzystać pandemiczne czasy na stworzenie kolejnego muzycznego świata, którym dzieli się umieszczając albumy w sieci.

ciekawe - dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Ciekawe co ja zrobiłem że swoją kolekcją kaset 🤔 

 

Kilkanaście lat wstecz sprzedałem około 200 oryginalnych kaset na aukcjach w sklepie A......O. 

Za niektóre tytuły otrzymałem fajne pieniądze. 

Nie żałuję sprzedaży kaset. Wolę dźwięk z płyt CD 😈

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Dnia 23.04.2021 o 23:05, Dzik napisał:

Kasety co do zasady też były raczej po taniości.

Powiem bez wstydu, że zazdroszczę tych niektórych kasetowych decków z tematu "Wasze systemy". Kiedyś sobie kupię i posłucham np. metalowych taśm.

Kup sobie i nie żałuj kasy na dobry deck. Ja kupiłem takiego z pasmem 20 Hz do 26 kHz i na dobrej jakości kasecie np. basf reference maxima, nagrał tak, że nie odróżnisz jakości nagrania od jakosci CD jako żródła.

Na dodatek - jak to analogowy nośnik - wprowadza pewne minimalne szumy i zniekształcenia. Nie są one do usłyszenia w prost, ale dzieki temu tło dzwięku przypomina naturalne tło otaczającego nas świata. Gdzie szumy towarzyszą nam całe życie.

To moze dlatego płyty CD uznawane sa "zbyt" sterylne i nie naturalne . Do tego zapis zero-jedynkowy nigdy nie da nam płynnej amplitudy dżwięku tylko "schodkową" . Niby na pierwszy rzut ucha tego nie słychać, ale po pewnym czasie zaczyna jakby czegoś "brakować" dźwiękom ze żródeł cyfrowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Staszek66 napisał:

Ja kupiłem takiego z pasmem 20 Hz do 26 kHz i na dobrej jakości kasecie np. basf reference maxima, nagrał tak, że nie odróżnisz jakości nagrania od jakosci CD jako żródła.

Przyznam, że z lekkim niedowierzaniem przeczytałem to stwierdzenie. Może nie słuchałem magnetofonów za 8k (choćby rx505) ale miałem kontakt z Teac v 6030 czyli całkiem przyzwoity sprzęt i pomimo braku perfekcyjnego słuchu to nie da się tego porównywać.

Owszem, można cieszyć się analogiem ale porównywanie go do CD nie bardzo ma sens bo to dwie różne bajki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku kaseta to żadna moda ani fanaberia. W 1996 roku, bo wtedy powstała muzyka z "Recognition Zero", ten nośnik był na porządku dziennym. Ówcześni nastolatkowie większość muzyki gromadzili właśnie na taśmach. CD było luksusem, na który można było sobie pozwolić raz na jakiś czas. Tak więc najwcześniejsze nagrania Jacka Sienkiewicza wyłaniają się z szumu nylonowej taśmy pokrytej tlenkiem żelaza, co samo w sobie tworzy specyficzną atmosferę ich odbioru. Szkoda, że w 1996 roku nie było nikogo, kto chciałby tę muzykę wydać. Dziś miałaby status kultowej, a tak ukazuje się dopiero teraz na pięknej kasecie (nakład 50 egz. - warto się pospieszyć) i tylko uzupełnia historię polskiego techno. Na szczęście można się z nią też zapoznać na bandcampie artysty.

R-21418045-1639991764-1641.jpeg.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...