Skocz do zawartości

kino domowe czy stereo


kornolio

Recommended Posts

Cześć wszystkim. 

Czytam i czytam tematy na forum i mimo, iż wiedzę mam większą to i tak mam dylemat co kupić. Raz cena, dwa umiejscowienie, trzy żona ;)

Zacznę od tego, że chcę kupić BR Panasonic DP-UB150 4K HDR. Posiada on tylko wyjście HDMI. Filmów oglądam dużo, lecz muzyki też słucham, a teraz chcę zrobić swoją filmografię i kupować filmy Nolana, Scorsese itp,.

Budżet mały (są inne wydatki niestety), bo do 2000 tys. Lecz to jest maksymalna cena za same audio. Oczywiście im taniej to lepiej dla mojej kieszeni. 

W pierwszej opcji chciałem kupić zestaw Yamaha HTR-2071, Prism Audio Tornado. Tak, wiem - dupy nie urywa. Lecz sam nie rozróżnię półnuty od całej, więc jak już będzie coś zauważalnie lepiej grało od TV czy głośników komputerowych Trusta to będę się cieszył.

I tutaj pojawił się pierwszy zgrzyt. Żona nie chce, aby kable wisiały od głośników na ścianie za kanapą. Więc jest jeszcze opcja bym je podwiesił zaraz nad oparciem, kable by były wtedy schowane za nim. Z tym, że tutaj pojawiają się nowe problemy:

  • w/w satelity odpadają, ponieważ są szersze iż oparcie i jest ryzyko iż głową będzie się zahaczać o nie. Jest zestaw z mniejszymi satelitami w  cenie dla mnie?
  • czy kupując małe satelity, nie będą one wchodziły w drgania, a będzie czysty dźwięk?
  • czy w ogóle jest sens kupowania zestawu z 5 kolumnami, jeśli tylne będą zaraz przy głowie? 

Rozważałem jeszcze inne opcje:

  • kupno głośników komputerowych w stereo: Edifier 2.0 R1850DB - wtedy BR poprzez HDMI do TV, a z TV dźwięk do głośników. 
  • kupno micro wieży, np: Denon CEOL N9 

Istnieje jeszcze opcja, żeby kupić droższą wersję BR Panasonic DP-UB450 zyskuję tutaj jeszcze jedno wyjście audio HDMi i koaksjalne jeśli miałoby coś to pomóc i dałoby radę wtedy tańszy zestaw audio kupić. 

Przybliżając moje zdolności odsłuchowe, przez parę lat miałem zestaw Genius SW-HF 5.1 5000 i uważałem, że ładnie grały. 

Jeśli coś to pomoże to zamieszczam również rodzaje wejść / wyjść jakie mam w TV.

Wiem, że takich postów jest dużo, lecz im więcej treści czytam tym bardziej idę wgłąb lasu. A przy ograniczony budżecie, nie chcę błędu zrobić i przepłacić za coś, czego nie wykorzystam. 

 

 

pokoj_rzut.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy takim budżecie i takim ustawieniu TV w stosunku do kanapy raczej mija się z celem. Zresztą za 2000 PLN też będzie ciężko znaleźć Ci cały set. Chyba, że kupisz ten droższy odtwarzacz z wyjściem optycznym, wtedy będziesz mógł pójść we wzmacniacz w takim samym wejściem plus dwa monitorki. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tylne kolumienki odpadają to bezsensu AV kina domowego. Lepiej pójdź w stereo. 2 konkretne kolumny, wzmacniacz, dac i np. Chromecast audio jako źródło lub Chromecast 3. W Twoim budżecie najlepszy wybór moim zdaniem to sprzęt używany. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co kupować amplituner kina i podłączać go z dwoma kolumnami? Jeśli miałbym tak zrobić to po pierwsze szukałbym Blu-ray z wyjściem optycznym bądź coaxialnym. Po drugie amplituner bądź wzmacniacz, ale stereo (Onkyo TX-8220, Yamaha A-S301) rozwiązanie ciekawsze niestety w takim wypadku nieco droższe ponieważ z kolumnami wyjdziemy nieco ponad budżet (Pylon Audio Pearl 20 /25) Zapraszam do kontaktu i po indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miras23

Po 1. Budżet jest 2000 zł na całość. 

Po 2. Po co kino domowe, skoro kolega go nie wykorzysta? 

Po 3. Proponujesz ampli KD, wiesz jak gra? I to jeszcze nowy za 1000 zł? Do filmów będzie jakoś. Ale bez tyłów, więc surround nie będzie. Do muzyki patrząc po cenie odpada. Zabraknie jakości. 

Po 4. Kolega musi rozważyć czy słucha więcej muzyki, czy więcej ogląda filmów. I zdecydować czy chce kino wątpliwej jakości czy w miarę dobre stereo. 

A jeżeli padnie na kino to temat trzeba przenieść do odpowiedniego działu. 

Pozdrawiam 

W tym budżecie widziałbym tylko i wyłącznie używki. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miras23 napisał:

Po drugie ja na przykład, nie kupiłbym używek ze względu na stan

Stan czego, zdrowia psychicznego?

😁😁😁

Jak się nie potrafi "przefiltrować", co lepsze lub zasiegnąć szczegółowych informacji, to lepiej faktycznie nie pakować się w nowe, a za rok dwa odsprzedawać za pół ceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, kino bardzo bym chciał, ponieważ lubię oglądać filmy i przynajmniej raz, czasami dwa razy w tygodniu włączam. Szczególnie teraz jak już chcę w płyty BR zainwestować. A Netflix to już co drugi dzień chodzi.

Powyższe nie oznacza, że muzyki nie słucham. Jak pracuję na kompie, czy coś robię w kuchni to również włączam muzykę. W przyszłości (2,3 lata) pewnie pójdę jeszcze za modą i również dokupię gramofon. Także powiedziałbym, że zestaw naprawdę bardzo uniwersalny. 

Cena 2000 zł jest za same audio. Na odtwarzacz osobno przeznaczyłem kwotę. 

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że mam TV z ambilightem, więc teraz tak się zastanawiam, że dużych kolumn nie mogę mieć, gdyż od podłogi do dolnej krawędzi TV jest 85 cm. A przesunąć kolumn dalej nie mogę, ponieważ z jednej strony jest ściana, z drugiej okna balkonowe.

Ktoś na forum wspominał o Magnat Interior 5.1 X lub Yamaha NS-P20 + Denon AVR-X250BT - tanie i zmieściłbym się w budżecie, ale:

zasadnicze pytanie. Ponieważ od odpowiedzi zależy czy w ogóle jest sens inwestować w kino: czy jak będę miał tylne głośniki zaraz nad oparciem kanapy, to one spełnią swoje zadanie, czy to będzie za blisko i nie będzie oczekiwanych efektów w filmach?

Bo jeśli mają po prostu być i coś tam niby słychać, ale gdzieś leci w przestrzeń nie wiadomo po co, to przeboleję jakoś kino i pójdę w stereo.  

@1Ender

Chromecasta nie potrzebuję. Androida mam na TV z DLNA, więc przesyłać sygnał czy sterować z telefonu też mogę. 

@seba3002

No właśnie też się nad tym zastanawiałem. Choć kina będzie mi brakować, ale jeśli tylne nie spełniłyby swego zadania, to bez sensu KD.

W takim przypadku szukałbym tylko przednich monitorów (np Pearl Monitor) + amplituner. Z tym, że amplituner wolałbym kinowy. Jak wiem, że część z Was powie mi, że to niepotrzebne, że będzie gorsza jakość dźwięku. Ale wolę się nie zamykać na przyszłość i jak będę robił remont pokoju za jakieś 3 lata to już w tynk wprowadzę kable, żeby żona mi nie marudziła i wtedy kupiłbym tylne głośniki i podwiesił je wyżej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner "kinowy" ma sens, kiedy chcesz się bawić w 5.1 lub 7.1

Wzmacniacz stereo, też wystarczy do oglądania filmów, a przy muzyce da więcej pożytku niż amptuner.

Forumowa żona będzie zadowolona, bo nie będziesz rozwijał i rozwieszał kabli po ścianach. 

😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zasadnicze pytanie. Ponieważ od odpowiedzi zależy czy w ogóle jest sens inwestować w kino: czy jak będę miał tylne głośniki zaraz nad oparciem kanapy, to one spełnią swoje zadanie, czy to będzie za blisko i nie będzie oczekiwanych efektów w filmach?"

Moim zdaniem średni pomysł z tymi głośnikami bezpośrednio nad oparciem. Cos tam będzie brzeczalo ale raczej nie będzie tu zamierzonego efektu. Kolejna rzecz : ten Denon, o którym wspominasz to bardzo słaby model. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć swoją przygodę od wzmacniacza a jeżeli uprzesz się na to kino to wtedy rozbudujesz je o amp z wyjściem pre out i kolejne kolumny. Moim zdaniem za 2000 PLN kino będzie marnej jakości a stereo, tym bardziej z rynku wtórnego, będzie miało sens. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki kompromis, sprzęt używany, w miarę dobrej klasy i do kina i do muzyki. Do muzyki masz przycisk, który przełącza tylko na kolumny frontowe. Cena 1200 zł za zestaw. Rotel Rb 956 i RSP-960AX. 

Masz możliwość posłuchania u siebie w domu. Nie podpasuje wymienisz na stereo. Ale dopóki nie posłuchasz, to nie będziesz wiedzieć czy się nada. Czy tego właśnie chcesz. 

Akurat nie słuchałem tego zestawu, ale o szczegóły zapytaj @Pumpurek.

https://allegro.pl/oferta/koncowka-mocy-pre-amp-rotel-rb-956ax-rsp-960ax-8502356235

Musisz sobie pilota dokupić. Jakiś uniwersalny. Kolumny i przewody też dobierzesz u kolegi. 

Pozdrawiam 

PS. Poczytaj o akustyce, o prawidłowym rozmieszczeniu kolumn głośnikowych. Stereo i kino domowe. 

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...