Skocz do zawartości

Onkyo TX-NR686 + PC - problem z zanikiem obrazu i dźwięku po HDMI w 4K


Rav-X

Recommended Posts

No własnie mało jest tematów , jeszcze mniej rozwiązanych ( a te rozwiązania mi nie pomagają ) 

Moja teoria jest taka

Jeżeli TV i PC bezpośrednio podpięte dają 4K 60Hz HDR  to wina leży gdzieś po "środku "  kabel lub amplituner - zakładając że amp jest ok ( niby nowy dopiero mam go parę dni więc najpierw zacznę od tańszego rozwiązania ) to zostają kable , i teraz tak , problemem jest to że ten kabel musi  w tym momencie przerzucić wszystkie dostępne na nim technologie czyli jak wyżej 4k 60Hz HDR ale i dodatkowo dźwięk nawet w dolby atmos i DTS  , podpięty PC pod TV tylko dźwięk stereo przepuszczał dlatego mógł obraz wyświetlić  ... i potrzeby jest naprawdę porządny kabel z certyfikatem premium albo klasę wyższy nawet (wspomniany HDMI2.1) , zakładam też że tylko między PC a ampkiem taki kabel  , do TV nadal tylko ma obraz transmitować i ARC obsłużyć więc ten co mam chyba wystarczy ,

spróbuje namierzyć gdzieś na wypożyczenie taki kabel i sprawdzę w razie czego dam znać .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i klops , kabel ze standardem HDMI 2.1 też nie pomógł :( 

@anderg - ja w sumie odrzuciłem tą opcję,  mógłbyś mi powiedzieć na czym opierasz swoja tezę że to wina sterowników lub windowsa , skoro tak jak już pisałem podłączenie bezpośrednio pod TV daje HDR w 4K 60Hz ? 

Postaram się z serwisem onkyo skontaktować.

Jeszcze w razie czego - czy jest opcja bym np PC pod TV podłączył(normalnie kablem HDMI) a dźwięk do amplitunera , z tym że nie mam SPDIF wyjścia na płycie tylko jack - jakieś 4 wyjścia ( teoretycznie jest 7.1) ale czy dało by rade z karty graficznej puścić dźwięk przez DISPLAY PORT (kabel DP-HDMI ) jeszcze dodatkowo ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prasky89 no to faktycznie kicha. Jak szukałem rozwiązania problemu u mnie to też się spotkałem z opiniami, że są jakieś niedopracowania w Windowsie, tak jak pisał @anderg i prawdopodobnie jest coś na rzeczy. Tak samo Windows 10 do tej pory ma problem ze skalowaniem obrazu przy programach Win32, gdzie Windows 7 całkiem nieźle sobie z tym radził.

Ja pisałem do supportu Onkyo jak zacząłem ten wątek, do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi, ale spróbuj, może ci odpiszą.

Mi działało tak, że PC miałem podłączony do TV po HDMI 2, ampli z TV po HDMI 1 z włączonym ARC. Na ampli ustawione na TV (zazwyczaj samo się ustawia) i dźwięk z komputera normalnie leciał mi przez amplituner. Dla mnie minusem tego rozwiązania było to, że telewizor ograniczał do podstawowego kodowania Dolby Digital i DTS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh szkoda nawet gadać ...problem rozwiązany , co się okazało - amplitunery onkyo (nie wiem czy wszystkie ) mają ukrytą funkcję trybu hdmi -STANDARD I ENCHANCED !

żeby zmienić między trybami trzeba przytrzymać na frontowym panelu przycisk BD/DVD i kliknąć ON/STANDBY wtedy przeskakuje między tymi trybami , kurczę tak ważna funkcja to mogli to napisać gdzieś wielkimi literami , jak ktoś tego nie wie to jest za przeproszeniem w dupie ... a już miałem zwracać ampli .

Dzięki za zainteresowanie .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rav-X tak, w całości rozwiązało problem , śmiga HDR w 4k 60hz , od razu pokazuje też że to 4k jest rozdzielczością natywną , poprzednio było 1080 - znalazłem gdzieś na reddicie jeden mały post o tym.

Ja przestawiłem na enhaced ..

Najgorsze jest to że w samej instrukcji nie ma tej opcji podanej , jest tylko opcja twardy reset - tak samo prawie tylko trzeba ON przytrzymać dłużej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kabel może się nie sprawdzić z tego co wyczytałem tu:

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/hdmi-czym-jest-arc-earc-hdmi-cec?gclid=CjwKCAiA_MPuBRB5EiwAHTTvMQIWZA4o-CJ6Mow-hR0tPFjEnHMvCTuVUmSpgPXxnndJouAKKkXroxoCHKUQAvD_BwE

eARC obsługują kable HDMI w standardzie 2.1.

a ten Lindy jest w standardzie 2.0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

@prasky89

Ziomuś, jesteś moim bohaterem! :D

Mam Onkyo TX-RZ740 podłączony do PC, z 4K i HDR generalnie miałem takie same problemy miałem jak Ty.

Twoje rozwiązanie by na frontowym panelu nacisnąć przycisk BD/DVD i kliknąć ON/STANDBY by przełączyć amplituner w ENCHANCED HDMI rozwiązało moje problemy a się z tym trzy dni woziłem i już chciałem odpuścić.... :D dzięki!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dnia 10.11.2019 o 16:27, prasky89 napisał:

Tak mam oba kable takie same TV-AMP i AMP-PC , na Tv na każdym wejściu mam HDMI ULTRA HD załączone , w amplitunerze podłączony pod main ( potem w sumie spróbuje się jeszcze pod sub podłączyć -tak dla pewności )

Co do 3 pkt , to 60 Hz załączę bez problemu , tylko wtedy HDR nie mogę załączyć , po próbie załączenie obraz zgaśnie i się załączy ale suwak nadal będzie na pozycji off , zmienią się trochę kolory pulpitu (jak by bardziej pod HDR ) ale TV nie przechodzi w tryb HDR , z ustawień Nvidia też zablokowany jest na głębia 32bit- YCb..420 -wyjściowa głębia-8bit i zakres tonalny ograniczony , po przejściu na "użyj domyślnych ustawień kolorów" nic się nie zmienia ...

panel hdr windows pokazuje:
przesyłaj strumieniowo wideo w hdr - nie
Wyświetlaj gry i aplikacje w hdr -tak
Używaj aplikacji w formacie WCG - tak

z Dx diag też niby ok 

Card name: NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
        Manufacturer: NVIDIA
           Chip type: GeForce RTX 2080 Ti
            DAC type: Integrated RAMDAC
         Device Type: Full Device (POST)
        Device Problem Code: No Problem
 Driver Problem Code: Unknown
      Display Memory: 19203 MB
    Dedicated Memory: 11048 MB
       Shared Memory: 8155 MB
        Current Mode: 4096 x 2160 (32 bit) (60Hz)
         HDR Support: Supported
    Display Topology: Internal
 Display Color Space: DXGI_COLOR_SPACE_RGB_FULL_G22_NONE_P709
     Color Primaries: Red(0.659180,0.339844), Green(0.244141,0.669922), Blue(0.129883,0.040039), White Point(0.312500,0.329102)
   Display Luminance: Min Luminance = 0.010000, Max Luminance = 1499.000000, MaxFullFrameLuminance = 799.000000
        Monitor Name: Generic PnP Monitor
       Monitor Model: AV Receiver
          Monitor Id: ONK1260
         Native Mode: 1920 x 1080(p) (60.000Hz)
         Output Type: HDMI
Monitor Capabilities: HDR Supported (BT2020RGB BT2020YCC Eotf2084Supported )
Display Pixel Format: DISPLAYCONFIG_PIXELFORMAT_32BPP
      Advanced Color: AdvancedColorSupported  

 

No już mi ręce opadają , już nawet zastanawiam się żeby kupić i sprawdzić jakiś kabel HDMI 2.1 ....

https://www.onkyo.com/manual/txnr595/supple_595.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że kabel 2.1 może nie mieć wszystkich nowych funkcji 2.1.

Do obsługi eARC wystarczy kabel 2.0 z Ethernetem. 2.1 pod tym względem nic nie wnosi, natomiast niemal pewne jest, że żaden tani kabel nie będzie przenosić pełnej rozdzielczości 8K, bo to czterokrotnie wyższa przepustowość.

I uwaga dotycząca rdzeni ferrytowych na kablach HDMI. Zamiast pomagać, szkodzą. Tłumią wysokie częstotliwości, co ogranicza przepustowość. Nowe kable 4K i 8K nie powinny ich mieć wcale.

Co do problemu z samego początku wątku, to jest możliwe, że amplituner ma gorszy układ HDMI niż karta graficzna i nie jest w stanie zapewnić tak czystego sygnału jak komputer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Co do problemu z samego początku wątku, to jest możliwe, że amplituner ma gorszy układ HDMI niż karta graficzna i nie jest w stanie zapewnić tak czystego sygnału jak komputer.

Ciekawa sugestia, nie przeszło mi przez myśl i nawet nie obstawiałbym, że to może być kwestia gorszego układu w amplitunerze który z góry ma obsługiwać wyżej omawiane parametry obrazu i dźwięku.

 

Przy okazji chciałbym dopowiedzieć jak potoczyły się losy związane z ONKYO i problemem który zapoczątkował ten temat. Kable HDMI które zakupiłem pomogły na jakiś czas, ale przed końcem roku problem znowu się nasilił, ogólnie to bardzo dziwne, że zaczęło się tak dziać. W grudniu zeszłego roku nastąpiło apogeum mojej irytacji związany z problemem zanikania obrazu i dźwięku przy korzystaniu z komputera, więc wystawiłem ONKYO na sprzedaż. W ciągu jednego dnia od wystawienia znalazł się klient i amplituner pojechał w świat (odbiór osobisty). Ja zadowolony, klient zadowolony, podobno ampli gra jak marzenie, co mnie cieszy.
Miałem wstępnie kupić SONY STR-DH790, no ale zacząłem jeszcze szukać i czytać, ostatecznie padło na DENONa X2600H. Amplituner kupiłem dzień przed świętami Bożego Narodzenia. Po przywiezieniu sprzętu do domu, podłączyłem wszystko, skalibrowałem, na dzień dobry wszystko śmiga. Przyszedł czas na testy, a to muzyka, a to filmy, aż dotarłem do sprawdzenia jak działa HDR na YouTube, no i zonk. Nie można włączyć obsługi HDR w systemie (Windows 10), do tego maksymalny format pikseli to YCbCr 4.2.0. No to szukam przyczyny, znalazłem opcję w amplitunerze gdzie można przełączyć "Format sygnału 4K" ze "standard" (domyślnie) na "rozszerzony". I to miało rozwiązać mój problem, ale oczywiście, żeby nie było za pięknie, komputer się zbuntował i postanowił się nie włączać od samego BIOSu (gdy ta opcja jest ustawiona na "standard" działa bez zarzutu). No mówię szlak mnie trafi. Zacząłem grzebać w ustawienia BIOSu (UEFI) i natknąłem się na takie ustawienie jak "Zgodność z Windows 10 WHQL" (płyta główna MSI), wyłączyłem to i wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął. Komputer się włączył na ustawieniu amplitunera na "rozszerzone", działa stabilnie, jest HDR, jest pełne YCbCr 4.4.4, jest 4K w 60Hz. Normalnie teraz siedzę i rozkoszuję się dźwiękiem jak i obrazem, a wszystko hula bez najmniejszego problemu.
Po zmianie wspomnianego ustawienia w BIOSie, dotarło do mnie, że z ONKYO mogło być to samo, tyle, że ONKYO przepuszczał obraz i dźwięk ale niestabilnie i być może wystarczyła ta jedna zmiana w BIOSie komputera żeby i on działał jak należy. Niestety teraz już się tego nie dowiem, ale cieszę się ze zmiany. DENON daje mi dużo frajdy z odsłuchu. Ewidentnie słychać różnicę, przy DENONie doszło mi dużo "miękkiego" basu, ale dźwięk bardzo mi się podoba. W przyszłości z mojego zestawu kolumn 5.1 (Magnat Supreme) wymienię przednie główne kolumny na coś lepszego i powinno jeszcze lepiej zagrać.

DENON od dnia zakupu do dzisiaj nie wykazał ani jednego problemu z obrazem i dźwiękiem, zapomniałem co to są problemy z amplitunerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie każdy amplituner (i kombinacja z telewizorem) ma swoje dziwne zachowania. Mam Pioneera, który zachowuje się po swojemu. Pecet podłączony po Bożemu do amplitunera dawał dźwięk przez HDMI tylko jeśli przed włączeniem komputera był włączony i amplituner i telewizor.

Jeśli mam włączony hdmi cec, wtedy gdy odtwarzam płytę CD lub SACD na odtwarzaczu Sony blu-ray (model X500), to wymusza obraz na telewizorze i jeśli go wyłączę, to wyłącza się amplituner (nie da się wymusić działania przy wyłączonym tv). A przy oledzie to kiepski pomysł. Nie irytuje to na tyle, żebym chciał kupić osobny odtwarzacz, ale irytuje. 

Jak peceta podłączyłem do telewizora, to wszystko działa świetnie, ale z kolei nie mogę dojść do tego, jak skonfigurować HDR. Przy włączonym interfejs (Explorer) ma albo za niski albo za wysoki kontrast i np. ramka wyszukiwania jest biała na białym tle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rav-X ten sam problem występuje przy Pioneer VSX 831. Przez 3 lata chodziło OK. 2 Lata na GTX 980. potem rok na GTX 1080 Ti  tu już zaczęło się psuć- miganie, strata sygnału - przełączenie na aux - i ponownie na game pomagało. Ostatnio zmiana karty na RTX 2080 Ti - problem ciągle występuje.
Wymieniłem kabel na ekranowany, dedykowany do 4k, zgodny z HDMI 2.2 Vitalco - kosztował 70zl. Nie pomogło.
Zrobiłem test na laptopie na krótkim kablu - to samo - rozdzielczośc FHD - też miganie czasem i utrata sygnału.

Dorzuciłe, ekrany ESD do HDMI stawiając na jakieś lewe prądy + Izolator galwaniczny do dekodara - na wszelki wypadek.
Nie pomogło.

Dałem VSX 831 na serwis, w międzyczasie zamówiłem VSX 832 nowy, z myślą - naprawię stary i sprzedam.
Okazuje się, że na nowiutkim VSX 832 jest dokładnie to samo. Gdzieś czytałem, że zmiana sygnału na 50Hz pomaga, jeszcze nie testowałem. Jestem już odrobinę sfrustrowany.

Nie mam już pomysłów - Próbwać z jakimś super hiper kablem za pierdyliona, czy co?

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Ciekaw jestem RAV czy to faktycznie zmieniło by też kwestię w ONKYO. Duża szansa ze tak. Ważne że działa.

I jesteś zadowolony.

Myślę, że tak. ONKYO sprawował się bardzo dobrze z każdym sprzętem (TV, Xbox, tuner satelitarny), tylko nie dogadywał się z komputerem. Z tego co się orientuje to ustawienie w BIOSie ma za zadanie "zwiększyć" bezpieczeństwo podłączonego sprzętu, który ma być zgodny z podpisem/certyfikatem WHQL i najwidoczniej twórcy tego "potworka" nie wzięli pod uwagę, że ktoś może chcieć podłączyć amplituner do komputera. Możliwe, że w innych konfiguracjach i wersjach działa to poprawnie.

10 godzin temu, myN napisał:

@Rav-X ten sam problem występuje przy Pioneer VSX 831. Przez 3 lata chodziło OK. 2 Lata na GTX 980. potem rok na GTX 1080 Ti  tu już zaczęło się psuć- miganie, strata sygnału - przełączenie na aux - i ponownie na game pomagało. Ostatnio zmiana karty na RTX 2080 Ti - problem ciągle występuje.
Wymieniłem kabel na ekranowany, dedykowany do 4k, zgodny z HDMI 2.2 Vitalco - kosztował 70zl. Nie pomogło.
Zrobiłem test na laptopie na krótkim kablu - to samo - rozdzielczośc FHD - też miganie czasem i utrata sygnału.

Dorzuciłe, ekrany ESD do HDMI stawiając na jakieś lewe prądy + Izolator galwaniczny do dekodara - na wszelki wypadek.
Nie pomogło.

Dałem VSX 831 na serwis, w międzyczasie zamówiłem VSX 832 nowy, z myślą - naprawię stary i sprzedam.
Okazuje się, że na nowiutkim VSX 832 jest dokładnie to samo. Gdzieś czytałem, że zmiana sygnału na 50Hz pomaga, jeszcze nie testowałem. Jestem już odrobinę sfrustrowany.

Nie mam już pomysłów - Próbwać z jakimś super hiper kablem za pierdyliona, czy co?

Pozdrawiam.

 

Myślę, że nie ma co posuwać się za daleko w kupowaniu kabli. Oczywiście warto kupić dobre kable, ale w granicach rozsądku. Te Vitalco nie wydają się być takie złe, sam nad nimi się zastanawiałem i widziałem dobre opinie o nich, więc myślę, że powinny być wystarczające. Jeżeli problem objawia się podobnie jak u mnie, czyli tylko z komputerem, a reszta sprzętu działa dobrze, to możesz sprawdzić jak będzie się zachowywał po wyłączeniu jednej opcji w BIOSie. Jeżeli korzystasz z Windows 8/8.1/10 jest duże prawdopodobieństwo, że komputer korzysta z UEFI (tak jak u mnie) z włączoną funkcją "Secure Boot" (znajduje się ona praktycznie we wszystkich komputerach od czasów Windows 8). Wyłącz ją (tylko ją, innych ustawień nie zmieniaj, chyba, że się znasz na tym) i zobacz czy jest jakaś poprawa w połączeniu z amplitunerem.

Jeżeli nie będzie poprawy, włącz tę funkcję z powrotem i niestety to będzie jeszcze coś innego. Jeżeli pomoże, to tylko się cieszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@Rav-X

Secure boot nie pomógł.
Kupiłem kabel Pure Linka - Pure Install i dopiero to dało radę - nie to, że jest idealnie, ale zaniki pojawiają się sporadycznie. Czyli problemem był kabel.
Ewentualnie może być jeszcze tak, że mam coś nie tak z kartą, ale na lapku też się pojawiało - więc raczej nie.
Tak, czy inaczej dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Dnia 29.04.2020 o 21:31, Rav-X napisał:

@myN Szkoda, że to nie pomogło. Mam nadzieję, że wymiana kabla na stałe ci pomoże z tym problemem. U mnie niestety na chwilę wymiana kabla rozwiązała problem, ale to nie znaczy, że u ciebie też tak musi być, co sprzęt to inaczej się zachowuje. Trzymam kciuki 👍.

Cześć ! @Rav-X Odświeżam temat. Natknąłem się na niego w poszukiwaniu identycznego problemu i znalazłem ten temat gdzie opisałeś dokładnie to co ja mam u siebie. Właściwie mógłbym przepisać 100% :)  Mam Onkyo TX-NR676E i identyczną sytuację jak u Ciebie. Wszystko działa idealnie (choć czasami nvidia shield też rozłącza), ale najgorzej jest na PC. Na początku roku kupiłem kabel markowy HDMI za 120zł i problemy prawie ustały. Wcześniej miałem randoma i była masakra. Zmieniłem PC i znów są jakieś zacinki. Jutro przychodzi mi jeszcze adapter DP - HDMI bo odkryłem zupełnie przypadkowo, że być może lekkie drgania portu hdmi na karcie np. wywołane chłodzeniem mogą to powodować, a DP jest bardziej stabilne.

U mnie pomaga np wyłączenie całego ampli i włączenie jeszcze raz. Na tym nowym kablu nie jest idealnie, ale idzie wytrzymać. Czasami ani razu. Czasami 1 raz. Czasami więcej i trzeba np wyłączyć i włączyć amplituner.

Moje pytanie jest takie: czy na tym Denonie przez ostatnie 2 lata nie zdarzały się takie historie bo w razie czego będę wiedział co kupować :) Bo po woli mam już tego dość, że od 2 lat kiedy zacząłem grać mam z tym onkyo takie problemy. Oczywiście bezp. do TV działa, ale jak pisałeś nie ma atmosa. 7.1, nie ma żadnych gęstych formatów więc odpada.

Pozdrawiam

PS moja płyta główna, a właściwie bios nie obsługuje tej funkcji WHL bo to intel i GPU nvidia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@john maj brakuje uziemienia :) Zmiana kabla Ci nic nie da.

Musisz uziemić amplituner oraz telewizor z amplitunerem. W amplitunerze masz śrubkę GND dla phono, możesz spokojnie do niej podpiąć uziemienie i do tej śrubki również podepnij przewód który uziemi telewizor. W TV będzie trudniej ponieważ nie ma śrubki "gnd" musisz improwizować. Daj znać czy pomogło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...