Skocz do zawartości

Onkyo TX-NR686 + PC - problem z zanikiem obrazu i dźwięku po HDMI w 4K


Rav-X

Recommended Posts

Witam.

Potrzebuję solidnej pomocy w rozwiązaniu problemu, bo już w żaden znany mi sposób nie mogę sobię z nim poradzić.

Problem polega na tym, że kiedy mam podłączony po HDMI komputer stacjonarny (k.g. AMD Radeon RX480) z amplitunerem (Onkyo TX-NR686), a amplituner z telewizorem (LG 43UJ635V, jedyny obraz dla PC) i ustawię rozdzielczość w Windowsie 10 na 4K (3840x2160) 59/60hz, to obraz w raz z dźwiękiem zanikają na ułamek sekundy w losowych odstępach czasu. Czasami zdarza się, że przy takim zaniku sygnał nie wraca i dopiero pomaga przełączenie np. na AUX i z powrotem na PC. Jest to bardzo irytujące w codziennym korzystaniu, a nie wspominam o graniu w gry.

Mam do amplitunera podłączony jeszcze tuner satelitarny Cyfrowego Polsatu i Xboxa One X z ustawieniem na 4K z HDR, i tutaj nie ma żadnego problemu z działaniem.

Czynności jakie już zrobiłem bezskutecznie:

- aktualizacja systemu i sterowników,

- aktualizacja amplitunera,

- zamiana i wymiana kabli HDMI (zgodnych z 4K),

- ustawienie częstotliwości odświeżania na 50hz, 59hz, 60hz,

- ustawienie formatu pikseli (w panelu AMD) na yCbCr 4.4.4 (domyślnie), 4.2.2, 4.2.0, Full RGB, Limited RGB,

-wył/wł ARC CEC.

Czynności które pomagają, ale mają skutki uboczne:

- zmniejszenie rozdzielczości do 1600x900 59hz (przy 60hz obraz zanika) - działa stabilnie, ale rozdzielczość jest niska i wszystko jest jakby rozmazane (nie ostre),

- podłączenie PC bezpośrednio z TV i wysyłanie dźwięku przez tv do amplitunera, wszystko po HDMI - obraz idealny w 4K 60hz, bez problemów, minus taki, że telewizor ma tylko podstawowe kodery Dolby Digital i DTS, a zależy mi na Dolby TrueHD/Atmos, DTS HD/X (po to ten amplituner kupiłem).

Co może być problemem, że amplituner nie dogaduje się tylko z komputerem, a inne urządzenia działają z nim poprawnie? Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylu znawców, specjalistów, użytkowników i nikt nie może pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Czyżby zadanie dla MIT?

Starałem się jak najdokładniej opisać sytuację, ale jak potrzeba, to mogę dopisać więcej szczegółów.

Znając życie, jak bym nie napisał, że sprawdzałem kable HDMI, to by 50-ciu doradców kazało sprawdzić kable, a tak cisza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stolarz Cześć. Spokojnie, nastawienie jest pozytywne, a sarkazm na pobudzenie do życia, bo od niedzieli ani żywej duszy, a tu "Wszystkich Świętych" się zbliża :). Dobra, kończę z tym "śmieszkowaniem".

Proszę, jak masz jakiś dobry pomysł na rozwiązanie problemu z moim sprzętem to chętnie sprawdzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten problem mam rtx 2060 podłączonego do onkyo 656. Mam zaniki obrazu 1 sek. rzadko z 4,5 razy w ciągu dnia.Wszytko wskazuje że to wina kabla hdmi (zanik napięcia,słabo ekranowany czy coś )  ,gdy podłączyłem stary  kabel z biedronki hehe to masakra cały ekran migał. Czekam na nowy przewód zamówilem  troche droższy. 

Edytowano przez anderg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 4K takie problemy bywają jeśli PC nie wyrabia , ew. coś w nim źle się ustawi. Raz kiedyś mi się udało ustawić ,ale żeby potem oglądać normalnie w zwykłym HD trzeba było powracać do innych ustawień. Finalnie zapomniałem jak to wcześniej ustawiałem , 3 dni kombinacji i olałem temat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy gdzie na allegro piszą przy kablach za 6zl 4k, HDR, earc, ethernet mijają i mam nadzieję że każdy się orientuje co to jest. Wiem że ogólnie istnieje przeświadczenie że nie trzeba inwestować w HDMI. Bo nie trzeba! 

Ale jeśli ktoś ma system audio za 5k telewizor za 5k ( co nie jest przecież hi endem) to jednak taki kabel za 80 zł warto kupić żeby mieć święty spokój. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Właśnie, jakiego typu kabli używacie ?

Oczywiście rozumiem niechęć do kabli HDMI po tysiące. Ale jeżeli sprawdzamy takie po naście złotych to nie możemy eliminować że to właśnie tu leży problem. 

Kable HDMI łączące PC - amplituner i amplituner - TV (są identyczne) faktycznie nie były drogie (ok. 30 zł) i naprawdę nie pamiętam marki, a nigdzie na kablu nie ma logo. Wiem, że jak je kupowałem, to szukałem żeby były pod 4K i takie było oznaczenie na opakowaniu (które wieki temu wylądowało w śmietniku). A tak z "rysopisu" mogę powiedzieć, że są z pozłacanymi końcówkami, w oplocie, z filtrami ferytowymi i mają długość 1,8m.

Tak też trochę podejrzewam, że może być to wina kabla HDMI, ale z drugiej strony, jak tym samym kablem podłączam PC z TV nie mam żadnego problemu z obrazem i dźwiękiem. Testowałem tak kilka dni i nic się nie działo, i to przy ustawieniach rozdzielczości 4K (3840x2160) 60hz YCbCr 4.4.4.

Rozważam zakup lepszych kabli HDMI od tych co mam, ale z pośród jakich producentów warto wybierać? Mówimy tu o kablach nie mniejszych niż 1,8 m i nie większych niż 3 m (idealnie 2 m), za rozsądne pieniądze,.

9 godzin temu, Kubakk napisał:

Przy 4K takie problemy bywają jeśli PC nie wyrabia , ew. coś w nim źle się ustawi. Raz kiedyś mi się udało ustawić ,ale żeby potem oglądać normalnie w zwykłym HD trzeba było powracać do innych ustawień. Finalnie zapomniałem jak to wcześniej ustawiałem , 3 dni kombinacji i olałem temat.

 

Komputer technicznie daje rade do 4K. Tak naprawdę na domyślnych ustawieniach powinien działać poprawnie, ale żadna zmiana ustawień nie pomaga, oprócz zmniejszenia rozdzielczości do 1600x900 z odświeżaniem 59 Hz. Na jakiś czas też olałem ten temat i siedziałem na tej niskiej rozdzielczości, ale, że ostatnio zrobiłem instalacje systemu na nowo, po aktualizowałem wszystkie sterowniki, nawet firmware amplitunera, to postanowiłem uporządkować kwestię z tą rozdzielczością, a jest to jednak duża różnica jakościowa w obrazie.

9 godzin temu, anderg napisał:

Jak miałem tv  full hd każdy kabel chodził dobrze ,teraz w 4k hdr, dolby vision trzeba trafić na dobry ,(np nie dało sie 10 bit ,ycbcr 4.2.2 ) na słabszym.

Dokładnie, też jak miałem TV FullHD to nie miałem tego typu problemów, wszystko działało od ręki. Teraz więcej siedzę grzebiąc w sprzęcie niż cieszyć się komfortowym oglądaniem treści.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4HomeAaa spoko, nie przyszło mi to do głowy, bo nie ma u mnie w okolicy takich salonów audio (wieś), a do takiego salonu mam parędziesiąt kilometrów.

Właśnie wczoraj zamówiłem dwa kable HDMI LINDY 37872 2m., jutro powinny dotrzeć do mnie. Jak to nie będą kable, to będę rozważał wymianę amplitunera w przyszłym roku, na innego producenta z pominięciem Onkyo i Pioneera, ale to zależy od tego jaki wpływ będą miały te kable. A wolałbym zostawić Onkyo, bo to całkiem fajny amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Tak jest szeryfie 😀. Więc tak, dzisiaj leci czwarty dzień po zmianie kabli HDMI, na tą chwilę zero jakichkolwiek problemów z obrazem i dźwiękiem, jest perfekcyjnie. Realnie myślałem, ze to jakiś problem z amplitunerem Onkyo, zwłaszcza, że ta marka ma "smutną" historię ze złączami HDMI, ale jednak ampli nie zawiódł, więc muszę się z nim przeprosić.

Dla potomnych, nie bądźcie ignorantami jak ja, jeżeli macie problem z obrazem i dźwiękiem po HDMI, i wiecie, że kupiliście kabel HDMI "pseudo"4K za 30 zł, to powiedzmy, że w 90% jest on temu winny. Sam się przekonałem na własnej skórze, naprawdę czasem warto dołożyć kilka złotych więcej i kupić coś lepszego. Oczywiście nie kupować na "pałę" coś drogiego, bo tandetną "chińszczyznę" też można kupić za grube pieniądze od "Janusza biznesu". Warto poczytać testy, recenzje i opinie użytkowników, naprawdę to dużo pomaga. Oczywiście słuchajcie też porad na forach, zawsze ktoś będzie miał pomysł na rozwiązanie, gdzie samemu się na to nie wpadnie.

Z mojej strony polecam kable HDMI LINDY 37872 które rozwiązały mój problem, a kosztują około 80 zł za 2m (+ ewentualny koszt wysyłki).

Szczególne podziękowania za zaangażowanie dla @S4Home (co profesjonalizm, to profesjonalizm w pełnej klasie 💪), oraz podziękowania za podjęcie dyskusji dla @Kubakk, @anderg.

@Stolarz tym razem się nie udało, coś zaczął, a nie skończył, ale może następnym razem się uda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę się trochę pod temat , mam tez problem z amplitunerem  onkyo 686 , ale u mnie nie mogę załączyć hdr w 4k powyżej 30Hz... kable mam nowe za ok 70 zl( golden line CW-ph-1109-15) , z pudelka wynika ze powinny obsługiwać 4k 60Hz i hdr ... dodam że jak podłącze pc bezpośrednio pod TV to bez problemu wszystko działa w 4k 60Hz i HDR , nawet na starych kablach , czy możliwe ze amp może być wadliwy  no bo co innego - kable jeszcze "za słabe" ?

Edytowano przez prasky89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prasky89 No to TV na pewno obsługuje 4K 60Hz. Wydaje mi się, że te kable co masz to i tak są o wiele lepsze od tych co ja miałem przed zmianą, a osiągałem ustawienia 4K 60Hz ( w FullHD nawet dawało się ustawić 120Hz i to działało) tyle, że miałem losowe zaniki obrazu i dźwięku.

Jeszcze pytanie, czy kable łączące TV z amplitunerem i amplituner z komputerem są takie same od Golden Line, czy różne i mogą być różnej jakości? Bo jak któryś jest inny, może jest gorszej jakości i "blokuje" ci odświeżanie.

Przychodzą mi do głowy jeszcze takie rozwiązania:

1. Ustaw w TV "HDMI ULTRA HD Deep colour" dla złącza HDMI gdzie masz podłączony komputer.

2. W amplitunerze są dwa złącza wyjściowe HDMI, MAIN i SUB, jeżeli podłączyłeś kabel do SUB to przepnij go do MAIN. W amplitunerze jest też opcja ustawienia HDMI Out, zależnie jak masz domyślnie ustawione, ustaw to na MAIN lub MAIN+SUB (może coś to zmieni).

3. Zobacz czy w PC nie możesz ustawić ręcznie częstotliwości na wyższe niż 30Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam oba kable takie same TV-AMP i AMP-PC , na Tv na każdym wejściu mam HDMI ULTRA HD załączone , w amplitunerze podłączony pod main ( potem w sumie spróbuje się jeszcze pod sub podłączyć -tak dla pewności )

Co do 3 pkt , to 60 Hz załączę bez problemu , tylko wtedy HDR nie mogę załączyć , po próbie załączenie obraz zgaśnie i się załączy ale suwak nadal będzie na pozycji off , zmienią się trochę kolory pulpitu (jak by bardziej pod HDR ) ale TV nie przechodzi w tryb HDR , z ustawień Nvidia też zablokowany jest na głębia 32bit- YCb..420 -wyjściowa głębia-8bit i zakres tonalny ograniczony , po przejściu na "użyj domyślnych ustawień kolorów" nic się nie zmienia ...

panel hdr windows pokazuje:
przesyłaj strumieniowo wideo w hdr - nie
Wyświetlaj gry i aplikacje w hdr -tak
Używaj aplikacji w formacie WCG - tak

z Dx diag też niby ok 

Card name: NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
        Manufacturer: NVIDIA
           Chip type: GeForce RTX 2080 Ti
            DAC type: Integrated RAMDAC
         Device Type: Full Device (POST)
        Device Problem Code: No Problem
 Driver Problem Code: Unknown
      Display Memory: 19203 MB
    Dedicated Memory: 11048 MB
       Shared Memory: 8155 MB
        Current Mode: 4096 x 2160 (32 bit) (60Hz)
         HDR Support: Supported
    Display Topology: Internal
 Display Color Space: DXGI_COLOR_SPACE_RGB_FULL_G22_NONE_P709
     Color Primaries: Red(0.659180,0.339844), Green(0.244141,0.669922), Blue(0.129883,0.040039), White Point(0.312500,0.329102)
   Display Luminance: Min Luminance = 0.010000, Max Luminance = 1499.000000, MaxFullFrameLuminance = 799.000000
        Monitor Name: Generic PnP Monitor
       Monitor Model: AV Receiver
          Monitor Id: ONK1260
         Native Mode: 1920 x 1080(p) (60.000Hz)
         Output Type: HDMI
Monitor Capabilities: HDR Supported (BT2020RGB BT2020YCC Eotf2084Supported )
Display Pixel Format: DISPLAYCONFIG_PIXELFORMAT_32BPP
      Advanced Color: AdvancedColorSupported  

 

No już mi ręce opadają , już nawet zastanawiam się żeby kupić i sprawdzić jakiś kabel HDMI 2.1 ....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak przełączam na HDR w Win10 to kolorystyka obrazu też mi się zmienia/ła na tych i tamtych kablach HDMI, albo to normalne, albo telewizory LG z tego przedziału cenowego mają problem z rozpoznaniem HDR z PC (gdzieś w trafiłem na taką opinię, że niektóre TV mają problem z wykryciem HDR z PC, albo PC nie potrafi tego poprawnie wyświetlić, ale niby nie zawsze tak jest).

Może jeszcze poczytaj po forach czy użytkownicy kart NVIDII nie mieli podobnych problemów, może to kwestia jeszcze sterowników, albo "głębszej" konfiguracji ustawień karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...