Skocz do zawartości

B&W DM7 wymiana kondensatorow w zwrotnicy i okablowanaia


Recommended Posts

Ja bym jednak zabezpieczył kapką kleju. Trzeba zauważyć, że głośniki mają już swoje lata i przewód jest w tym miejscu wymęczony - tu pracuje najciężej. Tym bardziej, że już część się odłamała. Widać też, że drugi przewód jest tam zabezpieczony. Usztywnienie części przechodzącej przez membranę przesunie nieco punkt największego gięcia podczas pracy, a tym samym odciąży już nadwyrężone miejsce.

Jeżeli chodzi o rezystory, to nie pleśń. Widziałem już coś takiego i wyglądało to na jakiś krystaliczny wykwit z zewnętrznej powłoki. Zestarzały się i już.  Nie ma się co zastanawiać, trzeba wymienić, tym bardziej, że nie są to drogie elementy (chociaż na upartego... mogą być ;) ). Tak szczerze mówiąc, to te u kolegi Piotra wyglądają dość współcześnie - jakby już zostały wymienione.

4 godziny temu, Dare432 napisał:

Jeszcze takie spostrzeżenie i pytanie schemat zwrotnicy nie zgadza się z tym, co jest u mnie i kolegi piotr19. Na schemacie są dodatkowe dwa elementy, zaznaczyłem na zdjęciu poniżej.

Powodów może być wiele. Najlepiej sprawdzić, jaka pojemność jest faktycznie wlutowana i wymienić na taką samą (może być podzielona na kilka elementów, jak już było wspominane).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotr19 napisał:

Witam u mnie rezystory niebyly ruszane nawet jakby porownac rezystory z innych filtrow to sa identyczne jak moje. To raczej u kolegi byly wymieniane!

tak sie zastanawiam jak by zagraly kondensatory m-cap mundorfa, takie jak na zdjeciu z tej Szwajcarskiej aukcji. Czy to za dobre komponenty do tych kolumn?

Witam, też się zastanawiam nad tymi kondensatorami, na pewno chciałbym wymienić rezystory, tylko nie wiem na, jakie, w ogóle się nie znam 5 watt, 10 watt,metalizowany a może ceramiczny? Nie wiem, czy kolega wie o problemach związanych z głośnikiem wysokotonowym w tych kolumnach, że po tylu latach z pewnością wyschła powłoka z kopułki w jakimś stopniu u jednych w mniejszym u drugich w większym. Nalepie jak sobie poczytasz, masz tu kilka  linków, w trzech pierwszych jest mowa o próbie naprawy poprzez nałożenie lakieru lub kleju, mnie osobiście to się nie udało, tylko uszkodziłem jeden głośnik, ułamał się drucik, więc odradzam. W kolejnych dwóch jest mowa o wymianie na inny głośnik i szczerze polecam to zrobić, jest kosmos. W ostatnim linku podaje stronę sklepu, gdzie kupiłem głośniki,Jeżeli byś się zdecydował na wymianę kondensatorów, daj znać, jak to gra.

https://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/b-w-dm7-tweeter-problem.336988/

https://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/b-w-dm-14-tweeter-problem.48842/

https://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/speaker-hat-trick.375341/

 

http://forum-hifi.fr/thread-7614-page-3.html

https://www.audiovintage.fr/leforum/viewtopic.php?f=20&t=13393&start=50

 

https://en.toutlehautparleur.com/dome-tweeter-sica-lp-28-n20-8-ohm-voice-coil-28-mm.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2019 o 23:02, nowy78 napisał:

Ja bym jednak zabezpieczył kapką kleju. Trzeba zauważyć, że głośniki mają już swoje lata i przewód jest w tym miejscu wymęczony - tu pracuje najciężej. Tym bardziej, że już część się odłamała. Widać też, że drugi przewód jest tam zabezpieczony. Usztywnienie części przechodzącej przez membranę przesunie nieco punkt największego gięcia podczas pracy, a tym samym odciąży już nadwyrężone miejsce.

Jeżeli chodzi o rezystory, to nie pleśń. Widziałem już coś takiego i wyglądało to na jakiś krystaliczny wykwit z zewnętrznej powłoki. Zestarzały się i już.  Nie ma się co zastanawiać, trzeba wymienić, tym bardziej, że nie są to drogie elementy (chociaż na upartego... mogą być ;) ). Tak szczerze mówiąc, to te u kolegi Piotra wyglądają dość współcześnie - jakby już zostały wymienione.

Powodów może być wiele. Najlepiej sprawdzić, jaka pojemność jest faktycznie wlutowana i wymienić na taką samą (może być podzielona na kilka elementów, jak już było wspominane).

Witam, zrobię, tak jak radzisz, nałożę troszkę kleju, żeby drut się nie urwał całkowicie. Co do wymiany kondensatorów i rezystorów to chciałby to kupić i wymienić za jednym razem. Poczekam jakiś czas, może kolega Piotrek się zdecyduje i wymieni u siebie kondensatory i podzieli się spostrzeżeniami. Jeśli by tego jednak nie zrobił, to odezwę się do ciebie o pomoc w doborze odpowiednich rezystorów i kondensatorów, chciałbym spróbować wspomnianych MUNDORF MCAP CLASSIC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc rezystora to jego wytrzymałość powyżej której jeśli wydzieli się ilość ciepła w czasie ulega uszkodzeniu. Ilość mocy wydzielana na każdym rezystorze będzie inna w zależności od miejsca w zwrotnicy , wartości rezystancji i dostarczonej mocy do kolumny. Dlatego najprostsza zasadą jest nie stosować przy wymianie rezystorów o mniejszej mocy niż te które były zamontowane. Zawsze można użyć mocniejszych. Ostatecznie można użyć rezystorów o mniejszej mocy połączonych równolegle  lub szeregowo, których wartość rezystancji wypadkowej ( PO POŁĄCZENIU ) będzie równa potrzebnej wartości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dare432 napisz mi jakim sprzetem napedzasz te B&W ja mam Luxmana R1050 (po wymianie wszystkich kondensatorow) i node2 ale wydaje mi sie ze troszke zaslaby do tych kolumn i mysle o zmianie.

Jesli chodzi o te kondensatory to jeszcze sie niezdecydowalem. Glosniki wysokotonowe chyba sa oke ale powiem ze nieslyszalem innych DM7 to niemam jak porownac. Jakie zmiany uslyszales po wymianie na te podane przez ciebie. Jedyne co zrobilem w srodku to odlaczylem filtr i ominolem bezpieczniki. W planach mam jeszcze wymiane okablowania na VDH snowline no i jesli powiadasz ze po wymianie glosnikow wysokotonowych jest tak dobrze to tez sie nad nimi zastanowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.11.2019 o 10:05, piotr19 napisał:

@Dare432 napisz mi jakim sprzetem napedzasz te B&W ja mam Luxmana R1050 (po wymianie wszystkich kondensatorow) i node2 ale wydaje mi sie ze troszke zaslaby do tych kolumn i mysle o zmianie.

Jesli chodzi o te kondensatory to jeszcze sie niezdecydowalem. Glosniki wysokotonowe chyba sa oke ale powiem ze nieslyszalem innych DM7 to niemam jak porownac. Jakie zmiany uslyszales po wymianie na te podane przez ciebie. Jedyne co zrobilem w srodku to odlaczylem filtr i ominolem bezpieczniki. W planach mam jeszcze wymiane okablowania na VDH snowline no i jesli powiadasz ze po wymianie glosnikow wysokotonowych jest tak dobrze to tez sie nad nimi zastanowie.

Wzmacniacz to nad c356bee po modyfikacji u Mudy ,dac Hegel hd11.NAD C356BEE na papierze ma 80 W przy 8 omach, z testów na stronie top hifi wynika, jednak że 120W przy 8 omach. Jak na mój słuch na obecną chwilę te 120W jest wystarczające. Czytałem, że te kolumny potrzebują mocnego wzmacniacza, 200W by było idealne. Twój wzmacniacz jest stanowczo za słaby. Co do różnicy między oryginalnymi głośnikami a tymi, co zamontowałem, to nie mogę się za bardzo wypowiedzieć. Jak kupiłem swoje kolumny i pierwszy raz włączyłem, to usłyszałem dźwięk, błotnisty zamulony tak jak by Kolumny były przykryte grubym kocem, zero wysokich, a nawet rzekłbym, że średnich, tak to kiepsko grało totalne dno. Po krótkiej analizie stwierdziłem, że w jednej kolumnie prawie w ogóle nie słychać wysokotonowego, może było go słychać w 15%,w porównaniu do drugiej kolumny. Druga grała zdecydowanie lepiej, ale i tak dźwięk był bez życia, taki ciemny słychać było, że brakuje dużo dźwięków, które powinny być w danym utworze. Przed DM7,miałem przez 3 lata Canton gle 490, które wydawały mi się dobrymi kolumnami. No ale Dm7 z tymi głośnikami grają moim zdaniem kilka klas wyżej, nic im nie brakuje słychać każdy szczegół głośno i wyraźnie co Lubie, dźwięk jest żywy, naturalny, że tak powiem nie za ciemny nie za jasny w sam raz. Udało mi się też ustawić idealną scenę, na tych kolumnach czego nie mogłem zrobić do końca na poprzednich kolumnach przez 3 lata. Są skierowane mocno do środka jak monitory studyjne, idealnie na uszy, wtedy uzyskałem moim zdaniem najlebszą sceną. Jeszcze raz polecam ci spróbować wymiany głośników 200zł,czy tam 250zł to nie majątek a może dużo zmienić, w razie czego zawsze możesz wrócić do poprzednich, w co wątpię. Co do wzmacniacza to też parę razy obiło mi się o uszy, że NAD-y bardzo dobrze dogadują się z B&W. Ja miałem to szczęście, że już maiłem swojego i szczerze powiem, że jest, Ok.Swoją drogą ten mod u Mudy dużo zmienił, dźwięk stał się czysty nie taki basowy, ciemny błotnisty jak ja to mówię słychać więcej szczegółów, co nie oznacza, że nie mam basu. U mnie po adaptacji pokoju bas schodzi na tych kolumnach do 30Hz, a nawet poniżej. Wiadomo, każdy ma inny gust, ale moim zdaniem fajnie się dogadują te dwa klocki. Sorki, że tak późno odpisuję, ale prędzej nie mogołem choroba,która zresztą nadal trwa.jeżeli się zdecydujesz na wymianę głośników, to daj znać, to ci powiem, czego użyć jako obudowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...