Skocz do zawartości

Mało ustawny salon - jak ustawić kino domowe i co wybrać?


Qóba

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

w przyszłym roku odbieram nowe mieszkanie i już na etapie projektowania rozkładu wnętrz chciałbym ustalić jakie rozwiązania przyjąć w zakresie kina domowego, tak aby uniknąć potem dodatkowych przeróbek czy wiszących kabli.

Liczę na Waszą dobrą radę i wsparcie, bo w tym temacie jestem mało doświadczony.

Poniżej przedstawiam najważniejsze parametry towarzyszące konfiguracji:

1. Budżet - wstępnie zakładam budżet na kino domowe 5.1 około 5-6 tys. zł. Jeżeli uzasadnione będzie jego zwiększenie o 20-30%, myślę, że będzie to realne.

2. Użytkowanie:

a) rodzaj użytkowania - w 70% sprzęt używany będzie do oglądania telewizji oraz filmów/seriali, w 30% do słuchania muzyki ze Spotify oraz z gramofonu. Istotne jest więc, aby była możliwość podłączenia gramofonu (posiadam gramofon Project). Z uwagi na słuchanie muzyki, byłoby świetnie, aby dźwięk stereo był również na względnie dobrym poziomie. Rodzaj słuchanej muzyki to głównie rock, muzyka akustyczna, rzadziej metal czy pop.

b) komfort użytkowania - im bardziej komfortowe użytkowanie tym lepiej, więc jestem otwarty na wszelkie rozwiązania technologiczne (obsługa jednym pilotem, sterowanie ze smartfona, ew. możliwość rozbudowania systemu o kolumny w innych pokojach)

3. Ustawienie / podłączenie - tu jest w mojej ocenie największy problem (wyzwanie). Salon z aneksem kuchennym ma około 26.3 m2, ale część aneksu kuchennego ma być oddzielona ścianką. Kanapa nie będzie stała pod ścianą, więc pojawia się problem ustawienia tylnych kolumn. Z uwagi na estetykę oraz małe dziecko w domu, wolałbym uniknąć stawiania tylnych kolum na standach za kanapą. Zastanawiam się nad rozwiązaniem nagłośnienia sufitowego jako tył lub ew. może doradzicie jak inaczej ugryźć temat? Załączam rzut salonu oraz zrobioną na szybko wizualizację jak planuję układ salonu. 

Mieszkam w Gdańsku, więc proszę również o polecenie salonów, które podejmą się docelowej konfiguracji oraz podłączenia sprzętu.

Przede wszystkim liczę na pomoc w wypracowaniu ogólnego rozwiązania w jakim kierunku iść - czy dobrym pomysłem jest 5.1, jak rozwiązać ustawienie kolumn/głośników, czy wybrać fronty podłogowe czy podstawkowe, jak zaplanować podłączenie itd. Oczywiście mile widziane również konkretne linki do polecanych zestawów :)

Dziękuję i zapraszam do dyskusji,

Kuba

rzut salon.JPG

Ustawienie salonu.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ułożenie z dolnego planu jest lepsze. 

Jakbyś mógł swoje propozycje ale z realnymi wymiarami wrzucić na ten plan u góry to było by super. Weź przykładowe rozmiary tv, kolumny, szafki itp. 

Bo faktycznie na wybór sprzętu będzie jeszcze czas. Najpierw zajmijmy się rozłożeniem sprzętu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie widziałbym rozwiązanie z tylnymi kolumnami podwieszonymi na ścianach z tyłu, choć z obrazka widać niewielki manewr w tym ustawieniu. Fronty tradycyjnie po bokach TV i centralny pod TV, tyle z teorii bo powinieneś zmieścić gdzieś subwoofer jeśli chcesz mieć prawdziwe kino. Suba powinieneś postawić na linii kolumn frontowych, pewnie z lewej strony pomieszczenia. Co do konkretnego zestawu to posłuchałbym zestawu złożonego z amplitunerów  Onkyo TX-NR696, Yamaha RX-V685 czy Denona AVR-X2600H, do których proponuję kolumny z serii Indiana Line Nota, Tesi  czy Klipsch z serii R. Oczywiście najlepiej gdybyś mógł wcześniej odsłuchać i porównać wybrane elementy, gdybyś był zainteresowany odsłuchem zapraszam do kontaktu postaramy się złożyć dla Ciebie system.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home, @Q21 - dziękuję Wam za odpowiedzi. Załączam orientacyjne wymiary - jak widzicie miejsce jest bardzo ograniczone 🙁

Ścianka oddzielająca aneks jest zaznaczona linią przerywaną, więc z kolumnami podwieszonymi na ścianach z tyłu może być problem.

Czy Wasze salony działają również na terenie Gdańska pod kątem montażu zakupionego sprzętu?

Mam jeszcze wątpliwość co do jakości dźwięku muzyki z gramofonu przy amplitunerze - czy nie będzie to zauważalnie niższa jakość? Czy nie trzeba dokupić specjalnego wzmacniacza do gramofonu?

75398117_551303678979396_4118370975366512640_n.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu raczej będziesz zmuszony na pójście w ampli KD z wyjściem na preout na fronty i do tego zakupić wzmacniacz stereo z możliwością pracy, jako końcówka mocy i z wbudowanym dobrej jakości przedwzmacniaczem gramofonowym. Ew. dla vinyli zrobić oddzielny system. W jednym i drugim przypadku raczej trudno będzie Ci zmieścić się we wstępnie założonym budżecie.

Niby można by się pokusić o spróbowanie wykorzystania samego przedwzmacniacza gramofonowego i wpięcie go do ampli, ale osobiście nie powiem Ci, czy to przyniesie zadowalający efekt. W każdym razie taka hybryda - kino + vinyle, to nie jest lekki temat - dwa skrajne światy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak gramofon podłączany do amplitunera kinowego to po prostu źródło obok radia. Ale jakości poprawnej nie wniesie. 

Masz 30 cm plus minus na kolumny po prawej i po lewej. Przydał by się ustrój akustyczny. Panel albo coś takiego jak pułapka basowa. 

Na terenie Gdańska mogli byśmy założyć ale chyba szkoda kasy na to. Myślę że to nie jest jakaś wielka filozofia i wiele osób lubi to robić samemu. :)

ale pożyczyć sprzęt na odsłuch domowy to pożyczymy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat rozwinął się - finalnie salon będzie ustawiony w ten sposób. Ściana na której będzie TV ma 268 cm szerokości, na kolumnę z prawej i lewej strony pozostaje po ok. 50 cm.

Jak w tym przypadku rozwiązać umiejscowienie i montaż tylnych głośników? Sytuacja jest patowa. Muszę podjąć decyzję o ew. montażu podwieszanego sufitu, jeżeli miałyby być sufitowe. Czy widzicie jakiekolwiek inne rozwiązanie?

92397575_583127229078918_3509032463160573952_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Po długim czasie odświeżam wątek. Obecnie już wiem więcej - po wielu rozważaniach, finalne ustawienie salonu będzie jak na załączonych kartach 3D.

Podpowiecie mi proszę jak rozwiązać temat KD przy założeniach budżetowych i preferowanym użytkowaniu, jak w pierwszym poście?

Wygląda na to, że nie będzie miejsc na kolumny podłogowe, a monitory mogą nie zmieścić się pod TV... Jak to wszystko ugryźć? Będę wdzięczny za rady.

Dzięki,
Kuba

audio1.JPG

audio2.JPG

audio3.JPG

Edytowano przez Qóba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić jeszcze poprawiony rzut pomieszczenia z góry? Bo po tych wizualizacjach nie bardzo wyobrażam sobie, gdzie się to wszystko znajduje. Wygląda jak lustrzane odbicie, chyba że kuchnia trafiła w miejsce salonu.

Nie wiem, ile masz miejsca na tej ścianie, ale jeśli się zmieszczą, to wąskie kolumny naścienne będą najlepsze. Optymalne wąskie kolumny to Klipsch RP-640D. Jeśli miejsca jest nieco więcej, to Monitor Audio Soundframe 2. Instalacyjnych bym nie polecał, bo znajdą się za telewizorem i będzie on działał jak przegroda.

Alternatywnie zamiast telewizora możesz dać na półkę rzutnik laserowy, a na ścianę stały ekran z materiału akustycznie transparentnego, który będzie jednocześnie maskownicą głośników instalacyjnych, ale to droższa impreza, chociaż może dać bardzo ciekawy efekt (w zaciemnionym pomieszczeniu lepsza jakość obrazu od dowolnego tradycyjnego rzutnika, obraz na dobrym ekranie wręcz wygląda jak z OLEDa, brak hałasu, zdecydowany efekt wow). Wady to niższa jasność, w słońcu raczej się nie sprawdzi i umieszczenie go na półce jest bardzo irytujące. Byle drgnięcie przesuwa cały obraz tak, że trzeba poprawiać. Zdecydowanie warto kupić jakąś ciężką podgumowaną podstawę i przykręcić do niej rzutnik.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Qóba napisał:

Po wielu rozważaniach, finalne ustawienie salonu będzie jak na załączonych kartach 3D.

Wygląda na to, że nie będzie miejsc na kolumny podłogowe, a monitory mogą nie zmieścić się pod TV.

 

No to coś tu się gryzie - rozważałeś ustawienie salonu przez prawie rok a na koniec piszesz, że jednak nie ma miejsca na kolumny ani podłogowe ani monitory. Jakiej więc rady oczekujesz skoro sam już wiesz, że na KD, ba nawet na stereo z miejscem może być ciężko? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ale miło się zrobiło... ;) Oczekuję rady, co mogę zrobić przy tak ograniczonych możliwościach aranżacyjnych, aby osiągnąć efekt lepszy niż głośnik z TV - np. że ktoś podrzuci linka do jako tako grającego 'mini-zestawu' itp. rozwiązania, nawet jeżeli wykraczają poza budżet. Krytyki mieszkania nie potrzebuję, jestem jego wad i zalet świadom w 100% :) A, że nie jest to moja męska kawalerka tylko mieszkanie dla 3 dla mnie równie ważnych osób jak jak sam, to potrafię iść na pewne kompromisy i nie stawiać tematu AV na pierwszym miejscu.

Przechodząc do konkretnych rad i odpowiedzi, a nie szydery:

- @yahoo111, tak, finalnie jest to 'lustrzane' odbicie pierwotnej koncepcji. Załączam rzut z góry. Ściana na którym będzie wisiał TV ma wymiary około 164 cm (szerokość) x 268.5 cm (wysokość od podłogi). Odległość od dolnej krawędzi TV do górnej krawędzi szafki TV to około 40 cm. Głębokość szafki TV to 30 cm, choć od 'biedy' może być to 40 cm.

- @S4Home, myślałem o dwóch małych monitorach na szafce i mały głośnik centralny pomiędzy np. na półce... A z tyłu naścienne dwie kolumny. Czy widzisz tu jakiejś inne (może mało popularne) opcje?

 

audio4.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dużo praktyczniejszy układ. Do rozwiązania masz cztery kwestie:

  1. Rozmieszczenie frontów (LCR)
  2. Rozmieszczenie surroundów
  3. Umieszczenie subwoofera

Co do systemu audio, to pozostaje 5.1. Atmos raczej odpada, chociaż można by było się pokusić o 5.1.2, ale po dodaniu kanałów górnych ja nie odczuwam tego "wow". Więc skupiając się na przyzwoitym 5.1:

1. Nie wiem, jakiej wielkości ani jakiego rodzaju chcesz mieć telewizor. Mam OLED i nie chciałbym nic innego, co u mnie upraszcza rozważania. Z mojego doświadczenia, w pokoju 4×4 metry rozmiar 55 cali jest idealny, większe nie robią na mnie żadnego wrażenia. 48 cali też byłoby wystarczające. Te rozmiary są też dostępne jako LCD w dowolnym rodzaju, więc nie sugeruj się tym, że piszę o oledach.

U ciebie jest podobna odległość do telewizora, więc dla rozmiarów 55 i 48 cali ich szerokość to odpowiednio 124 i 106 cm. Czyli zostaje po bokach albo 2×20 cm, albo 2×28 cm. Przy tym 48-calowe telewizory są jeszcze niedostępne i będą dość drogie.

Stawianie monitorów pod telewizorem to o tyle kiepski pomysł, że miejsca jest dość mało i nie dość, że będziesz szedł na kompromisy z wielkością (nie może być za wysoki, żeby nie zasłaniał ekranu), to jeszcze dźwięk będzie dobiegał spod telewizora. I jeszcze będzie obawa, że stojąc na samych krańcach szafki mogą zostać z niej strącone.

Moim skromnym zdaniem lepiej mieć szeroką scenę, niż jak największe monitory, zwłaszcza że za najniższe tony i tak będzie odpowiadać subwoofer.

Klipsche RP-640D mają szerokość 15,5 cm, więc z powodzeniem się zmieszczą po bokach w obydwu przypadkach.
Drugim wyborem jest Monitor Audio Soundframe 2 o szerokości 24 cm (dla on wall, wersja instalacyjna in wall ma 25,2 cm). Samo pudło głośnika jest węższe.
Są jeszcze Taga Platinum LCR-60 SL, ale kompletnie nie wiem, jak grają, natomiast podejrzewam, że podobnie jak Klipsche.

2. Jeśli zdecydujesz się na którąś kolumnę naścienną z powyższych, to kwestię surroundów też masz rozwiązaną, bo możesz kupić z tej samej serii. Będą bliżej głów, więc może to być w pierwszym przypadku Klipsch RP-240D lub RP-140D, w drugim Soundframe 3 (ale niekoniecznie, może być też Soundframe 2), ale w trzecim taki sam LCR-60 SL.
Jeśli kupisz telewizor Samsung QLED z trybem ambient, to kolor głośników nie ma znaczenia. Ale jeśli telewizor będziesz wyłączał, to czarne głośniki wyglądają lepiej na dekoracyjnej ścianie. (Samsunga generalnie odradzam, bo do niedawna nie potrafił przekazać niezmienionej ścieżki dźwiękowej i zawsze przetwarzał ją wewnętrznie na PCM stereo, ale może wraz z eARC coś się zmieniło.)
Natomiast na bocznych ścianach możesz dać głośniki białe, przez co lepiej wpasują się w ścianę. Dlatego wspominam o Soundframe 2 — na Allegro widzę wyprzedaże tego modelu w dwóch sklepach, jeden to nawet wersja do malowania (ramka jest biała matowa, można pomalować na dowolny kolor, natomiast maskownica jest standardowo biała, ale można zamówić maskownicę w jednym z kilku dostępnych kolorów, albo z jakąś grafiką lub zdjęciem).

3. Subwoofer jest tutaj trudnym tematem. Gdzieś to pudło trzeba zmieścić i dobrze byłoby to zrobić zanim się wykończy pokój, żeby się nie okazało, że gra źle, dudni, słychać go przez ściany, itd. Chodzi o to, żeby uzupełniał ścieżkę dźwiękową o najniższe tony, ale był w miarę subtelny (łup, łup, łup to nie jest bas, większość widma perkusji jest w częstotliwościach 400-4000 Hz). Strasznie trudno w takiej sytuacji doradzać subwoofer instalacyjny. Jeśli się nie sprawdzi tam, gdzie trafi, raczej nie będzie się dało go przestawić gdzie indziej. Ale subwoofer instalacyjny można idealnie schować.
Natomiast w dość kwadratowym pomieszczeniu lepszym pomysłem mogą być dwa płaskie subwoofery schowane w narożnikach. Dwa subwoofery nie oznaczają dwa razy więcej dwa razy głośniejszego dwa razy bardziej dudniącego basu, tylko lepiej kontrolowany i paradoksalnie mniej wychodzący z pomieszczenia. Nawzajem uzupełniają wtedy te fragmenty pasma, które jeden odtwarza gorzej (ze względu na fale stojące). I wtedy jeden sub można dać pod telewizorem na wprost kanapy, a drugi w lewym górnym rogu (ostatniego rysunku). Patrz na modele:

  • Q Acoustics 3060s
  • Heco Ambient Sub
  • Wharfedale Slim Bass 8
  • DLS Flatsub
  • Focal Sub Air
  • Kef T2

Są jeszcze Jamo S808 i S810, ale są powszechnie odradzane przez wszystkich. Sam ich nie słuchałem, więc nie wiem. Są tanie, pewnie grają gorzej od subwooferów za 10 razy więcej. Gdy dopytywałem, kilka osób przyznało, że nie poleca ich tylko dlatego, że inni mówią, że są złe, ale sami nie słuchali. Żaden poważny salon ich nie sprzedaje i nie da się zorganizować sensownego odsłuchu.

Dla pełnego obrazu: u siebie mam Monitor Audio Soundframe 2. Z żoną poszło swojego czasu niemalże na noże odnośnie sprzętu grającego. Ja chciałem kolumny, pewnie coś w rozmiarze Heco Aurora 1000, ale żona stwierdziła, że zajmą za dużo miejsca i żebym poszukał alternatyw. Przez długi czas wypytywałem w najbliższych salonach o możliwość odsłuchania głośników naściennych (bardzo różnych i w bardzo szerokim zakresie cen), ale nikt nie chciał się tego podjąć. Ostatecznie jedynie dystrybutor Monitora podjął się dostarczenia dwóch sztuk do zaprzyjaźnionego salonu, odsłuchałem i uznałem, że nie ma sensu szukać dalej, te mi odpowiadają w zupełności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yahoo111, chapeau bas! Szczęka mi opadła - właśnie takiej rady szukałem, bardzo Ci dziękuję! :):):)

Poniżej moje odpowiedzi oraz pytania do Ciebie, jeżeli znajdziesz jeszcze chwilę czasu:

1. Planowałem zakup TV o wielkości 55 lub 60" - teraz już wiem, że w grę wchodzi tylko 55". Chcę OLED, raczej LG.

2. Jako fronty, proponowane Klipsch spełniają wszystkie oczekiwania - co do wyglądu, sposobu montażu, wielkości itd. Mam nadzieję, że uda mi się ich posłuchać.

3. Surroundy - tu nie do końca rozumiem jak temat ugryźć pod kątem planowanego rozmieszczenia - @yahoo111, co miałeś na myśli pisząc "na bocznych" ścianach? Ja zakładałem ich montaż na tylnej ścianie za kanapą (na wprost TV).

4. Głośnik centralny - z uwagi na ograniczoną dostępność miejsca, czy tu nie wystarczający byłby np. Klipsch R-52C lub ew. droższy Klipsch RP-400C?

5. Jakim aplitunerem to wszystko próbować 'spiąć'? Czy masz tu jakieś sugestie/doświadczenia? Idealnym rozwiązaniem byłoby również coś kompaktowego, tak aby zmieścić na szafce jeszcze gramofon...

Rozpoczynam poszukiwania sensownego salonu w którym będę mógł rozplanować kwestię instalacyjną. Zakładam, że temat będę realizował z pewnym poślizgiem czasowym, bo rzeczywiście przekraczamy tu budżet ;) 

Jeszcze raz, wielkie dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.09.2020 o 22:00, Qóba napisał:

@S4Home, myślałem o dwóch małych monitorach na szafce i mały głośnik centralny pomiędzy np. na półce... A z tyłu naścienne dwie kolumny. Czy widzisz tu jakiejś inne (może mało popularne) opcje?

Jaka szerokość szafki na której będą 3 kolumny?  Jaka odegłośc do Ciebie?

Bo  tu uważam będzie największy problem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Montaż surroundów proponowałbym w narożnikach pomieszczenia. Optymalne rozłożenie jest takie, że lewy głośnik zawsze musi być po lewej stronie słuchacza, a prawy głośnik zawsze po prawej stronie słuchacza.
Jeśli dasz głośniki surround symetrycznie po obu stronach kanapy, to gdy ktoś będzie chciał oglądać telewizję siedząc przy stole, będzie mieć głośnik lewy za sobą, albo wręcz po prawej.
Zasada jest taka, że głośnik im dalej, tym lepiej. Chodzi o to, żeby głośniki od wszystkich słuchaczy były oddalone mniej więcej tak samo. Im bliżej są głośniki, tym gorzej dla odbioru. Powiedzmy, że mamy trzy miejsca odsłuchowe o szerokości 60 cm. Głośniki dajemy na skrajnych pozycjach. Odległość od głośników będzie wynosić 30 i 150 cm na skrajnych pozycjach i po 90 cm w centralnej pozycji. Osoby siedzące z kraja będą bliższy głośnik słyszeć 5 razy bliżej i tym samym 7 dB głośniej.
Jeśli dasz głośniki w rozstawie dwa razy większym, 360 cm, od środkowej pozycji będzie po 180 cm do głośnika, a na skrajnych będzie 120/240 cm. Różnica spada do 100%, czyli 3 dB Przy rozstawie 540 cm różnica w głośności w skrajnych pozycjach będzie wynosić już tylko 1 dB.
Asymetryczne rozstawienie jest problemem tylko w systemach analogowych, gdzie nie ma żadnego przetwarzania opóźniającego sygnał ani automatycznej głośności.

4. Jako centralny możesz dać taki sam naścienny RP-640D albo RP-240D.

5. O kompaktowych amplitunerach zapomnij. Pomieszczenie masz niezbyt wdzięczne, kalibracja jest koniecznością, dlatego gorąco bym polecał coś przyzwoitego pod tym względem, np. Denon X3600H lub X3700H ze względu na MultEQ XT32. Może być jeszcze X3500H, ale jeśli zależy Ci na gramofonie, będziesz musiał dokupić przedwzmacniacz gramofonowy, a to kolejny klocek i kolejnych kilkaset złotych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ale jest jeszcze jedna możliwość. Da się powiesić kolumny szerzej? Na przykład tak:

image.png.01bae5415e8832a07af48171a0da76eb.png

Na rysunku są zaznaczone możliwe pozycje do powieszenia kolumn. Nie wiem, jak wygląda wycięta z obrazka ściana w kuchni. Może da się tam postawić jakiś słupek i na nim zamontować kolumnę? Klipsche są dość wąskie i powinny się wkomponować.
W każdym razie pełne kwadraty to miejsca, w których da się je umieścić na ścianie. Puste kwadraty oznaczają lustrzane odbicia względem pozycji po przeciwnej stronie. Wycinki koła oznaczone kolorem czerwonym to kąt 22-30° od MLP. Wycinek oznaczony kolorem żółtym to kąty 37-45°. Trochę dużo, ale ostatecznie ujdzie. Zaletą będzie bardzo szeroka scena dźwiękowa i przyzwoity odbiór dźwięku w dowolnym miejscu pokoju (nie ma miejsca, gdzie obie kolumny będą po lewej stronie słuchacza). Wadą może być zbyt duża separacja przy słuchaniu muzyki (wrażenie pustki w środku), ale amplituner ma kanał centralny i może go użyć, co eliminuje ten problem (puryści się na to obruszają).

Z wymiarami szafki raczej nie poszalejesz. Sam amplituner będzie mieć prawie 40 cm, a jeszcze potrzeba zmieścić za nim wszystkie kable. Do tego warto pamiętać o konieczności zapewnienia przyzwoitej wentylacji, więc lepiej mieć nieco głębszą szafkę (np. 45 cm) i z tyłu w blacie szafki wywiercić otwory wentylacyjne. Szafka nie musi być prostopadłościanem, przednia ściana może być wygięta w łuk do przodu i po bokach mieć np. 25 cm, albo może być powieszona asymetrycznie, Np. tak:

image.png.a5eb43d7381ec21a680057450f507b27.png

 

Obok szafki jest duży subwoofer (Klipsch SPL-120). To największy, jaki jeszcze ma sens. Myślę że jeśli zdecydujesz się na dwa, to nie będzie potrzeba aż tak dużego suba.

Centralny (zielony) to Klipsch RP-400C, zgodnie z tym, co sugerowałeś. Telewizor 55", szafka ma 130 cm, jest praktycznie na jego szerokość. W szafce zaznaczone miejsce, gdzie można dać amplituner (miejsce nad nim nie jest zasłonięte głośnikiem centralnym, w blacie mogą być otwory wentylacyjne).

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...