Skocz do zawartości

Zmiana Car Audio w Toyota Corolla 2016 - pomoc w doborze sprzętu


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów,

niedawno skończyła mi się gwarancja na auto, więc zacząłem poważnie myśleć nad wymianą systemu audio. Pierwsze kroki poczyniłem ku wymianie przednich głośników. Poszukiwania zaprowadziły mnie do firmy Hornhagen we Wrocławiu. Po krótkiej rozmowie zdecydowałem się na głośniki Audio System X165EM EVO2 (799 PLN) oraz wygłuszenie przednich drzwi. W przyszłości wymienię też tył na takie Audio System MXC 609. Efekt zmniany jest taki, że brzmi to tak jak na fabrycznych wypierdkach Przynajmniej ja tak to odczuwam. Sprzedawca oczywiście zapewniał, że po wygrzaniu będą lepiej pracować, chociaż osobiście uważam, że z tym wygrzewaniem to jakiś mit jest (a jeśli nawet to prawda, to może się poprawi jakość w 2-5%, a na pewno nie będzie jakiejś diametralnej różnicy). 

Uważam, że za taki stan rzeczy odpowiada kiepskie fabryczne radio, które nie wyciągają pełnej mocy z głośnika. Moc fabrycznego radia to pewnie jakies 10W RMS, przy 100W w głośniku :X 

Szukając dedukowanych stacji do Corolli 2016 (polift), niestety poza chińczykami nic nie znalazłem, a do uniwersalnych stacji brakuje maskownic do tego modelu Corolli. Od jednego sprzedawcy usłyszałem, że podobno nie można wymienić fabryki, ponieważ straci się część ustawień z komputera pokładowego, np ustawienia czujników parkowania, ustawienia czasu świecenia swiatła w kabinie, i jeszcze kilka popierdółek. Stąd producenci ramek nie robią dedykowanych maskownic do tego modelu Corolli. Polecono mi abym dodał dobry wzmacniacz pod radio. No i tutaj zaczynają się prawdziwe schody. Jaki wzmacniacz wybrać. Dostałem wiele ofert, począwszy od wzmacniaczy pnp po wzmacniacze na procesorach DSP.

 

Audio System R.110.4

Audio System X80.4 DSP

Phoenix Gold z bluetoothem

 

Generalnie mógłbym kupić ten z procesorem DSP, tyle że otrzymałem w tym temacie tyle skrajnych odpowiedzi od różnych sprzedawców, że się w tym wszystkim pogubiłem. Otóż:

1. opinia - wzmacniacz DSP steruje wszystkimi głośnikami, radio włącza tylko wzmacniacz, a ten odpowiada z brzmnienie głośników. W funkcjach wzmacniacza można wszystko ładnie poustawiać. Korektor parametryczny wzmacniacza pozwala odwórcić niekorzystną korekcję narzuconą przez fabryczne radio i powrócić do gładkiej, linearnej charakterystyki.

Jest to opinia sprzedawcy wzmacniacza Audio System X80.4 DSP

2. opinia jest taka, że taka konfiguracja wzmacniaczas DSP i fabrycznego radia się nie sprawdzi, gdyż jakość dźwieku jest kiespskie już ze źródła i wzmacniacz DSP nie zagra na głośnikach tak jak powinien. Fabryczne radia wycinają basy oraz podbijają jazgoczące tony średnie przy większych głośnościach, stąd nawet najlepszej klasy wzmacniacz to strata pieniędzy. Sprzedawca ten zaproponował mi wzmacniacz z bluetoothem Phoenic Gold, który ma podobno lepiej zagrać od Audio system X80.4 DSP.

 

Takich skrajnych opini otrzymałem dużo więcej, więc przytoczyłem tylko dwie najbardziej rozbudowane.

 

Chciałbym się zatem Was zapytać co będzie lepsze dołożyć do fabrycznego radia. Wolę zaufać ludziom forum Car Audio niż sprzedawcom, którzy poza swoim sprzętem w sklepie nie widzą niczego innego.

 

PS.

Przy okazji chciałbym zapytać czy takie 3 Ohmowe głośniki Audio System są w stanie uszkodzić fabryczne radio, które jest stabilne do 4 Ohm? Bo na ten temat również słyszałem wiele wykluczających się opinii.

 

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej podpiąć zewn. wzmacniacz , wtedy nie tracisz seryjnego radia ? ;) 

Tu na forum mało kto bawi się w car audio , ja u siebie mam głośniki dls , na ori radiu nie mają takiej kontroli jak dawniej przy wzmacniaczu. Natomiast grały zacnie od początku.

Nie robi się tylnych głośników , ustawia się radio by grał tylko przód jeśli mowa o porządnym graniu w aucie , inaczej tył zaburzy przód i będzie słabo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 8.11.2019 o 10:30, ojciecmajster napisał:

Witam wszystkich forumowiczów,

niedawno skończyła mi się gwarancja na auto, więc zacząłem poważnie myśleć nad wymianą systemu audio. Pierwsze kroki poczyniłem ku wymianie przednich głośników. Poszukiwania zaprowadziły mnie do firmy Hornhagen we Wrocławiu. Po krótkiej rozmowie zdecydowałem się na głośniki Audio System X165EM EVO2 (799 PLN) oraz wygłuszenie przednich drzwi. W przyszłości wymienię też tył na takie Audio System MXC 609. Efekt zmniany jest taki, że brzmi to tak jak na fabrycznych wypierdkach Przynajmniej ja tak to odczuwam. Sprzedawca oczywiście zapewniał, że po wygrzaniu będą lepiej pracować, chociaż osobiście uważam, że z tym wygrzewaniem to jakiś mit jest (a jeśli nawet to prawda, to może się poprawi jakość w 2-5%, a na pewno nie będzie jakiejś diametralnej różnicy). 

Uważam, że za taki stan rzeczy odpowiada kiepskie fabryczne radio, które nie wyciągają pełnej mocy z głośnika. Moc fabrycznego radia to pewnie jakies 10W RMS, przy 100W w głośniku :X 

Szukając dedukowanych stacji do Corolli 2016 (polift), niestety poza chińczykami nic nie znalazłem, a do uniwersalnych stacji brakuje maskownic do tego modelu Corolli. Od jednego sprzedawcy usłyszałem, że podobno nie można wymienić fabryki, ponieważ straci się część ustawień z komputera pokładowego, np ustawienia czujników parkowania, ustawienia czasu świecenia swiatła w kabinie, i jeszcze kilka popierdółek. Stąd producenci ramek nie robią dedykowanych maskownic do tego modelu Corolli. Polecono mi abym dodał dobry wzmacniacz pod radio. No i tutaj zaczynają się prawdziwe schody. Jaki wzmacniacz wybrać. Dostałem wiele ofert, począwszy od wzmacniaczy pnp po wzmacniacze na procesorach DSP.

 

Audio System R.110.4

Audio System X80.4 DSP

Phoenix Gold z bluetoothem

 

Generalnie mógłbym kupić ten z procesorem DSP, tyle że otrzymałem w tym temacie tyle skrajnych odpowiedzi od różnych sprzedawców, że się w tym wszystkim pogubiłem. Otóż:

1. opinia - wzmacniacz DSP steruje wszystkimi głośnikami, radio włącza tylko wzmacniacz, a ten odpowiada z brzmnienie głośników. W funkcjach wzmacniacza można wszystko ładnie poustawiać. Korektor parametryczny wzmacniacza pozwala odwórcić niekorzystną korekcję narzuconą przez fabryczne radio i powrócić do gładkiej, linearnej charakterystyki.

Jest to opinia sprzedawcy wzmacniacza Audio System X80.4 DSP

2. opinia jest taka, że taka konfiguracja wzmacniaczas DSP i fabrycznego radia się nie sprawdzi, gdyż jakość dźwieku jest kiespskie już ze źródła i wzmacniacz DSP nie zagra na głośnikach tak jak powinien. Fabryczne radia wycinają basy oraz podbijają jazgoczące tony średnie przy większych głośnościach, stąd nawet najlepszej klasy wzmacniacz to strata pieniędzy. Sprzedawca ten zaproponował mi wzmacniacz z bluetoothem Phoenic Gold, który ma podobno lepiej zagrać od Audio system X80.4 DSP.

 

Takich skrajnych opini otrzymałem dużo więcej, więc przytoczyłem tylko dwie najbardziej rozbudowane.

 

Chciałbym się zatem Was zapytać co będzie lepsze dołożyć do fabrycznego radia. Wolę zaufać ludziom forum Car Audio niż sprzedawcom, którzy poza swoim sprzętem w sklepie nie widzą niczego innego.

 

PS.

Przy okazji chciałbym zapytać czy takie 3 Ohmowe głośniki Audio System są w stanie uszkodzić fabryczne radio, które jest stabilne do 4 Ohm? Bo na ten temat również słyszałem wiele wykluczających się opinii.

 

pozdrawiam

Mam prośbę o kontakt na priv.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ojciecmajster napisał:

Jeszcze nic nie robiłem. Zbieram pieniądze na Audio System X80.4 DSP.

A czy poprawiła się jakość dźwięku z samego radia po tym wygrzaniu głośników ?

Rowniez myślałem o tej firmie Hornh...pan polecił mi nawet serie HX pod samo radio gdyż podobno jest jeszcze lepiej plus oczywiście chociaż jakieś podstawowe wyciszenie drzwi ale nieco zabiłeś mnie z tropu.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie różnicy wielkiej nie słychać. Sprzedawca bardzo koloryzuje w swoich opisach. Może na lepszym radiu gra to o wiele lepiej, ale na fabryce fajerwerków nie oczekuj. Moc mojego radia to jakieś 10 RMS, a głośników 110. Takie spasowanie na pewno nie zagra dobrze, dlatego konieczna będzie instalacja wzmacniacza

Edytowano przez ojciecmajster
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Corolli Hybrid to mam wrażenie ze radio jest jeszcze gorsze niż w poprzednim 3 letnim Verso, którym jeździłem.....prawdę mówiąc kompletnie nie da się tego słuchać.....

osobiscie zainwestowałbym w wzmacniacz ale auto jest na gwarancji i mam cykora takie przeróbki robić chyba ze w serwisie Toyoty mi to zrobią z jakaś adnotacja zeby nie było problemu w razie w....

U mnie w Poznaniu jeden elektronik montażysta polecił mi jeszcze dedykowane chinczyki Stacje GMS do Corolli, fajnie to wyglada i podobno gra dużo lepiej niż seryjne ale cena jak za wzmacniacz który możesz sobie zabrać do kolejnego auta a z tym GMS to już lipa....

seria 9980/9981 NAVIX jakaś nowość ale nie wiem jak to gra osobiście nie słyszałem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Hej,

Podbijam temat. Mam identyczną sytuację, jak ta opisana w głównym wątku. Zamontowane HX 165 SQ na radiu fabrycznym, które nie daje rady. Iść w stronę samego wzmacniacza, wzmacniacza z DSP, czy może jeszcze coś innego? Wymiana radia fabrycznego niestety nie wchodzi w grę. Z góry dzięki za pomoc w temacie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

na wstępie napiszę,że posiadam AS evo2 M165

Teraz moda zrobiła się na AUDIO SYSTEM,wielu poleca,podnieca się. Owszem,firma kiedyś dobra,teraz idzie na ilość a nie na jakość.
Praktycznie AS robi bardzo mocne doły (tym się wyróżniają) Ale brak środka i wysokie tony jak kto lubi,ale są krystalistycznie ostre .Dla nowicjusza to będzie bardzo dobry sprzęt. Tak było ze mną.

Po czasie,jak się głośniki zozgrzały,byłem przeszczęśliwy. Ale człek słyszy potem braki.Męczyłem się w ustawieniach radia,wzmacniacza by zestroić by to grało.Góra dla mnie nie do zniesienia. Aktualnie na zwrotce mam -6db i musiałem na trójkątach dać taśmę czarną,by jeszcze je "wyciszyć"

Kolejna sprawa,często chwalona że pod radio,bo ma 3ohm,więc ciut więcej wyciągnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Podbijam temat.

Corolla E15. Pierwszy krok to zmieniłem fabryczne radio na Alpine CDA9812RB. Różnica w jakości audio na fabrycznych głośnikach kosmiczna. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Niestety budżet nie pozwala na szaleństwa więc kombinuję. Kolejny etap to kupiłem trójdrożne, używane, pierdzące głośniki Infinity Reference 9603i montowane w Oplach Vectra. Zapłaciłem 65zł z przesyłką. Wymontowałem tweetery i zamontowałem je pod szybą. Jedwabne kopułki tych tweeterów robią niesamowitą robotę. Jestem w totalnym szoku. Kolejny krok to subwoofer. Kupiłem nowy głośnik Phonocar Y-line 30cm oraz wzmacniacz Phonocar PH4650. Sam zrobiłem zamkniętą skrzynię 39l. Dzisiaj położyłem przewody. W tym tygodniu planuję wszystko pospinać i przetestować. Na pewno dojdzie jeszcze kondensator 1.2 Farada. Na pewno odepnę głośniki z tylnej półki.

Kolejnym krokiem będzie wygłuszenie przednich drzwi a dopiero po tym zastanowię się czy wogóle ruszać głośniki w drzwiach.

Tak oto wygląda moje car audio. Budżetowo i własna robota. 

Parafrazując: Wiesz co robi to car audio? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest car audio na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym sprzętem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić.

Pozdrawiam serdecznie. 

20211002_161647.jpg

img_20211018_115412959.jpg

20211006_203224.jpg

l_allegro_7623742810.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i stało się. 

Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania. To co wyczynia ten mój zestaw to jest kosmos. Dla sprawdzenia włączyłem na YT filmy demonstracyjne technologii dolby atmos. I odleciałem.

A subwoofer jeszcze nie został wytłumiony a drzwi jeszcze nie są wygłuszone.

Podsumowanie kosztów:

-radio 300zł

-głośnik Phonocar Y-line 200zł

-głośniki Infinity Reference 65zł

-wzmacniacz Phonocar PH4650 220zł

-kable 120zł

-sklejka z docięciem 140zł

Łącznie 1025zł.

Dojdzie jeszcze kondensator 150zł, tłumienie subwoofera około 60zł i wygłuszenie drzwi 160zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Radia Alpine z serii CDA grają świetnie. Nie ma to zupełnie porównania z firmowymi radiami. Największy "kosmos" powinno zrobić wygłuszenie drzwi. Subwoofer to trochę taki wyzwalacz zacieszu na gębie. Nie jest to naturalna ilość basu, ale w powierzchni wnętrza auta potrafi zadbać o ciśnienie i bardzo niskie zejścia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Dnia 28.10.2021 o 05:30, CATALAYA napisał:

No i stało się. 

Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania. To co wyczynia ten mój zestaw to jest kosmos. Dla sprawdzenia włączyłem na YT filmy demonstracyjne technologii dolby atmos. I odleciałem.

A subwoofer jeszcze nie został wytłumiony a drzwi jeszcze nie są wygłuszone.

Podsumowanie kosztów:

-radio 300zł

-głośnik Phonocar Y-line 200zł

-głośniki Infinity Reference 65zł

-wzmacniacz Phonocar PH4650 220zł

-kable 120zł

-sklejka z docięciem 140zł

Łącznie 1025zł.

Dojdzie jeszcze kondensator 150zł, tłumienie subwoofera około 60zł i wygłuszenie drzwi 160zł.

Czy mogę prosić o kontakt telefoniczny?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...