Skocz do zawartości
Dominq

Zakup sprzętu audio - pytanie o system

Recommended Posts

Witam serdecznie,

nigdy nie miałem porządnego sprzętu audio stereo i takiego poszukuję. A właściwie na ten moment nie mam żadnego. Lubię CDki, mam małą kolekcję CD i stale ją powiększam, posiadam też gramofon, który sprezentowała mi rodzina:
https://www.electronic-star.pl/Sprzet-HiFi-TV/Komponenty-HiFi/Gramofony/Gramofony-Retro/Billy-Bob-Gramofon-z-BT-glosniki-stereo-Bluetooth-kolor-czarny-Czarny.html
Zacząłem kupować więc płyty winylowe. Ale no moja dusza (a raczej uszy) potrzebują w końcu porządnej jakości brzmienia :) Mniemam, że skoro ten gramofon ma wbudowane głośniczki to powinien posiadać przedwzmacniacz? Wtedy wystarczy wpiąć go w RCA?

Ważna jest dla mnie jakość brzmienia. Budżet ok. 3000 zł kolumnami (+- kilkaset złotych). Pomieszczenie ok. 15 m2, dlatego kolumny podstawkowe. Słuchana muzyka to rock, pop, elektronika.
Zależy mi głównie na:
- odtwarzaniu płyt CD
- odtwarzaniu płyt vinylowych
- Wi-Fi i funkcjach sieciowych (odtwarzaniu ze smartfona poprzez bluetooth, czy też spotify/tidal itp.)
- połączeniu komputera (rozumiem, że jak komputer ma bluetooth, to się połączę z systemem, tylko co wtedy z jakością/próbkowaniem dźwięku? Pozostaje taki, jak plik źródłowy?). Na coś z wbudowanym DAC-iem nie starczy, zresztą aż tak ogromnej roli by nie odgrywał, zwłaszcza, że i tak w tym momencie mocno podniosę jakość odtwarzania muzyki w domu :)
- radia nie słucham, ale chcę funkcję radia internetowego. Czasem z chęcią sobie włączę jakieś antyradio :)
- chce do ewentualnego wykorzystania przyszłościowego mieć w sprzęcie wejścia optyczne.

Byłem w salonie denona, zaprezentowano mi CEOL N10 jako spełniający moje wymagania - słuchając z głośnikami w standardzie, brzmienie było tragiczne.
Puszczono mi z kolumnami Wilsona Raporty 3 - dźwięk był dla mnie bardzo przyjemny w połączeniu cena ciekawa, bo 2800 zł razem. Jednak ważny jest dla mnie także wygląd sprzętu, ten nowoczesny design denona jakoś do mnie nie przemówił. Wolę vintage.

Z tego powodu przeglądając internet właściwie w moim budżecie i oczekiwaniach pozostała mi Yamaha PianoCraft. Zwróciłem uwagę na trzy modele:
- Yamaha PianoCraft MCR-N470D - chociaż tutaj nie ma wejścia optycznego. i są wyższe modele, zastanawiam się tylko nad różnicą w jakości, bo w cenie jest :)
- yamaha mcr-n670D (najbardziej ku niej się skłaniam, bo jest tańsza od n870, a nie widzę na papierze by był o niebo lepszy, a kilkaset złotych robi różnicę, choćby na kolumny)
- yamaha mcr-n870 (bez i z D) - różnica jest tylko w posiadaniu DAB+ (jaką to dokładnie pełni funkcję praktyczną? Wiem że pozwala przetwarzać dźwięk w jakości płyt ale to w odniesieniu do radia? czyli właściwie na czym polega?). Różnica w cenie to blisko 500 zł!

Słuchałem n870 z B&W i miały one bardzo selektywne brzmienie, dało się rozróżnić górę/środek i dół. Nie wiem czy to do mnie przemawia, podejmę ostateczną decyzję przy posłuchaniu brzmienia w salonie. Zastanawiam się na ile jest różnica w brzmieniu pomiędzy tymi sprzętami (np. na tych samych kolumnach). Bo funkcje z tego co widzę, spełniają, różnią się bardzo ceną. A w cenie, mogę zakupić lepsze kolumny, co ma zdecydowanie większy wpływ na jakość brzmienia :)

Widzę często w zestawach Indiana Line NOTA 260, są też kolumny Bowers & Wilkins, ale są już w wyższej półce cenowej.

N470 z B&W za 3000 zł https://www.tophifi.pl/systemy-mini-166/systemy-mini/musiccast-pianocraft-mcr-n470d-b-w-686-s2.html
N670 ku któremu się skłaniam, ale z B&W kosztują 3777 zł https://www.tophifi.pl/systemy-mini-166/systemy-mini/pianocraft-mcr-n670-bowers-wilkins-686-s2.html
N870 to 3000 zł z kolumnami w zestawie, które grają kiche.... wiec dlatego odrzucam tę opcję, bo zbliżyłbym się do 4000zł.

Który z tych sprzętów polecicie? Które kolumny polecacie osłuchać - może macie jeszcze inne typy, na które nie zwróciłem uwagę, a udając się do sklepu, warto osłuchać z waszego punktu widzenia? Może w ogóle macie inne propozycje, a ja się tu uparłem na Yamahę? :) 

Pozdrawiam wszystkich melomanów :)

Witaj,

jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, zdecydowanie namawiam na klasyczne segmenty. Moja propozycja to system zbudowany na bazie amplitunera Onkyo TX-8250 i zestaw kolumn Heco Aurora 300, ewentualnie troszeczkę drożej z Monitor Audio Bronze 2 i Kef Q350. Do tego zestawu dołożymy odtwarzacz C-7030 i masz bardzo dobry set.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

15 godzin temu, Dominq napisał:

Który z tych sprzętów polecicie?

Posluchaj tych zestawow z kolumnami Mission QX-1 i QX-2, bo to jest lepsze polaczenie niz z kolumnami B&W jak dla mnie. Wspominales tez o radiu DAB lub DAB+ to niewiele stacji nadaje w takim systemie przede wszystkim Polskie Radio i lokalne, a z drugiej strony duzo tez zalezy czy w poblizu miejsca zamieszkania masz nadajniki.

https://www.tophifi.pl/zestawy-promocyjne/mini/yamaha-mcr-n670d-mission-qx-1.html

https://www.tophifi.pl/zestawy-promocyjne/mini/yamaha-mcr-n670d-mission-qx-2.html

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

8 godzin temu, Q21 napisał:

Witaj,

jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, zdecydowanie namawiam na klasyczne segmenty. Moja propozycja to system zbudowany na bazie amplitunera Onkyo TX-8250 i zestaw kolumn Heco Aurora 300, ewentualnie troszeczkę drożej z Monitor Audio Bronze 2 i Kef Q350. Do tego zestawu dołożymy odtwarzacz C-7030 i masz bardzo dobry set.

Ciekawa propozycja, zwłaszcza że Onkyo ma przetwornik C/A, co stawia go wyżej niż Yamahę. Muszę go osłuchać i porownać z Yamahą. Sam system byłby trochę droższy niż Yamaha, ale ma dodatkowo rozwiązania przyszłościowe (jak phono MM, możliwość podpięcia drugiej pary głośników). Q21, czytałem o tym że klasyczne rozwiązania są lepsze, jednak w Yamaszce też jest wzmacniacz zintegrowany i CD. Co według Ciebie przemawia za Onkyo?

Możecie przybliżyć mi też jak zachowują się kolumny, które zapoponowaliscie? Oczywiscie trzeba posłuchać, jednak widzę że:

Heco, 32Hz - 42,5kHz; Bronze, 42 Hz – 30kHz; Kef 63Hz–28kHz; mission 55Hz - 24kHz

Na papierze wygląda to tak, że kef czy mission może brakować basu, wiec odrzuciłbym je, a najbardziej skłaniałbym się ku Heco. Sprawdzę sobie jeszcze Dali Zensory.

6 godzin temu, lysyrafal napisał:

Wspominales tez o radiu DAB lub DAB+ to niewiele stacji nadaje w takim systemie przede wszystkim Polskie Radio i lokalne, a z drugiej strony duzo tez zalezy czy w poblizu miejsca zamieszkania masz nadajniki.

Lysyrafal, dzięki za wyjaśnienie :)

Moim zdaniem Yamaha 670 + zewnętrzne kolumny ( nie od kompletu). Albo Missiony albo ELAC B6.

Nic z poważniejszych, większych klocków nie kupisz bo sam CD to kwota 800-1000 zł. Więc absolutnie za mało zostaje na elektronikę z kolumnami.

Chyba że mamy szukać czegoś używanego?

Napisano (edytowany)
18 godzin temu, Dominq napisał:

Na papierze wygląda to tak, że kef czy mission może brakować basu, wiec odrzuciłbym je, a najbardziej skłaniałbym się ku Heco. Sprawdzę sobie jeszcze Dali Zensory.

Na to trzeba patrzec z przymruzeniem oka, bo papier wszystko przyjmie. Ja zapropnuje jeszcze taki zestaw zamiast tych Pianocraftow, a mianowicie:

A-S501 + CD-N301

Edytowano przez lysyrafal