Skocz do zawartości

Amplituner Yamaha RX-V685 - jakie kolumny?


matus_20

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum więc przede wszystkich chcę wszystkich przywitać i zadać bardziej doświadczonym forumowiczom pytanie:

Jestem przed zakupem amplitunera i na początek dwóch kolumn. Po wstępnej weryfikacji wybór padł na Yamaha RX-V685. Jednak nie wiem co z kolumnami. Dodam, że sprzęt będzie wykorzystywany w 60% muzyka ( od rocka, popu po hip hop - takie preferencje w naszej rodzinie) 40% filmy. Docelowo zestaw rozbuduję o kolejne głośniki.

Część salonu w którym będzie kino to ok 4 x 4m - boczna ściana otwarta na resztę salonu (druga część jest troszkę większa).

Moje pytanie co polecacie i czy do głębszego basu muszę dokupić subwoofer? Dobrze by było gdybym się zmieścił w 2000zł.

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowano przez matus_20
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 60 % to muzyka zastanowił bym się nad amplitunerem AV. Być może z czasem proporcje na korzyść muzyki jeszcze wzrosną. Z wypowiedzi wielu osób w tym także branży, wiem że wiele osób kupując amplituner AV z dwoma kolumnami, pozostaje z taka konfiguracja na długo. Może warto przemyśleć zakup amplitunera bądź wzmacniacza stereo. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
na pewno wybór amplitunera Yamaha RX-V685 jest dobry, to nowoczesne urządzenie, oferujące dynamiczne brzmienie. Zresztą dobrze sprawdzi się w Twoich gatunkach muzycznych. Kolumny - na pewno posłuchałbym w podanej kwocie około 2 tys. zł. Tannoy Mercury 7.4Indiana Line Tesi 561 oraz polskie Pylon Audio Pearl 27.

Do kina domowego, dla uzyskania dobrego basu subwoofer jest niezbędny. Jeśli przede wszystkim subwoofer będziesz wykorzystywał do kina domowego, spójrz na obecnie atrakcyjnie wyceniony Klipsch R-12SW.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zwiększenie budżetu poprawi brzmienie, Jamo moim zdaniem nie będzie najlepsza opcją, Klipsch musisz przed zakupem posłuchać. Yamaha i Klipsch to brzmienie efektowne z wyraźnie wyeksponowanymi skrajami pasma. Co prawda nowa seria Reference Premiere jest spokojniejsza, bardziej plastyczna, jednak nadal w konfiguracji z Yamaha musimy liczyć się z dźwiękiem raczej jaśniejszym.

W granicach 3 tys. zł. możemy zaproponować Monitor Audio Bronze 6Heco Aurora 700 oraz Q Acoustics 3050i.

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Jeżeli chcesz celować w Klipsch-a to seria R (Reference) obecnie jest niższą serią, nadają się do kina, ale w muzyce już tak różowo nie jest. Albo z obecnych i poprzednich modele RP (Reference Premium), ewentualnie starsze modele RF (stara seria Reference). Natomiast moim zdaniem warto byłoby Klipsch-a najpierw posłuchać - dla jednych są rewelacyjne, dla innych nieakceptowalne. Dla mnie akurat są OK, ale jak mówię warto posłuchać przed zakupem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, szermac napisał:

hej, nie chce zakładać nowego tematu. Ampli jest ten sam. Chciałbym wymienić kolumny z dali zensor 7 na coś większego. Może być używka. 80% film, 20% muzyka

Ogólnie do kina są ok, ale muzyka leży, nie za głośno i słaby dół. Pokój 52m ze skosami. Budżet ok 5 k. Klipsch r800f?  nadadzą się? 

20% muzyki i chcesz je wymienić tylko pod muzyke?

Masz sub? Jak masz ustawione fronty na amplitunerze?

Bo jeśli sa obcięte na 60/80 Hz, to co oczekujesz od wymiany kolumn? Bo basu więcej nie będzie. Góry? rozdzielczości, czy czego?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2023 o 17:07, maciek72 napisał:

Nie wiem , czy jasna Yamaha i jasny Klipsch , to dobry ruch .

Do takiej kubatury to już RF 7 , RF 7 II i centralny RC 64 

Mam Mission 704 w perfekcyjnym stanie i wiem , że z Yamaha to będzie poezja 

 

rozumiem, dziękuje ale rf7 ok 9000k

12 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

20% muzyki i chcesz je wymienić tylko pod muzyke?

Masz sub? Jak masz ustawione fronty na amplitunerze?

Bo jeśli sa obcięte na 60/80 Hz, to co oczekujesz od wymiany kolumn? Bo basu więcej nie będzie. Góry? rozdzielczości, czy czego?

Piotrek

tak dokładnie chce zmienić pod muzykę.

Mam sub

Wszystko skalibrowane przez yamahę (ypao)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega @maciek72 zaproponował RF7 ze względu na kubaturę Twojego pomieszczenia. 52 m² powierzchni to nie mało, pytanie jaka kubatura bo pisałeś o skosach, ale nie wiemy czy biegną od podłogi czy np. od 1,5m wysokości ściany. Problem z małą ilością basu też może akurat wynikać z akustyki pomieszczenia - bo w kinie piszesz że jest OK, ale wtedy pracuje sub. Muzyki (stereo) słuchasz w Direct?, bez wspomagania subwooferem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, tomek72 napisał:

kolega @maciek72 zaproponował RF7 ze względu na kubaturę Twojego pomieszczenia. 52 m² powierzchni to nie mało, pytanie jaka kubatura bo pisałeś o skosach, ale nie wiemy czy biegną od podłogi czy np. od 1,5m wysokości ściany. Problem z małą ilością basu też może akurat wynikać z akustyki pomieszczenia - bo w kinie piszesz że jest OK, ale wtedy pracuje sub. Muzyki (stereo) słuchasz w Direct?, bez wspomagania subwooferem?

tak dokładnie direct

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli kolega @szermac słucha muzyki w Direct to sub nie pracuje, a fronty powinny iść całym pasmem. A z tego co pisze brakuje mu dołu i mocy?

Dnia 1.01.2023 o 15:02, szermac napisał:

Chciałbym wymienić kolumny z dali zensor 7 na coś większego. Może być używka. 80% film, 20% muzyka

Ogólnie do kina są ok, ale muzyka leży, nie za głośno i słaby dół. Pokój 52m ze skosami.

Faktem jest, że RF7 to już jest trochę "kobyły", a i wydatek nie mały. Natomiast jeżeli z kalibracją YPAO (tryb w kinie) jest OK to moim zdaniem problem może leżeć w samej akustyce. Szkoda by było wydać kasę na głośniki (nawet mniejsze od RF7) i być bez efektu. Nie wiadomo jaką kolega ma kubaturę. Ja mam nieco ponad 26m², też mam sufit ze "skosami" (aczkolwiek nietypowymi), ale zaczynają się na 2,5m, kiedyś liczyłem kubaturę to wyszło mi coś około 83m³, w pokoju Klipsch RF82 i dają radę bez problemu, ale z akustyką też troszkę pracowałem i dało to bardzo dobry efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Ale jeżeli kolega @szermac słucha muzyki w Direct to sub nie pracuje, a fronty powinny iść całym pasmem. A z tego co pisze brakuje mu dołu i mocy?

Faktem jest, że RF7 to już jest trochę "kobyły", a i wydatek nie mały. Natomiast jeżeli z kalibracją YPAO (tryb w kinie) jest OK to moim zdaniem problem może leżeć w samej akustyce. Szkoda by było wydać kasę na głośniki (nawet mniejsze od RF7) i być bez efektu. Nie wiadomo jaką kolega ma kubaturę. Ja mam nieco ponad 26m², też mam sufit ze "skosami" (aczkolwiek nietypowymi), ale zaczynają się na 2,5m, kiedyś liczyłem kubaturę to wyszło mi coś około 83m³, w pokoju Klipsch RF82 i dają radę bez problemu, ale z akustyką też troszkę pracowałem i dało to bardzo dobry efekt.

dokładnie tak jak piszesz brakuje dolu i mocy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś widziałem zdjęcie tego poddasza 😉 - jak zmieniałeś HK na Yamaha. Tam wrzuciłeś też kilka rysunków z wymiarami - pozwoliłem sobie zaglądnąć na Twój profil i historię postów. I tak, z pobieżnych obliczeń wychodzi, że kubatura tego pomieszczenia to ok. 80m³ (chyba się nie pomyliłem 😉). Z postu powyżej wynika, że za "materiałowym" pokryciem ścian kryje się wygłuszenie - wełna mineralna? Na podłodze jest też jakiś materiał (na wykładzinę nie wygląda - chociaż może się mylę). Jedno jest pewne - tutaj dźwięk nie ma się od czego odbić - rozproszyć. Prawdopodobnie dlatego stereofonia jest słaba. Natomiast "przetłumienie" raczej powinno "kasować" wyższe częstotliwości, ale nie wiem jak zachowa się bas w takiej powiedzmy pułapce - też może ulec degradacji. Nie bardzo mam pomysł co Ci doradzić - z reguły pozbywamy się odbić od ścian G/K, betonu itd., a u Ciebie jest zupełnie odwrotnie - trzeba by dodać powierzchni odbijających.

Reasumując zacząłbym od poprawy akustyki tego pomieszczenia, nie wiem jak masz umieszczone miejsce odsłuchu (chyba nie tak jak na zdjęciu) i ustawione głośniki - to też ma znaczenie.

P.S. teraz trochę pytanie z innej beczki - pytasz o zamienne kolumny do 5K zł, czyli rozumiemy że chcesz w niskim budżecie poprawić brzmienie, ale założyłeś też temat

w tym temacie z 30 grudnia 2022 piszesz że chcesz na salkę wydać ok 400K

moje pytanie brzmi - który temat jest prawdziwy - bo szczerze mówiąc guzik mnie obchodzi Twój portfel, ale to się kupy nie trzyma, że z jednej strony szukasz kolumn do 5k i główkujemy jak Ci pomóc i doradzić, a z drugiej nie chcesz palcem kiwnąć przy budowie salki i chcesz na to przeznaczyć 400k 🥴

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Już gdzieś widziałem zdjęcie tego poddasza 😉 - jak zmieniałeś HK na Yamaha. Tam wrzuciłeś też kilka rysunków z wymiarami - pozwoliłem sobie zaglądnąć na Twój profil i historię postów. I tak, z pobieżnych obliczeń wychodzi, że kubatura tego pomieszczenia to ok. 80m³ (chyba się nie pomyliłem 😉). Z postu powyżej wynika, że za "materiałowym" pokryciem ścian kryje się wygłuszenie - wełna mineralna? Na podłodze jest też jakiś materiał (na wykładzinę nie wygląda - chociaż może się mylę). Jedno jest pewne - tutaj dźwięk nie ma się od czego odbić - rozproszyć. Prawdopodobnie dlatego stereofonia jest słaba. Natomiast "przetłumienie" raczej powinno "kasować" wyższe częstotliwości, ale nie wiem jak zachowa się bas w takiej powiedzmy pułapce - też może ulec degradacji. Nie bardzo mam pomysł co Ci doradzić - z reguły pozbywamy się odbić od ścian G/K, betonu itd., a u Ciebie jest zupełnie odwrotnie - trzeba by dodać powierzchni odbijających.

Reasumując zacząłbym od poprawy akustyki tego pomieszczenia, nie wiem jak masz umieszczone miejsce odsłuchu (chyba nie tak jak na zdjęciu) i ustawione głośniki - to też ma znaczenie.

P.S. teraz trochę pytanie z innej beczki - pytasz o zamienne kolumny do 5K zł, czyli rozumiemy że chcesz w niskim budżecie poprawić brzmienie, ale założyłeś też temat

w tym temacie z 30 grudnia 2022 piszesz że chcesz na salkę wydać ok 400K

moje pytanie brzmi - który temat jest prawdziwy - bo szczerze mówiąc guzik mnie obchodzi Twój portfel, ale to się kupy nie trzyma, że z jednej strony szukasz kolumn do 5k i główkujemy jak Ci pomóc i doradzić, a z drugiej nie chcesz palcem kiwnąć przy budowie salki i chcesz na to przeznaczyć 400k 🥴

dokadnie Tak !!! 450 k w tej chwili, a kto wie jak to się skończy finalnie, prawdopodobnie zdecyduję się na firmę cinematic. Podeślę Ci foty po skończonej realizacji na priv ps. widzę że dupa boli ... :)  są to dwa inne projekty i dwa różne miejsca (ale nie będę się tłumaczył)

Chcesz pomóc ? (w co raczej wątpię w tej chwili :)) to odpisz na pytania w danym temacie, a jak nie,  to daj sobie spokój

Pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szermac napisał:

dokadnie Tak !!! 450 k w tej chwili, a kto wie jak to się skończy finalnie, prawdopodobnie zdecyduję się na firmę cinematic. Podeślę Ci foty po skończonej realizacji na priv ps. widzę że dupa boli ... :)  są to dwa inne projekty i dwa różne miejsca (ale nie będę się tłumaczył)

Chcesz pomóc ? (w co raczej wątpię w tej chwili :)) to odpisz na pytania w danym temacie, a jak nie,  to daj sobie spokój

Pozdrawiam serdecznie 

Napisałem tydzień temu info ofertowe na priv , do dzisiaj nie przeczytane... 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...