Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w wyborze odtwarzacza sieciowego


Mikolaj.tucholski

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników,

jestem nowy w świecie sprzętu audio, niedawno zakupiłem swój pierwszy zestaw:

  • Marantz PM6006
  • Marantz CD5005
  • Pylon Pearl 27

CD podpięte do wzmacniacza kablami RCA, telewizor podpięty poprzez wejście optyczne. Obecnie oprócz CD słucham muzyki z telewizora (youtube, radia internetowe). Nie odpowiada mi takie rozwiązanie, dlatego też chciałbym rozszerzyć mój zestaw o odtwarzacz sieciowy. Ciężko mi odnaleźć się w gąszczu tych urządzeń, w związku z tym mam parę pytań:

  1. Czy naprawdę warto wydawać 2600 zł na odtwarzacz Marantz NA6006 czy może zakupić Marantz NA6005?
  2. Może pójść w zupełnie innym kierunku i zakupić jakiś kompaktowy sprzęt w stylu iEAST SoundStream Pro M30?
  3. Biorę pod uwagę także odtwarzacze konkurencyjnych firm takie jak Yamaha NP-S303 lub Pioneer N-30AE, jak wypadają w porównaniu z powyższymi?
  4. Gdy już kupię odtwarzacz, czy powinienem podłączyć go przez wejście optyczne czy RCA? Jakie będą różnice?

Oczywiście bardzo istotna jest dla mnie jakość dźwięku. Biorę pod uwagę także ergonomię sprzętu: zależy mi na tym, żeby odtwarzacz obsługiwać zarówno z poziomu telefonu jak i po prostu pilotem. Przykładowo, chciałbym żeby żona możliwie łatwo mogła włączyć sobie radio internetowe lub Tidala/Spotify - odpala sprzęt pilotem i po prostu słucha muzyki. Czasem jednak chciałbym "pobawić się" telefonem i z niego dodawać utwory do słuchania (Tidal/Spotify).

 

Bardzo dziękuję za pomoc, każda rada będzie na pewno bardzo przydatna, być może kierunek moich poszukiwać jest zupełnie błędny, może w swoich rozważaniach pominąłem jakiś przyzwoity sprzęt? Jak już wcześniej pisałem jestem nowicjuszem w świecie audio także chętnie przyjmę garść nowej wiedzy :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę warto wydawać 2600 zł na odtwarzacz Marantz NA6006 czy może zakupić Marantz NA6005?

-- Tutaj sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem warto wydać tyle na odtwarzacz sieciowy jeśli głównie słuchasz ze streamingu

Może pójść w zupełnie innym kierunku i zakupić jakiś kompaktowy sprzęt w stylu iEAST SoundStream Pro M30?

-- Kup Chromecast Audio, używany bądź z Allegro za 200 zł.

Gdy już kupię odtwarzacz, czy powinienem podłączyć go przez wejście optyczne czy RCA? Jakie będą różnice?

-- To zależy czy chcesz aby dźwięk przetwarzał sam odtwarzacz ( wtedy RCA ) czy DAC we wzmacniaczu ( wtedy np optykiem ) Mogą być różnice w dźwięku.

Biorę pod uwagę także ergonomię sprzętu: zależy mi na tym, żeby odtwarzacz obsługiwać zarówno z poziomu telefonu jak i po prostu pilotem. Przykładowo, chciałbym żeby żona możliwie łatwo mogła włączyć sobie radio internetowe lub Tidala/Spotify - odpala sprzęt pilotem i po prostu słucha muzyki. Czasem jednak chciałbym "pobawić się" telefonem i z niego dodawać utwory do słuchania (Tidal/Spotify).

-- Nie wszystkie sprzęty obsłużysz samym pilotem, bez telefonu / tabletu / komputera. Wtedy potrzebny jest wyświetlacz. Przykładem takiego urządzenia jest np Onkyo NS-6130. Większość odtwarzaczy obsługuje funkcję Spotify Connect. Żona na telefonie połączonym do tej samej sieci wifi odpala Spotify, klika na ikonkę głośnika w lewym dolnym rogu i pokazuje się tam streamer. Klika na niego i po wszystkim, reszta gra już na domowym HiFi 

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że zdecydowałbym się na Chromecast Audio, jak za pomocą tego cudeńka odtwarzać radio internetowe? Wyszukiwanie stacji odbywa się w jakiejś specjalnej aplikacji? Jak podłączyć ten Chromecast do wzmacniacza, skoro tam jest tylko wejście jack? Potrzebna jakaś przejściówka czy po prostu kabel jack / optyczny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz aplikacje taką jak np TuneIn czy iHeart czy 10 innych i wtedy inicjujesz słuchanie tak samo jak na Spotify. Wyjście w chromecast audio jest jednocześnie analogowe i cyfrowe. Może podłączyć je analogowo przez kabel jack-rca lub cyfrowo do DACa we wzmacniaczu lub innego przez kabel  mini toslink. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jeśli zależy Ci na  bezkompromisowej jakości dźwięku, łatwej obsłudze, na pewno zdecydowanie najlepszą opcją jest Marantz NA6006. Oczywiście możesz zastosować inne urządzenia, np. Google Chromecast, jednak musisz liczyć się poza pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi, z wyraźnie gorszą jakością dźwięku. Moim zdaniem jest to wybór pomiędzy dwoma opcjami - bardzo tanią opcją Google Chromecast. Urządzenie podłączasz pod wbudowany we wzmacniacz przetwornik. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać pieniądze na przetwornik. Drugą opcją jest NA6006.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Oczywiście możesz liczyć na indywidualną ofertę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to zakładając, że podłączyłbym chromecast audio poprzez kabel optyczny to sprzęt będzie porównywalny do jakościowo do iEAST SoundStream Pro M30 (to cudo też obsługuje się chyba tylko telefonem). Dobrze rozumuję?

Jeśli poza wygodą nie ma większej różnicy między chromecast audio a średnią półką cenową urządzeń wymienianych wyżej (Yamaha, Pioneer) to na początek będzie dobrym wyborem chyba.

Docelowo i tak będę pewnie chciał dopełnić mój zestaw odtwarzaczem Marantz (świetnie się prezentuje taki zestaw), ale biorąc pod uwagę, że 90% muzyki słucham z płyt CD to póki co chromecast powinien w zupełności wystarczyć. Na dobrą sprawę odtwarzacz sieciowy będzie służył głównie żonie do słuchania radia i mi do sprawdzania nowości na tidalu (jak się podoba to i tak kupuję cd).

Jeszcze tak żeby się upewnić czy patrzę na dobry sprzęt i kabel:

https://www.x-kom.pl/p/277794-odtwarzacz-multimedialny-google-chromecast-audio.html

https://sklep.rms.pl/digital-d-tt10-kabel-optyczny-toslink-1m

https://sklep.rms.pl/przejsciowka-jack-optyczny-mini-toslink-toslink-pjopt-pozlacana

Zdaję sobie sprawę, że mogę kupić od razu kabel jack / optyczny, ale tak będzie chyba bardziej uniwersalnie, w razie gdyby kabel miał się przydać później. 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

 

 

Edytowano przez Mikolaj.tucholski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 patrzę na tego Marantza i widzę dwie rzeczy:

przewaga - ma wejście na ethernet. Pomimo wifi dwuzakresowego, nawet na sprzęcie marki ubiquiti może być problem przy mocno zasianym środowsku żeby wifi nadążyło za hiresem.

antyprzewaga - to jest Marantz i nie wiadomo czy za pół roku nie zmienią całkowicie wsparcia np dla radia internetowego (tak mówię do Ciebie Yamaho). 

 

Ale najwazniejsze i tak są subiektywne wrażenia słuchowe!! Więc dopóki nie posłucham tego Marantza nie powiem co lepsze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.11.2019 o 16:54, Mikolaj.tucholski napisał:

 

  1. Czy naprawdę warto wydawać 2600 zł na odtwarzacz Marantz NA6006 czy może zakupić Marantz NA6005?
  2. Może pójść w zupełnie innym kierunku i zakupić jakiś kompaktowy sprzęt w stylu iEAST SoundStream Pro M30?
  3. Biorę pod uwagę także odtwarzacze konkurencyjnych firm takie jak Yamaha NP-S303 lub Pioneer N-30AE, jak wypadają w porównaniu z powyższymi?
  4. Gdy już kupię odtwarzacz, czy powinienem podłączyć go przez wejście optyczne czy RCA? Jakie będą różnice?

 

Jako osoba podejmująca niedawno podobne decyzje oraz właściciel NA6006 powiem tak:

  1. Bazując na opiniach w Internecie, ciężko jest polecić starszy model (NA6005) - podobno bardzo niestabilny. Z NA6006 nie miałem żadnego problemu. Używam do Spotify, TuneIn oraz AirPlay2.
  2. Mając wzmacniacz i streamer ze stajni Marantz-a, będziesz mógł je połączyć złączem "IR Controller", co pozwoli Ci kontrolować obydwa nie tylko z jednego pilota, ale również z aplikacji! Mam tu na myśli włączanie i wyłączanie całego zestawu oraz przede wszystkim regulację głośności, która przy systemach dzielonych zazwyczaj nie działa z poziomu apki. Nie wiem dlaczego nikt nie wspomina o tej wadzie proponując mieszane zestawy (!)
  3. Streamer NA6006 ma innego DAC-a niż wzmacniacz PM6006 (ESS9016 Sabre vs. CS4398). Dzięki temu możesz uzyskać nieco inny dźwięk, zależnie od tego czy skorzystasz z optyka, czy RCA. Przy optyku zagra DAC wzmacniacza (CS4398), przy RCA - DAC streamer-a (ESS9016).
  4. Jeśli jesteś estetą, to urządzenia te, jedno na drugim, wyglądają świetnie :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...