Skocz do zawartości

Kolumny dużych marek vs "manufaktury"


Tomasz S.

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł kupienia kolumn jakiejś rodzimej firmy ( Yb Audio, Studio 16 Hertz, BMN, Audio Academy ) Raczej ciężko przesłuchać takie konstrukcje, do najbliższej muszę jechać 1,5 godz,  i tutaj moje pytanie. Jakie doświadczenia macie z tymi firmami i czy rzeczywiście są o tyle lepsze od koncernowych produktów w podobnej cenie ? Po poczytaniu klubowych informacji dalej nie wiem. To co się tam wyróżnia to wymienianie konkretnych modeli Scanspeak, SB audio itd , które dużo mi nie mówią ale mogę sprawdzić ich cenę. I propo ceny ( i finalnie ceny kolumny ) to z jednej strony takie firmy nie wydają dużo na marketing czy dystrybucję ale za to nie ma też efektu skali przy zamawianiu komponentów jak i własnego R&D. I tak np mając do wydania powiedzmy 5 tys to czy lokalne produkty zapewnia dźwięk jak dużo droższe kolumny znanej marki ? To jak to wygląda z waszego doświadczenia  ? 

o_1dji67m7s4vnff9k0q901bd7i.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dobry temat.

Wszystko zależy od firmy , pylon praktycznie 2/3 swoich produktów "nie trafił" delikatnie mówiąc ;) 

Wiele firm bierze głośniki znanych firm , policzy obudowę , przy okazji projektując ją tak by się wyróżniać , na oko zestroją i liczą ,że trafią. To jest tak jak z mistrzem destylarni whisky , jeśli firma ma takiego speca w audio , który oprócz parametrów ustawi brzmienie także na ucho to może być fajnie.

Stare firmy często mają własnej produkcji przetworniki zaprojektowane zgodnie z wizją całości. Do tego doświadczenie i potrafią kreować "firmowe" brzmienie.

Natomiast YB czy BMN wydają się interesującymi propozycjami. Z manufakturami jeszcze o tyle fajnie ,że można dogadać sporo w temacie jak finalnie ma kolumna wyglądać. Niekiedy mają bazowe produkty na wypożyczenie by mieć pkt. odniesienia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomasz S. napisał:

Cześć wszystkim,

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł kupienia kolumn jakiejś rodzimej firmy ( Yb Audio, Studio 16 Hertz, BMN, Audio Academy ) Raczej ciężko przesłuchać takie konstrukcje, do najbliższej muszę jechać 1,5 godz,  i tutaj moje pytanie. Jakie doświadczenia macie z tymi firmami i czy rzeczywiście są o tyle lepsze od koncernowych produktów w podobnej cenie ? Po poczytaniu klubowych informacji dalej nie wiem. To co się tam wyróżnia to wymienianie konkretnych modeli Scanspeak, SB audio itd , które dużo mi nie mówią ale mogę sprawdzić ich cenę. I propo ceny ( i finalnie ceny kolumny ) to z jednej strony takie firmy nie wydają dużo na marketing czy dystrybucję ale za to nie ma też efektu skali przy zamawianiu komponentów jak i własnego R&D. I tak np mając do wydania powiedzmy 5 tys to czy lokalne produkty zapewnia dźwięk jak dużo droższe kolumny znanej marki ? To jak to wygląda z waszego doświadczenia  ? 

o_1dji67m7s4vnff9k0q901bd7i.JPG

Czy chcesz kupić zestawy głośnikowe bo jeszcze nie masz, czy chcesz wymienić? Masz wzmacniacz? Odpowiedz sobie na kilka pytań? Co jest dla Ciebie najważniejsze, jak najlepszy dźwięk czy funkcjonalność, cena czy inne cechy, np zestaw all-in-one czyli wygoda. Jeśli dźwięk, to jakie cechy dźwięku są ważne, jakie brzmienie lubisz? Jakie wielkości masz pokój i jak jest urządzony, czy puste ściany czy szafki, meble i inne elementy rozpraszająco-pochłaniające dźwięk. Potem napisz do kilku dobrych dystrybutorów blisko Ciebie niech zaproponują Tobie zestaw wzmacniacz-zestawy głośnikowe do Twoich upodobań, a potem pojedź na odsłuch lub wypożycz za kaucją i posłuchaj w domu. Kupuj zestaw wzmacniacz+zestawy głośnikowe, nie osobno

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza kwestia jaka w takim przypadku trafia na forum, czy rozmowach sprzedawcy z klientem to kwestia ceny. Manufaktura nie nakłada takich marż jak duzi producenci. A nie do końca jest to prawda.

Duża manufaktura może sobie pozwolić na mniejszą marzę mimo kolejnych transportów i marzy dystrybutora. Sprzedaję tego po prostu kilka set nawet razy więcej. Mała manufaktura także robi to dla zysku. Jeśli w ciągu roku ma sprzedać kilkanaście swoich produktów no to matematyka mówi swoje.

Kolejna sprawa to w dużych firmach dostajesz dokładnie ten sam produkt. Partia do partii jest dokładnie taka sama. Nie mówię o przypadkach strojnych gdzie tak nie było.

W manufakturach tu bywa różnie. Znam producentów którzy ten sam produkt w zależności od roku robia inaczej. Przeważnie nie gorzej a nawet lepiej ale inaczej. 

Kwestie gwarancji. Duży producent i dużego dobrego dystrybutora nigdy nie zrobi problemu. Wiem wiem będziecie mnie teraz ciągnęli za język ale jak to bo u mnie.... Nie mówię o przypadkach gdzie amplituner AV wysadzany w szafkę albo okonia wylało się piwo na wzmak. Były takie przypadki. U manufaktur jest z tym różnie. Poczytajcie sąsiednie forum. Jeśli takowy producent dobrze stoi z płynnością finansową to nie zrobi żadnych problemów i wiem że wymienia, naprawia także po okresie gwarancyjnym nawet za darmo. Ale jeśli jest gorzej no to ......

Wszystko rozbija się o pieniądze. Wiem że na audioshow w rozmowach z takowymi producentami słyszycie że to moja pasja, dziedzictwo, życie i tak dalej. Ale to jest także biznes. Z tej pasji nikt nikomu nic nie zrobi za darmo.

Manufaktury wymienione z pierwszym wątku są na ten moment pewne. Zaliczył bym je do tych z plusami. Czy ich produkty są lepsze od konkurencji dużych koncernów? Jak pokazuje odsłuch , czasem tak czasem nie. Wracamy do punktu wyjścia gdzie istotą jest odsłuch.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Dzięki @Marek001za rady. Bardziej chodziło mi o doświadczenia i odpowiedź czy mali producenci dają więcej za te same pieniądze. Miałeś jakieś głośniki z wymienionych firm? 

Testowałem różne i z moich doświadczeń nie ma reguły na korzyść manufaktury czy dużej firmy, najważniejsze jak zabrzmi dany system, nie skupiaj się za schematach że lepiej manufakturę czy dużego producenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno w manufakturze zawsze kusi tym samym - że to jest produkt nieskażony rynkiem masowym. Że skoro ktoś to robi na małą skalę i dla pasji to na pewno jest to lepiej, porządniej zrobione. A sam człowiek, założyciel pasjonat jest do kości uczciwym wynalazcą, znawcą fachowcem. Przykład chociażby Harpii pokazuje, że z tą uczciwością to bardzo różnie bywa.  A przykład bardzo wielu manufaktur z Polski pokazuje, że i z tą wiedzą i super dźwiękiem to też tak, mocno ostrożnie. Uważam, że jest to wybór polityczny i światopoglądowy, bo z punktu widzenia wartości samej w sobie manufaktury prezentują średnią rynkową. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytka....

Nie chcę dyskutować nad tym czy kolumny manufaktur sa lepsze czy gorsze. Uważam że koniecznie trzeba ich posłuchać żeby mieć własne zdanie a nie "branży" czy innych użytkowników.

I jakoś dziwnie spokojny jestem o wyniki odsłuchu (przynajmniej RLSów :D )

Mam teraz wzmacniacz HAIK-u EL34

Kolumny RLS Oberon II

DAC - WOLF II (R) + zasilanie nostromo + konwerter nostromo

CD E61 - zmodyfikowany przez @Audio Autonomy

I jakos kompletnie mnie nie ciągnie do firmowych rozwiązań (oprócz RME ADI 2) pomimo tego że Chord Qutest też u mnie zawitał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniakporównywałeś z markowymi czy też innymi manufakturami? Jak to się stało, że akurat trafiłeś na te RLS? Co zadecydowało, że akurat te wybrałeś? Twoim zdaniem były np trochę lepsze w pewnym aspekcie czy powiedzmy dużo lepsze jako całość? Jestem też ciekaw czy warto wybierać takie marki dopiero od pewnego pułapu cenowego. Np mając 3 tys na podstawki lepiej kupić nowe Fyne audio czy używane Kef ale mając 7-10 tys na podstawki to już zamawiać na miejscu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh...

Odsłuchiwałem markowe kolumny w sklepie do którego przychodziłem z własnym wzmacniaczem.

Początkowo był to zakres do 3- 5tyś złotych (no... trochę lat temu)

Z pamięci wypisuję Focal 807V , Castle II , Cabasse + jeszcze jakieś 2-3 zestawy

Potem poszedłem do Audiopunktu który wypożyczył mi Callisto IV i ELARA II

Po jakimś czasie odsłuchiwałem ESA , monitor audio + jeszcze jakieś - nie pamiętam już

Po czym kolejny raz trafiłem znowu do RLSa i tam wybrałem Oberon II

 

Wypisałem tylko to czego słuchałem w zestawieniu ze swoim wzmacniaczem

Na rLSa trafiłem  - powyzej jest link wystarczy kliknąć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rms.pl napisał:

A przykład bardzo wielu manufaktur z Polski pokazuje, że i z tą wiedzą i super dźwiękiem to też tak, mocno ostrożnie

Można prosić o konkrety? Nie wiem czy robienie ludziom wody z mózgu na zasadzie haseł "wiem o spisku ale nie powiem" ma sens. Zaraz ktoś zacznie punktować masowych producentów i zacznie się jazda. Fajnie byłoby merytorycznie o tej jakości produkcji małych i dużych pogadać (pomijając marketingowy "bełkot") ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MariuszZ napisał:

Można prosić o konkrety?

Coś mi sie kojarzy że producent Harpii nie wywiązywał się z zamówień. Ale przez pryzmat tego przypadku patrzeć na ogół manufaktur...

Ja moge dorzucić mój przypadek z "produktem" feliks audio.

Mały lampowy wzmacniacz do słuchawek z wyprowadzonym wyjściem na końcówki mocy. Bez zabezpieczeń na tych wyjściach.

 

Pech chciał że u mnie skończyło się spaleniem jednego monobloku (wymienili mi w serwisie audiolaba) a w drugim na szczęście nadpalony został tylko przekaźnik (wymieniony)

Producent generalnie miał w d... to co się stało (choć nie żądałem od niego kasy tylko ew. pomoc w znalezieniu serwisu gdyby serwis audiolaba się "wypiął na mnie")

Ale po kilku miesiącach powstał następca tego czegoś co miałem w domu z.... zabezpieczeniami na wyjściu o czym jest bardzo jasno napisane....

Tak więc należy uważać, tym bardziej że użytkownicy którzy zakupili własne "nowe", wymarzone arcydziełko myśli technicznej, prędzej pogryzą adwersarza niż przyznają że coś jest nie tak.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMN z całym szacunkiem do jakości wykonania chyba bagatelizuje pomiary kolumn. Na ubogiej stronie producenta brak charakterystyk przenoszenia, impedancji w funkcji częstotliwości itp. Producent podaje tylko podstawowe ogólne dane. Nie znajdziecie schematu zwrotnic, danych przetworników. Można zadzwonić do Pana Bogdana i się dowiedzieć z rozmowy ale w sieci danych jak na lekarstwo (może to wynika z obawy przed kopiowaniem kolumn). Nie wiem jak ze strojeniem kolumn jest ale "mówio" ludzie, że na ucho to robi Pan Bogdan pod indywidualne upodobania klientów. Zresztą podoba mi się podejście do kolumn jak do instrumentu. Zawodowi stroiciele fortepianów robią to bez mikrofonów, oscyloskopów i innych technikali 😉 

KEF dla odmiany wg mnie miesza ludziom w głowie. Podaję impedancję znamionową dla R300 8 Ohm, gdzie minimum impedancyjne wynosi 3,2 Ohm (o czym informuje małymi literkami). Nie tłumaczy klientom, że te minimum tak naprawdę lokuje kolumny w grupie czteroomowych co ma znaczenie dla świadomych słuchaczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

BMN z całym szacunkiem do jakości wykonania chyba bagatelizuje pomiary kolumn. Na ubogiej stronie producenta brak charakterystyk przenoszenia, impedancji w funkcji częstotliwości itp. Producent podaje tylko podstawowe ogólne dane. Nie znajdziecie schematu zwrotnic, danych przetworników.

Przepraszam, a gdzie Ty takie dane jak cha-ki przenoszenia czy nawet ch-ki impedancji widziałeś u dużych producentów?
A schemat zwrotnicy to już jest w ogóle know-how danego producenta i nikt takich rzeczy nie pokazuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, pawel_luk1 napisał:

A schemat zwrotnicy to już jest w ogóle know-how danego producenta i nikt takich rzeczy nie pokazuje

Faktycznie masz rację. Chodziło mi bardziej, że te dane łatwiej w sieci znaleźć od tych bardziej popularnych marek. Te niszowe marki są mniej prześwietlone i trudniej o dostęp do danych. Może wynika to z faktu, że wielcy zlecają recenzje sprzętu czasopismom audio owocem czego są dokładne pomiary i charakterystyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...