Skocz do zawartości

Nie takie proste kino domowe 5.1 z opcją rozbudowy


RavB

Recommended Posts

Witam,

Najpierw Dzień dobry na Waszym forum :)

Sedno sprawy... Salon wraz z aneksem kuchennym ( w całości ok. 750m2 w tym część kulturalna ok 36m2) wszystko rozdzielone jedynie dużą wyspą ale otwarte. Kolejny problem jedynie odsłuchowy to duże przeszklenie na jednej ścianie (tylko ok. 25cm nadproża nad oknem) i dwa inne wymogi: białe kolumny i nic nie leży za komodą na podłodze, tzn stojaki, kolumny itp.

Co jest.

Ekran 3,2x16 (135") rozwijany (zamaskowałem w suficie jak umiałem), poniżej na ścianie będzie TV (jest plazma Panas 55" ale żona "nalega" na cieńszy i większy... w sumie fajnie :) - to drugorzędna sprawa. Przewody to 100% miedź polskiego producenta 2x2,5mm i wystają one ze ścian poniżej sufitu ok 20cm na ścianie gdzie jest ekran (góra lewa i prawa strona ekranu) oraz nadal poniżej sufitu w połowie dużego przeszklenia oraz po jego przeciwnej stronie. Wszystkie te wymienione przewody są pod sufitem miały być z przeznaczeniem na tylne kolumny oraz przednie "górne" np. ATMOS.

Poniżej lewej ekranu teraz przy podłodze wypuściłem przewody do gniazdka (na razie wystają 30cm) i tak samo jest po prawej stronie, w osi tych górnych oraz jeszcze jedno gniazdko 2x2,5mmm + cinch (na wszelki wypadek) tam gdzie na rys. jest subwoofer - choć ten będzie raczej na przewodzie "Y" - może będzie to lepsze miejsce na kolumnę?

Ostatnie dwa przewody są puszczone po suficie podwieszanym i idą aż do projektora, z myślą o górnych atmosach albo bocznych o ile uda się te przewody przerzucić do ścian - na razie to tylko tam czekają.

Pewnie to zrypany niekompletny i całkowicie anormalny układ ale taki sie stworzył trochę przy współpracy gościa co twierdził, że się zna... po przewertowaniu netu nie jestem już tego taki pewien ale kabelki są i muszą zostać cokolwiek by tam miało grać.

Wszystko ma ogarniać ONKYO 676. Z gratów co mam to jego starszy brat ONKYO 504 + kolumny 5.1 Quadral Quintas z subem tyle że czarne i na długo nie mogą zagościć w "białym" salonie :) - pewnie też i tak by nie dały rady. I mam jeszcze coś takiego co zostawił mi brat ... subwoofer AUNA Line 501 SW... ale nie wiem co to jest... chyba do garażu :)

Czego oczekuję? Pomocy co w tej sytuacji mogę zrobić aby napędzić tego 676 jakimiś kolumnami aby posłuchać muzyki i czasem wykorzystać projektor w kinie domowym. Musi to być białe i... najtrudniej mi ogarnąć co można podwiesić przy suficie nad przeszkleniem aby nie raziło oczu a jakoś grało. Wstępnie myślałem nad zestawem 5.1 i dokupieniem czegoś małego.

dla przykładu JAMO Studio 807 lub 809 i do tego Polk Audio OWM3 v Melodika BLS 20 v Magnat 302A v APART Audio MASK 6CT v ... coś co się tam zmieści zagra i będzie wyglądało (żona).
Te kolumny tylne z zestawu miały być podwieszone z przodu u góry ekranu, fronty standardowo, sub raczej po prawej. Po refleksji zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej kupić dwie kolumny stereo + sub + 4 głośniki do podwieszenia u góry? Będzie chyba ładniej a to tylko dla wrażeń z kina domowego :)

Kwota? Nie jestem audiofilem nie mam czasu (na razie!) aby siąść i słuchać muzy tym bardziej w aneksie gdzie pewnie będzie się ciągle "coś" działo :) ale nie lubię tanio bo to drogo.
Bazując na JAMO kompletnym + dodatkowe głośniki tylne myślę, że z dużą tolerancją 3-5 tyś... oczywiście biorąc pod uwagę, że to nie będzie studio odsłuchowe może nie warto przepłacać :)

Pomóżcie... bo "znafca" pomieszał i zwinął manatki... zostałem sam z tematem, no prawie :)

 

 

 

 

ACAD_MC400_7.1_01.jpg

Edytowano przez RavB
brak ceny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać czy faktycznie idę w dobrym kierunku i plan aby kupić osobno kolumny jest lepszy niż zestaw 5.1 i kombinowanie?

Dwie kolumny podstawowe + osobno centralny + tylne do podwieszenia na ścianie u sufitu i ... jeśli to ma sens dwie podobne u góry na ścianie pod sufitem po obu stronach ekranu.

Przeglądam i tak szczerze nie wiem na co zwracać uwagę przy tych tylnych w sumie montażowych... :(

Zadzwonię, choć słowo pisane na formu wygodniejsze bo i linka można dołączyć... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej...

Czy ma sens kombinacja zestawu 5.1 z kolumnami podłogowymi - takie pomieszanie stereo z kinem domowym?

Szukałem takich rozwiązań i podsunęło mi np:

a)  5.1 QUADRAL ALUMA 2200  +  Quadral ARGENTUM 550  - cena znośna, czy optymalnie i z sensem - nie wiem :(
b) 
Polk Audio TL1700  (albo 4x Polk OMW3 +  central + sub)  +  jakieś podłogowe może WILSON Raptor 5
c)   KEF E305  +  jw. może Melodika może  Magnat Quantum 757

Wysokość nadproża 27cm trochę mnie trzyma z wielkością kolumn aby nie wystawały... do tego biały kolor najlepiej mat+połysk albo tylko połysk... domieszki drewnopodobne odpadają.

Ostatecznie się wkurzę i przemaluję moje aktualne QUINTAS 500 i jako podłogowe będą działać, chyba nie są aż takie złe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może raz jeszcze podejmę próbę pozyskania wsparcia :)
Czy możliwy jest ten układ, iż mam normalnie kolumny stereo + subwoofer a tylko do oglądania od czasu do czasu centralny + surround + ew atmosy powyżej TV?

I czy może to być zestaw "mieszany" najbardziej mi chodzi o surround'y z racxji umiejscowienia czy mogą to być jakieś mocne ale mniejsze głośniki? Polk OMW3 czy KEF 301...?

a tak wygląda mój "problem" bo kable są już wypuszczone....

 

salon (Large).jpg

salon_cd (Large).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surroundy przydałyby się jednak nieco niżej, ale faktycznie przy tym "przeszkleniu" nie dało się inaczej pociągnąć tego w ścianie. Można by ew. rozważyć postawienie na standach w okolicach kanapy/narożnika. Przednie górne, niby można - ale to już kwestia gustu i potrzeby. Bardziej zastanawiam się nad kwestią jakości tych kabli: kupowałeś je sam, czy ten "majster" Ci powiedział, że to

Dnia 13.11.2019 o 15:09, RavB napisał:

100% miedź polskiego producenta

Teoretycznie najlepiej, gdyby wszystkie kolumny były tego samego producenta, tej samej serii. Praktyka jednak pokazuje, że przynajmniej fronty i central powinny być z "jednej stajni" a z surroundami można pozwolić sobie na pewne ustępstwa. Ale jednak dobrze by było, gdyby nie odstawały za bardzo brzmieniem od reszty zestawu.

Generalnie tragedii nie ma ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ... za zamieszczenie wpisu i pomoc w moim problemie :)

Przewód: PRZEWÓD GŁOŚNIKOWY 2x2,5mm2 Cross-Tech biały - MADE IN POLAND - firma LBX z Jaworzna, nie wygląda źle i chińsko :)

Surroundy nie ma mowy o kablach w okolicy kanapy, "instalacja" przewidziała je i wypuściła kable właśnie tak jak widać na fotkach - i tak raczej już być musi.
Taki mam właśnie plan aby trzon tego słuchowiska tworzyły porządne (w miarę) kolumny podłogowe + centralny + sub - reszta z racji kombinowania mogła by być już tylko tłem. Takim tłem aby jakiś film dał trochę radości i by było go czuć - salon po mimo części audiowizualnej jest dość duży razem z aneksem.
Jak wspomniałem mam mało używane choć leciwe Quadrale Quintas R500 (parametry w sumie nie gorsze... no technologia starawa) i tylko fakt, że maja być BIAŁE! stawia je na przegranej pozycji. Oczywiście przeglądam i ryję po forum aby podglądnąć innych użytkowników i gdzieś ktoś też podwieszał POLKI chyba Signature S10E jako tylne. To jest mój największy  problem bo nie wiem czy zwykła mała kolumna o tradycyjnym kształcie czy coś a'la POLK Audio OMW3, CANTON PRO XL3 czy coś podobnego będzie bardziej wkomponowane ale gorsze dźwiękowo?
Dlatego jak wspomniałem szukam czegoś dobrego na przód gdzie jestem przygotowany i czegoś odpowiedniego na tył (+góra przodu) dla efektów w kinie.

Może rozgrzejesz ten wątek i padną jakieś przykłady?
o znalazłem:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie neguję Twojego kabla. Bardziej chodziło mi o to, czy jesteś pewny jego wiarygodności. Ale widzę, że tak, więc spoko. Prucie ścian masz z głowy ;) 

Co do kolumn - mylne jest myślenie, że zawsze większe, znaczy lepsze i niejedne małe systemy potrafią pozytywnie zaskoczyć. Ale trzeba też pamiętać, jaki metraż jest u Ciebie do nagłośnienia. Czy u Ciebie takie surroundy się sprawdzą? nie mam z takimi systemami dużego doświadczenia, a już na pewno nie na takich przestrzeniach. Ale pamiętaj, że kręcące się tutaj nygusy z branży dają możliwość wypożyczenia sprzętu do domu, więc w zasadzie bez ryzyka będziesz miał możliwość sprawdzenia rozwiązań u siebie. Obstawiałbym jednak kierunek w "pełnowymiarowe" kolumny na surroundach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pełnowymiarowe" - czyli takie z kompletu 5.0/5.1? Takie rozwiązanie było by najprostsze ale... niestety miejsca ich montażu wypadają bardzo niefajnie.
Ta z lewej nad wejściem do toalety i obok jakiegoś ozdobnego lustra... taki duży klocek może zakłócić "piękno" lustra i niepokoić korzystających z toalety.
Ta z prawej zaś trochę zbytnio przykuwała by uwagę patrzących na "krajobraz" oraz jak wcześniejsza wisiała by nad głową spacerowicza na taras.

Takie tam problemy... dlatego kino będę uważał za niejako dodatek, bo szkoda nie wykorzystać projektora w pełni z zestawem kina 5.1 lub 5.1.2.
Te Polk Audio OWM3 to totalne nieporozumienie? Nadają się jedynie do altany?... Nie ma godnej kolumny, która mogła by spełniać swoje zadanie a zarazem jakoś dyskretniej wyglądała?
Zdaję sobie sprawę z kompromisu jaki muszę zaakceptować - chciałbym jedynie z całej różności wybrać możliwie najlepiej :)
Przody to już postanowione mają muzycznie napędzać przestrzeń oraz dać kopa w filmach... surround, z racji swojej funkcji musi wyglądać i jakoś wspomagać całość KD.

Coś polecasz do "przodu" bo tyły... ciężko widzę, chyba będę musiał zaryzykować z czymkolwiek... :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pełnowymiarowe" - czyli takie z kompletu 5.0/5.1? Takie rozwiązanie było by najprostsze ale... niestety miejsca ich montażu wypadają bardzo niefajnie.
Ta z lewej nad wejściem do toalety i obok jakiegoś ozdobnego lustra... taki duży klocek może zakłócić "piękno" lustra i niepokoić korzystających z toalety.
Ta z prawej zaś trochę zbytnio przykuwała by uwagę patrzących na "krajobraz" oraz jak wcześniejsza wisiała by nad głową spacerowicza na taras.

Takie tam problemy... dlatego kino będę uważał za niejako dodatek, bo szkoda nie wykorzystać projektora w pełni z zestawem kina 5.1 lub 5.1.2.
Te Polk Audio OWM3 to totalne nieporozumienie? Nadają się jedynie do altany?... Nie ma godnej kolumny, która mogła by spełniać swoje zadanie a zarazem jakoś dyskretniej wyglądała?
Zdaję sobie sprawę z kompromisu jaki muszę zaakceptować - chciałbym jedynie z całej różności wybrać możliwie najlepiej :)
Przody to już postanowione mają muzycznie napędzać przestrzeń oraz dać kopa w filmach... surround, z racji swojej funkcji musi wyglądać i jakoś wspomagać całość KD.

Coś polecasz do "przodu" bo tyły... ciężko widzę, chyba będę musiał zaryzykować z czymkolwiek... :(

 

Widać, że tyły są w bardzo nieciekawym miejscu i nie będą spełniały swojej funkcji w 100% - to może jakieś tańsze...
Kolumny Surround B&W M1 2szt. Komis Myślenice - dwie za 550zł...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz jeszcze zastosować "in wall", ale to kolejne kucie w ścianach.

W każdym razie tutaj musisz sam już wyważyć pomiędzy jakością grania, a estetyką. Co do przodu - w jakim budżecie chcesz się poruszać, jakie brzmienie lubisz, słuchałeś jakichś kolumn, masz jakieś przybliżone preferencje? 

Co do komisu w Myślenicach, to jest to wiarygodne i godne polecenia miejsce. Kolega Pumpurek z forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie słucham z zamiłowaniem, nie jestem audiofilem i tylko czasem (którego jest o dziwo coraz mniej) chciałbym posłuchać muzyki we wszelakim wydaniu.
To nie jest idealne miejsce ani na koncerty ani nawet na oglądanie filmów ale chcę jakoś to wypełnić - duże okno, nie do końca poprawne rozlokowanie kolumn itd.

W co uderzam?
1. 5.1 STX Quant 300 C-200 E-200 S-250 N - około 3 tyś. cena można powiedzieć idealna i ... tyle
2. Wilson Raptor 7 5.0 lub 5.1 - choć nie wiem jak ten sub... cenowo 3/3.800
3. Dali Zensor 7 - tu kombinacja: centralny 800, 2x pico - 900 i podłogowe koło 3 tyś - wychodzi 4700 i jeszcze jakiś sub :(
4. tu tylko trochę wygląd AUDIO PRO AVANTO HTS BIAŁY POŁYSK i zestaw bez suba 2400 - tylko jaki biały sub?

i co podratujecie?

Cały czas te tylne chodzą mi po głowie, czy małe "zwykłe" czy pchać się w jakieś plastikowe OWM3 czy coś od kol. pumpurek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

OK, to już mam chyba ostateczną końcową rywalizację...
Kolor biały to wymóg nie do przejścia... chyba, że tuż po rozwodzie i grać to na razie musi z ONKYO 676

1. Wilson Raptor 7 + centralny - jako ew. zestaw na już lub za chwilkę tylne ale "mini" + subwoofer - o ile polecany ten lub inny

2. Magnat Shadow 207 + centralny - też jako dodatek tyły (tu nie ma chyba mini) i sub... polecany 302A jest tylko widzę czarny... może się przemyci...

Takie coś już wymęczyłem bo raz białe a dwa kolumny będą stały dość blisko ściany (dlatego przednie tuby), nie wiem tylko jakie ma Magnat.
Jako tylne podwieszone u sufitu zaryzykuję te POLK Audio OMW3 - jakoś się może skomponują na tyłach pod sufitem lub ostatecznie pójdą na góra/przód
a ja będę szukał dalej.
Mam też bajerancki pomysł na opuszczanie tych tyłów... teleskop i w dół lub szyna/wahadło - ale to na testy do garażu

Cenowo te magnaty są na promocji i ten układ 2+1 wyszedł by mnie w okolicach 2400zł a Wilson Raptor 7 też blisko bo 2450zł.
No oczywiście ciekawy jestem cen dla forumowiczów -  o ile mogą być jeszcze atrakcyjniejsze.

Do całości te Polki Audio OWM3 - to jakieś 900-1000zł
i SUB... to też blisko 1000 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...