Skocz do zawartości

Budowanie od zera kina 7.2


bitek

Recommended Posts

Witam,

wyposażam od zera salon w sprzęt TV i audio. Salon + jadalnia ma około 38 m2 (jpg w złączniku). Dom otwarty dalej na kuchnie i korytarz. 

Nie jestem audiofilem ani maniakiem kina. Do tej pory filmy były na laptopie, a muzyka jedynie w aucie, więc subiektywnie to podobało mi się wszystko, co "odsłuchiwałem" w marketach. 

Szukam rozwiązania "uniwersalnego". Wydaje mi się, że potrzebuje sprzętu głównie do filmu 60% + do muzyki 40% + X-box 10%. Ale biorąc pod uwagę, że do tej pory nie miałem po prostu dobrego sprzętu do muzyki to nie wykluczam, że muzyka wejdzie w 60-70%. 

Wstępnie wybrałem amplituner onkyo TX-NR686 (aktualna cena 1800 PLN) - nie jest to ostateczna decyzja, ale mieści mi się w budżecie. Jeżeli są jakieś inne propozycje to chętnie wysłucham. 

Na początek chce zakupić dwie kolumny podłogowe, np. magnat shadow 207 lub 209 - czyli coś w granicach 2000 zł. Interesuje mnie nowy sprzęt. Kolumny wybrałem na podstawie ogólnych informacji i opinii dostępnych w necie. Nie miałem okazji ich posłuchać. Słuchałem za to gorszych (wg opinii) i dla mnie było bardzo dobrze - ale tak jak pisałem, jeżeli mam porównanie z nagłośnieniem w laptopie czy standardowym samochodzie to raczej łatwo zrobić na mnie wrażenie. Nie szukam konkretnego brzmienia, nie mam wyrobionych konkretnych preferencji, raczej dopiero na pierwszych kolumnach będę się uczył i wyrabiał sobie opinie. 

Słucham różnej muzyki: limp bizkit, red hot chili peppers, coma, eda sheerana czy stare kawałki eminema jeżeli mnie najdzie na wspominanie nastoletnich lat.

W tej chwili planuje zakup TV + aplituner + dwie kolumny. Ale proszę o uwzględnienie całego systemu. Więc tu jest kolejne założenie. Chcę, aby głośniki były w tym samym designie, więc raczej odpada, aby potem dobierać centralny czy sub w zupełniej innej okleinie i wyglądzie. Proszę od razu o propozycje kolumn do systemu 5.1 z opcją rozszerzenia do 7.1.

Z rozszerzeniem systemu nie będę za długo czekał, będę już wypatrywał "okazji" na jakieś zwroty, powystawowe lub w styczniowych wyprzedażach. 

Co polecacie, aby osiągnąć dobry efekt nagłośnienia do filmów biorąc pod uwagę 7.2 kanałów i układ pomieszczenia. Kolumny dolby atmos? kolumny efektowe? Na rysunku zaznaczyłem na zielono cztery punkty - są to kable głośnikowe wyprowadzone przy suficie. 

Trochę się rozpisałem, ale liczę na pomoc.

Pozdrawiam,

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Marcinie,

myślę, że jak na zabawę w pierwsze kino, Twój wybór jest optymalny, bardzo bezpieczny i rozsądny budżetowo. Zastanawiam się tylko, czy przy tym metrażu nie powinieneś jednak skupić się na 209-kach, zwłaszcza, że różnice w cenie są kosmetyczne. Później - jak mówisz - dokupisz całą resztę z tej serii, czyli central i surround'y.

Od siebie powiem Ci tylko, że na początku skup się tylko i wyłącznie na 5.1 i jego prawidłowym ustawieniu i obsługiwaniu, poznasz trochę tego świata, "posmakujesz", to później będziesz robił kolejne kroki - sam będziesz wiedział wtedy najlepiej, czego CI brakuje i jak to dalej zmodernizować: czy to będzie rozszerzenie do 7.1, a może pójście w 5.1.2?! Ale nic od razu, najpierw naucz się chodzić, później będziesz biegał ;) 

Co do sub'a - to tu zdecydowanie musisz uwzględnić w swoim budżecie taką zabawkę i mając na uwadze metraż - po pierwsze, nie byle popierdółkę, a po drugie na pewno razy dwa.

 

ps. brak rysunku ;) 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Załączam rysunek. 

Za kanapą przy suficie są pozostawione dwa kable głośnikowe - oczywiście nie wiem jakiej jakości, podejrzewam że raczej tanie - czy to duży problem? 

Mam też dwa kable przy suficie nad TV. Czy mam to wykorzystać w przyszłości jako dwa dodatkowe kanały? Tylko jaką funkcję miałoby to pełnić w tym miejscu? A może zaślepić i z przodu zostać przy kolumnach podłogowych i centralnym? 

Różnica cenowa pomiędzy 207 i 209 nie jest jakaś duża, więc jeżeli faktycznie lepiej zainwestować w 209 to chyba tak zrobię. Więc mam kolejne pytanie. Czym to połączyć z amplitunerem? Czytałem, że skrętka UTP 8x0,5mm się sprawdza, i kosztuje grosze w porównaniu do dobrych kabli głośnikowych. 

Mam nadzieję, że zdjęcie teraz będzie.

A po wycenę się zgłoszę. 

Pozdrawiam. 

salon1.jpg

Edytowano przez bitek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpędzałbym się z kolumnami Magnat Shadow ponieważ są już nieprodukowane i oczywiście kupisz może jeszcze dziś jakieś fronty, ale obawiam się że później a może nawet już teraz o pozostałych kolumnach centralnym i efektowych będziesz mógł pomarzyć. Amplituner wybrałeś najlepszy w tej cenie i nic lepszego na obecną chwilę do 2 tysięcy nie znajdziesz. Wracając do kolumn szukałbym rozwiązań, które w niedługim czasie pozwolą ci kupić pozostałe elementy zestawu, jeśli oczywiście zależy ci na tej samej serii. Z niedrogich kolumn o przyzwoitym brzmieniu  proponowałbym kolumny Tannoy Mercury 7.4, Pylon Sapphire 25 czy Heco Aurora 700. Wszystkie podane zestawy są produkowane i na razie nie będzie problemu ze skompletowaniem całego systemu. Zapraszam na odsłuch i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna sprawa a druga to różnica w cenie nie jest przypadkowa.

209 wymagały znacznie wydajniejszego wzmacniacza, amplitunera. Przy średniej klasy grały po prostu tak samo jak 207.

Ale tu koledzy mają rację. Albo kupisz teraz set albo zapomnij o kiedyś.

Chyba że będą wtedy dokupowane inne linie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanapa zdecydowanie za daleko od telewizora. Rozstaw głośników stereo powinien wynosić tyle, co odległość od kolumny do słuchacza (trójkąt równoboczny, czyli rozstaw 60°), czyli przy rozstawie 280 cm, odległość od tv do kanapy (głowy słuchacza) to 242 cm. W ostateczności rozstaw może wynosić 44°, ale to oznacza tyle, że odległość tv do kanapy to 347 cm. Zdecydowanie trzeba odsunąć kanapę od ściany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Skłaniam się ku Magnat Shadow w zestawie 5.0 (z głośnikami 207 bo coś 209 nie mogę znaleźć w dobrej cenie). Sub dokupię na początku roku. Czy warto upierać się na sub z serii, czyli Shadow sub 300A? Czy w cenie 1400 zł polecacie coś innego?

Czym połączyć kolumny? Czy wspomniana przeze mnie wcześniej skrętka UTP 8x0,5mm to dobry pomysł?

Czy ktoś "z branży" jest mi wstanie skompletować shadowa?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2019 o 09:14, S4Home napisał:

To laboratoryjne wyliczenia a odsłuch w domu może się okazać inny. Wiesz o tym ?:)

Wiem. Sam w domu mam rozstaw jakieś 18°, więc wiem. Jeśli jednak robi się wielokanałowe kino domowe i chce się uzyskać poprawne przejścia między poszczególnymi kanałami (żeby nie było odcięć między punktami), to powinno się robić to według wytycznych Dolby. W tym wypadku rozstaw jest rzędu 15°. Jeśli nie jest możliwe odsunięcie kanapy od ściany, to może chociaż przysunięcie głośników bliżej kanapy będzie możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Będę miał to na uwadze. Osobiście wolałbym przesuwać kolumny w stronę kanapy na czas seansu. Musze pamiętać, żeby zostawić sobie z metr zapasu kabla. 

Jednak czy kolumny tylne prawie nad głową to duży problem?

A jakie są zalecenia co do ustawienia suba lub nawet dwóch? Tu również nie chce, aby na co dzień stały gdzieś na środku, ale nie widzę problemu, żeby wystawiać je na film. Niektórzy piszą, że sub ma być przy ścianie w rogu, inni wręcz przeciwnie, że najlepiej gdzieś pomiędzy tv a kanapą.  Co radzicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć głośniki boczne blisko głowy, wtedy kup dipolowe.

Co do subwoofera, to stosuje się metodę z czołganiem się. Stawiasz sub na kanapie na wysokości głowy, puszczasz dobrze znany kawałek z dużą ilością basu i czołgasz się z głową przy ziemi i znajdujesz miejsce, gdzie bas brzmi najlepiej i to jest najlepsze miejsce na sub.

Ponieważ bas nie jest kierunkowy, dwa subwoofery nie mają grać w stereo! Umieszcza się je tak, aby każdy grał na innych składowych częstotliwościach w pokoju i aby jeden wypełniał luki w falach stojących z drugiego. Jeśli jeden gra dobrze, nie traktuj drugiego jako koniecznego do uzyskania dźwięku stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga. Subwoofer nie ma huczeć. Ma być subtelny. Nie może zagłuszać całego systemu audio. 

Mam subwoofer Monitor Audio Radius R370HD (10 cali, zamknięta obudowa) i do jednego wejścia podpięty amplituner, do drugiego Cambridge Audio One i słuchałem wczoraj tego muzyki z tego drugiego na głośnikach podstawkowych. Żeby upewnić się, że subwoofer gra, musiałem go ściszyć i momentalnie słychać, że niskim tonom brakuje solidnego podparcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...