Skocz do zawartości

Naim Uniti 2 + kolumny do 4500


Bartek Ligocki

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Zakupiłem kombajn Naim Uniti 2 i planuję wydać około 4000 zł na kolumny. Pomieszczenie nieco mniejsze niż 20 metrów kwadratowych. Słuchamy muzyki w stylu etnicznym, ambientów, muzyki elektronicznej, rocka, metalu. Przyznam że podobają się (szczególnie żonie) z wyglądu polskie kolumny, które dodatkowo mieszczą się w budżecie i zbierają pochwały zarówno w testach, jak i wśród opinii użytkowników. Na oku mam Pylon Diamond Monitor, AA Phoebe III, Pylon Sapphire 25 (albo 31). Zależy mi na dobrej kontroli basu, możliwości słuchania dość głośno bez słyszalnej kompresji, przejrzystosci i ładnej barwie średnicy i raczej spokojnych, ale nie przygaszonych wysokich tonach. W oko wpadły mi również Fyne Audio F501, ale ciężko u mnie z odsłuchem i nie ma też zbyt wielu informacji na ich temat. Proszę o podpowiedzi które z wymienionych kolumn sprawdza się najlepiej, ewentualnie o podsunięcie jakichś ciekawych innych propozycji. 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 tyś na sprzęt odtwarzający i 4 tyś na kolumny ?

Proponuję spojrzeć na allegro i uzytkownika pumpurek

Ma dobre opinie.

Pogadać z nim . Za 3-4 tyś dostaniesz kolumny które pierwotnie kosztowały znacznie więcej.

To z eja ci polecę kolumny Dali i RLS jeżeli lubisz "nie przesadzone granie" a Focal-e jeżeli lubisz jak jest bardzo energetycznie, to niestety nic nie znaczy.

Twój subiektywny odbiór i w twoim pokoju jest najważniejszy a każdy ma inny gust i czego innego oczekuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

moim zdaniem zdecydowanie najlepszą opcją będzie Audio Academy Phoebe III, to kolumny które świetnią sprawdzą się w połączeniu z Naim. Moja rekomendacja. 

Ewentualnie zaproponowałbym jeszcze monitory Jean Marie Reynaud Lucia. To niepozorne kolumny, ale potrafiące zagrać bardzo dynamicznie, spanie i plastycznie. Na pewno znacznie gorszą opcją będzie Pylon Sapphire, może ewentualnie Diamond Monitor. Fyne F501 to też dobra propozycja, ale raczej zestaw zagra spokojnie, łagodnie, bardzo plastycznie. W rockowych kawałkach może zabraknąć pazura. Ale do listy można jeszcze dopisać Audiovector QR1.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Kombajn udało mi się kupić taniej w bardzo dobrym stanie. Jako że jestem z Trójmiasta, muszę poszukać sklepu w którym możliwy będzie odsłuch w mojej okolicy, niestety do Q21 mam daleko. Odnośnie Phoebe III trochę niepokoi mnie opinia w jednym z testów, że kolumny dość szybko się "kończą" wraz ze wzrostem głośności, ale mam nadzieję sprawdzić to przed ewentualnym zakupem. Zaskoczony natomiast jestem że Sapphire zagrają gorzej niż Phoebe (te same Visatony tylko w Sapphire wiecej). A czemu Diamond Monitor tylko ewentualnie? 

Wrócę do domu sprawdzę użytkownika allegro. 

Dziękuję za podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bartek Ligocki napisał:

Zastanawiam się też nad podniesieniem budżetu do 5-6 k złotych. Mam w sumie czas na dozbieranie. Tylko w tym przedziale niewiele chyba się zmienia. Piszę oczywiście o nowych kolumnach (ewentualnie w idealnym stanie rynek wtórny)

Na sapphire nie patrz , ale może wersja diamond 25 ? Po rabacie pewnie w okolicach 5tysi spokojnie do wyciągnięcia ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bartek Ligocki napisał:

Jest to pewien pomysł, tylko mam nadzieję że w 20m nie będa zakrywać basem reszty pasma. Może uda się wypożyczyć.

Sapphire25 w ponad 20m^2 mocno dudniły basem , te pylony mają duże skrzynki , natomiast diamond to już inna klasa. Szkoda ,że @Kraft a nie ma bo by coś więcej mógł o Nich napisać ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pewnie. Odsluchiwaliśmy kilka kawałków z płyty Anastasis grupy Dead Can Dance. Pierwsze wrażenie było takie, że na Focalach wokal Lisy Gerrard był jakby mocniejszy, ale też bardziej "krzykliwy". Po przełączeniu na 28'ki zrobiło się zdecydowanie łagodniej, ale rozdzielczość w moim odczuciu była lepsza, lepiej słychać było fakturę jej głosu, było natomiast mniej basu, był bardziej zwarty, ale schodził praktycznie tak samo nisko. Potem przelaczylismy na SR3, tam różnica wcale nie była taka duża, najwieksza była w wysokich tonach. Trójkąt pojawiający się w kawałku Agape zabrzmiał jak na żywo, ale cała reszta była na bardzo podobnym poziomie jak w 28. Następnie włączyliśmy Blanche Durga z I aktu Lakme. Głos Natalie Dessay na Focalach był przeszywający, nieprzyjemny. Na 28kach ponownie wszystko nabrało łagodności, ale rozdzielczość dźwięku była naprawdę wysoka (na pewno lepsza niż w Focalach). SR3 w tym przypadku pokazały swoją wyraźną wyższość, tutaj wszystko było lepsze, instrumenty, faktura głosu, separacja instrumentów. W następnej kolejności włączyliśmy kilka rockowych kawałków, a następnie coś jeszcze mocniejszego, Carcass i Vader. Na takiej muzyce Focale poległy, bas nie nadążał na stopie perkusyjnej, wszystko się zlało, dodatkowo mocny wyższy srodek, nie dało się tego słuchać. Na SR3 niestety też było kiepsko, to zdecydowanie nie są kolumny do takiego grania, nie było "mięcha" ani mocnego uderzenia, choć i tak sporo lepiej niz na Focalach. 28ki zagrały taką muzykę zdecydowanie najlepiej, wciąż brakowało trochę skali, ale tylko na nich chciało się zrobić głośniej żeby zobaczyć co potrafią. Gorsze realizacje zabrzmiały średnio (wciąż najlepiej), ale dobrze nagrane kawałki (np. What color is your blood) zabrzmiał naprawdę nieźle. Zrobiliśmy głośniej i nawet moja żona, która nie specjalnie przepada za metalem zaczęła przytupywac do rytmu :) Ostateczna decyzję podjęliśmy w oparciu o kilka rzeczy. Po pierwsze SR3 są prawie dwukrotnie droższe, a nie zawsze to słychać, lub tylko w niektórych aspektach. Po drugie uroda - SR3 są brzydkie (nasza osobista opinia bez urazy dla właścicieli). Po trzecie lubię dać czadu cięższa muzą znacznie częściej, niż moja żona słucha oper. Za 2 tygodnie odbieramy zamówione paczki w kolorze Charcoal. Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim wzmacniaczu odsłuchiwane ? Spostrzeżenia dosyć trafne dla średniej jakości tranzystora , pylon chyba w cieplejsze klimaty robi kolumny. Focal i Audiovector z w/w to bardziej zimne granie - podkreślają górę , a i niskotonowce mogą być "za szybkie" względem pylona przez co sporo kawałków rock-metal brzmi tak sobie ;) 

Poza tym pylon diamondy przy 2 pozostałych wyglądają elegancko , lekko oldskulowo , lepiej wtapiają się w pokoju

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch był na Naim Unity Star, jako że nie mieli mojego (poprzedniego) modelu. Nie wiem natomiast na ile grają one podobnie, podobno nowsze serie All-in-One Naima mają więcej ogłady i spokoju, niż starsze. Dziękuję Wam i chętnie przy okazji skorzystam z zaproszenia, jestem koneserem nie tylko muzyki, ale i piwa i dobrego towarzystwa 😉🍻

Edytowano przez Bartek Ligocki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...