Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu kina domowego


kaem92

Recommended Posts

Witam, jako że w najbliższym czasie będę miał zastrzyk gotówki zamarzył mi się zestaw KD. Poczytałem trochę tematów na forach i mniej więcej wiem jaki zestaw byłby dobry na start, jednak zastanawiam się czy nie lepiej dołożyć trochę do zakładanego budżetu i kupić raz a porządnie. Ogólnie za audiofila się nie uważam, no ale też słoń mi na ucho nie nadepnął. Pokój do nagłośnienia jest nieduży, bo ok. 9m^2, a z racji ograniczonego miejsca tylne monitory najprawdopodobniej będą wieszane na ścianie. Jeśli chodzi o przednie kolumny to będą one stały blisko ściany, dlatego dobrze gdyby bass reflex był umieszczony z przodu. Posiadam TV 4k, jak i peryferia które pozwalają na faktyczną obsługę tego formatu, dlatego dobrze gdyby amplituner posiadał przynajmniej 4k pass through.  Sprzęt może być zarówno nowy jak i używany, choć o ciekawe używki w okolicy trochę ciężko. Budżet jaki początkowo zakładałem to ok. 3 tysiące zł. Jednak, tak jak mówiłem zastanawiam się czy by nie dołożyć i nie zainwestować w coś lepszego. Na tą chwilę pod uwagę biorę poniższe sprzęty:

Kolumny:

Taga Harmony TAV 606 v3

Quadral Quintas 5000/6500

Polk T531

Pure Acoustics Nova 6

 

Amplitunery:

Yamaha RX-V485

Harman Kardon AVR 161S

Pioneer VSX-832

Czy w zbliżonej cenie można znaleźć coś ciekawszego? Ewentualnie czy warto dołożyć powiedzmy 1-1,5 tyś na jakiś lepszy zestaw?

PS. W załączniku zamieszczam prowizoryczny schemat pokoju.

PS2. Zapomniałem dodać, że sprzęt będzie używany głównie do filmów i konsoli, sporadycznie muzyki.

 

pokoj.png

Edytowano przez kaem92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

moja propozycja to amplituner Yamaha RX-V485 który połączyłbym z kolumnami Polk Audio T531. W takim zestawie masz nowoczesny, mocny, bardzo dobrze wyposażony amplituner i porządny, dynamicznie grający zestaw kolumn, idealnie dopasowany do charakterystyki brzmienia amplitunera. Pomimo niedużego pomieszczenia, w przyszłości pomyślałbym jeszcze nad subwooferem, który dużo dobrego dodaje przy projekcjach filmów.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dzięki za szybką odpowiedź.

Ten zestaw znacząco odbiega od np. tagi czy quadrala? Czytałem o nim sporo dobrego, ale martwi mnie bass reflex z tyłu, kolumny niestety będą stały blisko ściany i na moje laickie oko dźwięk może się przez to źle rozchodzić. Co do ampli widziałem, że macie w promocji chwalony na forum Onkyo 686, jak on się prezentuje na tle Yamahy? Różnica w cenie prawie żadna, więc może warto by było pójść w tą stronę?

Edit: Subwoofer oczywiście biorę pod uwagę, dużo zależy od tego w jakiej kwocie zamknę się z zestawem ampli + 5.0. Druga sprawa zastanawiam się też, czy do tak małego pomieszczenia sub nie będzie przesadą.

Edytowano przez kaem92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie brałem pod uwagę zestawu samych monitorów, a te magnaty prezentują się ciekawie. Jednak jako laik w tym temacie muszę zadać pytanie, jak taki zestaw wypada na tle kolumn podłogowych + tył monitory? Pokój choć mały to rozkład mebli pozwala mi bez problemu wstawić podłogówki i fajnie się zgrają z szafką RTV. Wynalazłem też, że w moim mieście mogę dorwać używki Tannoy Mercury. Wiadomo, chciałoby się wydać jak najmniej, ale jeśli między tymi zestawami jest przepaść to może warto dołożyć? Niewykluczone, że za około rok, dwa będę się przeprowadzał i wtedy zestaw monitorów będzie za mały? No ale jak już mówiłem laik ze mnie, dlatego pytam. Druga rzecz rozumiem że ampli 485 jest na tyle dobry że nie warto dopłacać do wyższego modelu przy tych kolumnach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home, dałeś mi do myślenia z tymi monitorami. Trochę poczytałem i nie wiem czy to nie będzie faktycznie lepsze wyjście. Wybór ampli zawęziłem do 3 modeli zbliżonych cenowo tj: Pioneer VSX-933, Yamahe RX-V485 i Onkyo  TX-NR686. Wydaje mi się że najlepiej z nich wypada onkyo, ale jeśli jestem w błędzie to liczę na to że mnie o tym uświadomicie. Co do kolumn to te magnaty zapowiadają się całkiem ciekawie, macie może jeszcze jakieś propozycje? W tym tygodniu mam zamiar pobawić się w odsłuchy, dlatego im więcej ciekawych propozycji tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosząc się do tej kwestii

Dnia 17.11.2019 o 21:05, kaem92 napisał:

Druga sprawa zastanawiam się też, czy do tak małego pomieszczenia sub nie będzie przesadą.

podzielam zdanie s4home. Większa przesadą moim zdaniem będzie pchanie do tego pomieszczenia podłogówek, niż sub'a.

Z resztą sub'a, czy to do podłogówek, czy do monitorów, to do kina i tak musisz zastosować. Ale w tych warunkach moim zdaniem podłogówki będą przerostem formy nad treścią i pójście w monitory wcale nie jest złym rozwiązaniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przyznam, że dzięki waszym opiniom coraz bardziej się skłaniam ku temu rozwiązaniu. Czy w tej półce cenowej warto się zainteresować czyms poza tymi magnatami? Druga rzecz, czy gdyby zwiększyć budżet na zestaw 5.1 (same monitory+ sub) do 3 tysiecy to będzie między nimi kolosalna roznica? 

Edytowano przez kaem92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Onkyo jest wyraźnie lepsze. Tu nie ma co myśleć. Chodzi o to że do twoich 9 metrów podłogowe kolumny mogą być za duże albo nie wniosą nic dobrego.

Nie wiem , trzeba by sprawdzić. 

I ja także wolał bym suba z monitorami niż kolumny podłogowe. Raz że one Badu ci nie nadrobią z suba a dwa że może to być po prostu średni pomysł. Nie wiem jakie opinie mają te magnaty bo nie śledzę takich stron. Wiem że piszę się tam pierdoły i mało kto co kolwiek o tym wie. Ja je testowałem i jak na cenę to absolutnie nic nie można im zarzucić. Tani dobry produkt. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...