Skocz do zawartości

Rozbudowa systemu - przesiadka z integry


Michał84

Recommended Posts

Cześć,

Jako mocno początkujący, zwracam się o pomoc (w sumie nie wiem, czy temat bardziej pod stereo czy kino domowe). Doszedłem do momentu, w którym chciałbym rozbudować mój system, a dokładnie pójść w stronę rozdzielenia toru dźwięku, ale po kolei. Aktualny sprzęt:

Amplituner: Denon x4400h

Kolumny: Monitor Audio Silver 500

Subwoofer: Rel T7i

Monitory: Monitor Audio FX silver

Głośnik centralny: Monitor Audio C150

 

System wykorzystywany jest mniej więcej 60% - muzyka (wtedy tylko kolumny i subwoofer), 40% - kino domowe.

Docelowo, chciałbym rozdzielić tor na przedwzmacniacz, procesor AV i końcówki mocy. Ze względu na ograniczenia budżetowe, chciałbym zrobić to stopniowo. Jako pierwszy element, planuję dołożenie końcówki mocy pod kolumny i spięcie jej z amplitunerem. Budżet na ten element to ok 5000 PLN. Prośba o radę, czy to co wymyśliłem ma w ogóle sens i co myślicie o poniższych końcówkach mocy:

Advance Acoustic X-160

Emotiva xpa two gen 3

 

Z góry dzięki za odpowiedzi ;).

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItaj,

zastosowanie końcówki mocy Advance Acoustics X-A160 to świetne połączenie z kolumnami MA Silver 500. To końcówka mocy, która oferuje plastyczny, dobrze wypełniony dźwięk, moja rekomendacja. Ale żeby w pełni wykorzystać potencjał jakościowy, należy zastosować dobry przedwzmacniacz. I teraz mamy pytanie - czy lepiej zamiast końcówki mocy zastosować klasyczny wzmacniacz zintegrowany z opcją pary jako końcówka mocy, czy końcówkę mocy. W przypadku Integry przy odsłuchu stereo jesteś w 100% uniezależniony od segmentów wielokanałowych. W przypadku końcówki mocy korzystasz z zewnętrznego przedwzmacniacza. Wybór to kwestia klasy przedwzmacniacza jaki zastosujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 - na całą elektronikę docelowo chciałbym przeznaczyć do 20k PLN. Natomiast, nie mogę kupić wszystkiego na raz, stąd pomysł z rozpoczęciem od końcówki mocy (do 5-6K PLN). O kolumnach na razie nie myślałem, chociaż kiedyś na pewno je wymienię. Upgradem chcę uzyskać poprawę jakości dźwięku w stereo (dodatkowo mam wrażenie, że amplitunerowi przy kinie domowym brakuje mocy do napędzenia kolumn - dźwięk przed podpięciem większej ilości głośników z samych kolumn był lepszy) i większą elastyczność przy dalszej rozbudowie.

 

@Q21 - tu niestety moja wiedza się kończy ;). Zdecydowanie docelowo chcę rozdzielić cały tor na segmenty. Pytanie, czy jest sens kupować teraz zintegrowany wzmacniacz stereo, jak i tak z czasem dokupię przedwzmacniacz i procesor AV. Dodatkowo, czy jak kupiłbym teraz zintegrowany wzmacniacz stereo, to czy da się to w ogóle połączyć tak, żeby kolumny grały również w kinie domowym, a w stereo dało się nim sterować z poziomu tidala przez apple TV (pod amplituner mam jeszcze podpięty projektor 4k i tv).

Edytowano przez Michał84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To za

3 godziny temu, Michał84 napisał:

@seba3002 - na całą elektronikę docelowo chciałbym przeznaczyć do 20k PLN. Natomiast, nie mogę kupić wszystkiego na raz, stąd pomysł z rozpoczęciem od końcówki mocy (do 5-6K PLN). O kolumnach na razie nie myślałem, chociaż kiedyś na pewno je wymienię. Upgradem chcę uzyskać poprawę jakości dźwięku w stereo (dodatkowo mam wrażenie, że amplitunerowi przy kinie domowym brakuje mocy do napędzenia kolumn - dźwięk przed podpięciem większej ilości głośników z samych kolumn był lepszy) i większą elastyczność przy dalszej rozbudowie.

 

@Q21 - tu niestety moja wiedza się kończy ;). Zdecydowanie docelowo chcę rozdzielić cały tor na segmenty. Pytanie, czy jest sens kupować teraz zintegrowany wzmacniacz stereo, jak i tak z czasem dokupię przedwzmacniacz i procesor AV. Dodatkowo, czy jak kupiłbym teraz zintegrowany wzmacniacz stereo, to czy da się to w ogóle połączyć tak, żeby kolumny grały również w kinie domowym, a w stereo dało się nim sterować z poziomu tidala przez apple TV (pod amplituner mam jeszcze podpięty projektor 4k i tv).

Jeśli docelowo będziesz miał dobrej klasy przedwzmacniacz/procesor, rzeczywiście lepiej teraz zainwestować w końcówkę mocy. W opcji ze wzmacniaczem stereo natomiast niczego nie tracisz w kwestii konfiguracji procesor/końcówka mocy, nadal w każdej opcji kolumny przednie będą zasilane wzmacniaczem zintegrowanym, jedynie przy odsłuchy wyłącznie stereofonicznym omijasz urządzenia wielokanałowe, źródła podłączasz pod wzmacniacz zintegrowany, który działa także w trybie przedwzmacniacza i końcówki mocy. Wybór rozwiązania jest uzależniony wyłącznie od tego, jakiej klasy przedwzmacniacz/procesor dźwięku planujesz zakupić. Napisz proszę do nas na priv i podaj nr telefonu, przekaże temat koledze który jest u nas odpowiedzialny za bardziej zaawansowane systemy wielokanałowe, udzieli Ci wszelkich informacji, podpowie najlepsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zastosował już teraz końcówkę czy też integre. Znacznie podniesiesz jakiś kin wojsk i muzyki i da ci to czas na ewentualne przemyślenia testy, odsłuchu czy zbieranie funduszy. 

Emotiva sprawdza się jako końcówka mocy. Ja jednak pod te kolumny szedł bym w końcówkę mocy lub integre atolla czy Cyrusa. Dodasz miękkości ale nie takiej jak ma denon, kontrolowanej, pulsywnej, swobodnej. Chyba że będziesz chciał iść nadal w koncern D&M to opcja mm7025 od marantza albo starszego Denona 1520 też jest dobra.

Zapraszamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hmmm...po dwóch tygodniach przemyśleń, wpadłem na jeszcze jeden pomysł - zwiększenie budżetu i dołożenie lampowej integry pod stereo - myślę o modelu Primaluna Prologue Premium (z tego, co się orientowałem, ma opcję HT bypass, więc podłączona pod pre Denona w stereo pełniłaby rolę wzmacniacza, a w kinie końcówki mocy zasilającej fronty).

Tylko, jak zwykle pytanie - czy ma to sens ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...