Skocz do zawartości

Projekt stand'ów pod surround'y


kulavi

Recommended Posts

Witam forumowicze :)

Zacząłem ostatnio wykonywać kroki w stronę użycia wszystkich pięciu głośników Quadral Quintas 500R, zamiast zestawu 2.1, przesiąść się na 5.1. Dlatego wziąłem się za projekt stand'ów pod surround'y (rys. 1-4). Chciałbym Wam go zaprezentować i prosić o sugestie, zanim pojadę je zamówić u stolarza. Satelitki mają wymiary 230x180x260 mm. Ważą 3,7 kg. 

Po pierwsze zdecydowałem się na użycie drewna - jak wiadomo szkło i metal bardziej przenoszą drgania, a chcę żeby głośniki stały stabilnie. Nie tylko pod względem wibracji tworzonych przez same satelitki, ale także przenoszonych podłogą z Rel'a Q100E.

Po drugie zdecydowałem, że bezpośrednia podstawa pod głośniki będzie ustawiona pod kątem (rys.5), żeby była nakierowana na kanapę. Chce żeby się głośnik oparł na belce z przodu i żeby został z tyłu jeszcze centymetr luzu. 

Po trzecie chciałem, abym oprócz nakierowania diagonalnego mógł ustawić głośnik poziomo, w którym kierunku chcę, więc góra jest obrotowa (rys. 6). Jako łącznik między dwoma częściami biorę pod uwagę zwykły kołek.

Chcę żeby stand był zbudowany z płyt o grubości 20 mm.

Oczywiście do tego chcę dodać porządne nóżki - https://allegro.pl/oferta/pylon-nozka-plaska-exclusive-gwint-m6-meloman-7869163909 , nadadzą się?

Proszę o sugestie :)

 

 

1.jpg

4.jpg

5.jpg

rysunek.jpg

3.jpg

2.jpg

Edytowano przez kulavi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budujesz standy to powinieneś wiedzieć że gdy postawisz na nich swoje kolumn, głośniki wysokotonowe powinny być na wysokości uszu gdy siedzisz. Wtedy wyjdą niższe i prawdopodobnie nie będzie potrzeby ich pochylania. Jeśli pochylisz kolumny do przodu, trzeba będzie je koniecznie przylepić czymś do powierzchni na których stoją. Pochylanie kolumn do przodu jest o tyle problematyczne że masa głośników znajdujących się na przedniej ścianie zmniejsza ich stabilność. Wysokie standy będą mało stabilne. Do tego z tak małą powierzchnią podstawy, trzeba by je przykręcić do podłogi. Dlatego warto je obniżyć i zwiększyć wymiary podstawy. Te nóżki które wybrałeś z tego co widzę są sprzedawane bez gniazd w które się je wkręca. Kolce głośnikowe zwykle sprzedaje się z takimi gniazdami, a te nóżki mają chyba zastąpić już posiadane kolce lub sa przewidziane do kolumn wyposażonych już w takie gniazda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...