Skocz do zawartości

Prośba o wskazówki dotyczące prawidłowego ustawienia sprzętu (poprawa jakości dźwięku )


Robert1883

Recommended Posts

Dzień dobry.

Jakiś czas temu postanowiłem w końcu zakupić  pierwszy w miarę sensowny zestaw stereo.Forum obserwuje pewnie ze 2 miesiące. Czytalem mnóstwo wątków i coraz większy miałem mętlik w glowie. Od samego początku byłem zdecydowany na amplituner, który ma wszystkie "nowoczesne" bajery. Bylem na kilku odsłuchach ( słuchałem zarówno  amplitunery jak i same wzmacniacze ). Nie jestem mega wyczulonym audiofilem ( raczej amatorem ) ale lubię sobie posłuchać muzyki. (Wzmacniacz grał faktycznie" troszkę" lepiej) Sprzęt miałbyć podpięty pod telewizor ( jeden z głównych warunków). Ostatecznie zdecydowałem się na Yamahę 803 + Dali Oberon 7, kable  MELODIKA MDSC2525 G Szare. ( W sali odsłuchowej było wszystko ok. ) 

Zdawalem sobie sprawę,że u mnie w salonie nie bedzie tak idealnie ( akustyka itd....). Zaznaczam ,że nie jest źle ( tak przynajmniej mi się wydaje) ale nie jest tak fajnie jak w salce odsłuchowej. 

Kilka informacji :

Salon 30m2 otwarty na jadalnie 10m2 i holl 9m2.

Prawa kolumna 33 cm od tylnej sciany, lewa 31 cm od tylnej sciany i Niestety tylko 33 cm od bocznej sciany. ( wiem narożnik to niezbyt dobre miejsce na umiejscowienie kolumny) - Ale takie mozliwosci . Dodatkowo w pobliżu lewej kolumny narożnik .W zalaczniku zdjecie -Proszę zerknijcie i dajcie znac czy da sie cos poprawic dźwiękowo. Jeżeli bedą potrzebne jakieś inne zdjecia ( na holl , jadalnie -dajcie sygnał, coś pstrykne)

( Może skrócić ta szafkę ,na której stoi amplituner i z 20 cm odsunę kolumnę od bocznej sciany)- Jest sens ?

Z góry dziękuję  za wszystkie sugestie osób znających sie na rzeczy ( jest ich tu wiele) 

 

IMG-20191120-WA0001.jpg

IMG-20191120-WA0000.jpg

IMG-20191120-WA0005.jpg

IMG-20191120-WA0002.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok na tyle na ile pozwala pokój. Wiadomo iż na kominek nie przesuniesz systemu:). Może pokombinować jeszcze z odległością kolumn od ściany aby dostroić niskie rejestry ale wszystko w granicach rozsądku tak aby Twoi mieszkańcy nie wynieśli cię z tymi "gratami". Podstawa to zdrowy rozsądek jeśli jest to oczywiście pokój uniwersalny - do życia i słuchania muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lysyrafal napisał:

Pierwsza wskazowka to przede wszystkim usun kolego to cos z tego amplitunera. Nasypie Ci sie do srodka roznych smieci i bedzie problem.

Nie wiem czy żona to przeżyje. To jest w środku puste - nic się z tego nie sypie. Ale spróbuje cos z tym zrobic ( a obok amplitunera moze stac ?l )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Robert1883 napisał:

Nie wiem czy żona to przeżyje. To jest w środku puste - nic się z tego nie sypie. Ale spróbuje cos z tym zrobic ( a obok amplitunera moze stac ?l )

Ale z gory moze spasc ja wyschnie chyba, ze to jest plastikowe. Z boku lepiej, ale najlepiej to zlikwiduj (jak Ci zona pozwoli).

Druga sprawa jak chcesz zapewnic temu amplitunerowi prawidlowe chlodzenie. Zagrzeje sie i nawet gwarancja nie pomoze.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci nie pasuje w brzmieniu przy takim ustawieniu w porównaniu z brzmieniem u sprzedawcy w salonie? Bas, stereofonia, ostrość brzmienia? Miejsce odsłuchowe jest daleko od zestawów głośnikowych, więc na początek wysuń kolumny do przodu, wtedy prawą możesz trochę przesunąć w prawo, poszerzy się baza, zmieni bas, stereofonia, poeksperymentuj. Nie stawiaj kolumn na żadnych półkach, bo głośnik wysokotonowy będzie za wysoko i zepsujesz charakterystykę częstotliwości. Zmieniaj kąt dogięcia kolumn i sprawdź przy jakim masz lepszą równowagę częstotliwości (wysokie) i lepszą stereofonię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam o wiele gorszą  akustykę niż ty ale i tak jestem zadowolony.  Daj sobie trochę czasu poeksperymentuj trochę z kolumnami. Ja mam podobnie jak ty lewa kolumna stoi w rogu a druga ma dużą przestrzeń po prawej bo jest holl. 

I tak jak kolega wyżej napisał czego ci brakuje w dźwięku?

Pozdro 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta Yamaszka nie ma YPAO?

Masz przed sobą zabawę z pomieszczeniem, ustrojami akustycznymi, meblami i kolumnami, albo zastosowanie systemu elektronicznej korekcji akustyki pomieszczenia.

Dopracowywanie warunków akustycznych pokoju jest bardzo fajne o ile kogoś to pasjonuje. Pieniądze wydane na ten cel to strzał w dziesiątkę. Inna droga to elektroniczna korekcja, a efekt bdb. Były u nas wątki o tym.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie słyszałeś przy okazji recenzji sprzętu że „grało tak że żadna adaptacja akustyczna nie była potrzebna” ja czytałem całkiem sporo tego typu recenzji. U mnie w pomieszczeniu nie mam żadnej adaptacji - jedyna to odsunięcie kolumn od ściany jak zaczynam słuchać. Szukałem i przesłuchiwałem w domu aż zagrało. Dlatego zapytałem o ewentualną zmianę 🙂

Może tego troszkę zabrakło u naszego bohatera wątku, odsłuch w sali odsłuchowej to coś innego niż Twój salon. W każdym temacie w tym stylu można oszukać powtarzaną jak mantrę - wypożycz do domu. Ale jak jest niedosyt to dobrze znaczy że słuch się uczy i chce więcej 👍 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie szanowne grono.( nie moglem sie wczesniej odezwac) . Czego mi brakuje ? wydaje mi się, że jest za mało basu średnie ok, wysokie ok. Scena mało przestrzenna. 

Aczkolwiek zauważyłem dzisiaj, ze po włączeniu kilku kawalków : Yao Si Ting ( gdzies wyczytalem na forum ze warto posluchac) Bylem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Oczywiscie Yapo bylo uruchomione.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propozycja 1:  Prawa kolumna wędruję po prawej stronie kominka, tak aby było widać fotki, szafkę z tv przesuwasz w prawo do kominka, wtedy lewa kolumna ma więcej miejsca

propozycja 2: Lewa kolumna po lewej stronie kominka, telewizor pod ścianę w lewo, prawa kolumna po prawej stronie kominka.

ps. Gdyby Moja Żona cokolwiek umiejscowiła na sprzęcie Hi-Fi to już by nie była Moją Żoną :D .... i ona o tym wie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniejszy zestaw audio ( kino domowe) - przednie kolumny rzeczywiscie mialem rozstawione: lewa kolumna pod oknem , prawa za kominkiem. (  ten rozstaw jest naprawdwe duzy) Kupujac zestaw stereo mialem zamiar rozstawic kolumny na takich odleglosciach jak obecnie ( zresztą są to rozstawienia mniej wiecej takie jak się zaleca)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie: kwiatuszki już zabrane z amplitunera. Z tą żoną to byl taki maly "żarcik". Ta kompozycja jest sztuczna ( "donica"  pusta w środku - wentylacji to raczej nie przeszkadzalo)

Co do ustawienia tych kolumn to raczej nie chce ciągnąć tej prawej kolumny za kominek. WOLAŁBYM zeby byly ustawione tak jak na zdjeciu. Co wy na to?

Wydaje mi sie albo sie przyzwyczajam ze dzwiek jest coraz lepszy. Zaznaczam iz obecnie muzuka glownie z you tuba, radio internetowe , bluetooth. ( brak spotify ,tidal)Wiec moze problem w jakosci utworow. Po odpaleniu z you tuba kawalkow audio " audiophile music" Nie jest źle. Dzwiek zdecydowanie lepszy po mocniejszym podglosnieniu. Może sprzęt musi sie jeszcze trochę wygrzać?

A co sadzicie wogole o poloczeniu 803 z dali oberon 7

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam ponownie.

Slucham slucham i chyba powoli po prostu oswajam sie z nowym dźwiekiem. Nurtuje mnie jednak kwestia prawidlowego ustawienia kolumn. Mianowicie czy ustawienie lewej kolumny ( w rogu ) jest z samego zalozenie nieprawidlowe . Czy to rzeczywiscie wplywa bardzo negatywnie na dzwiek. ( Ogladajac w necie różnego rodzaju salony prywatnych wlascicieli mozna zauwazyc ze kolumny sa wlasnie tak poustawiane )

Jezeli chodzi o dzwiek w moim salonie to mam wrażenie ze jest czasami " zdłamszony -zduszony". Tak jak pisalem juz wczesnie porownywalem te kolumny na odsluchach z heco auora 700. Wydawalo mi sie ze graja troszke lepiej. Zresztą w wielu sklepach ( profesjonalnych ) uzyskalem informacje ze oberony to naprawde dobre kolumny -jedyny ich minus do heco to cena ( sa poprostu droższe) . Ja jednak wynegocjowalem porownywalną cene do heco i wzialem oberony.

Czasem brakuje mi rowniez troche basu . (Co bardzo dziwne czesto jest go wystarczająco. ). Sprzętu nie bede wymieniał ( jak ktos juz sugerowal ). Wedlug wielu sprzedających ten sprzęt miał być idealny😀. Jednak caly czas cos mi tu nie gra do konca tak jak bym chcial..

Proszę o opinie odnośnie tego ustawienia?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...