Skocz do zawartości

Jaki przedwzmacniacz??


paweł bzdon

Recommended Posts

Witam.

Mam mały problem, posiadam już zestaw kina domowego. 

Amplituner  Demon AVR 1000 do tego głośniki Wharfedale obsydian 600.

Dostałem niedawno od żony w prezencie gramofon Pioneer plx-500 który ma wbudowane wejście liniowe gra całkiem nieźle natomiast chciałby do tego zestawu dobrać jakiś dobry przedwzmacniacz żeby móc podłączyć gramofon pod wejście phono.

Proszę pomóżcie bo ja dopiero raczkuje w tych sprawach.

Edytowano przez paweł bzdon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, paweł bzdon napisał:

Proszę pomóżcie bo ja dopiero raczkuje w tych sprawach.

Witam, tak szczerze to na Twoim miejscu ostatnią rzeczą o jakiej bym myślał to akurat przedwzmacniacz gramofonowy :) 

Ale od początku , masz KD. , a więc system średnio nadający się do stereo, oraz typowo D'Jejski gramiak. Z tego co doczytałem to ten gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz i nic więcej Ci nie jest potrzebne. Podłączasz pod jedno z dwóch wejść liniowych w amp.KD. i grasz. Owszem , możesz przełączyć na opcje phono w gramofonie i odłączyć tym samym przedwzmacniacz, kupić pre Phono, ale wg. mnie mając na uwadze resztę sprzętu nie ma to żadnego uzasadnienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przyszłości chciałbym zmienić gramofon na coś lepszego dlatego zastanawiam się nad przedwzmacniaczem.

W większości czasu używam kina domowego do oglądania filmów a sporadyczne do słuchania muzyki. Ale chciałbym żeby to grało lepiej jak teraz. Wiem że ma wbudowany przedwzmacniacz ale nie jestem z niego zadowolony i chciałbym coś zmienić.

Może inny amplituner z wejściem phono ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, paweł bzdon napisał:

Ja w przyszłości chciałbym zmienić gramofon na coś lepszego dlatego zastanawiam się nad przedwzmacniaczem.

Sam gramofon nie stanowi aż takiego problemu , problemem jest amp.KD. Amplitunery KD. budowane są do odtwarzania dźwięku wielokanałowego i stereo stanowi dodatek . Jeszcze większym dodatkiem jest wejście na przedwzmacniacz gramofonowy , to najtańsze rozwiązanie, by jakoś tam sygnał był wzmocniony , ładnie wyglądało w specyfikacji a dźwiękiem i tak się nikt nie przejmuje, bo przecież sprzedaje kino domowe, a nie system stereo i klient powinien się cieszyć , że dostał jakiś ochłap. Piszę to z własnego doświadczenia jako właściciel " flagowca " Yamahy sprzed 5 lat / RX-A3030/ i z tego co podaje" branża ' nic się w tej tematyce nie zmienia i pewnie nie będzie ,bo i po co w KD . dobra sekcja gramofonowa. 

Kupując zewnętrzne pre phono i podłączając pod wejście liniowe , też szału nie będzie , bo wzmocniony sygnał i tak przejdzie przez słaby przedwzmacniacz w amplitunerze KD. i trafi na kolumny do kina domowego. Oczywiście spróbować możesz , to Twoja kasa. Koledzy chwalą:

https://www.olx.pl/oferta/przedwzmacniacz-gramofonowy-klasa-a-mm-hi-end-rifa-dual-mono-CID99-IDCvB52.html#4823be184d

Ten Pan robi przedwzmacniacze i możesz się z nim skontaktować .

Napisz co Ci konkretnie nie pasuje w dźwięku , moim zdaniem pakowanie się w jakiekolwiek koszty obecnie jest nie uzasadnione , pomyśl nad stworzeniem systemu pod stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Wzmacniacz Vincent SV 226.

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-hybrydowy-lampowy-vincent-sv-226-mk-8696340262

Lub

https://allegro.pl/oferta/koncowka-mocy-pre-amp-vincent-d-150-ls-1-8696536492

Gramofon sobie zostaw, przedwzmacniacza nie potrzebujesz. 

Obydwa sprzęty możesz wypożyczyć od kolegi @Pumpurek  na odsłuch domowy. 

Ja bym dokupił jeden używany headshel i używaną wkładkę oraz nową igłę.

Jaką masz aktualnie wkładkę zamontowana w gramofonie? 

Do tego myjke do płyt i zestaw czyszczący do igieł ze szczoteczką weglową. I jeszcze koszulki antystatyczne. 

+ chromecast audio jako alternatywne źródło. 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nad wkładką już się dawno zastanawiałem, tylko że nowa wkładka kosztuje koło 2000 dlatego stwierdziłem że lepiej zainwestować w lepszy gramofon, ale to z czasem może w przyszłym roku. 

Dzięki za podpowiedź że wzmacniaczami teraz wiem czego mam szukać. Tylko nie jestem pewien czy używany sprzęt mnie interesuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paweł bzdon 

1. W tych pieniądzach nowy będzie o kilka klas gorszy brzmieniowo ! Przykład używany wzmacniacz który teraz kosztuje 2000 - 2500 zł, w latach produkcji kosztował około 6000-8000 zł !!!  Czasem więcej. 

2. Przy używanym sprzęcie w momencie sprzedaży tracisz niewiele lub kompletnie nic, a czasem można nawet zarobić! Przy nowym strata jest wielkości od około 30 % do nawet 70% !!! 

3. Twój gramofon pozwala na użycie wielu wkładek. Dlatego pisałem o kupnie headshella i do tego wkładki. Nie słuchaj sprzedawców!!! Wkładkę która kosztuje nowa 2000 zł kupisz używana w okolicach 25% - 50 % nowej!!! Bezsensu wydane pieniądze. 

Najpierw się osluchaj z tym co masz!!  Później zastanów się co chcesz zmienić w dźwięku. WKŁADKA GRAMOFONOWA TO NAJWAŻNIEJSZY ELEMENT W GRAMOFONIE !!!  TO ONA DECYDUJE O DŹWIĘKU !!! 

Więc teraz dopóki nie wiesz co chcesz zmienić w dźwięku, zakup moim zdaniem jest bez sensu !!! 

O wkładki pytaj @tomek4446   @Audio Autonomy   @Fafniak

Nie odpowiedziałeś jaka wkładka jest w gramofonie... Zajrzyj do instrukcji (podaj symbol) i zrób zdjęcie wkładki zamontowanej na ramieniu gramofonu. 

Pozdrawiam

PS. Ty masz ampli kina, więc jedyne co bym zmienił to solidny wzmak. A w gramofonie wkładkę. Ewentualnie... 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, paweł bzdon napisał:

tylko że nowa wkładka kosztuje koło 2000 dlatego stwierdziłem że lepiej zainwestować w lepszy gramofon,

A pomyślałeś , że do tego "lepszego" gramofonu , też będziesz musiał zamontować wkładkę z igłą , i że po jakimś czasie krótszym lub dłuższym, musisz zmienić igłę,która niestety nieraz kosztuje 3/4 ceny wkładki ? A swoją drogą nigdzie nie znalazłem informacji, co to za wkładka jest w tym Pioneerze . Zabawa w czarny krążek tania nie jest, i trzeba sobie zdać z tego sprawę , nawet kupując plastikowy gramiak w cenie puzzli w Empiku , też musimy zmienić  kiedyś igłę , umyć płyty / myjka/ , mieć akcesoria do bieżącego czyszczenia i ustawienia gramofonu , płyty tanie też nie są. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446

To co znalazłem. Gramofon oparty na konstrukcji Technics SL-1200. 

"Pioneer PLX-500 - wkładka

Pioneer PLX-500 ma zainstalowany przedwzmacniacz korekcyjny dla wkładek MM, a także prosty przetwornik analogowo- cyfrowy (16 bit/48 kHz) i wyjście USB (dzięki któremu zgramy muzykę z winyli do komputera).

Gramofon jest dostarczany z zainstalowaną i skalibrowaną wkładką MM, nie ma na niej żadnych oznaczeń, a w materiałach firmowych odnalazłem jedynie wzmiankę o tym, że Pioneer oferuje (pod swoim szyldem) nowe igły. Podejrzewam na podstawie wyglądu, że jest to jakaś odmiana modelu AT3600L firmy Audio-Technica, przygotowana specjalnie dla Pioneera."

Inne źródła podają At-91. 

Możliwości zamiennych wkładek jest bardzo dużo !!!! 

Przykładową wkładka warta uwagi....

https://allegro.pl/oferta/wkladka-gramofonowa-shure-v15-type-ii-8711219831

Ale nowa igła, bo ta kiedyś się skończy to około równowartość tej wkładki. 

Pozdrawiam 

PS. 

Zaczynasz trochę o d.. strony. Bo najpierw się odsłuchać trzeba i stwierdzić czego brakuje nam w dźwięku. A później dobierać wkładkę. 

Pisałeś, że gra całkiem nieźle. Więc zostaw wkładki w spokoju na później. 

Skup się na wzmacniaczu, jak chcesz poprawić dźwięk. Kino domowe, ten ampli co masz to teraz najsłabsze ogniwo całego systemu !!! 

Budżet 5000 zł teraz taka propozycja wypożyczyć od branży nowy wzmacniacz do 4000 zł i w podobnym budżecie używany wzmacniacz od @Pumpurek . Na własne uszy przekonaj się co dla Ciebie zagra lepiej. Moim zdaniem będzie przepaść. 

Wówczas zdecydujesz, która drogą chcesz iść. 

1000 zł zostaw ewentualnie na headshell i wkładkę (używaną) + nową igłę. Jak już tak bardzo będziesz się upierać. 😁

 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że płyty nie są tanie ale na jedną góra dwie  w miesiącu minie stać poza tym posiadam już dosyć sporą kolekcje. Myjkę do płyt też już posiadam. Wagę i inne instrumenty do ustawiania gramofonu też mam. Zdjęcie wkładki poniżej nie ma na niej żadnych oznaczeń.

Nad wzmacniaczem pomyślę. Skoro piszecie że wzmacniacz to najsłabsze ogniwo to muszę coś z tym zrobić. Niedaleko mnie jest komis delta-audio z używanym i nowym sprzętem podjadę tam może tam coś mają konkretnego.

IMG_20191124_105508.jpg

IMG_20191124_105452.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...