Skocz do zawartości

Nowe stereo do telewizora do 1000 zł


closetonearby

Recommended Posts

Jestem tu nowy więc cześć wszystkim :)

Mam do wydania nieprzekraczalny budżet 1000 zł na nagłośnienie do telewizora Samsung UE48H6400 (optyczne wyjście audio) w saloniku o wymiarach 3,5 x 5 m (~18 m2). Niestety sprzęt koniecznie musi być nowy (prezent, faktura i te sprawy...). Czasem miałoby też być podłączane jakieś "nieaudiofilskie" źródło muzyki (typu Spotify czy YouTube ze smartfona), więc przydatny byłby bluetooth. Z telewizora odtwarzane jest głównie Netflx, HBO GO, telewizja naziemna. Użytkownik nie jest zbyt wymagający. Nagimnastykowałem się szukając akceptowalnej chińszczyzny i tu pytanie o wasze opinie w sprawie takiego zestawu:

1. Wzmacniacz SMSL SA-98E
2. DAC FIIO D03
3. Dwie kolumny podstawkowe Magnat Monitor Supreme 202

Nie da się tu niestety podłączyć nic innego poza TV, więc jako alternatywę brałem Topping MX3, ale boje się że nie napędzi tych kolumn (ma wzmacniacz 2x40W). Taki SMSL AD-18 byłby dobry ale już za drogi. Znalazłem jeszcze taki wynalazek https://allegro.pl/oferta/aiyima-wzmacniacz-d-2x100w-bluetooth-5-0-2xtpa3116-8156869506 , który ma bluetooth, ale jest oparty na gorszej płytce TPA3116. Czy dla takich zastosowań miałoby to jednak jakiekolwiek znaczenie? A może dla takiego zastosowania nie warto się wyginać i kupić np. Edifier R2600 + FIIO D03?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Znalazłem też taką wydaje mi się okazyjną aukcję: https://allegro.pl/oferta/kolumny-podstawkowe-polk-audio-tsx-110b-8692463802 . Co myślicie?

2. Inne kolumny w tym przedziale które znalazłem: WILSON RAPTOR 3, STX F-110N, DENON SC-N10, POLK AUDIO T15, TAGA HARMONY TAV-808B lub TAV-606S. Któreś uważacie w tym przypadku za lepsze od Magnat 202? A może... STX F-140N, STX Gravitation 250 lub coś innego tego typu? Nie ma większych ograniczeń co do wielkości w kwestii ustawienia w pomieszczeniu.

3. SMSL Q5 Pro względem Topping MX3 nie ma bluetooth. Czy preferujesz go z jakichś innych powodów?

4. Nie mniej jednak skoro liczy się każda złotówka to może lepsze będzie to +  FIIO D03 i zostaje trochę więcej na kolumny (700 zł)?

Edytowano przez closetonearby
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty odbiornik bluetooth to np. taki Baezus za 50 zł z dostawą. SMSL Q5 Pro będzie najprawdopodobniej najlepiej grającym wzmacniaczem z tych które są tu brane pod uwagę. To rzadki przypadek użycia końcówki mocy impulsowej bazującej na sygnale cyfrowym na wejściu. Biorąc jednak pod uwagę że będą tu podłączane dość kiepskie kolumny, to pewnie opcja 4 ma sens. Q5 Pro ma do tego tak jak np. AD-18 i Topping MX3 pilota, a to wydaje się dość istotne przy TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smsl q5 pro i do tego chromecast audio. Bluetooth nie będzie potrzebny. Przy chromecast masz bluetooth. Sterujesz wszystko z aplikacji w telefonie. Chromecast audio (Spotify, Tidal). 

Ja praktycznie nie korzystam z bluetooth. Dla mnie bluetooth jest całkowicie zbędny. Zastanów się czy będzie Ci potrzebny. Przy bluetooth są straty w jakości dźwięku. Szczerze odradzam. Lepiej dołożyć do kolumn te parę złotych. 

Do tego najlepsze kolumny na jakie Cię stać. Pamiętaj że akustyka jest bardzo ważna. Przy monitorach potrzebne są standy. Kolumn nie upycha się byle gdzie. Bo może być do bani. Nie zawsze, ale... 

Poczytaj o akustyce jak prawidłowo ustawić kolumny w pomieszczeniach. 

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

W miarę możliwości podnieś budżet, o powiedzmy 500+ 😁 i pomyśl o kolumnach używanych. 

Kiedy zaczynałem zabawę w audio miałem budżet 800 zł, końcowo wyszło 1200-1400 zł, ale ja zaczynałem od używek. 

Do chromecast audio kup dodatkowo przewód tonsilk mały na duży. Przyda się do połączenia z daciem (smsl). 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę trochę "dowyjaśnić", bo się Panowie (generalnie słusznie) rozpędzacie ;) Mam w domu lepszy zestaw audio i świadomość zasad, o które wskazał 1Ender. Jednak tak jak wspomniałem na początku będzie to prezent - składka zrzutkowa w ramach akcji w stylu "szlachetna paczka" dla chłopaka w wieku 25 lat, który z racji problemów zdrowotnych sporo czasu spędza przed TV, a muzyki słucha z JBL Flip 3. Jednocześnie gra całkiem nieźle na gitarze więc jakiś słuch ma. Odbijamy się więc z bardzo niskich parametrów. Budżet jest absolutnie nieprzekraczalny, bo potrzebne są jeszcze inne, ważniejsze rzeczy, a to będzie taka "wisienka na torcie". Elementy miały być nowe, bo tłumaczenie składkowiczom dlaczego kupiłem używane kolumny z OLX bez faktury będzie trudne, chociaż nie niemożliwe. Nikt też w w przyszłości tego zestawu nie rozbuduje.

Wracając do naszych rozważań:

1. Chromecast generalnie jest spoko ale tu nie jest niezbędny. Ponadto do słuchania muzyki trzeba włączać TV.

2. Zdecyduję się więc na ten wzmacniacz i FIIO D03 + zasilacz, czyli zostaje nam max 650 zł. Wracam więc do mojej propozycji z pytaniem o waszą opinię. Jestem się w stanie ugiąć na używki jeśli stan będzie "jak nowe" - jakoś się z tego wytłumaczę. Tylko czy cały ten zestaw będzie lepiej grał od wspomnianego na początku Edifier R2600?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google Chromecast Audio podłącza się bezpośrednio do wzmacniacza do wejścia analogowego lub optycznego. Nie trzeba włączać TV do niego a obsługa jest w pełni z poziomu smartphona z Androidem lub przeglądarki Google Chrome w komputerze. Problem z nim, że staje się coraz trudniej osiągalny, bo zaniechano jego produkcji. Do tego ceny ostatnio podskoczyły na jeszcze dostępne resztki. Konkurencyjne produkty również podrożały. Również uważam ze to lepsze źródło dźwięku niż bluetooth, bo jest on niezależnym odtwarzaczem sieciowym przekazującym dźwięk bez konieczności transkodowania sygnału cyfrowego jak to jest przy bluetooth i źródłem podającym strumień danych musi być wtedy zewnętrzne urządzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa... nie załapałem, że czym innym jest zwykły Chromecast, a czym innym Chromecast Audio :) Obejrzałem to i już rozumiem. JEdnak jeśli podłączyć Chromecast Audio do optyka w SMSL to nie ma już gdzie podłączyć TV. Chyba że TV ma wszystko streamować na Chromecast? Generalnie fajnie dla mojej wiedzy, że to rozważamy, ale rozwiązanie i tak jest nierealne na ten budżet (1000-600-130=270 zł na głośniki).

Znalazłem takie coś - https://www.olx.pl/oferta/eltax-symphony-6-2-kolumny-podlogowe-CID99-IDzI1oO.html Pasują rozmiarem, kolorem, w necie niezłe opinie, a ja mieszkam blisko Torunia. Jest sens jechać na odsłuch?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolumny, które możesz wypożyczyć od kolegi @Pumpurek  wysyłka do domu kurierem.

https://allegro.pl/oferta/kolumny-stereo-eltax-liberty-5-komis-myslenice-7496008880

Ale... Uszkodzona kopułka wysokotonowca... Więc raczej nie bardzo. Ta seria jest bardziej muzykalna. Zadzwoń lub napisz co z kolumn kolega może polecić. 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Streamowanie dźwięku z TV na Chromecast Audio  raczej odpoada. Chyba ze to Android TV i to musiał by być dość nowy. Potrzebny był by aktywny zewnętrzny selektor źródła dla sygnału toslink lub konwerter toslink/coaxial SPDiF. To dodatkowe koszty, choć niezbyt duże.

Pozostaje jeszcze możliwość podłączenia Chromecasta dołączonym kabelkiem analogowym jack 3,5 mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick - 👍

1Ender - absolutnie się z tobą zgadzam, ale:

5 godzin temu, closetonearby napisał:

Muszę trochę "dowyjaśnić", bo się Panowie (generalnie słusznie) rozpędzacie ;) Mam w domu lepszy zestaw audio i świadomość zasad, o które wskazał 1Ender. Jednak tak jak wspomniałem na początku będzie to prezent - składka zrzutkowa w ramach akcji w stylu "szlachetna paczka" dla chłopaka w wieku 25 lat, który z racji problemów zdrowotnych sporo czasu spędza przed TV, a muzyki słucha z JBL Flip 3. Jednocześnie gra całkiem nieźle na gitarze więc jakiś słuch ma. Odbijamy się więc z bardzo niskich parametrów. Budżet jest absolutnie nieprzekraczalny, bo potrzebne są jeszcze inne, ważniejsze rzeczy, a to będzie taka "wisienka na torcie". Elementy miały być nowe, bo tłumaczenie składkowiczom dlaczego kupiłem używane kolumny z OLX bez faktury będzie trudne, chociaż nie niemożliwe. Nikt też w w przyszłości tego zestawu nie rozbuduje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD18 nie słyszałem więc nie wiem jak gra. Pewnie jest ok. Jednak odnoszę wrażenie ze zrobiono go głównie z myślą o napędzaniu głośników przy komputerze. Moc samego układu wzmacniacza może być mocno ograniczona zasilaczem. Zdaje się że AD18 początkowo były sprzedawane z zasilaczem 50W , co nie może dać sporo więcej mocy niż 20W na kanał przy obciążonych obu kanałach. Wygląda też na to że obecnie są sprzedawane z mocniejszymi zasilaczami o mocy ~100 W i to nie ma szans dać 50W na kanał a deklaracja mówi że ma być 2 x 80W. W przypadku Q5pro początkowo były sprzedawane z zasilaczem ~100W i tu deklarowano 45W na kanał mimo że układ wzmacniacza przy takim  napięciu zasilania powinien dawać 50W. Sam mam egzemplarz z dołączonym zasilaczem  120W i w sklepie widniała moc wzmacniacza 2 x 50 W co jest możliwe. AD18 ma wzmacniacz słuchawkowy i bluetooth. Jednak początkowo był nieco tańszy od Q5pro który jest dedykowany do współpracy ze sprzętem audio i AV. Dlatego od początku przywiązywano większa wagę do wykorzystania pełnej ( lub prawie pełnej ) mocy wprost z pudełka. To jednak zupełnie inne konstrukcje , mimo że oba są wzmacniaczami impulsowymi opartymi o stopnie końcowe tego samego producenta, czyli Texas Instruments.

Alientek D8 również ma zbyt słaby zasilacz aby mógł z nim dać 2 x 80W. Z parametrów jego zasilacza wynika ze raczej nie ma szans na więcej niż 2 x 50W. Jednak z zasilaczem o wyższym napięciu wyjściowym i większym dopuszczalnym prądzie powinien dawać 2 x 80W. Im tańszy sprzęt tego typu, tym robi się właśnie oszczędności na mocy zasilacza. Przeciętny użytkownik zwykle nie zwróci na to uwagi. 20W zwykle zupełnie wystarcza w warunkach domowych do napędzenia przeciętnych kolumn. Większa moc nie musi oznaczać lepszego dźwięku. Paradoksalnie znacznie tańszy i dużo słabszy mocowo minimalistyczny SMSL SA-36Apro może grać nieznacznie leppiej od Q5pro. Ten BTE-575 z analogowymi regulatorami barwy wydaje mi się dość kiepskim wzmacniaczem tego typu, bo analogowe  regulatory oparte o kiepskiej jakości podzespoły mogą sporo popsuć w dźwięku. W Q5pro regulacje barwy i korektor dźwięku działają w dziedzinie cyfrowej w ramach wbudowanego DSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejną porcję wiedzy :) Biorąc pod uwagę podział budżetu 400 zł na wzmacniacz / 600 zł na głośniki wnioskuję że Alientek D8 będzie tu najlepszym wyborem - jest pilot, złącze cyfrowe do TV, bluetooth, moc może i przekłamana ale tu wystarczająca, regulacja bass/trable cyfrowa, a po opiniach w necie jakość dźwięku dobra jak za tą cenę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę że I. AM. D V200BT jest sprzedawany bez zasilacza. Zalecany przez sprzedawcę 24V 5A daje 120 W , czyli realnie można liczyć na jakieś 2 x 50 W za około 80 zł z wysyłką. Jakiś rosjanin kupił do niego taki https://pl.aliexpress.com/item/32832612576.html 32V 5A i sprawdził że działa dobrze i jest w podobnej cenie. Z nim można liczyć na jakieś 2 x 70W . No i trzeba doliczyć do ceny tego wzmacniacza ponad 50 zł za wysyłkę. USB wprawdzie nie było brane pod uwagę ale obecnie jest bardzo przydatne przy podłączaniu jako źródła dźwięku popularnych od dawna komputerów. 

SU9 to DAC/Amp słuchawkowy, co sprawia że można do niego podłączyć końcówkę mocy lub głośniki aktywne, ewentualnie słuchawki ... Nie ma też pewności czy wyjście RCA ma zmienny poziom głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca sytuacji gdy podłączamy znacznie mocniejszy wzmacniacz niż jego zasilacz ( przy danym napięciu, bo moc wzmacniacza będzie inna w zależności od dostarczonego napięcia ) Łatwo wtedy przeciążyć zasilacz i jeśli jego zabezpieczenia nie będą działał ze 100 % pewnością lub w ogóle, łatwo wtedy spalić zasilacz. Gdy moc zasilacza jest dobrze dobrana, wzmacniacz może grac długo z pełną głośnością. Dlatego trochę obawiał bym się takich wzmacniaczy z nieoszacowanym zasilaniem. Trzeba się wtedy liczyć z tym że trzeba kupić nowy zasilacz po jego zniszczeniu albo mieć przynajmniej świadomość że trzeba uważać. Alientek ma w ciekawy sposób zrealizowane odprowadzanie ciepła z układu wzmacniacza. Zamiast jakiegoś niewielkiego radiatorka wewnątrz przylutowano chip od spodu płytki i najwyraźniej przenosi ciepło na aluminiową obudowę wzmacniacza. Takie rozwiązanie można spotkać w paru wzmacniaczach dość drogich, pracujących w klasie AB. Rozwiązanie rzadkie bo w dużych wzmacniaczach konwencjonalnych trudno spotkać obudowy wykonane z aluminium. Zwykle tylko płyta frontowa jest z tego metalu.

Wejścia liniowe w takich małogabarytowych wzmacniaczach często są realizowane w postaci gniazda jack i są traktowane raczej jako dodatkowe.  I. AM. D V200BT ma w takiej postaci wejście aux, podobnie jak SMSL Q5pro. Nawiasem mówiąc starsza wersja SMSL Q5 miała wejście liniowe w postaci 2 x RCA i nie posiadała wyjścia na subwoofer. Złącze jack jest przewidziane do częstego podłączania i rozłączania. Dlatego tego typu złącza stosuje się powszechnie do słuchawek i w sprzęcie estradowym. Pojedyncze wejście analogowe tego typu które będzie często używane z źródłami przenośnymi ma w takim przypadku spory sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dla potomności:

Ostatecznie stanęło na zestawie: Topping MX3 (za 550 zł z AliExpress) i mało popularnych kolumnach TDL Studio 5 (używane z komisu za 625 zł). Budżet przekroczony (z kablami głośnikowymi i kablem optycznym wyszło ~1200 zł), ale moim zdaniem dobrze to razem brzmi i uważam zakup za udany. Nadaje się zarówno do oglądania TV (dialogi brzmią wyraźnie, bez porównania do głośników w TV), jak i słuchania muzyki w szerokim spektrum gatunków. Korekcja na wzmacniaczu - bass na -2/10, treble +4/10. MobyDick i 1Ender - dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...