Skocz do zawartości

Kondensator dobrej jakości oraz przewody teflonowe


Recommended Posts

Hej!

Potrzebuje dobrej jakości kondensatora o wartości 0,033uF (33nF).

Potrzebuje go do gitary elektrycznej. Podobno do zastosowań audio najlepsze są poliestyrenowe jak i polipropylenowe. Tych pierwszych już takich pojemności nie ma, więc pozostaje mi polipropylenowy. Mam akurat MPX X2 0,033uF jednak mają one tolerancje rzędu +-20%, więc najlepszych lotów podejrzewam nie są. Znalazłem Orange Drop seria 716P. Ich tolerancja jest mniejsza niż 3%. Co o nich sądzicie?

Poza tym szukam też kabelków w oplocie teflonowym. Przekrój 22-24 AWG. Wiecie może gdzie takowe dostanę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://elel.sklep.pl/kondensator-ksf022-33nf-630v,3,18950,7512

Przy kondensatorach istotnym parametrem jest napięcie stałe (lub przemienne) które może być przyłożone do niego bez uszkodzenia, którego nie podałeś.

630V pewnie wystarczy w tym przypadku. Jeśli jest w torze audio zwykle ważniejsze jest aby w torze stereo w obu kanałach były możliwie podobnej wartości rzeczywistej. Przy gitarze raczej ten problem chyba nie istnieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko czym się różni kondensator polipropylenowy od polipropylenowego metalizowanego?

Mam pod ręką dwa:

https://amptone.pl/p/167/1310/orange-drop-716p-33nf-600v-orange-drop-716p-orange-drop-foliowe-kondensatory.html

https://amptone.pl/p/148/2887/illinois-mpw-33nf-630v-illinois-mpw-polipropylenowe-foliowe-kondensatory.html

Orange Drop jest polipropylenowey, Illinois polipropylenowy metalizowany. Pytałem znajomego to twierdzi, że metalizowany będzie lepszy, aczkolwiek nie podał uzasadnienia dla czego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy kondensatorem polipropylenowym i polipropylenowym metalizowanym jest taka różnica jak pomiędzy krową i krową łaciatą. Wszystkie krowy łaciate są krowami, a nie wszystkie krowy są łaciate. We wszystkich kondensatorach polipropylenowych , to tworzywo jest dielektrykiem.

Kondensatory metalizowane mają okładki nametalizowane na dielektryku. Czyli powstały przez proces metalizowania tworzywa. Innym rodzajem kondensatorów suchych są zwinięte okładki z foli metalowej i przełożone folią z tworzywa jako dielektrykiem. Takie kondensatory są zwykle większe przy tej samej pojemności i dopuszczalnym napięciu. Zwykle jednak ich okładki są w stanie rozładowywać się z dużą szybkością przy mniejszych stratach. Dlatego zazwyczaj są droższe. Same okładki z folii metalowej mogą być zrobione z różnych metali. Najczęściej jest to aluminium.

ps. Nie każde łaciate zwierze jest krową.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do celów audio nie zawsze stosuje się kondensatory o najlepszych parametrach elektrycznych. Czeto okazuje się ze względów odsłuchowych lepiej wypadają te o dość specyficznych właściwościach.

Z tych trzech wybrałbym polistyrenowy ( styrofleksowy ) MIFLEX. Ale który z nich najlepiej sprawdzi się, to trzeba by sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolerancja ma tu raczej niewielkie znaczenie. Wiele drogich kondensatorów do celów audio nie ma bardzo małych tolerancji. Napisałem że jedyna pewna metoda to sprawdzić. Kondensatory polistyrenowe były od dawna bardziej cenione od  polipropylenowych. Wyprowadzenia kondensatorów często bardzo łatwo odłamać. Dlatego lepiej jest je zaginać na czymś okrągłym. np. na walcowej części wiertła. Wtedy znacznie trudniej o ich uszkodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ten jest dobrej jakości? Ewentualnie wiesz może gdzie dostanę mniejszy? W gitarze płyną mV więc spokojnie by wystarczył 100V czy 50V

Zauważyłem że 33nF jest problem znaleźć więc 47nF też może być. 

Znalazłem takie: 

 https://elel.sklep.pl/m/kondensator-ksf022-47nf-63v,3,18950,7522

https://allegro.pl/oferta/kondensator-precyzyjny-1-styroflex-47nf-63v-6141011548

Który będzie lepszy?

Edytowano przez Karol Gotszlik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to nie wiem. Wcześniej chiałes kondensatory o nizszej wartości tolerancji,a 47 w stosunku do 33 to 42% różnicy. Sadzę że jeśli się zmieści, to wybrał bym ten na 630V. Jesli 63V wystarczy 47 nF też jest ok to również loteria. Jeśli jest to element jakiegoś filtru, to taka różnica pojemności może już mieć znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Jeśli kondensatory tworzą filtr dolnoprzepustowy, to ich bardzo wysoka jakość nie jest aż tak bardzo krytyczna.

Z tego względu, jak i ze względu na zbyt duże polistyreny, które się nie zmieszczą, muszę użyć polipropylenów. Z poprzednich postów wnioskuję, że lepszy będzie ten, który nie jest metalizowany? 

 

Edytowano przez Karol Gotszlik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kondensatorami suchymi jest tak ze jak się nie pisze w jakiej postaci są okładki, to najpewniej są metalizowane. Okładki foliowe sa stosowane zwykle w lepszych kondensatorach i zwykle się to podkreśla. Dlatego najpewniej oba są metalizowane. A styrofleksy są na ogół o bardzo małych pojemnościach. Dlatego taki 33nF może być dość spory. Czasem stosuje się je własnie do ograniczenia pasma wzmacniacza w pętli sprzężenia zwrotnego w dobrych sprzętach. Polipropylen 33nF może być bardzo maleńki nawet przy wysokim napięciu pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...