Skocz do zawartości

Pytanie o podłaczenie kolumn do dwóch urządzeń


tom7

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum to mój pierwszy temat proszę wiec o wyrozumiałość.

Obecnie posiadam zestaw kina domowego oparty o yamahe RXV 1800 i DVP1800 oraz kolumny B&W 603 S3 , 602 oraz sub Sony i centralny infinity. Dźwięk w kinie domowym jest jak najbardziej zadowalający natomiast stereo niestety mnie nie zachwyca i w związku z tym mam pytanie czy do kolumn przednich pracujących w kinie domowym mogę podłączyć dodatkowy wzmacniacz stereo wykorzystując zdublowane zaciski na kolumnach czy jest to niemożliwe i jeśli nie to jaki są inne rozwiązania by z tych samych kolumn mógł korzystać amplituner wielokanałowy i wzmacniacz stereo. Planuje zakup wzmacniacza stereo sony serii ES ( starszy model) . Z góry dziękuje za wszelkie sugestie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaleca się podłączać dwóch różnych wzmacniaczy do jednej pary kolummn.
Są oczywiście przełączniki umożliwiające wybór sygnału i kolumn, ale opinie o nich są takie, że w pewnym stopniu pogarszają one jakość dźwięku (podobnie jak praktycznie każde połączenie, przedłużacz czy przejściówka w jakimś stopniu pogarsza).

Dla mnie pierwszą rzeczą odnośnie poprawy dźwięu byłby zakup odtwarzacza CD (zamiast, a właściwie to "oprócz") posiadanego przez Ciebie DVD. Rozsądny cenowo będzie zakup jakiejś używki (chyba, że cierpisz na nadmiar gotówki chcesz "nówkę"). Od 300zł w górę możesz już trafić coś ciekawego, a od 500zł pojawiają się niezłe Yamahy 596 (będzie wygodne pod kątem pilotów - wszystko tej samej firmy). Jest też spory wybór wśród używek SONY.
Co do możliwości wykorzystania dodatkowego wzmacniacza - sporo lepszych wzmacniaczy może pracować jako końcówka mocy i wtedy wychodzisz sygnałem z amplitunera KD na wzmak i kolumny przednie, a centralny, tyły i sub są nagłasniane przez amplituner KD.
Rozwiązań jest parę - z uwagi na porę dnia (tzn. nocy) przedstawiam najprostszą...

Pozdrawiam
PS. Przy okazji - warto wydytować swój profil i dopisać miejscowość (lub region) w której mieszkasz, ułatwia to zazwyczaj dalszą pomoc (choćby odpowiedź na pytanie "gdzie można zobaczyć/posłuchać?").
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dziękuje za odpowiedź i informacje
Odtwarzacz CD posiadam Sony X222ES jak również magnetofon K770ES oraz gramofon PS636 faktycznie często dźwięk z cd i gramofonu jest zauważalnie lepszy niż z DVD, dalej jednak brakuje mu tego brzmienia co powinien może za dużo oczekuje od tego sprzętu. Podłączenie wzmacniacza jako końcówka mocy było by ok ale mam tak podpięty wielokanałowo DVD który jest również odtwarzaczem SaCD wiec musiałbym albo zrezygnować z SACD albo podpiąć DVD do wzmacniacza i słuchać SACD tylko w stereo, wiec chyba rozwiązanie ze wzmacniaczem stereo idzie w ślepa uliczkę. Innym rozwiązaniem może będzie pozbieranie pieniędzy i kupienie jakiegoś używanego amplitunera może starszy model ale z wyższej półki.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podłączenie wzmacniacza jako końcówka mocy było by ok ale mam tak podpięty wielokanałowo DVD który jest również odtwarzaczem SaCD wiec musiałbym albo zrezygnować z SACD albo podpiąć DVD do wzmacniacza i słuchać SACD tylko w stereo, wiec chyba rozwiązanie ze wzmacniaczem stereo idzie w ślepa uliczkę

Nie rozumiem, czemu miałbyś rezygnować z wielu kanałów?
Masz chyba wolne w RXV-1800 wyjście 5.1, które posłuży do sterowania (jako preamp) wzmacniaczem/końcówką mocy ?

A takie podłączenie - przy założeniu zakupu wzmacniacza jako końcówkę mocy:
1. Odtwarzacz CD Sony X222ES, magnetofon K770ES oraz gramofon PS636 podpięte pod wzmacniacz stereo i kolumny frontowe
2. DVD podpięte jak do tej pory pod Y-1800 (pewnie cyfrówką), a centralny + sub + tyły też bez zmian pod RXV-1800, natomiast fronty napędza końcówka mocy - podpięta pod RXV-1800 jako preamp (analogowe 2x RCA jako wyjście frontów w systemie 5.1)

Z kolei kupując samą końcówkę mocy - CD, deck i gramofon zostają podpięte jak do tej pory pod RXV-1800. Ale i tak powinno być ciut lepiej niż teraz.

Pozdrawiam
PS. Nie da się ukryć, że przy świadomym (tzn. rozsądnym) korzystaniu ze sprzętu możesz podpiąć pod frontowe kolumny zarówno amplituner KD jak i wzmacniacz. Zakładam, że masz w sobie odrobinę cierpliwości i będzie równocześnie włączone 1 źródło mocy - tj. albo ampli KD albo wzmacniacz stereo. Takie rozwiązanie nie jest na 100% bezpieczne - ale może warto??? Sam musisz odpowiedzieć na to pytanie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tym wyjsciem 5.1 w RXV 1800 mam podpięte DVD według instrukcji ( chyba ze coś przeoczyłem ) jest to niezbędne dla odtwarzania wielokanałowego SACD choć ostatnio gdzieś wyczytałem że HDMI 1.3a również umożliwia podłączenie wielokanałowo SACD do wzmacniacza muszę to jeszcze sprawdzić jeśli tak to rozwiązanie ze wzmacniaczem jako końcówka mocy było by idealne zwłaszcza że można dosyć niedrogo kopic dobre wzmacniacze 2 kanałowe sonego z serii ES.

Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież sporo możliwości podpięcia wielokanałowego dźwięku (płyta SACD albo DVD): kablem HDMI, optycznym, koaksjalnym oraz 6x RCA (jako wejścia)
Więc trochę można próbować...

W Twoim RX-V1800 masz wielokanałowe wejście 6xRCA (cinch) którym możesz podłączyć DVD, natomiast pre-out jest to wyjście 6x RCA - np. na 1, 2 lub 3 stereofoniczne końcówki albo na wielokanałową końcówkę mocy.

Zerknij do instrukcji - w angielskiej masz m.in na 29 (podłączenie dodatkowych wzmacniaczy) i 30 stronie (podłączenie wielokanałowego odtwarzacza) informacje o wielokanałowych wejściach i wyjściach. icon_cool.gif

Sprawdź na początek - bo podłączenie kablem cyfrowym powinno dawać Ci właśnie wielokanałowe wzmocnienie (niezależnie czy używasz koaksjala, optyka czy HDMI).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posypuje głowę popiołem pomyliłem pojęcia oczywiście SACD podłączam pod Audio in a nie pod pre out ten jest wolny dla końcówek mocy. Co do samego sygnału SACD to niestety działa tylko w przypadku podpięcia pod audio in, sygnał SACD nie jest przekazywany przez wejścia HDMI lub optyczne dziwne ale tak wyraźnie napisali w instrukcji. Pozostaje mi teraz polować na dobry wzmacniacz stereo albo grac w totka i kupić DSP Z11 ( podobno stereo w jego wykonaniu jest porównywalne z integrami za 6-7 tysięcy nawet jeśli jest trochę słabiej to i tak wynik świetny jak na ampli)

Jeszcze raz dziękuje za rady i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - na stronie angielskiej 22 instrukcji jest informacja o 2/5.1 kanałowym dźwięku SACD poprzez złącze HDMI ...
I już nie wiem, jak powinno być. icon_rolleyes.gif

A odnośnie niezłych Yamaszek - może DSP-A2 za 1499zł w Krakowie (chociaż to wzmacniacz wielokanałowy, a nie stereo...)
http://www.allegro.pl/item474638498_potezn...0kg_krakow.html
albo wzmacniacz DSP-AX1 za 2299zł
http://www.allegro.pl/item478858103_yamaha_dsp_ax1.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na 100% dźwięk SACD jest obsługiwany tylko przez wyjście wielokanałowe może wzmacniacz przyjmuje sygnał z innego źródła ale DVD niestety nie . Sprawdzałem w instrukcji i na "żywo" przez HDMI nie ma w ogóle sygnału przy sacd z DVD , Cd jest .
Co do aukcji allegro zdecydowałem że kupie wzmacniacz stereo a jak uzbieram to jednak Yamahe DSP Z11 ( trochę to potrwa ale chyba warto ) jak na razie jest bezkonkurencyjny


Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam

RoRo rozwiązałem już problem po dłuższym namyśle odrzuciłem opcje zakupu nowego sprzętu po prostu mne9 na niego nie stać, obecnie mam świetne stereo i KD -kupiłem używany zestaw Marantza SR 12S1 oraz DVD/SACD DV-12S2 za całkiem rozsądne pieniądze mam hi-endowy dźwięk. Jedynym problemem jest tylko jeden zestaw wejść 7.1 w amplitunerze i brak HDMI co w przypadku zakupu Blue -ray i próby przesłania sygnału DD HD możne być problemem ponieważ do wejść 7.1 mam podłączone obecnie SACD. ale na to tez się pewnie znajdzie rozwiązanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...