Skocz do zawartości

Soundbar do pokoju ~22 m2


neoheresy

Recommended Posts

Cześć!

Jakie 10 lat temu zachłysnąłem się sprzętem audio i nakupowałem rozmaitych używanych grających gratów, które - w wielu różnych konfiguracjach - na przestrzeni lat podłączałem pod telewizor. I robiłem to zupełnie “od czapy”. Finalnie stanęło na amplitunerze Pioneer VSX-819H z Arcusami TS 100 na froncie oraz Klipschami Synergy B2 na tyle (plus kilkoma niepodłączonymi sprzętami w szafie). Czyli żadne typowe kino domowe, a kwadrofonia, do tego pozlepiana ze sprzętów z różnych parafii. Podłączone było toto pod plazmę Panasonica.

Niedawno jednak plazma poszła do lamusa, a na ścianie wylądował LG OLED C9. Wymieniony wyżej sprzęt grający - wobec już kilkuletniego utyskiwania żony na kable i robienie “serwisu elektronicznego” w mieszkaniu - trafił niedawno do nowych właścicieli.

Wobec powyższego rozglądam się za soundbarem lub sounddeckiem (chyba, że macie inny pomysł), który miałby robić za nagłośnienie w systemie kina domowego. Telewizor głównie robi za odtwarzacz do Netflixa i innych VOD, kablówki, a do tego podpięte są do niego nVidia Shield (wspomniana plazma nie była smart, a Shield to świetny player), PS4 oraz mój gamingowy pecet. Żona z jednej strony raczej nie przełknie kolejnego amplitunera i zestawu kolumn (plus jeszcze subwoofer), ale marzy się jej lepsze nagłośnienie niż same głośniki C9-ki (choć jakoś szczególnie źle nie grają), a najlepiej efekty Dolby Atmos (skoro telewizor wspiera…). Albo przynajmniej solidny soundbar bez Atmosa, ale z dobrym dźwiękiem i dodatkowym subwooferem.

Przeglądałem ofertę wielu producentów i - szczerze mówiąc - zgłupiałem. Tony płynącego zewsząd marketingowego pipczenia nie pozwalają dokonać relatywnie rozsądnego zakupu. LG - poza najwyższymi i pierońsko drogimi modelami - zbiera przeciętne recenzje. Takiej Yamahy - szczerze mówiąc - nie słuchałem i nie mam o niej wyrobionej opinii. A w super-genialne granie Kruger&Matz Odyssey 5.1.2 z Atmosem za 1999 PLN nie wierzę ;)

Nasz budżet także nie należy do najwyższych (ok. 2500 brutto), a na jeżdżenie i robienie odsłuchów nie ma szans. Z drugiej jednak strony to chyba rozsądny pułap, bo soundbar nawet z Atmosem to nadal głównie wirtualizacja efektu plus odbijanie dźwięku od ścian i sufitu - a nie odpowiednio rozstawione fizyczne punkty nagłaśniające.

Czy ktoś z Was mógłby podrzucić mi dobry trop, którym powinienem się udać? Póki co moja pula potencjalnych sprzętów wyszperanych w tym budżecie, które jako tako rokują, to:

Focal Dimension (+ z czasem zdecydowanie dokupić subwoofer)
Polk Audio MagniFi MAX SR
Quadral Magique

Hmmm…. help? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kubad napisał:

Jak dla mnie z soundbarem może być problem bo jako polepszenie dźwięku z tv daje radę to do muzyki się nie nadaje dodatkowo nie jestem ich zwolennikiem i wolałbym amplituner stereo z jakimiś kolumnami ale nie wiem jak stoisz z miejscem i czy wchodzi to wgl w rachubę.

Dzięki za odpowiedź!

Z miejscem stoję jak na zdjęciu - mógłbym postawić 2 głośniki podstawkowe zaraz obok wiszącego na ścianie telewizora. Maks. szerokość w jakiej mogłyby stanąć to 175 cm (to od zewn. krawędzi lewego do zewn. krawędzi prawego). Ich podstawa byłaby na wysokości 93 cm.

Amplituner stereo (szczególnie sieciowy) to też ciekawa opcja. Jesteś w stanie polecić jakiś zestaw w tym budżecie?

IMG_20191125_213658.thumb.jpg.41839f8d82ad3c9f38f74da81d1a05e4.jpg

Edytowano przez neoheresy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLED i dobry soundbar? 🤤

Napiszę wprost przekreślając że u mnie później coś kupisz 😛

czyś ty z byka spadł? Kupujesz fajny tv po to żeby audio zepsuło wszystko? No po co? Atmos z soundbara? Nie wiem czy NASA już tym dysponuje. Nie masz miejsca, weź klasyczny system 5.1 na mikro kolumnach jak kef 305 czy tannoy tfx. Zagra to dwie klasy wyżej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę dni temu brałem pod uwagę podobny schemat jak Ty, ale po przesłuchaniu większości dostępnych na rynku soundbarów doszedłem do wniosku, że nie ma to większego sensu.

Jedyny soundbar, który w mocno kontrolowanych warunkach (niski strop w pomieszczeniu odsłuchowym i tylne głośniki+sub) dawał fajny efekt przy filmach to samsung q90r. No ale tu już wchodzi w grę inna kwota (5000pln) 

W domu przy wyższym pomieszczeniu i większej kubaturze miejsca odsłuchowego na pewno nie brzmiałby tak fajnie. Do tego dochodzi masa problemów opisywanych na forach typu problem z lip sync, problem z przesyłaniem dźwięku przy niektórych tv itp itd.

U mnie przeważył rozsądek, poszedłem w klasyczny zestaw 5.1. Jak uda Ci się trochę zwiększyć budżet to spróbuj poszperać po niemieckim amazonie, ja dzięki temu oszczędziłem masę pieniędzy, cały zestaw wyszedł mnie o około 1500zł mniej niż w polskich sklepach :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy mega przecenę do 8 grudnia na baaardzo dobry soundbar. Nie ma naklejek o super nowych technologiach ale gra znakomicie, to stara dobra szkoła oparta o strojenie akustyczne i słuch, a nie dolepianie nalepek na kartonach, żeby zwiększyć sprzedaż, jak w przypadku wymienionej przez Ciebie firmy w pierwszym poście

https://sklep.rms.pl/polk-audio-surroundbar-9500-bt-9500bt-soundbar-z-bluetooth-i-bezprzewodowym-subwooferem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

OLED i dobry soundbar? 🤤

Napiszę wprost przekreślając że u mnie później coś kupisz 😛

czyś ty z byka spadł? Kupujesz fajny tv po to żeby audio zepsuło wszystko? No po co? Atmos z soundbara? Nie wiem czy NASA już tym dysponuje. Nie masz miejsca, weź klasyczny system 5.1 na mikro kolumnach jak kef 305 czy tannoy tfx. Zagra to dwie klasy wyżej.

Wręcz przeciwnie. Wątek jest celowo po to, byście trochę sprowadzili mnie na ziemię i zniechęcili do głupich pomysłów.

Póki co pomysł @kubad z amplitunerem stereo wydaje się rozsądnym kompromisem pomiędzy moimi oczekiwaniami a możliwościami (tak finansowymi i możliwością ustawienia sprzętu) i może mógłbym to podzielić na dwa etapy - najpierw amplituner i tymczasowo podpięte pod niego jedyne kolumny jakie mam - czyli Jamo E 510. A za powiedzmy pół roku zakup lepszych kolumn.

Jednorazowy zakup zestawu 5.1.2 z Atmosem to - poza wymaganym miejscem do poprawnego rozstawienia - realnie ok. 2000 za nie najtańszy amplituner i 3000 za nie najtańsze głośniki z subem - tego absolutnie nie jestem w stanie dźwignąć finansowo na raz, więc muszę zwrócić wzrok w stron "misia na miarę naszych możliwości".

Jeśli żona jakimś cudem dałaby się jednak przekonać do ponownego zagracenia pokoju głośnikami, to mógłbym teraz kupić amplituner HC za ~2500 i chwilowo grać w 2.1 (oprócz Jamo E 510 mam jeszcze gdzieś w szafie subwoofer Canton AS 5), stopniowo dokupując kolejne elementy zestawu (osobno).

No nic, mam o czym myśleć :)

Edytowano przez neoheresy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, poszukiwania zakończone. Finalnie stanęło na amplitunerze 2.1 Yamaha R-N602 i - jeszcze przez jakiś czas - wspomnianych już Jamo E 510. Mam nadzieję w najbliższych dniach sfinalizować zakup Yamahy.

Dziękuję wszystkim za pomoc, w szczególności zaś @Kubad. Choć to pewnie jeszcze nie koniec moich pytań na forum :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha kupiona, podpięta, skonfigurowana, sprzęty podpięte do niej. Podoba mi się to jak gra i cieszę się, że Was posłuchałem. Pozostaje teraz odkładać fundusze na zmianę głośników na coś większego i lepiej grającego niż moje Jamo.

Jedna jedyna uwaga - dźwięk z telewizora (LG C9) po optyku jest bardzo cichy. Wyjście optyczne tv przestawione na PCM. Musiałem w 602-ce podbić wejście (Options -> Volume Trim -> Input Volume Trim) o +10.0 dB, żeby jakkolwiek to grało. To normalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...