Skocz do zawartości

Wybór gramofonu


Recommended Posts

Hej, 

Od kilku miesięcy znajomy zaraził mnie przygotowaniem solidnej kolekcji audio vintage do relaksowania się przy winylach. Co prawda jestem amatorem, ale lubię dobry sprzęt. Jestem w trakcie kompletowania zestawu do pomieszczenia nad garażem. To co już mam to: Pioneer Exclusive m4a oraz Pioneer Exclusive C5. Teraz przyszedł czas na gramofon. W tej samej cenie mogę kupić Yamahę GT 2000L w stanie idealnym, sprawdzonym przez zaufanego specjalistę z praktycznie nowym oryginalnym ramieniem lub w przeciągu 2 miesięcy Pioneer Exclusive P10, którego stanu nie znam (ponoć ma być odnowiony, wyczyszczony z oleju, który posiada). 

Planowana wkładka to ortofon spu synergy gm.

Wolałbym mieć wszystko z jednego brandu, ale z drugiej strony wiem, że Yamaha to sprawdzony, pewny sprzęt w stanie bardzo dobrym. 

Co powinienem wybrać wg Was i dlaczego? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi. 

Miło by było jakbyście podpowiedzieli również odnośnie głośników do tego zestawu. Byłem bliski zakupu Klipsch Heresy III, ale chyba jednak wolałbym pójść w coś bardziej vintage - do tego zestawu. Chętnie Klipsch, ale może starsze... 

 

Jestem całkowicie świeży na forum, więc coś przeoczyłem, z góry przepraszam. 

Dzięki za podpowiedzi

 

pzdr, P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sqrak widzę, że szykuje się u Ciebie dosyć ciekawy zestaw :)

Mam spore doświadzenie w gramofonach, ale wspomnianych przez Ciebie modeli nie znam. Są to jednak wysokie modele, które są już sprzętem dosyć zaawansowanym.  Na papierze Yamaha jest trochę lepsza, ale to tylko na papierze. Czy tak jest w rzeczywistości, to już ciężko powiedzieć. Obydwa sprzęty to zawodnicy z wagi ciężkiej.

Jakbym nie miał możliwości porównania, to brałbym Yamahę, ale to tylko moje własne widzi mi się :) Za Yamahą przemawia również fakt, że masz ją ze sprawdzonego źródła. Przy zakupie sprzętu, który ma już kilkadziesiąt lat na karku, to bardzo istotny atut. 

 

Inną kwestią jest montaż wspomnianej przez Ciebie wkładki w tych gramofonach. Ten Ortofon ma bardzo sztywne zawieszenie i potrzebuje naprawdę ciężkiego ramienia żeby zagrać tak jak potrafi w pełni. Yamaha ma średnio ciężkie ramie. Wymagałoby ono dociążenia. Nigdzie natomiast nie mogę znaleźć informacji odnośnie masy efektywnej ramienia EA-10 z Pioneera... Wydaje mi się jednak, że też nie będzie to bardzo ciężkie ramię. Może osoba, która chce Ci sprzedać ten gramofon będzie wiedziała o tym coś więcej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sqrak napisał:

Yamahy GT 2000L lub Pioneera Exclusive P10? 

Bierz oba !!! Są piękne :) 

Sam jestem fanem Yamahy , ale kupując model Yp - 701 /  starszy od o 7 lat GT 2000L / , też patrzyłem na Pioneera . Na temat Yamahy jest faktycznie więcej informacji . Wg. mnie jeden i drugi gramiak to piękne egzemplarze , niech zadecyduje ślepy los lub stan techniczny , z góry gratuluję .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki:) 

Chyba zdecyduję się na Yamahę, bo ona faktycznie ma stan idealny. Wiem gdzie była kupiona. Wiem jakie problemy z puchnięciem warstwy wierzchniej ramienia czasami mają miejsce. Tutaj mam po prostu egzemplarz wręcz idealny jak na ten moment. Audio Autonomy: tak jak piszesz z tą wkładką jest trochę za ciężka na to ramię, które jest średniej wagi. Natomiast słuchałem jej właśnie u poprzedniego właściciela i jak dla mnie bajka. Do Yamahy dostaję dodatkową przeciwwagę również oryginalną od tej Yamahy, co właśnie rozwiązuje temat wagi tej wkładki. 

tomek4446: dzięki:) Wybór najprawdopodobniej padnie na Yamahę, bo po prostu eliminuję wówczas ryzyko, a mam 30kg w stanie świetnym. 

Dzięki za porady. Puszczę fotkę jak już będzie u mnie:) 

 

pzdr, P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaciekawiła wymiana ramienia, jakie były jej przesłanki? Wiesz może jakie w tej chwili jest "oryginalne" ramię, bo z tego co wiem to było kilka opcji?

Sam jestem jak to określiłeś amatorem ale przy takim gramiaku przewertowałbym net i dość szczegółowo przejrzałbym wszystko w sprzęcie. Może masz kogoś, kto od lat bawi się gramofonami i mógłbyś się nim posiłkować przy zakupie?  Nie dociekam szczegółu, lecz tu kwota może być i czterocyfrowa.

Powodzenia w zakupie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...