Skocz do zawartości

Lepszy przedwzmacniacz wbudowany we wzmacniaczu czy gramofonie?


Dawid Smoleń

Recommended Posts

Zastanawiają mnie wasze opinie, czy raczej wiedza, która mogłaby sugerować odpowiedź na pytanie:

Czy lepszy przedwzmacniacz gramofonowy posiadam we wzmacniaczu NAD c368, czy w gramofonie Audio-Technica AT-LPW40WN?

Myślę, że każdy ma swoje plusy i minusy, ale zastanawiam się jak to mniej więcej powinno wyglądać tzn. jakiej klasy sprzęt jest w jednym i drugim. Jeśli chciałbym kupić coś lepszego, to od jakiej ceny warto się rozglądać?

I pytanie bonusowe. Iść we wkładkę za ~1000 zł czy raczej przedwzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że to twój pierwszy gramofon. 

Więc kilka dobrych rad.

1. Jeśli kupisz gramofon z wbudowanym prento po prostu to sprawdź. Faktycznie różne elektroniki montują różnej klasy pre i raz jest tu lepiej raz tu.

2. Najpierw posłuchaj go z pół roku na wkładce seryjnej. Zobacz , posłuchaj jaki dźwięk oferuje gramofon. Później oo minimalnie takim czasie myśl o wymianie wkładki. Jaka jest reszta toru?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta toru to NAD c368 oraz PSB X1T.

Jest to mój pierwszy zestaw i jestem zachwycony. Miałem przyjemność porównania go w salonie z kilkoma innymi i jest on zupełnie w moim guście. Słucham muzyki głównie akustycznej.

Chciałem, żeby głównym źródłem muzyki w domu był gramofon. Sprzedawca zasugerował, bym od razu podpiął zestaw tak, by używać przedwzmacniacza z NADa, bo jest lepszy. Jakże wielkie było moje rozczarowanie gdy usłyszałem te same utwory podpinając do wejścia liniowego MacBooka i słuchając muzyki ze Spotify vs gramofon. Dźwięk z analogu miał chyba gorszą stereofonię i na pewno mniej wyraźne wysokie tony, w szczególności hi-haty i tamburyna były schowane. Nie wiem czy miał lepszą głębię, czy był po prostu bardziej basowy, ewentualnie tu można doszukiwać się plusów.

Zamieniłem więc przedwzmacniacz na gramofonowy i voila - stereofonia i wysokie tony błyszczą jak lubię. Jest znacznie lepiej na tym przedwzmacniaczu. Co do Mac vs gramofon dopiero się osłuchuję, więc mogę relację zdać później, wydaje mi się jednak, że dźwięk z MacBooka jest bardziej dynamiczny niż z analoga, bardziej żywy. Coś jak różnica między NAD c338 a c368, choć nie do końca. 

Trafiłem też na opinię, że dźwięk z gramofonu ma szanse grać lepiej niż cyfrowy, ale przy dobrych gramofonach, widzę też jak duża różnica jest między tymi dwoma przedwzmacniaczami. Temat jest szalenie wciągający, jestem oczarowany muzyki którą słucham i już kombinuję co by tu i kiedy zmienić. Ponieważ muzyka z Maca na razie mi się bardzo podoba, celuję w zmiany w gramofonie.

Dodam też że kabel do gramofonu mam za ponad 200 zł, a do MacBooka za 30...

Edytowano przez Dawid Smoleń
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Temat analogu jest bardziej skomplikowany niż osobom niezorientowanym się wydaje. Tak naprawdę kilka rzeczy składa się na finalnie brzmienie gramofonu. Istotny jest oczywiście przedwzmacniacz, wkładka, ramię, sam gramofon jak i reszta toru oraz sama jakość realizacji płyt winylowych. Ludziom się wydaje, że jak kupią gramofon i do tego jakąś płytę, dźwięk ich oczaruje i powali. To tak nie działa. Znaleźć dobrze zrealizowany płyty czy to z obecnej produkcji, czy z lat wcześniejszych wcale nie jest łatwo. Nie rzadko może się okazać, że ten sam utwór brzmi lepiej na płycie CD czy Tidalu. Cena również nie musi tu być wyznacznikiem jakości, tzn. jeżeli zapłaciłem za płytę winylową 120-150zł to musi grać dobrze. Nie musi :)  Nie ma też jednoznacznej dobrej recepty na to gdzie je kupować. Czasami się trafi lepiej, czasami gorzej... Mogę jedynie zasugerować sklepy, które specjalizują się w sprzedaży winyli, zwłaszcza tych z lepszych tłoczni. Co do przedwzmacniacza i pytania, który u Ciebie zagra lepiej? Ten w gramofonie, czy ten we wzmacniaczu, jedyną osobą, która może to sprawdzić jesteś Ty! :)  Zewnętrzny potrafi zagrać lepiej, ale te lepiej grające to wydatek rzędu od 1000zł w górę... Dobra wkłada od 800zł w górę. Np. Ortofon 2M-Blue.

Pozdrawiam,

Q21.r

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć to offtop, chętnie usłyszałbym taką sugestię co do sklepów, interesuje mnie Kraków. Chętnie też usłyszałbym o tłoczniach. Ciekawe jak wypadnie porównanie na większej liczbie płyt. Ja sprawdzałem głównie na Dire Straits - Brothers in Arms, nowe wydanie, świeża płyta oraz Brodka - Granda, tak samo i starsza Norah Jones z popularnej sieciówki, choć ta płyta jest bez wątpienia schrzaniona. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przyjadę do Oświęcimia. Żałuję, że wcześniej o Was nie słyszałem.

Dowiedziałem się w sumie tyle, że muszę sam sprawdzić który przedwzmacniacz jest lepszy, uważać na płyty winylowe, oraz że zewnętrzny przedwzmacniacz może być przyzwoity za 180 zł lub 1000 zł.

Temat do zamknięcia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...