Skocz do zawartości

Nowe stereo do dużego pomieszczenia


Jay_Jay

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów,

Powód zmiany 

Od razu przepraszam za ten elaborat, ale do rzeczy. W związku z niedawną przeprowadzką do nowego mieszkania, i po dojściu do wniosku, że stare stereo nie nadaje się do tej kubatury pomieszczenia od kilku miesięcy czytam fora i przeglądam różne oferty sprzętu audio, żeby wymienić swojego pioneera a616 oraz Tannoye M1 na coś nowego i większego i bardziej funkcjonalnego.

Pomieszczenie 

Nowe pomieszczenie odsłuchowe to salon 12 m^2 z aneksem kuchennym ok 9 m^2 otwarty na jadalnię i korytarz. W sumie ok 30-35 m^2 powierzchni otwartej, średnio zaadaptowane akustycznie. Odległość słuchacza od kolumn ok. 3m.

Poszukiwania

W związku z tym szukam kolumn podłogowych o ciepłym brzmieniu, dobrej wyraźnej średnicy oraz delikatnej górze, która nie kłuje w uszy. Częściej do cichszego słuchania, ale żeby głośno też się gubiły. Po długich poszukiwaniach padło na STX Electrino 250 oraz Heco Aurora 700. Warunek od żony nie do przeskoczenia to kolor kolumn - biały. Budżet założony na początku to 3500 zł za nowy sprzęt, ale już widzę, że się nie zmieszczę ale o tym za chwilę.

Odsłuch 

Pojechaliśmy na odsłuch w/w kolumn. Mieliśmy tylko 2 godziny, więc trzeba było się streszczać z odsłuchem. Na pierwszy ogień poszły STX. Grało to pod Onkyo A9150. 30 min odsłuchu i wniosek, jest ok, ale brakuje mi tu tego czegoś, wypełnienia, ciężaru dźwięku. Zmieniliśmy kolumny na Heco. Ten sam wzmacniacz. Pierwsze dźwięki i szczęka mi opadła. To jest to! Ponad 40 min odsłuchu, zakochałem się w tym dźwięku, żona zaakceptowała kolor biały od Heco, jest dobrze, kolumny wybrane. Ale chcieliśmy jeszcze ich posłuchać z innymi wzmacniaczami. Na drugi strzał poszedł Denon PMA 800NE. Bas jeszcze mocniejszy, co mi się nawet spodobało, ale za to góra strasznie kłuła po uszach, dźwięk strasznie atakował słuchacza. Stwierdziliśmy, że Denon odpada. I tu niestety czas odsłuchu dobiegł końca, bo sklep już zamykali, a jeszcze chcieliśmy posłuchać Heco z Marantzem pm6006 oraz Onkyo 8250/8270. Mówi się trudno, jednak nie daje mi to spokoju. Po rozmowie ze sprzedawcą byłem przekonany na to onkyo 9150, ale nadal mi chodzi po głowie amplituner sieciowy od Onkyo oraz ciekawość, jak to gra z Marantzem. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w doborze elektroniki do wybranych Heco. 

Funkcjonalność 

Czego tak naprawdę oczekuje od funkcjonalności to połączenie TV (Samsung seria 7000) z kolumnami (SPDIF lub HDMI, brak wyjść analogowych) oraz połączenie komputera ze wzmacniaczem bezprzewodowo (Spotify, TIDAL oraz YT i nie tylko). Przeszkody jakie widzę to w połączeniu tv ze wzmacniaczem optykiem wymusza na mnie ciągłą zmianę wyjścia audio kiedy nie chce słuchać przez kolumny (brak automatycznego wykrywania) lub ciągle włączony wzmak i słuchanie tylko przez kolumny- uciążliwe. W połączeniu komputera ze wzmacniaczem bezprzewodowo to praktycznie dobre by było Bluetooth żeby dać na kolumny wszystkie dźwięki nawet systemowe a nie tylko z poszczególnych aplikacji. Nie wiem kompletnie co wybrać. Czy ma być to 8270 i tv po hdmi, komputer po sieci i bt, czy wzmacniacz z jakimś najtańszym odtwarzaczem sieciowym np od yamahy, czy 8250 i tv po optyku, reszta po sieci/bt. A może macie jakiś inny pomysł? 

Prośba

Doradźcie coś proszę, bo zaraz zwariuję. Wiem, że w 3500 zł nie da rady się zmieścić pewnie, ale chciałbym też nie zrujnować bardzo budżetu, więc im mniej powyżej limitu tym lepiej, najwyżej będę kombinował i kupię elementy później albo na raty, nie wiem choć tych ostatnich chciałbym uniknąć. 

Jak się ma dźwięk z Onkyo 8250/8270 oraz marantza pm6006 do Onkyo A9150?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podobało Ci się Onkyo 9150 i Heco Aurora to je wybierz. Dolozysz Yamahe wxad-10 I masz sieć, Bluetooth, we wzmacniaczu masz wejścia cyfrowe np na TV. Miałem też wzmacniacz 8 miesięcy i ja się z nim bardzo lubiłem. Moim zdaniem gda lepiej od 8250/8270 ale tam masz znowu większą funkcjonalność i trochę zaoszczędzisz i będzie wygodniej, ale moim zdaniem kosztem dźwięku. Nie ma rady, musisz posłuchać. Jeżeli 8250 Ci się spodoba to możesz spróbować Pioneera sx-n30, to praktycznie to samo a można często kupić taniej.  Najtaniej bez targowania co znalazłem 8250 + Aurora 700 to około 4400 jeżeli ma być sprzęt nowy. 

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przemawia do mnie rozwiązanie wzmacniacz i taka yamaha. Podczas odsłuchu dane Onkyo a9150 było podłączone pod sonosa connect. Do niego łączyłem się bezprzewodowo, a dalej po analogach do wzmacniacza. Czy taki sonos mógł mocno wpłynąć na to jak to Onkyo zagrało? Rozumiem, że pomieszczenie odsłuchowe to nie mój salon, ale czy podmieniając źródło jakim był sonos na np yamahe dalej dźwięk będzie zbliżony? Bo zastanawiam się czy upierać się na Onkyo, czy może jednak wziąć pod uwagę inne wzmacniacze z daciem skoro i tak nie będę miał sonosa w swoim zestawie. Poza tym samo Onkyo 9150 nie jest demonem mocy i nie wiem czy sugerować się tym przy wyborze. Biorę pod uwagę jeszcze Marantza pm6006 i dorzucam Cambridge Audio cxa60 ze względu na większą moc. Który z tych wzmacniaczy lepiej zgrał by się z Heco Aurora 700? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco Aurora 700 to bardzo dobry zestaw kolumn i właśnie przy tym wyborze pozostałbym. Na pewno znacznie lepszą opcją dźwiękowo jest podłączenie wzmacniacza typu Marantz PM6006 lub Onkyo A-9150 lub bliźniaczy Pioneer A-40AE niż amplituner sieciowy klasy Onkyo TX-8250. Dopiero amplitunery typu Yamaha R-N803D czy Onkyo TX-8390 zapewnią taką jakość jak wzmacniacze. 

Osobiście zbudowałbym system na bazie wzmacniacza Marantz PM6006 z Heco Aurora 700.

Jeśli masz możliwość, zapraszam serdecznie na odsłuchy do naszego salonu. Zapraszam także do kontaktu w sprawie indywidualnej wyceny, teraz oferty Black Friady!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubad napisał:

@Tomasz S.. Jeżeli wybór Onkyo 9150 i sieciowa yamahy to ja bym wybrał wyższy model odtwarzacza np-s303 lub mniejszy gabarytowo wxc-50 grają zdecydowanie lepiej od wxad-10 ale i kosztują więcej. 

Miałem u siebie wxad-10, chromecast audio, ns-6130, malinę z hifiberry dac Pro +, laptopa z daphille, testowałem też 3 różne DAC i z nimi łaczylem na różne sposoby. Moim zdaniem Streamer to ostatnie co wpłynie na dźwięk w porównaniu do wzmacniacza i kolumn. Wxad-10 jest funkcjonalna i brzmi dobrze, jeżeli budżet nie jest z gumy to ja bym właśnie od tego lub maliny zaczął. Z wszystkiego co miałem najlepiej zagrało NS-6130 ale też było najdroższe. Pytanie czy ta różnica rzeczywiście tak bardzo wpływa na odbiór bo to kwestia bardzo  często indywidualna. O stremerze z wyższej półki trzeba myśleć mając dobry wzmacniacz i kolumny. Są na forum zadowoleni użytkownicy z wzmacniacza i powyżej 10k i maliną. Dalej obstaje przy swoim WXAD-10. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może przesadą jest płacenie tak dużo za streamery ? :) Dla każdego coś miłego, każdy słucha swoimi uszami w swoim pomieszczeniu. Ja obecnie wolałbym malinkę  Allo Digione Signature podłączyć do dobrego DAC i zasilania niż wydać 7 tys na dobry streamer. No ale odchodzimy od tematu, tutaj jest mowa o komplecie za ~~4tys. A w tym budżecie WXAD-10 to pewniaczek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mój wybór padnie na wzmacniacz to powiedzmy, że streamer kupię później, więc go pomińmy narazie. Dobierając  wzmacniacz do Heco, w jakiej kolejności  byście ustawili pod względem oczekiwanego przeze mnie dźwięku Onkyo 9150, Marantz pm6006, Onkyo 8250 (potraktujmy go jako goły wzmacniacz a nie sieciówkę). @rms.pl może mieć też rację, po co kombinować jeżeli takie 8250 byłoby dobre i wtedy wyszłoby najtaniej. Dużo będzie odstawał od pozostałej dwójki? CXA60 chyba odpuszczę, mimo promocji na niego wychodzi nieco za dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety yamaha rn803 wykracza mocno poza budżet, z Heco robi się prawie 6 tysięcy :( Ten Pionner a40 to nie czasami takie Onkyo 9150 tylko z delikatnymi  różnicami w złączach? Cena za pioneera dość kusząca, ale opinie o nim takie średnie. Yamaha as701 to nie będzie za jasny zestaw (taki krzykliwy w górnym paśmie, coś jak denon pma 800ne)? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja dynamicznie się zmieniła (dosłownie zamówienie złożone w 20 min razem z telefonem do sklepu, czy mi się czasami cena nie przywidziała), cena Heco spadła na tyle, że zdecydowałem się wziąć do nich Cambridge Audio CXA60. Tak, więc teraz czekam już na kuriera. Wybór niestety w ciemno, ale takie życie. Czy ten CXA60 to dobry wybór do Heco Aurora 700? Czuję nutkę niepewności, najwyżej skorzystam z 14 dniowego zwrotu. Co sądzicie o takim zestawieniu? Przy okazji, jakie kable byście polecali (nie za miliony) do takiego połączenia? Odsłuch Heco i Onkyo był na kablach Melodika MDC 2400G. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano porwał, aż sam siebie zaskoczyłem, bo od rana broniłem się rękami i nogami, żeby tylko tak się nie stało haha :D Tak myślę nad tymi kabelkami teraz i chyba muszę po prostu poczekać i posłuchać jak to gra i może ew. wtedy dobrać kabelki, żeby np pozbyć się niechcianych efektów, jakby takie się pojawiły :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...