Skocz do zawartości

PM6006 + Tannoy F4 - co wymienić :)


Piotrek Pszczoła

Recommended Posts

Hej,

 

w sumie to pytanie jak w temacie :)

Jakiś czas temu poszukiwałem DACa do tego zestawu, ale po czasie w sumie cieszę się, że tego nie zrobiłem, bo chyba potrzebuję jednak większych zmian.

 

No więc teraz mam: Marantza PM6006 i Tannoye F4 kupowane nieco w ciemno, do tego gramofon Universum F2095, DAC aktualnie ten z Marantzu i zewnętrzny Audiotrak ProdigyCube z Bursonem V5i.

I ogólnie jest nieźle, ale jest niedosyt. Dźwięk jest dość mocno basowy, góra bardzo delikatna, bas trochę buczący, brak punktowego uderzenia. Na pewno winna jest tu częściowo akustyka, czego jestem świadom bo pomieszczenie jest ciężkie i niesymetryczne, no ale cały czas mam wrażenie, że jest jednak potencjał w kolumnach/wzmacniaczu.

Czego bym oczekiwał:  mniej buczącego i rozlanego basu, więcej punktowego uderzenia, bardziej klarowny dźwięk z większa ilością i jakością góry pasma.

Słucham głównie: spokojnego rocka (często w akustycznych wersjach), muzyki filmowej, trochę klasyki, czasem jakiś pop i pomijalnie mało mocniejszych brzmień

 

W załączeniu zdjęcia sytuacyjne - te kolumienki na szafce stoją tylko tymczasowo - kupiec nie miał czasu ich sobie odebrać :) Kolumny podłogowe stoją po bokach szafki rozstawione na około 2,1m, do słuchacza na sofie jest jakieś 2,2m po trójkącie.

Do odsłuchu często wysuwałem lewą kolumnę praktycznie poza obrys ściany a prawą prawie na środek dywanu i przesuwając fotel tworząc trójkąt jakby w poprzek pokoju - wtedy buczenia jest zdecydowanie mniej, scena się poprawia, bas się mniej wzbudza, ale dalej to nie jest to. Załączam 2 rysunek poglądowy - na czerwono standardowe ustawienie, na zielono miejsca ustawienia kolumn i fotela kiedy jest lepiej.

 

I teraz w sumie pytanie: czy wymiana wzmacniacza ma sens, czy jednak te kolumny tak grają i już - trzeba poszukać czegoś innego? No a jeśli tak to gdzie zacząć żeby otrzymać dźwięk bardziej zbliżony do tego czego szukam?

Sam kwadrat w centrum ma ok 18m2, dodając kuchnię i przedpokój wychodzi 24m2

Może te kolumny są jednak za duże do tego pomieszczenia i lepiej szukać większych podstawek? Raczej wolałbym podłogówki, bo monitory i tak trzeba na standach bo pewnie rozstaw jak na zdjęciu 1,6m  gdyby stały na szafce tv jest zbyt mały.

Budżet wolałbym do 2k, może niewiele więcej, oczywiście jak najbardziej używki, bo obawiam się, że nowe bedzie ciężko. Ale jeśli jest coś co warto, to chętnie przemyślę/posłucham.

No chyba, że jednak np. mocniejszy wzmacniacz tu by coś pomógł?

Fajnie by tez było, gdyby kolumy potrafiły dobrze zagrać cicho, te Tannoye F4 mam wrażenie, że tego nie za bardzo lubią i lepiej im jest przy dużej głośności - a w mieszkaniu jest to ryzykowne jeśli robi się to za często dla niby wyrozumiałych sąsiadów :)

 

Niezły koncert życzeń to wypisałem, no ale może chociaż podpowiecie gdzie zacząć :)

 

Plan.png

20191128_183244.jpg

20191128_183340.jpg

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz zostaw, to dobra integra, która w połączeniu z dobrymi kolumnami potrafi zagrać zgodnie z Twoimi preferencjami. Wymieniłbym zdecydowanie kolumny. Spójrz na Polk Audio S50E, które teraz w ofercie Black Friday są dostępne w super cenie. Dobrą propozycją będzie także Melodika BL40MK3 oraz troszeczkę drożej, ale także w ofercie BF zrobimy dobrą cenę Pylon Audio Sapphire 25.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy oraz indywidualne oferty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nieco sprzeczne informacje :)

 

Pytanie, które mi się nasuwa, to czy ten model Tannoy XT6F faktycznie rozwiązałby problemy o których pisałem czyli pelniejszym graniem z mniejszą głośnością i czy one faktycznie grają dźwiękiem innym niż F4, czyli jaśniejszym, z bardziej precyzyjnym basem, idealnie gdyby też mniej budzącym, ale to pewnie bardziej kwestia akustyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotrek Pszczoła napisał:

Hmm, nieco sprzeczne informacje :)

 

Pytanie, które mi się nasuwa, to czy ten model Tannoy XT6F faktycznie rozwiązałby problemy o których pisałem czyli pelniejszym graniem z mniejszą głośnością i czy one faktycznie grają dźwiękiem innym niż F4, czyli jaśniejszym, z bardziej precyzyjnym basem, idealnie gdyby też mniej budzącym, ale to pewnie bardziej kwestia akustyki.

No właśnie miałbym wątpliwości, czy Xt 6F będzie dla Ciebie dobrym wyborem. To oczywiście znacznie lepsza kolumna, ale charakter grania ma podobny. Już model wyższy XT 8F jest bardziej otwarty, analityczny. Ale to droższa i większa konstrukcja. Ja pozostałbym przy innych opcjach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

No właśnie miałbym wątpliwości, czy Xt 6F będzie dla Ciebie dobrym wyborem. To oczywiście znacznie lepsza kolumna, ale charakter grania ma podobny. Już model wyższy XT 8F jest bardziej otwarty, analityczny. Ale to droższa i większa konstrukcja. Ja pozostałbym przy innych opcjach.

Piotrek, weź wzmacniacz pod pachę i pojedź do dobrego salonu audio i tam posłuchaj kilku zaproponowanych zestawów głośnikowych. Ja korzystałem kilka razy z Q21 i jak nie masz tam daleko, to polecam. Sam u nich trochę sprzętów kupiłem. Nie kupuj niczego bez odsłuchu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek001 napisał:

Piotrek, weź wzmacniacz pod pachę i pojedź do dobrego salonu audio i tam posłuchaj kilku zaproponowanych zestawów głośnikowych. Ja korzystałem kilka razy z Q21 i jak nie masz tam daleko, to polecam. Sam u nich trochę sprzętów kupiłem. Nie kupuj niczego bez odsłuchu!

To najlepsze rozwiązanie, nie wybierzesz dobrze bez odsłuchów, warto poświęcić trochę na to czasu i później cieszyć się z systemu, który będzie sprawiał Ci przyjemność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, pewnie tak zrobię.

Czy można założyć, że Tannoy 7.4 gra podobnie do F4? No bo pewnie dobrze byłoby mieć jednak jakiś punkt odniesienia porównując kolumny w dobrze zaaranżowanej sali.

Skoro wg S4Home taka Melodika czy Polk to podobna klasa do F4, to gdzie warto szukać żeby jednak było także lepiej jakościowo? AA Phoebe?

Jak najbardziej jestem otwarty także na sprzęty używane, więc jeśli nic nowego w podobnym budżecie mi nie podejdzie, to może ktoś coś będzie w stanie zaproponować że sprzętu używanego?

Czy Monitor Audio nie byłby tutaj tez warty posłuchania? Nowe albo jakieś używane, starsze modele?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wiesz w Twoim budzecie bedzie ciezko o nowe kolumny podlogowe. Wiadomo tez iz samo pomieszczenie nie pomaga w dobrym dzwieku, a z drugiej strony nie wszyscy chca lub moga to zmienic zeby poprawic akustyke.

Dnia 30.11.2019 o 10:01, Piotrek Pszczoła napisał:

Czy Monitor Audio nie byłby tutaj tez warty posłuchania? Nowe albo jakieś używane, starsze modele?

MA z MARANTZ to nie wiem czy nie bedzie znowu za duzo wysokich tonow, ale posluchac zawsze warto i ocenic samemu.

Z nowych kolumn podstawkowych w tym budzecie:

Polk Audio RTi A3, Polk Audio Signature S20 lub znacznie drozej ale z lepsza jakoscia dzwieku Dynaudio Emit M20.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, lysyrafal napisał:

Tak jak wiesz w Twoim budzecie bedzie ciezko o nowe kolumny podlogowe. Wiadomo tez iz samo pomieszczenie nie pomaga dobrym dzwieku, a z drugiej strony nie wszyscy chca lub moga to zmienic zeby poprawic akustyke.

MA z MARANTZ to nie wiem czy nie bedzie znowu za duzo wysokich tonow, ale posluchac zawsze warto i ocenic samemu.

Z nowych kolumn podstawkowych w tym budzecie:

Polk Audio RTi A3, Polk Audio Signature S20 lub znacznie drozej ale z lepsza jakoscia dzwieku Dynaudio Emit M20.

No tego się spodziewałem własnie, dlatego prosiłem o jakieś propozycje nawet z modeli używanych. 

Dzięki za kolejne typy :)

 

24 minuty temu, 1Ender napisał:

Zadzwoń do 

http://www.bmn.com.pl/

Pozdrawiam 

A tego z kolei to w ogóle nie znam - ale zapoznam się  - dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.11.2019 o 10:12, Piotrek Pszczoła napisał:

Hmm, nieco sprzeczne informacje :)

 

Pytanie, które mi się nasuwa, to czy ten model Tannoy XT6F faktycznie rozwiązałby problemy o których pisałem czyli pelniejszym graniem z mniejszą głośnością i czy one faktycznie grają dźwiękiem innym niż F4, czyli jaśniejszym, z bardziej precyzyjnym basem, idealnie gdyby też mniej budzącym, ale to pewnie bardziej kwestia akustyki.

Innym, Dual Concentrik robi znaczą różnice.

Ale nie zagrają lepiej cicho. Każdy Tannoy rozwija skrzydła wraz ze wzrostem potencjometru.

Dnia 29.11.2019 o 10:36, Q21 napisał:

To oczywiście znacznie lepsza kolumna, ale charakter grania ma podobny

F4 z XT6F ma podobny charakter grania? Zapraszam na kawę chłopaki :):)  F4 załatwię.

Dnia 30.11.2019 o 10:01, Piotrek Pszczoła napisał:

Czy można założyć, że Tannoy 7.4 gra podobnie do F4

Tak tu podobnie jest. Chodź F4 grają spokojniejszą górą.

Chcesz iść w górę z dźwiękiem to proponuję KEF Q750, Dynaudio EMIT 20, Studio 16 HZ Canto Grand albo PMC GOLD.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

KEF już 2 raz się przewinął :)

Hmm, tak spoglądałem trochę w kiedynku KEF, ale bardziej Q550 jako chyba nieco bardziej odpowiednie do metrażu i bliższe ceną - no chyba, że graja jakoś wyjątkowo słabo w porównaniu do Q350 albo Q750?

Nie za bardzo widzę jakieś propozycje z modeli bardziej używanych, więc pewnie nie pozostanie mi nic innego jak umówienie się na jakiś odsłuch i porównanie tego co mam z podanymi tu propozycjami.

Ewentualnie zamówienie do domu, choć nie wiem czy jest sens targać kilka modeli, żeby to sprawdzić u siebie - no ale pomyślę - koledzy z s4Home i Q21 zwykle zachęcają do tej opcji :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jestem w takim szoku, że postanowiłem odświeżyć temat :)

 

Otóż w przypływie beznadziei postanowiłem jeszcze pokombinować ze sprzętem, który mam. Naczytałem się opinii, obejrzałem kolumny z każdej strony i się okazało, że umożliwiają one bi-wiring.

Stosunek do tego mam bardzo ostrożny, ale postanowiłem spróbować.  Kolumny miałem podłączone jednym kablem ze wzmacniacza, do zacisków oznaczonych jako HF.

No i co zrobiłem: wywaliłem zworki, odłączyłem vintydżowe kolumny JVC od wzmacniacza i połączyłem 2 przewód do zacisków B Marantza i drugi koniec do zacisków LF

 

No i kurde niesamowite - jest lepiej!

Średnica zyskała mięsa i wyszła nieco do przodu, wokale są znacznie bliżej słuchacza, bas zyskał kontroli, zauważalnie mniej buczy, doszło punkowe uderzenie.

Góra została tam gdzie była, nic się nie zmieniło - dalej jak na mój gust jest jej tam nieco za mało.

Czary? Placebo chyba wykluczam, bo połączyłem z powrotem i stare problemy wróciły.

Czyżby fabryczne zworki były problemem? Nie powiem, wyglądają nieco na utlenione na wierzchu, choć bez tragedii, no ale w sumie kilka lat te kolumny już mają.

 

W międzyczasie zastanawiałem się nad kolumnami Tannoy DC6T, poprzednikami XT6F, jednak ponoć one wolą się z jakimiś gęściej grającymi wzmacniaczami.

 

W sumie pytanie pozostało - czy może warto podpiąć jednak inny wzmacniacz? DAC i przewody narazie zostawiam w spokoju (Ultralink Contractor Grade 2C - totalnie nic o nich nie można w necie znaleźć :) )

Kusi mnie jakiś używany Marantz PM8005, ale jest sporo opinii, że w porównaniu do PM6006 nie szaleje z basem, a jednak ten poziom co jest chciałbym utrzymać - i tak przez akustykę nie ma go jakoś wyjątkowo dużo. Pytanie czy jest sens do tych kolumn ...

 

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...