Skocz do zawartości

Stereo czy kino domowe do pokoju 10m2


Lolek90

Recommended Posts

Witam forumowiczów ;)

Jako że nowy TV już zakupiony, pozostaje mi kwestia systemu audio. Ze względu na niewielkie gabaryty pokoju w pierwszej chwili myślałem nad soundbarem, jednak po odsłuchaniu paru egzemplarzy czuję rozczarowanie i niedosyt, pomijając bas to dużej różnicy względem głośników oleda lg nie uświadczyłem. W związku z tym padł zaniechany kiedyś pomysł zestawu audio na kolumnach. Pokój dość ciężki do ogarnięcia (przynajmniej z mojego punktu widzenia), dodatkowo z otwartym przejściem do drugiego, jeszcze mniejszego pokoju - w załączniku nabazgrany na szybko układ pomieszczeń. Marzy mi się zestaw 5.1 z frontami podłogowymi, jednak zarówno metraż jak i ułożenie mebli nieco komplikuje sprawę. Pierwsza rzecz, to nie wiem czy przy takiej kubaturze pomieszczenia kolumny podłogowe nie będą dudnić, zwłaszcza że nie bardzo mogę odsunąć je od ściany na prawidłową odległość. ( Czy przedni bass reflex lepiej sprawdzi się w tym przypadku?) Drugi problem to znalezienie odpowiedniego miejsca na surroundy. Podstawki nie wchodzą w grę, a wydaje mi się że wisząca kolumna mogłaby w tym wypadku wyglądać komicznie, lub grać nieco gorzej. W związku z tym zastanawiam się czy najlepszym kompromisem nie byłby zestaw stereo. Zastosowanie to w większości filmy, seriale i kanapowe rozgrywki na konsoli, stąd bardziej odpowiedni byłby zestaw 5.1. Muzyka okazjonalnie. Mając na uwadze powyższe ograniczenia, bylibyście w stanie doradzić mi jakie waszym zdaniem byłoby najlepsze zestawienie sprzętu do nagłośnienia? Dodam że mieszkanie w bloku, więc raczej nie będę testował cierpliwości sąsiadów.  Budżet z przewodami to tak ok. 5000 zł. W przypadku kina mam upatrzony ampli Yamahe 685, albo denona x2400. Co do kolumn jak i wzmacniacza w przypadku stereo niestety pomysłów brak.

 

uklad.jpg

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
raczej nie widzę tutaj możliwości zbudowania systemu 5.1, moim zdaniem lepsza opcją będzie zastosowania klasycznego amplituner sieciowego stereo i dwóch kolumn podłogowych, ewentualnie w przyszłości dokupienie subwoofera do filmów.

W takiej opcji nie ma sensu kupowania amplitunera 5.1, w podobnym budżecie zakupisz znacznie lepszy dźwiękowo amplituner 2-kanałowy. Warto także zwrócić uwagę na modele wyposażone w złącza HDMI, które pozwolą Ci na podłączenie wszystkich źródeł audio-video do amplitunera i wyprowadzeni jednego kabla HDMI do telewizora. Amplituner stanie się takim centrum sterowania audio-video. Spójrz na Denon DRA-800H lub Onkyo TX-8270, ewentualnie najnowszy, znacznie lepszy Onkyo TX-8390. Denon jest bardziej plastyczny, ciepły, gesty, spokojniejszy. Onkyo jest bardziej analityczne, szczegółowe, szybkie i energiczne. Wszystkie urządzenia mają pełną funkcjonalność sieciową.

Bardzo dobrym uzupełnieniem byłyby kolumn Polk Audio S50E. To szybkie, energiczne, dynamiczne granie. To świetne połączenie szczególnie z amplitunerem Denon. Spójrz także na Tannoy Mercury 7.4 szczególnie w połączeniu z Onkyo oraz Q Acoustics 3050. Przy trochę wyższym budżecie świetnym wyborem będzie Kef Q550.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza. To tylko kilka konkretnych propozycji, w salonie na miejscu u nas masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Q21

Naprawdę?

Podłogówki do 10m? 

Robicie sobie jaja z ludzi, czy chcecie się pozbyć tego, co nie schodzi?

Zawsze Was szanowałem, ale to, to już przesada, chyba zmienię zdanie o Q21.

 

Zobacz, że całe pomieszczenie ma znacznie więcej niż 10m2, prawie 20m2, jeszcze jest otwarte przejście do drugiego pomieszczenia, a nasza propozycja to małe podłogówki. Odległość od sofy do ściany to 3m. Spokojnie można zastosować mniejsze modele podłogówek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszedł w kino. Jednak. Skoro myślałeś o soundbarze to myślę że kino domowe zrobi ci robotę. Ja bym poszedł w mikro system jak Yamaha 485 z magnat 5.1, tannoy tfx i tym podobne. 

Przerabiałem to w 9 metrach. Niby muzyki słuchałem ale więcej oglądałem i finalnie lepsze wrażenia miałem z kina jednak :)

ale jak chcesz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście bardzo dobrze że odrzuciłeś jakikolwiek soundbar. W tym metrażu myślę że nie ma sensu ładować się w 5.1 przy zestawie stereo jesteś wstanie uzyskać fajny efekt dodatkowo dorzucić suba.  

Co do głośników z bass reflexem z przodu jeżeli nie masz miejsca na odejście z głośnikami od ściany to będzie jedyne rozwiązanie. Byłeś zainteresowany Yamaha 685 więc coś podobnego ale w stereo to yamaha rn602 do tego monitory elaca debut 2.0 b6.2 i subwoofer magnat 302a. Mieścisz się tym zestawem w 5k. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak zróżnicowane propozycje.

Najbardziej nastawiony byłem właśnie na podłogówki, ale ze względu na rozmiar pomieszczenia, obawiam się czy to nie będzie jeden wielki hałas. Chyba najlepiej wypożyczyć coś do sprawdzenia, tylko że w mojej okolicy ciężko o takie usługi. Z kolei do takiego mikro zestawu mam obawy, czy to zagra tak jak bym chciał, czy jest to rozwiązanie trochę lepsze niz soundbar. (Miałem do czynienia z takimi zestawami tylko przy komputerze, dlatego jeśli sie mylę to może wyprowadzicie mnie z błędu :) ) mam świadomość, że dla moich zastosowań lepiej sprawdziło by się kino, ale nie man pomysłu jak upchnąć głośniki z tyłu/po bokach. Jedyna opcja to na oparciu nakapy, lub wieszane do ściany. Stereo rozważam jako ostatecznośc, bo nie chciałbym zostać z dźwiękiem z samego TV. Czy zestaw z kolumnami podłogowymi z przodu i jakimiś malutkimi surroundami ma sens? Wiem że najlepiej, jakby były to 4 takie same kolumny, ale miejsce skutecznie mnie ogranicza. Dodam, że jestem w tej chwili na dorobku z moją narzeczoną i możliwe ze w niedalekiej przyszłości zestaw stanie w wiekszym pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek, czy za sofą jest ściana,  czy tylko biurko?

Nie bój się podstawkowych, ja monitorami gram w prawie 20m i jest bardzo dobrze.

Poza tym uważam, że monitory np. w cenie 3tys będą zawsze lepsze niż podłogówki w podobnej.

Lepiej też filmy oglądać z dobrego stereo, niż byle czego w 5 kanałach,  przy okazji masz lepszą jakość przy słuchaniu muzyki.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kino można zrobić w takim pomieszczeniu , tylne głośniki możesz sobie na suficie podwiesić (typowe montażowe jak do atmos) albo jakieś mniejsze , ew. dali alteco na ścianie za głową (mają przełącznik by mocniej w dół dźwięk leciał).

Przecenione onkyo 686 można tanio trafić , do tego może reszta w oparciu o dali ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DiBatonio, tak za sofą jest ściana, w dodatku najprawdopodobniej nośna co skutecznie zniwelowało plan jednego dużego pokoju. Myślałem nad monitorami, ale porządne podstawki też trochę kosztują i zajmują miejsce jak podłogówki stąd bardziej skłaniam się ku podłogówkom, no chyba że okaże się że ze względu na kubaturę taki zestaw nie ma racji bytu. Jestem trochę zielony w temacie akustyki stąd milion pytań i wątpliwości.

Kubakk, właśnie nad sufitowymi się zastanawiałem, zwłaszcza że w rogu poprowadzone mam korytko, więc miałbym jak poprowadzić przewody, żeby to jakoś wyglądało. Tylko czy wtedy dźwięk nie będzie się nieprawidłowo rozchodził? No i przy takim rozwiązaniu głośniki podpinać jako 5.1 czy 3.1.2? Nie wiem - dlatego pytam ;)

Ten onkyo prezentuje się całkiem ciekawie, zwłaszcza patrząc na cenę. Jak wypada na tle Yamahy 685 i denona?

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, czy jest sens kupować teraz amplituner KD + zestaw stereo, lub stereo + sub, żeby za jakiś czas dokupić centralny i surroundy? Jak taki ampli KD wypadnie w takim przypadku na tle ampli stereo?

 

 

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, do Q21 ponad 300km, więc kawałek jest. Jak już mniej więcej ogarnę za czym się rozglądać to pewnie się zdecyduję na wizytę i odsłuchy.

Co do budżetu to póki co nie jest to sztywna kwota. Na dniach odbieram auto z naprawy i w zależności od tego ile mnie to wyniesie będę mógł dokładniej określić fundusze na audio;)

Zastanawia mnie też kwestia tych głośników sufitowych, o których pisałeś. Miałem nadzieję na zestaw kd, ale coraz bardziej utwierdzam się że bez rewolucji w pokoju jestem skazany na stereo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lolek90 napisał:

DiBatonio, tak za sofą jest ściana, w dodatku najprawdopodobniej nośna co skutecznie zniwelowało plan jednego dużego pokoju. Myślałem nad monitorami, ale porządne podstawki też trochę kosztują i zajmują miejsce jak podłogówki stąd bardziej skłaniam się ku podłogówkom.

Czyli faktycznie przestrzeń niewielka, nie idź w podłogówki. 

Podstawki pod wymiar, niekoniecznie muszą być drogie, zależy ile chcesz na nie wydać. 

Dla mnie robił kolega z forum obok, solidne i takie jak chciałem, po zasypaniu kazda waży 34kg, lakier mega, jak by co dam namiary.

Musi być amplituner, nie może być wzmacniacz stereo?

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za podstawki wiadomo że jak najmniej, ale też żeby to miało ręce i nogi ;) najtańsze znalazłem za ok.500 zł za parę, stalowe coś koło 15 kg bez wypełnienia. Nie ukrywam, że wolałbym tą kwotę dołożyć do kolumn, stąd bardziej skłaniam się do podłogowych.

Ampli biorę pod uwagę w przypadku kina, bo tu innej opcji nie ma (przynajmniej ja o żadnej nie słyszałem).  Do stereo wydaje mi się że sam wzmacniacz by wystarczył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również podzielam zdanie - osobiście, gdybym nie miał możliwości prawidłowego rozstawienia 5.1 (a tu padają pomysły "wieszania" surroundów w suficie), wolałbym pójść w solidne stereo. I piszę to, jako osoba. która doświadczyła już wszystkich z wymienionych opcji (stereo/prawidłowe 5.1/5.1 z surroundami umieszczonymi wysoko, prawie pod sufitem).

Natomiast jeżeli koniecznie zależy Ci na dźwięku przestrzennym, to mając na uwadze okoliczności, propozycja S4home wydaje się wartą wzięcia pod uwagę.

Nie widzę też nigdzie informacji o preferencjach wykorzystania tego sprzętu. Jedno jest pewne - bez kompromisów się nie obejdzie

Edytowano przez Markcox
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do nas masz ile? Pamiętam dajemy opcje wypożyczenia sprzętu na odległość. Jeśli więc nie masz w okolicy żadnego solidnego salonu to napisz do nas to ogarniemy transport. Ale trzeba to zacząć robić już abyś przed świętami mógł cieszyć się z docelowego audio. Kwota pozwala na zbudowanie i stereo i kina. 

Zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markcox, wydawało mi się że pisałem, ale jeśli nie to mea culpa. Zestaw będzie głównie użytkowany do ogladania filmów, seriali, oraz konsoli, stąd w ogóle brałem pod uwagę soundbar i dlatego uparcie szukam sposobu upchniecia zestawu kd. Muzyka najczęściej w tle, więc stawiam ją na drugim miejscu. Co do sorroundow w suficie, byłem ciekaw na ile taki pomysł ma sens, bo łatwiej by mi było je tam umieścić. Jeśli chodzi o umieszczenie ich na wysokości uszu, to jedyna opcja jaka przychodzi mi do głowy to uchyty na ścianie, byłyby wtedy po bokach sofy, pod kątem ok.20 stopni od sluchacza.

S4Home, do Was niestety odległość mam podobną. Na plus że blisko Krakowa, więc mógłbym od razu zorganizować jakąś wycieczkę ;) co do wypożyczenia na odległość to bardzo fajna opcja, tylko najpierw muszę zawęzić wybór, bo jakbym chciał wszystkiego posłuchać to kaucja na dzień dobry przekroczy 10 tysięcy ;)

A jeszcze tak z ciekawości, jak wygląda u was odsłuch? Głównie chodzi mi o wielkość pieszczenia, bo wiadomo ze w każdym dźwięk inaczej się będzie rozchodzil. 

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym układzie mea culpa. Było w pierwszym poście.

Dnia 1.12.2019 o 19:24, Lolek90 napisał:

Zastosowanie to w większości filmy, seriale i kanapowe rozgrywki na konsoli, stąd bardziej odpowiedni byłby zestaw 5.1. Muzyka okazjonalnie.

więc warto moim zdaniem wziąć pod uwagę

Dnia 2.12.2019 o 09:09, S4Home napisał:

Ja bym poszedł w mikro system jak Yamaha 485 z magnat 5.1, tannoy tfx i tym podobne. 

albo zbudowanie 5.1 na czterech monitorach z zawieszeniem surroundów na uchwytach. Teraz bij się z myślami ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że dopiero spojrzalem na wymiary tego tannoya tfx i wcale aż taki mikro to on nie jest ;) pytanie laika - czy taki zestaw wymaga amplitunera? I jeśli nie to jak wyglada sprawa połączenia z telewizorem?

Co do 5.1 na monitorach to też ciekawa opcja, bo w momencie przeprowadzki mogę dokupić dwie podłogówki i bazować na tym co już mam.

Ostatnie rzecz, jak wypada zestaw micro do monitorów? Wiadomo, że przy monitorach mówimy juz o sporo większej membranie głośnika, ale jeśli nie będzie kolosalnej różnicy to taki zestaw najłatwiej by było zaadaptować do mojego pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na tyłach MA Bronze FX i można je stosować jako front w kinie, poszedł bym w tym kierunku do tego sub i central, ewentualnie heco f ścienne może by się sprawdziły 4 + central od  heco MS. Albo inne firmy które posiadają głośniki typowo ścienne. Widziałem gdzieś na forum zbudowane takie kino, firmy głośników nie pamiętam ale były to spore prostokąty kef, jamo albo tannoy. I z opinii właściciela i zaznaczam nie był to jakiś laik tylko poważny forumowicz sprawdzało się to podobno rewelacyjnie. Więc odwagi Kolego. Pzdr

PS Kino ze stereo nie przemawia do mnie wogole nawet za 20 tys. 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za konstruktywną dyskusję. ;)

Utwierdziłem się, że w moim przypadku najlepiej sprawdzi się zestaw kd, z tym że w nieco mniejszej odsłonie, niż początkowo planowana. Na tą chwilę najbardziej skłaniam się ku rozwiązaniu, które zaproponował S4Home tj. mały zestaw 5.1 + ampli. Mam zamiar posłuchać kilku zestawów i sprawdzić czy dźwięk będzie zadowalający, Dodatkowo dla porównania jakiś zestaw na monitorach i myślę że wybór stanie się klarowny. Teraz, żeby nieco zawęzić pole wyboru, mam pytanie co sądzicie o poniższych zestawach.

Ampli:

Biorę pod uwagę onkyo 686, yamahę 485 i 685 oraz pioneera vsx 832

Zestawy 5.1:

Ciekawie wygląda ten Tannoy tfx, z magnata znalazłem cinemacious 5.1, rzuciło mi się w oczy też kilka zestawów Harman Kardon HKS. Czy w podobnym budżecie znajdzie się jeszcze kilka tego typu zestawów wartych uwagi? Bardzo spodobał mi się zestaw Klipsch reference theatre, ale to już niestety inna półka cenowa, choć ciekawi mnie jak wypada na tle pozostałych.

Zastanawia mnie też jak sprawdzają się wynalazki pokroju onkyo HT-S5805, albo bose acoustimass. W przypadku onkyo ciężko znaleźć jakieś opinie o amplitunerze, a atmos wydaje mi się tylko fajnym hasłem marketingowym (w zestawie nie ma fizycznych głośników sufitowych). Bose zaciekawiło mnie tym, że do zestaw można od razu połączyć z telewizorem, choć nie wiem jak wypada on na tle pozostałych.

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...