Skocz do zawartości

Kolumna centralna a oglądanie TV


red_fork

Recommended Posts

Witam wszystkich, potrzebuję rady, czy sprawdzi się u mnie kolumna centralna.

Maja obecna konfiguracja (już przedstawiana w innym wątku dotyczącym wyboru amplitunera) to 2 x Wharfedale Diamond 10.4, dwie małe pierdziawki efektowe Alphard oraz ampli Pioneer VSX-609RDS (pewnie na dniach Onkyo 696 lub Yamaha rx-v685). Konfiguracja ta używana do oglądania filmów DVD/BD/DLNA/HBOGO (przez PS3) z dźwiękiem wielokanałowym. Dodatkowo posiadam soundbar Pioneer SBX-N500 używany do oglądania TV.

Chodzi o to, że większość użycia sprzętu to oglądanie TV (dekoder canal+) oraz bajki z youtube dla dzieci (stereo). W obu przypadkach, żeby uzyskać dźwięk w głośniku centralnym, musiałbym włączyć Dolby Pro Logic, żeby ze ścieżki stereo amplituner próbował wyjąć kanał centralny. Obecnie włączenie tej funkcji nie tykam ze względu na pogorszenie jakości dźwięku - stereo brzmi dużo lepiej niż sztuczne 4.0 Pro Logic.

O kolumnie centralej (pewnie Wharfedale 10.CS) myślę, ponieważ:

- przy oglądaniu źródła 5.1 mam problem ze słyszeniem dialogów - szczególnie w oryginalnej ścieżce dźwiękowej - funkcje typu 'midnight' pomagają w dialogach, ale robią też wiele złego :)

- chciałbym przestać używać soundbara i przesiać się na kino domowe przy oglądaniu źródeł stereo - wtedy centralny "zastępuje" soundbar zapewniając dobre dialogi i ogólnie dźwięk programów TV

Pytanie tylko czy:

- dźwiękowo nie zrobię sobie krzywdy zamieniając soundbar na sztucznie wygenerowany dzwięk 5.0 przez Pro Logic?

- przez powyższe nie będę używał centralnego i zostanę z konfiguracją 2.0 w większości przypadków wykorzystywania sprzętu?

- nowszy amplituner może lepiej poradzi sobie z rozdzieleniem stereo do 5.0 i moje obawy są bezzasadne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna centralna wiele zmienia. Ale ustawienie jej to już domena amplitunera. I to czy dobrze go będziesz słyszał czy będziesz go mógł ustawić pod siebie to już kwestia samego amplitunera. 

Najlepiej było by wypożyczyć jakąś kolumnę i sprawdzić. Moim zdaniem heco aurora center ci spasuje.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie centralny z nowym amplitunerem poprawi Ci jakość dźwięku. Można w to iść - kolumny centralne to podstawa każdego KD i podstawowy sztuczny miks do 5.1 lub 5.0 wykorzystuje je bardzo, bardzo dobrze. Z tanich i dobrych polecę Ci

https://sklep.rms.pl/polk-audio-cs-m-csm-kolumna-centralna

https://sklep.rms.pl/polk-audio-tl1-center-blackstone-kolumna-centralna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...