Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
BorsukNaBiwaku

Sony CDP-101 czy warto???

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Pytanie do znawców tematyki vintage jak w tytule. Czy kupując dzisiaj pierwszy odtwarzacz CD na świecie, czyli sony cdp-101 można cieszyć się bardzo wysoką jakością dźwięku? Dysponuję budżetem 4000 zł i zastanawiam się czy kupić jakiś odtwarzacz CD typu vintage czy kompletnie nowy sprzęt.

Proszę doradźcie.

Pozdrawiam!

Tego modelu akurat nie słuchałem ale miałem sporo odtwarzaczy z lat 80 opartych na kościach TDA1540, TDA1541, zatem może być podobnie.

Na plus oceniam wygląd, solidność konstrukcji, wieczne lasery, silniki.

Dźwięk- jest specyficzny- ciepły, przyjemny i wciągający. Da się tego miło słuchać a uszy nie bolą. Trochę porównanie jak do lampy. Niektórym osobom to przeszkadza i twierdzą, iż dźwięk jest jak za koca,..

Nie mniej jednak nie są to konstrukcje gdzie stawiano na mega detaliczność, przestrzeń i szczegółowość - tutaj współczesne DAC są lepsze. Przeciwnicy natomiast twierdzą, iż obecnie jest za ostro, metalicznie, cyfrowo.

Podsumowują kto co lubi i prawda jest pewnie gdzieś po środku.

Osobiście vintage używam do słuchania muzyki pop tak na co dzień (Philips na TDA1541A). Ale do muzyki klasycznej, jazz i tam gdzie chcę usłyszeć wszystkie smaczki i szczegóły, używam zestawu z CD na CS4329.

Edytowano przez elektron6

To zależy, za ile możesz kupić ten odtwarzacz. Jeśli za 4 tysiące - to raczej szukałbym czegoś nowszego. Choćby odtwarzaczy MERIDIAN 508.24/20 czy 506.20 (jest sporo opinii na ich temat), wygląd mają również trochę starodawny - jeśli to Ci się podoba.

Jeśli to ma być CD do codziennego słuchania to warto pamiętać, że minęło 37 lat od jego premiery.
Laser KSS-100A pojawia się w ogłoszeniach - ale raczej jako używany. Z nowym laserem może być problem - podobnie jak z wieloma innymi modelami.

Za 4 tysiące (oraz za połowę czy 1/3 tej ceny) można kupić np. odtwarzacze z buforem lampowym (często - z dwoma wyjściami: jedno normalne tranzystorowe, drugie - przez bufor lampowy) i będziesz miał bardziej zróżnicowany dźwięk.

Tak naprawdę to trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi (ja się tego nie podejmuję) - podobnie jak przedmówca nie słuchałem tego modelu, ale za to kilku innych SONY i Philipsów z lat osiemdziesiątych. Ja raczej celuję w nowsze konstrukcje (co nie znaczy, że nowe).

Pozdrawiam
PS. Zauważ, że kupując używany sprzęt - nigdy nie wiesz, jak długo jeszcze laser będzie poprawnie pracował...