Skocz do zawartości

Do kina dwa subwoofery czy jeden lepszy


Markk

Recommended Posts

Zastanawiam się czy do kina 5.1.2 lepiej kupić taki sam drugi subwoofer (JBL E150) Używane są za około 700zł. Czy może sprzedać swój i dołożyć trochę jeszcze i kupić jeden lepszy za około 2tys.  ??

Pomieszczenie 25m2. Aktualnie sub jest ustawiony w idealnym miejscu i bas oceniam na bardzo dobrze. Ale wiem ,że może być lepiej :)

Ampli Yamaha 683

Zaznaczam ,że na rogach i w suficie pomieszczenia mam pułapki basowe.

 

Edytowano przez Markk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie przy takim pomieszczeniu jeden lepszy. E150 od JBL to dosyć mocny subwoofer, dwa takie modele w 25m2 może być za dużo, ale przede wszystkim może pojawić się problem z kontrolą, szybkością, dominacją basu. Zdecydowanie lepiej kupić jeden porządny. Jeśli słuchasz także muzyki, spójrz na SVS SB12-NSD, powinien Cię w pełni usatysfakcjonować.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał nad drugim takim samym. Wszyscy zawsze patrząc na moc s nie o to chodzi. Ciśnienie generowane przez dwa suby i wypełnienie jest po prostu inne. Znacznie lepsze. 

Jeśli to system kinowy to postawił bym na drugi taki sam. Jeśli jednak lubisz na tym odsłuchać muzyki to zmienił bym JBL. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie kino 95%. Muzyka jest tylko dodatkiem i wówczas do stereo wyłączam subwoofer JBL.

Czytam was i jestem zdziwiony ,że różne opinie!?!?! 😗

Jedynie to gdzieś kupić używanego JBL e150 z możliwością zwrotu.

Czytałem również gdzieś ,że dwa suby przydają się najczęściej w pomieszczeniach dużych gdzie słuchaczy jest kilku. np. sala kinowa z fotelami z przodu i z tyłu.  U mnie sub jest ustawiony w bardzo dobrym miejscu (z pomocą jakiegoś oprogramowania do ustawiania kina  5.1)

Edytowano przez Markk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram-muzyka bez suba.Ja mam dwie Kody SW 1000 w 20m2,razem mają "skromne" 160W rms-u i po każdym filmie jeszcze przez godzinę gęba mi się cieszy. Kiedy bas produkują dwie membrany (u mnie suby stoją obok kolumn frontowych ) jest zupełnie inaczej odczuwany.Nie wiem czy jest coś za 2tyś co w kinie pobije dwa Jbl-e.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podzielę się wrażeniami ponieważ dokupiłem drugiego takiego samego.

Pierwszy subwoofer stoi koło lewej kolumny. Więc drugi musiałem ustawić tak samo koło prawej kolumny. 50cm obydwa od bocznych ścian i sto pare cm od przedniej ściany gdzie stoi ekran projekcyjny. Testowałem krótkie scenki z filmów (wybuchy) raz z 1subem ,a za chwile z dwoma. Różnica była niewielka (na plus) ,a czasami może żadna. Dopiero jak podkręciłem głośność o kilka db było słychać większą różnicę na korzyść posiadania dwóch subwooferów. Tylko ,aż tak głośno to raczej filmów nie oglądam. Dlatego mam mieszane uczucia i chyba drugi raz bym nie kupił takiego samego drugiego.

  Ale też się zastanawiam czy nie lepiej było dozbierać i kupić z większą membraną - droższy.

Dnia 9.12.2019 o 08:20, Q21 napisał:

 dwa takie modele w 25m2 może być za dużo, ale przede wszystkim może pojawić się problem z kontrolą, szybkością, dominacją basu.

Za dużo to na pewno nie. Jak już to jest lepiej ,a  nie gorzej :)

Dnia 9.12.2019 o 09:07, S4Home napisał:

 Ciśnienie generowane przez dwa suby i wypełnienie jest po prostu inne. Znacznie lepsze. 

 

To prawda ,ale tylko jak wezmę głośniej. Inaczej różnica jest mała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Markk napisał:

 

ps. jeszcze dzisiaj sprawdziłem kolejny raz na filmie everest na początku filmu (2.min 17sek- burza śnieżna). Ciśnienie wytwarzane przez dwa suby jest po prostu lepsze.  Zaznaczam ,że po kalibracji w ustawieniach subwoofer miałem ustawione na -10. Zmieniłem na max czyli +10. A subwoofery mają pokrętła na 50%. Jest lepiej ale szału nie ma :)

20 godzin temu, Markk napisał:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak wiedzy o kalibracji, kino kalibruje się według wytycznych! głośniki z miejsca odsłuchu mają mieć głośność ustawioną na 75db a sub ~78-80db a nie jakieś kręcenie jak się komu podoba... 

Ustawienie jednego suba poprawnie wymaga wiedzy a co dopiero dwóch, bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu to proszenie się o kłopoty.

Miłej lektury 

https://www.avsforum.com/forum/113-subwoofers-bass-transducers/2958528-guide-subwoofer-calibration-bass-preferences.html#IA

W między czasie zamów sobie od razu decybelomierz  https://allegro.pl/oferta/sonometr-miernik-natezenia-dzwieku-decybelomierz-7131649222?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMzM0MTI5NjcANjAzOTMA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c9fae6ab-d003-4f68-87c6-d55a2d522944

Bo będziesz kręcił tymi pokrętłami do osranej śmierci... i nie, nie dodaje się +10 na amplitunerze dla subów ja przeczytasz poradnik to się dowiedz dlaczego .

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2020 o 22:18, Markk napisał:
Dnia 9.12.2019 o 09:07, S4Home napisał:

 Ciśnienie generowane przez dwa suby i wypełnienie jest po prostu inne. Znacznie lepsze. 

 

To prawda ,ale tylko jak wezmę głośniej. Inaczej różnica jest mała.

 

16 godzin temu, Markk napisał:

ps. jeszcze dzisiaj sprawdziłem kolejny raz na filmie everest na początku filmu (2.min 17sek- burza śnieżna). Ciśnienie wytwarzane przez dwa suby jest po prostu lepsze. 

:):):):):) :D:D:D:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Anubarak napisał:

Pisze, że zmienia się ciśnienie jak da dużo głośniej, a tak nie lubi ogladać i na standardowym poziomie nie odczuwa różnicy na korzyść dwóch subów. Tyle.

ok zatem

Dnia 21.01.2020 o 11:35, S4Home napisał:

Jak one są ustawione? Bo to ja bym tu obstawiał wine. Pokaz zdjęcie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według badań, jakie przed laty przeprowadził Harman zdecydowanie lepszą opcją jest drugi taki sam subwoofer, szczególnie do kina domowego. Subwoofery ustawia się w odpowiednich miejscach pomieszczenia po to, żeby znieść mody i wyrównać charakterystykę, dlatego drugie źródło niskich tonów, może wiele poprawić w ich ogólnym przetwarzaniu przez system audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jak z wszystkim, dwa lub cztery suby dadzą lepszy efekt o ile wie co się robi. Niektóre częstotliwości mogą się przecież znosić wzajemnie kiedy jest nieodpowiednie ustawienie. Dlatego wydaje mi się, że dla amatora lepszym rozwiązaniem jest jeden. Dla specjalisty lub kogoś kto siedzi w temacie to 2 lub 4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...