Skocz do zawartości

Raspberry Pi4 + Hifiberry Digi+ PRO


wushu81

Recommended Posts

Witam. Zdecydowałem się na malinę jako streamer. Tylko chyba się trochę gubię w tych informacjach odnośnie konfiguracji. Czy mógłby mi ktoś tak chociaż w skrócie napisać kolejność konfiguracji, żeby nie namieszać? 

Najpierw trzeba wgrać system do pi4 na kartę SD. A potem volumio lub coś innego do obsługi muzyki? Jeżeli tak, czy to też na tą samą kartę? 

Dla kogoś kto się w tym łapie pewnie bez problemu jest znaleźć właściwe informacje. Dla nowicjusza jak ja, jest to problem, co jest potrzebne a co nie w tych dziesiątkach porad i instrukcji. 

Dziękuję jakby co :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

11 godzin temu, wushu81 napisał:

Witam. Zdecydowałem się na malinę jako streamer. Tylko chyba się trochę gubię w tych informacjach odnośnie konfiguracji. Czy mógłby mi ktoś tak chociaż w skrócie napisać kolejność konfiguracji, żeby nie namieszać? 

Najpierw trzeba wgrać system do pi4 na kartę SD. A potem volumio lub coś innego do obsługi muzyki? Jeżeli tak, czy to też na tą samą kartę? 

Dla kogoś kto się w tym łapie pewnie bez problemu jest znaleźć właściwe informacje. Dla nowicjusza jak ja, jest to problem, co jest potrzebne a co nie w tych dziesiątkach porad i instrukcji. 

Dziękuję jakby co :)

Obraz z Volumio zawiera sam soft plus system. Ściągasz obraz ISO ze strony i za pomocą Win32DiskImagger wgrywasz ten obraz na kartę SD. Wkładasz kartę i masz już wszystko. Potem już tylko konfigurujesz sobie sam program.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję. tak też zrobiłem i po małych bojach udało się volumio odpalić. Na razie Volumio mnie rozczarował, mam wrażenie, że się wiesza i niekiedy nie mogę przełączyć czy to radia czy utworu na spotify, a niekiedy nawet zatrzymać. No ale dam mu szanse i popróbuję to jakoś wszystko poukładać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Mam pytanie , używasz może Spotify na Moode Audio ? A jeżeli tak to czy nie ma problemów z działaniem?

Korzystam bardziej z Tidala i tu jest obsługa akurat za pomocą upnp. W przypadku spotify jest duzo wygodniej, bo grasz bezpośrednio z aplikacji. Problemów nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wtrącę się do tematu:

Jeżeli chciałbym, żeby malina była tylko streamerem do zewnętrznego DAC'a, to muszę kupić Raspberry Pi 4 + Hifiberry DIGI+ Pro.

Jeżeli chciałbym, żeby malina była all-in-one streamerem + DACiem, to muszę kupić Raspberry Pi 4 + Hifiberry DAC+ Pro.

Prawda to, czy mi się coś myli? 

Edytowano przez sthEn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sthEn napisał:

Wtrącę się do tematu:

Jeżeli chciałbym, żeby malina była tylko streamerem do zewnętrznego DAC'a, to muszę kupić Raspberry Pi 4 + Hifiberry DIGI+ Pro.

Jeżeli chciałbym, żeby malina była all-in-one streamerem + DACiem, to muszę kupić Raspberry Pi 4 + Hifiberry DAC+ Pro.

Prawda to, czy mi się coś myli? 

Prawda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zagra lepiej to pytanie do całego zestawu bo to zestaw gra. Z moich obserwacji i odsłuchów DAC+ PRO na dobrym i osobnym zasilaniu gra swietnie. Bez zasilania tez sobie dobrze radzi. Ale to kwestia gustu niektórzy wola coś innego. Inni znowu powiedzą ze jak nie wydasz 20k to nie zagra 😀

Ja uważam ze bzdura jest wchodzenie w drogie streamery i lepiej zainwestować kasę w dobry przedwzmacniacz, który zrobi robote. Zmiany przy różnych DACach nie są tak fenomenalne jak zakup dobrego przedwzmacniacza. To dźwięk nowej klasy, a nie ze wydajesz 2 czy 3k żeby jakiś smaczek dodało 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy poprzez Raspberry Pi 4, Digi+ Pro można uruchomić poprzez którąś z aplikacji mobilnych (android) Tidal  w jakości MQA? Obecnie mam system Volumio, i dodatkowo Bubbleupnp ale w nim z tego co zauważyłem jest tylko Tidal w podstawowej jakości. Znalazłem kilka informacji, że Tidal HiFi to z aplikacji desktopowej, ale to tematy sprzed kilku miesięcy. Może coś się zmieniło? 

Mam jeszcze drugie pytanie, bo obecnie malina działa mi przez Wifi w połączeniu z extenderem wifi. Ale zdarzają się zawieszki. Próbowałem podłączyć po kablu do tego extendera ale nie działało. Na dniach będę miał extender po siebie i zamierzam to podpiąć kablem, żeby było stabilniej. Tylko jak to skonfigurować? Przez volumio.local i tam w ustawieniach sieci? 

I jeszcze jedna kwestia, czy w volumio zmieniacie jeszcze jakieś ustwienia, bo ja poza konfiguracją sieci nic nie zmieniałem. 

Dzięki

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie do osób, które bawiły się już z Malinkją - czy da się łatwo zrobić z Malinki (w szufladzie kurzy mi się RPI 3 model B v1.2) bezobsługowy DAC dla odtwarzacza CD? Chodzi mi o polepszenie brzmienia CD-ka przez wpuszczenie sygnału z CD przez coaxial w którejś z płytek dla Maliny, upsampling + skonwertowanie sygnału na Malince na analogowy i wypuszczenie przez 2xRCA do amplitunera (Yamaha R-N602). Nie potrzebuję przerabiać Maliny na player sieciowy i sterować nią przez WWW/aplikację, a chodzi mi jedynie o w miarę bezobsługowy konwerter D/A dla sygnału cyfrowego z odtwarzacza CD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2020 o 10:58, neoheresy napisał:

Pytanie do osób, które bawiły się już z Malinkją - czy da się łatwo zrobić z Malinki (w szufladzie kurzy mi się RPI 3 model B v1.2) bezobsługowy DAC dla odtwarzacza CD? Chodzi mi o polepszenie brzmienia CD-ka przez wpuszczenie sygnału z CD przez coaxial w którejś z płytek dla Maliny, upsampling + skonwertowanie sygnału na Malince na analogowy i wypuszczenie przez 2xRCA do amplitunera (Yamaha R-N602). Nie potrzebuję przerabiać Maliny na player sieciowy i sterować nią przez WWW/aplikację, a chodzi mi jedynie o w miarę bezobsługowy konwerter D/A dla sygnału cyfrowego z odtwarzacza CD.

Raczej będzie ciężko, DAC na malince to system podobny do karty dźwiękowej w kompie. Bezobsługowy to raczej w postaci kompletnej płytki, którą i tak musisz zasilić, dodać obudowe itd. Ale musisz trochę czasu w to włożyć. Więc lepszym rozwiązaniem będzie w miarę niedrogi DAC w postaci standalone. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, 5k7 napisał:

Raczej będzie ciężko, DAC na malince to system podobny do karty dźwiękowej w kompie. Bezobsługowy to raczej w postaci kompletnej płytki, którą i tak musisz zasilić, dodać obudowe itd. Ale musisz trochę czasu w to włożyć. Więc lepszym rozwiązaniem będzie w miarę niedrogi DAC w postaci standalone. 

Im dłużej kopię w temacie, tym bardziej się upewniam, że chyba sprawa jest stracona. Szukałem też innych mikrokomputerów z podobnymi możliwościami i niestety tutaj problemem robi się cena, która jest zauważalnie wyższa niż RPI z dodatkową płytką. Chyba zmienię podejście - opchnę malinkę i rozejrzę się za typowym DAC-iem standalone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach dalej kopałem za sprzętem nadającym się na wolnostojący DAC zbudowany na Raspberry Pi (w moim przypadku chodzi o wpięcie go w tor audio pomiędzy odtwarzaczem CD a amplitunerem/wzmacniaczem). Finalnie znalazłem dwa produkty spełniające ogólne wymagania - czyli sprzęt musiał mieć wejście coaxial lub coaxial + optical).

JustBoom DAC (wersja standalone - nie HAT!) - cena: ~140 zł

image.png.bf0be3cea97106b25ecc71e9cc819f93.png

  • Burr-Brown / Texas Instruments PCM5102A / 384 kHz / 32 bity. Ale względu na ograniczenia odbiornika S/PDIF maksymalna jakość jest ograniczona do 108 kHz / 24 bity!
  • Wzmacniacz słuchawkowy Texas Instruments TPA6133A2 138 mW
  • 112 db SNR
  • Zasilanie 5V microUSB, minimum 500mA

Początkowo wyglądało to pięknie, bo wersja standalone (w przeciwieństwie do wersji HAT nakładanej na Raspberry Pi!) posiada wejście coaxial + optical, nie wymaga w ogóle posiadania Raspberry Pi, są do niej dedykowane obudowy, ale jednak odpadła ze względu na ograniczenia odbiornika cyfrowego - maks. sygnał na wejściu coax/optical to 108 kHz/24 bity.

Khadas Tone Board Generic (wersja Generic jest dedykowana m.in. dla Rasperry Pi) - cena: ~440 zł

image.png.23974203dad2dd5fbb34122531c3f105.png

Wariant Generic można nałożyć na Raspberry Pi (do zestawu załączone są odpowiednie konektory PIN-owe), ale można też użyć jej bez malinki, jako typowego wolnostojącego DAC-a!

Bebechy i specyfikacja robią wrażenie (DAC został użyty np. w Toppingu D50s i Aune T1s😞

XMOS XU208-128-8QF48 Octa-Core, Core Share do 500 MIPS
DAC ES9038Q2M 32-Bit 768 kHz
THD+N ≤ 0.000337% @1KHz
SNR ≥ 120dB @ 10Hz~20KHz
DNR ≥ 120dB @ 10Hz~20KHz
Crosstalk ≥ 127dB @ 10Hz~20KHz
Częstotliwość próbkowania PCM: do 384 KHz @ 32-bit DSD: do DSD256 @ 1bit
Clock Jitter XU208-128-8QF48 Octa-Core, Core Share do 500 MIPS
Port USB typu C Zasilanie (5 V / 500 mA) i dane USB 2.0

Ma wejście coaxial i gniazdo zasilania/danych USB-C. Jeśli w gniazdo USB-C wpięte jest tylko zasilanie, układ sam przełącza się na pobieranie sygnału z wejścia coaxial. Jeśli układ wykryje transmisję dźwięku po USB-C (np. z komputera), wyłącza coaxial i nadaje sygnał audio brany z USB.

Do Tone Board można dokupić akrylową obudowę za 13-19 USD (Amazon, AliExpress) albo obudowę aluminiową za 18 EUR (do wyrwania we francuskim sklepie Audiophonics.fr).

Finał jest taki, że zamówiłem Tone Board i aluminiową obudowę. Zobaczymy, co z tego będzie. Na pewno za kilka tygodni dam znać o wrażeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajną płytkę wyszukałeś. Ze specyfikacji widzę że jest naprawdę dobrze. Mega. Aż sam jestem ciekawy i pewnie sobie takową kupię do testów;) Daj znać jak skończysz, jeżeli będziesz miał również jakieś problemy podczas prac to daj znać. Mam kilka projektów tego typu za sobą ;) 

Edytowano przez 5k7
korekta błędów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w temacie Pi. Od wczoraj jestem szczesliwym posiadczem RPi 4b. Generalnie sluzyc mi bedzie na razie tylko do  sluchania muzyki. Chcialbym  zapytac jak wyglada sytuacja z tymi mini monitorami. Warto wogole takie cos???

https://thepihut.com/collections/raspberry-pi-screens

Jesli jeszcze bedzie możliwość sterowania z poziomu telefonu to juz wogóle bede wniebowziety :)

do tej pory uzywalem laptopa a w nim foobar 2000 sterowany z aplikacji remontefoobar

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...