Skocz do zawartości

Wciśnięty głośnik wysokotonowy


Recommended Posts

Mój nowiutki głośnik PSB X1t miał bliskie spotkanie z moją Córką. Wiem że takich tematów było już sporo ale mam prośbę żeby ktoś zerknął na usterkę i poradził, czy spróbować z nią odkurzaczem. Jak nie to co wtedy?

Mam lekkie wrażenie, że dźwięk z tej kolumny jest teraz delikatnie przytłumiony. Czy to możliwe, czy sugestia? Nie jest to wyraźne..

Bardzo proszę o pomoc

IMG_20191210_135455.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgniecenia kopułek są dość częstymi uszkodzeniami głośników. I o ile wgniecenie w głośniku niskotonowym najczęściej ma znikomy wpływ na brzmienie, o tyle takie wgniecenie w głośniku wysokotonowym bardzo degraduje dźwięk z tego głośnika. W głośniku niskotonowym za brzmienie odpowiada membrana, natomiast w niskotonowym to właśnie kopułka.  Tak więc nawet próby z odkurzaczem nie na wiele się przydadzą. To może przynieść pozadany efekt jedynie w głośnikach niskotonowych. Nawet jeśli odkurzacz pomoże doprowadzic te kopułkę do stanu PODOBNEGO do tego sprzed zdarzenia to NIGDY nie będzie to powrót do stanu w 100% poprawnego. Pozostaje wizyta w zakładzie trudniacym się naprawą głośników lub zakup nowego głośnika o tym samym symbolu, lub w skrajnych przypadkach, aby uzyskać takie samo brzmienie, zakup dwóch identycznych i wymiana w obu kolumnach. Jeśli jednak nie zależy Ci na identycznym brzmieniu to naprawa tego jednego powinna przynieść w miare dobre wyniki. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem sobie z usterką, głośnik ma już regularny kształt. Nie wiem jeszcze jak odsłuchy. Na razie że tak powiem przyjemne, no i wizualnie kolumny z powrotem cieszą. Oczywiście po jednej stronie został minimalny ślad.

Zastanawiam się skąd ta różnica między kopułami a membranami?  Nie mogę tego wyczytać, nie do końca rozumiem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W głośniku wysokotonowym kopułka stanowi jak gdyby odpowiednik membrany z głośnika niskotonowego i ona właśnie odpowiada za przekształcanie impulsów elektrycznych w dźwięk, natomiast w głośnikach niskotonowych, od tych przekształceń jest membrana. W obu przypadkach połączone one są z cewką do której podłączony jest prąd ze wzmacniacza małej częstotliwości. To tak w uproszczeniu. Natomiast kopułka w głośniku niskotonowym ma za zadanie głownie ochronę przed kurzem części membrany w szczelinie magnesu na której znajduje się właśnie ta wcześniej wspomniana cewka. Od biedy mogłoby jej zupełnie nie być i też głośnik niskotonowy by działał. To tyle tytułem wyjaśnień. Natomiast w głośnikach wysokotonowych KAŻDE wgniecenie kopułki prowadzi do znacznej degradacji odtwarzanego dźwieku i nawet jej wyprostowanie NIGDY nie zapewni brzmienia sprzed uszkodzenia.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rega napisał:

Natomiast kopułka w głośniku niskotonowym ma za zadanie głownie ochronę przed kurzem części membrany w szczelinie magnesu na której znajduje się właśnie ta wcześniej wspomniana cewka.

Czasami w niskośredniotonowym jest w miejscu kopułki korektor fazy. Z tym też chyba trzeba ostrożnie przy naprawie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...