Skocz do zawartości

RX-v485 + ...... no właśnie :)


Gajoss X

Recommended Posts

DzieńDobryWieczór :)

stoję przed perspektywą zakupu kina domowego/stereo - małżonka w całej swej łaskawości wyraziła zgodę oraz nie uzurpuje sobie prawa do wyboru sprzętu - a to już naprawdę nieźle :)

A zatem:

- RX-V485 - bo lubię Yamahę, miałem kiedyś wzmaka, teraz jeżdżę Yamahą, moja siostra gra na fortepianie Yamaha :)..... wiem, wiem, sentymenty.... no OK, może być cuś innnego :)

- niby kino domowe, ale bardziej coś jak stereo -  czyli powiedzmy: 40% filmy/TV, 60% muzyka; źródło - płyty CD, pewnie też MP3,

- dźwięki: metal, ogólnie ciężko + rock oraz muzyka klasyczna - fortepianowa, także symfoniczna.

- na razie stawiam na 3.0 - jakoś nie jestem zmotywowany do 5.0/5.1, sub też mnie nie przekonuje.... może, w przyszłości....

- budżet: mając na względzie powyższe, maxx 4kPLN

Przy założeniu AP Yamahy - zastanawiam się nad głośnikami:

Taga 616 F/C

A może macie jakieś inne pomysły?

A także - potrzebuję do zestawu podpiąć jakiś odtwarzacz Bluray 4K - ale taki, co nieźle będzie CD odtwarzał -  1 kPLN

Dziękuję za poświęcony czas :)

 

Z ostatniej chwili - żona zapowiedziała, że oczekuje kolumn pasujących do mebli...... a to chyba wenge.... no cóż.... wyrozumiałość płci przeciwnej jednak ma swe granice.....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem zdania, że jeżeli nawet nie zamierzasz iść w pełne 5.1, tylko jakieś protezy 3.0, to pójście w ampli KD, kosztem wzmacniacza stereo, będzie ze stratą dla Ciebie.

Ja zbudowałbym to przede wszystkim na klasycznym wzmacniaczu stereo. W tym samym budżecie osiągniesz lepsze brzmienie, niż w przypadku ampli KD. 

A dźwięk, czy to z TV, czy z BD również będziesz w stanie osiągnąć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Markcox napisał:

też jestem zdania, że jeżeli nawet nie zamierzasz iść w pełne 5.1, tylko jakieś protezy 3.0, to pójście w ampli KD, kosztem wzmacniacza stereo, będzie ze stratą dla Ciebie.

Ja zbudowałbym to przede wszystkim na klasycznym wzmacniaczu stereo. W tym samym budżecie osiągniesz lepsze brzmienie, niż w przypadku ampli KD. 

A dźwięk, czy to z TV, czy z BD również będziesz w stanie osiągnąć

A ja bym tego tak nie upraszczal. Sam używam takiej protezy (3.1). Z tym, że ja zaczynałem budować swój zestaw z myślą o kinie domowym 5.1. Ostatecznie jednak okazało się, że w moim przypadku odsłuch stereo przeważa. Dlatego sam amplituner AV zasila tylko kolumnę centralną, bez ktorej oglądanie treści wideo jest moim zdaniem takie sobie. Tyle, że do odsłuchu stereo posiadam osobny wzmak, który też służy jako końcówka mocy dla frontów w KD plus źródło w postaci bluesound'a. Ja proponowałbym zakup wzmaka, który - jeśli słuchanie dialogów w stereo będzie dla Ciebie kiepskie - możesz zawsze rozbudować o tani amp AV, kolumnę centralną plus sub a kiedyś może i głośniki efektowe (które i ja może dokupie 🙂). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seba3002 napisał:

Z tym, że ja zaczynałem budować swój zestaw z myślą o kinie domowym 5.1.

i taka jest właśnie różnica między Tobą kolego seba3002, a autorem wątku. 

Poza tym kompletnie nie rozumiem podnoszonej w wielu tematach histerii związanej z dialogami na klasycznym stereo (bo taki argument przewija się za pójściem w kolumne centralną, zamiast 2.0). Dźwięk w stereo, puszczony na stereo i niczego (poza poczuciem przestrzenności względem 5.1) mu nie brakuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, siedząc w sweet spocie wszystko jest ok. Problem pojawia się kiedy przed TV zasiada więcej niż jedną osoba i nie każda znajduje się w tymże sweet spocie. Wtedy jedna osoba slyszy dialogi płynące "z telewizora" ale już inni słyszą dźwięk z lewej bądź prawej kolumny. Sam wielokrotnie przelaczalem dźwięk z filmów w tryb stereo siedząc obok jednej kolumny i mi osobiście takie rozwiązanie nie odpowiada. Ale oczywiście niczego nie narzucam. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj, że taką potrzebę dialogu płynącego z obrazu, mają głównie tacy zboczeńcy kinowi, jak my ;) 

ktoś, kto do tej pory nie obcował z kinem i nie jest nawet do takiej formy przekonany, do tego w przewadze preferencji i tak jest muzyka, nie film, może nawet na takie kwestie nie zwracać uwagi. Osobiście, przy takich preferencjach, nigdy nie zamieniłbym wzmacniacza stereo na ampli KD (w tym samym budżecie) w celu uzyskania kolumny centralnej, kosztem pogorszenia sekcji stereo. Ale to jest tylko i wyłącznie moje zdanie 😎 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, w którą stronę to "zboczenie" rozwinie się u kolegi. Na którymś z for wyczytałem opinie, że większość osób zaczynających od KD kończy na klasycznym stereo. Nie wiem ile w tym jest prawdy. Wiele lat temu pochlanialem kilka filmów tygodniowo. A muzyka była tylko tłem do codziennych czynności. Teraz oglądam 3-5 filmy w miesiącu natomiast muzyki słucham w każdej wolnej chwili. Co nie znaczy, że u innych te proporcje nie rozwiną się w inną stronę. Ale odbieglismy od tematu a autor watku zapewne dalej nie wie co robić 😉. Odsłuch - to najprostsza rada. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i szeroką dyskusję  :)

Nie wiem, może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, zatem z innej strony (choć może od mojego pytania zabolą Was zęby):

czy ampli stereo,"pociągnie" całą tę kinową strefę - mając oczywiście na uwadze dwa kanały, nie 5,7 czy 9  i abstrahując od kolumny centralnej i kwestii dialogów. Rozumiem, że TV podłącze, BD podłączę.

Bo jesli tak, to - o ile przekonam żonę ;) - pewnie pójdę w tę stronę a potem może zastosuje rozwiązanie kolegi seba3002 z oddzielnym wzmakiem na centralny (choć kwestia podłączenia tego wszystkiego do kupy póki co nie jest dla mnie jasna)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale łączenie amplitunera stereo z amplitunerem AV mija się moim zdaniem z celem i nie wiem czy w ogóle jest mozliwe. Jeśli chcesz przyzwoite stereo celuj we wzmacniacz z wejściem Main in(bypass) żeby połączyć to w przyszłości z amplitunerem AV  i wejściami cyfrowymi, żeby doraźnie podłączyć tv. A może okaże się, że nie potrzebujesz głośnika centralnego i zostaniesz przy wzmaku i 2 kolumnach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, seba3002 napisał:

Wiele lat temu pochlanialem kilka filmów tygodniowo. A muzyka była tylko tłem do codziennych czynności. Teraz oglądam 3-5 filmy w miesiącu natomiast muzyki słucham w każdej wolnej chwili

w moim przypadku takiego skrętu nie było i po wielu latach, w dalszym ciągu filmy stanowią zdecydowaną większość, a muzyka marginalnie, w tle.

A posty nie są offtopem, bo wiele mądrego autor (i nie tylko) z nich może wynieść, jeżeli tylko będzie chciał ;) 

w każdym razie ile postów tu nie nastukamy, to bez tego

12 godzin temu, seba3002 napisał:

Odsłuch - to najprostsza rada. 

się nie obejdzie ;) 

 

Zwłaszcza kolego Gajoss X, że zaczynasz się trochę miotać bez ładu i składu. Mowa była o wzmacniaczu stereo, Ty pytasz ampli stereo, podając za chwilę ampli KD.

Dobra rada - przede wszystkim wybierz się do jakiegoś salonu. Tylko salonu, nie sklepu z kategorii "nie dla idiotów" i zweryfikuj różnice w brzmieniu muzyki pomiędzy wybranym przez Ciebie (odnoszę wrażenie, że zupełnie przypadkowo) RXV485, a klasycznym wzmacniaczem stereo w podobnym budżecie (może to być również Yamaha np. AS501, ew. A40 od Pioneera - pierwsze, które przyszły mi do głowy). Oczywiście wszystko na tej samej parze kolumn podłogowych. Jak uznasz, że RXV485 w muzyce, to jest to, czego szukasz, to stawiaj to 3.0 i problem z bańki ;) Ale co doświadczysz, to Twoje, a śmiem twierdzić, że możesz być zaskoczony

 

 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć osobiście, wolał bym jednak Yamahę 685 do tego Heco Aurora 700 i w najbliższym czasie dołożyć centralny,tylne,subwoofer.

Oczywiście jak chcesz iść w kino domowe. 

Pamiętaj że w 485 nie masz pre-out na fronty ,a 685 daje Ci tą możliwość zastosować z czasem dodatkowo wzmacniacz stereo i połączyć kino+muzyka.

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Markcox napisał:

Zwłaszcza kolego Gajoss X, że zaczynasz się trochę miotać bez ładu i składu.

tak, trochę rzeczywiście tak jest.... - i faktycznie wybiorę się na odsłuch. W sklepach nie dla idyotów - np. Wwa Okęcie - mają wydzieloną strefę odsłuchu - czy nadal nie jest to dobry pomysł? Nie upieram się rzecz jasna - tylko pytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o Ministerstwo Dźwięku przy Al. Krakowskiej? Tak, tego rodzaju salon miałem na myśli. Skoro Warszawa, to masz ich trochę do wyboru.

Chcę, żebyś wiedział, że wszystko powyższe, co napisałem, nie jest w złej wierze. Ewidentnie da się wyczuć, że sam do końca nie wiesz, czego chcesz, masz jakieś oczekiwania, ale jednocześnie nie masz zielonego pojęcia o tym. Pójdź, zweryfikuj przede wszystkim kwestie, czy odsłuch muzyki (gdyż to u Ciebie dominuje) na ampli KD jest dla Ciebie akceptowalny i porównaj to z klasycznym wzmacniaczem stereo w zbliżonym budżecie. Wtedy wróć i daj znać, jak to odbierasz Dużo łatwiej będzie Cię poprowadzić i pomóc tak, abyś nie wypie*dzielił ciężko zarobionych pieniędzy w błoto ;) 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Markcox napisał:

Chcę, żebyś wiedział, że wszystko powyższe, co napisałem, nie jest w złej wierze. Ewidentnie da się wyczuć, że sam do końca nie wiesz, czego chcesz, masz jakieś oczekiwania, ale jednocześnie nie masz zielonego pojęcia o tym.

tak, zgadzam się z Tobą :) i przyjmuję radę.

btw, tak coś czułem, że łatwo nie będzie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gajoss X napisał:

W sklepach nie dla idyotów - np. Wwa Okęcie - mają wydzieloną strefę odsłuchu - czy nadal nie jest to dobry pomysł?

Sprawdzić zawsze możesz,nie zaszkodzi,jest to jakieś dodatkowe doświadczenie,ale dobry salon audio da Ci możliwość posłuchać większej ilości sprzętu w różnych konfiguracjach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nie, nie boję się :)

nawet nie wiedziałem, że jest taka mozliwość :)

Generalnie - rzeczywiście poświęcę trochę czasu na odsłuchanie - dzięki za radę. Do tematu wrócę po Nowym - teraz chyba może mi się nie udać ogarnąć wszystkiego. Choć może cos mi się uda.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...