Skocz do zawartości

7.1 czy 5.1.2?


ammarmar

Recommended Posts

Mam zestaw głośników 5.1 (Dali Zensor 7/1/Vocal) i dwa wolne gniazda w amplitunerze.

 

Zastanawiałem się, jak byłoby lepiej je spożytkować:

  1. Dołożyć tylną parę surround, by z 5.1 zrobiło się 7.1.
  2. Dołożyć dwa głośniki efektowe z przodu z myślą o ATMOS 5.1.2. Niestety nie mam możliwości montażu głośników sufitowych, więc w grę wchodzą tylko nadstawki "ATMOS-enabled" do przedniej pary.
  3. Coś jeszcze innego?

W pierwszym przypadku kupiłbym pewnie parę Zensor 3 jako SBL/SBR i zostawił Zensor 1 jako SL/SR.

W drugim przypadku mógłbym wziąć parę Alteco C-1.

 

Pomieszczenie ma w miarę korzystny układ, prostokąt, płaski sufit, okno z tyłu, siedzę na środku. Amplituner oczywiście obsługuje wszystkie formaty dźwięku.

Przeczytałem sporo dobrego o ATMOS z głośnikami sufitowymi i sporo złego o nadstawkach ATMOS-enabled. Może zamiast robić bieda-ATMOSa, lepiej zrobić 7.1? A może obie opcje nie mają zbytnio sensu?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ammarmar napisał:

Mam zestaw głośników 5.1 (Dali Zensor 7/1/Vocal) i dwa wolne gniazda w amplitunerze.

 

Zastanawiałem się, jak byłoby lepiej je spożytkować:

  1. Dołożyć tylną parę surround, by z 5.1 zrobiło się 7.1.
  2. Dołożyć dwa głośniki efektowe z przodu z myślą o ATMOS 5.1.2. Niestety nie mam możliwości montażu głośników sufitowych, więc w grę wchodzą tylko nadstawki "ATMOS-enabled" do przedniej pary.
  3. Coś jeszcze innego?

 

 

Zdecydowanie ATMOS 5.1.2.Nie napisałeś jaki masz amplituner ale w Onkyo 676 można  głośniki do Atmosa powiesić na scianie nad frontami(min 1m) lub na tylnej scianie nad tyłami(też 1m). Ja polecam pierwszą opcję. A nadstawki na fronty to kiepski pomysł u mnie jak by głośno nie grały to i tak efekt był słaby .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość konfiguracji głośników w dolby Atmos jest ogromna i dwa głośniki "przednie górne" jak i dwa " sufitowe" to zaledwie część "dużego" Atmosa. Niestety w układzie 5.1.2 bez opcji sufitu zostały wspomniane wcześniej dwa ustawienia ale nadal to jest Atmos. Proponuję spróbować,na upartego wystarcza dwa 3 metrowe kawałki kabla i wieszaki przyklejane z 3M(5zl).Głośniki powiesić minimum ten metr nad frontami,chociaż im wyżej tym lepiej. Do testu proponuje początek filmu Transformers,Ostatni rycerz lub też początek King Kong ,Wyspa Czaszki oba można kupić na Blu Ray-u w Media za 20-30zł ale uważać bo nie wszystkie wydania są z Atmosem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zdecydowanie?

Trąbimy tu od dłuższego czasu że nakładki nie nadają nic a tu idzie komentarz zdecydowanie ???:(:( No to jak to???

Jak chcesz alteco do umieść je pod sufitem tak jak pokazuje to dali. 

Ja mówię nakładkom nie. A jak już to jakieś tanie modele dla spróbowania. Atmosa x tego i tak nie będzie.

A jakiej wielkości jest pomieszczenie? Bo są jesczze opcje kolumn przednich górnych. Raczej mało osób z tego korzysta filmów w tym nie robią ale jak włączysz dekodery o efekt jest dobry.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o ustawieniu "przednie górne" rozmawiamy. moja wątpliwość dotyczyła właśnie tego, czy taka konfiguracja głośników jest obsługiwana przez Atmos. Albo inaczej - czy dekoder Atmosa będzie w stanie skorzystać z takich głośników do zbudowania "warstwy górnej", mimo, że to nie jest "klasyczne" 5.1.2 w rozumieniu dokumentacji Atmosa.

Pomieszczenie ma jakieś 20 metrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie nie. 

Przednie górne to nie atmos. Proszę tego nie mylić. To że tak ludzie robią i tak później piszą gdzieś na forach czy w internetach to źle. 

Przednie górne to dolby IIz

https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-pro-logic-iiz.html

Nie ma to nic wspólnego z atmosem. Jak mówię mało filmów jest w tym nagranych. Ale włączając ten dekoder gra to na prawdę dobrze. Lepiej niż nakładki na fronty. 

Ale to nie atmos. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedna z opcji "dużego " Atmosa w której występują "górne przody " .Producenci sprzętu grającego znają problemy zwykłego smiertelnika i oferują nam kompromis. Nie twierdzę że to rozwiązanie to pełnoprawnym Atmos bo głośników sufitowych to nie przebije ale...da dużo radochy. Słuch ludzki da się oszukać i procesor w amplitunerze da sobie radę. A odnośnie odtwarzacza Blu- Ray ,to nie wiem jak jest w tych z UHD ale w tych Full HD to trzeba ścieżkę dźwiękową przełączyć na Bitstream(nieprzetworzony)i wtedy amplituner widzi Atmosa. To z mojej strony wszystko,Pozdrawiam.

Screenshot_20191213-180059_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2019 o 17:43, ammarmar napisał:

Mam zestaw głośników 5.1 (Dali Zensor 7/1/Vocal) i dwa wolne gniazda w amplitunerze.

 

Zastanawiałem się, jak byłoby lepiej je spożytkować:

  1. Dołożyć tylną parę surround, by z 5.1 zrobiło się 7.1.
  2. Dołożyć dwa głośniki efektowe z przodu z myślą o ATMOS 5.1.2. Niestety nie mam możliwości montażu głośników sufitowych, więc w grę wchodzą tylko nadstawki "ATMOS-enabled" do przedniej pary.
  3. Coś jeszcze innego?

W pierwszym przypadku kupiłbym pewnie parę Zensor 3 jako SBL/SBR i zostawił Zensor 1 jako SL/SR.

W drugim przypadku mógłbym wziąć parę Alteco C-1.

 

Pomieszczenie ma w miarę korzystny układ, prostokąt, płaski sufit, okno z tyłu, siedzę na środku. Amplituner oczywiście obsługuje wszystkie formaty dźwięku.

Przeczytałem sporo dobrego o ATMOS z głośnikami sufitowymi i sporo złego o nadstawkach ATMOS-enabled. Może zamiast robić bieda-ATMOSa, lepiej zrobić 7.1? A może obie opcje nie mają zbytnio sensu?

 

Tez mam x3500h,testowalem wszystko i naprawde chcesz miec sufitowe. Nie musza byc "w-sufitowe", moga byc "na-sufitowe". Ja mam zamontowane do scian bocznej i tylniej i do tego wysiegniki - sufit nie ruszony, ale eleganckie 5.1.2 jest. Pokaz pomieszcenie, moze cos sie wymysli.

Nastawki to duzo gorsze rozwiazanie - duzo zalezy od sufitu etc., ale mi to nie siadlo kompletnie.

Pamietaj tez, ze jesli zamiast 5.1 uzyjesz 7.1 (albo 5.1.2) to spadnie Ci nieco moc na kanal.  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Pokaż fotkę jak to ogarnąłes.

Pozdrawiam

GH84Caj.jpg?1

Jbl control one czy cos takiego, teraz bez maskownic, akurat na suficie to sie glosnikom nic nie stanie:) Wolalbym lepsze kolumny (te brzmia jak metaliczne pudelko), ale chyba tylko focal dome mialby sens, dobre mocowanie, ograniczona wage i bialy kolor:) 

To stara fotka, ale generalnie sa obie ustawione jakies 1,5 metra od glowy odbiorcy.

Edytowano przez Tenfilip
Dodano info o odleglosci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany :) To rozwiązanie ma chyba wyjątkowo niski współczynnik WAŻ (Współczynnik Akceptacji Żony). Co prawda nie jestem żonaty, ale może kiedyś wymyślę coś mniej prowizorycznego. Może jakieś głośniki "on wall" o małym profilu przykręcone bezpośrednio do sufitu? Na razie odkładam temat na później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ammarmar napisał:

O rany :) To rozwiązanie ma chyba wyjątkowo niski współczynnik WAŻ (Współczynnik Akceptacji Żony). Co prawda nie jestem żonaty, ale może kiedyś wymyślę coś mniej prowizorycznego. Może jakieś głośniki "on wall" o małym profilu przykręcone bezpośrednio do sufitu? Na razie odkładam temat na później.

Szczerze? Poczatkowo byly opory, ale teraz ladnie to przystroila i podoba nam sie obojgu:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...